Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ''YGS sorularının benzerleri hiç bir yardımcı kitapta yoktu ''  (Okunma Sayısı 7852 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HAKB
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Nisan 2012, 16:46:13 »

'' YGS sorularının benzerleri  hiç   bir yardımcı kitapta   yoktu  ''  bir  öğrencim  şimdi   isimlerini  vermek  istemediğim  üç  ayrı  gruba ait soru   bankalarını  çözdüğünü  fakat benzer  soruların  olmadığını  söyledi 
bende   katıldım bu   kanıya  10  sorunun benzerini   görmediğimi   söyleyebilirim         
   Soruları  yazanları  tebrik eder ,ayda  bir  yardımcı kaynak çıkaran  yazarların  benzer  sorularını   göndererek kendilerini  aklanmasını   dilerim
   Ayrıca   öğrencilerinize sorarak  tepkileri yazarsanız arkadaşlar , neden  böyle  bir  konuyu  açtığımı  anlar ve olumlu  olumsuz fikirlerinizi yazarsanız  sevinirim
ZENEG
Sürekli Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2012, 16:56:36 »

Sayın hocam; daha önce(ilkgün) bu konuda dershane ve yayınevlerinin ters köşe olduklarını, eski yayınların kapak ve tarihlerini değiştirmekle bu işin olmayacağını, aksini iddea eden varsa örnek göstermelerini  belirttiğimde kıyamet kopmuştu.Bu konu başlığınızdan sonra bir kıyamet daha kopacak gibi:)
Feyzullah Demir
Uzman Üye

Performans: 82
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2012, 17:38:26 »

Bence Ygs sınavında çıkan soruların aynısını aramak beyhude bir çabadır..
Eğer piyasadaki kitaplarda YGS'de çıkan soruların aynısı çıkarsa sınav neyi ölçecek..
Öyleyse piyasadaki kitapları çözen her öğrenci sınavı kazanırdı..
Öğrendiğiyi konuyu yorumlama,çıkarımda bulunma,düşünme kavramlarının ne anlamı kalırdı..
Piyasadaki kitaplarda yer alan sorular öğrencinin soru çözme düşünme çıkarımda bulunma yeteneklerini geliştirir.
Öğrendiği konularda bu özellikleri nasıl kullanabildiğini ÖSS ölçer..

YGS sınavında çıkan soru tarzlarının değişmesi öğrenciyi zorluyorsa bu öğrencinin belirli kalıplar içinde şartlandığını farklı durumlara uyum sağlama yeteneğini geliştiremediğini gösterir.

Bu yüzden ben öğrencilerime değişik soru tarzlarına adapte olabilmeleri için hemen her türlü yayından soru çözmelerini öneriyorum..

Coğrafyada yapılan en büyük hata belli başlı bir kaç büyük yayından tek bir kitapla seneyi bitiren öğrencilerin farklı soru tipi gelince sıkıntı yaşamalarıdır...

Sorular türkçeydi..

Konular belliydi..

Ama bilgiyi kullanmayı bilmeyen farklı durumlara bilgisini uygulayamayan çıkarımda bulunamayan ezber kalıplarla tek yayınla seneyi bitiren öğrencinin sıkıntı yaşaması kadar normal bir surum olamaz..

Okuduğunu anlama çıkarımda bulunma yorum yapma bilgisini farklı durumlarda kullanabilme ÖSS sınavının temelidir bence..

Sınavda çıkan sorulardan belkide yarısına yakın benzer tipte soruyu sen içerisinde öğrencilere çözdürdüm..
Bir kaç tane orjinal soruyu  tüm sorulara genellemek hata olur..
Kaldı ki  orjinal soruların olmasıda yukarıda ifade ettiğim öğrencinin bilgisini faklı durumlarda kullanabilme yeteneğini ölçmesi açısından zorunludur zaten...

YGS sınavında çıkan akış katsayısını örnek olarak verelim...

Nüfus konusu anlatılırken bir bölgede belli bir sürede 100 kişi doğuyor aynı sürede nüfus 140 artıyorsa dişarıdan göç alıyor..

Bir akarsu, havzasına düşen yağıştan daha fazla su taşıyorsa, yağış dışında ek kaynaklarla besleniyor

cümleler temelde aynıdır..

Aynı anlamı ifade ediyor..

Nüfus konusunda bunu anlatıyoruz zaten..

Öğrenci bu bilgisini ikinci cümlede ifade edilen duruma uygulayamıyorsa piyasadaki kitaplar ne yapsın..

Okuduğunu anla va farklı durumlarda kullanabil..

İşin özeti bu..

ibrahim kılıç
Sürekli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 10 Nisan 2012, 17:44:39 »

2012 ygs soru tiplerinin çoğu yeni sınava zor diyenler soru tarzlarını daha önce görmediğinden zor diyorlar.bende eski dershaneci olarak soruyu hazırlayanları tebrik ediyorum.
bankiz55
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 10 Nisan 2012, 17:52:54 »

hocam ben dershane öğretmeniyim. 2012 ygs sorularının benzerlerini çeşitli kaynaklarda çözdüm. soruların 2 veya 3 tanesi orjinaldi fakat diğerleri ise benzerlerini sıkça çözdüğümüz sorulardı. sorularda zorlanan öğrencilerin bu soruların benzerlerini hiç görmedim diyerek teselli olduğunu düşünüyorum.
Yağmur 35.0
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 10 Nisan 2012, 18:17:27 »

bence burda suçlama soruların benzerlerinin olmaması değil öğrencilerin yeterince çalışmaması ve beraberinde daha bir çok nedenler  zaten sorular belli gayet güzel sorulardı konular bilindikten sonra hiç bi zoru yok diye düşünüyorum.
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 10 Nisan 2012, 18:48:10 »

Ağzına sağlık Feyzullah hocam.Bazı arkadaşlar halen daha konuya vakıf olamadılar.Sığ sularda dolaşıyorlar.Kaldıki dersaneci arkadaşlar ya da kaynak kitap hazırlayan yazarlar soruları tahmin etselerdi öğrenci senin kahrını niye çeksin.heem de 4 yıl.....):Smiley
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 10 Nisan 2012, 19:08:19 »

Eğer piyasadaki kitaplarda YGS'de çıkan soruların aynısı çıkarsa sınav neyi ölçecek..
Öğrendiğiyi konuyu yorumlama,çıkarımda bulunma,düşünme kavramlarının ne anlamı kalırdı..
Piyasadaki kitaplarda yer alan sorular öğrencinin soru çözme düşünme çıkarımda bulunma yeteneklerini geliştirir.

YGS sınavında çıkan soru tarzlarının değişmesi öğrenciyi zorluyorsa bu öğrencinin belirli kalıplar içinde şartlandığını farklı durumlara uyum sağlama yeteneğini geliştiremediğini gösterir.

Bu yüzden ben öğrencilerime değişik soru tarzlarına adapte olabilmeleri için hemen her türlü yayından soru çözmelerini öneriyorum..

Coğrafyada yapılan en büyük hata belli başlı bir kaç büyük yayından tek bir kitapla seneyi bitiren öğrencilerin farklı soru tipi gelince sıkıntı yaşamalarıdır...

Sorular türkçeydi..

Konular belliydi..

Ama bilgiyi kullanmayı bilmeyen farklı durumlara bilgisini uygulayamayan çıkarımda bulunamayan ezber kalıplarla tek yayınla seneyi bitiren öğrencinin sıkıntı yaşaması kadar normal bir surum olamaz..

Okuduğunu anlama çıkarımda bulunma yorum yapma bilgisini farklı durumlarda kullanabilme ÖSS sınavının temelidir bence..

Sınavda çıkan sorulardan belkide yarısına yakın benzer tipte soruyu sen içerisinde öğrencilere çözdürdüm..
Bir kaç tane orjinal soruyu  tüm sorulara genellemek hata olur..
Kaldı ki  orjinal soruların olmasıda yukarıda ifade ettiğim öğrencinin bilgisini faklı durumlarda kullanabilme yeteneğini ölçmesi açısından zorunludur zaten...

Nüfus konusu anlatılırken bir bölgede belli bir sürede 100 kişi doğuyor aynı sürede nüfus 140 artıyorsa dişarıdan göç alıyor..

Bir akarsu, havzasına düşen yağıştan daha fazla su taşıyorsa, yağış dışında ek kaynaklarla besleniyor

Öğrenci bu bilgisini ikinci cümlede ifade edilen duruma uygulayamıyorsa piyasadaki kitaplar ne yapsın..

İşin özeti bu..

Öncelikle merhaba;
Çok değerli Feyzullah hocama yazdıklarından dolayı teşekkür ederim. Feyzullah beyle hiç tanışmadık. Kendisini hiç görmüşlüğüm yok. Ama bu kadar "aydınlık" bir ailenin ferdi olduğum için çok mutlu oldum. Demek ki aynı şeyleri düşünmek için tanışmanın bir önemi gerçekten yokmuş.

Öncelikle yalnız coğrafya da değil tüm derslerde soru yakalamak nedir? Bunu anlamak mümkün değil. Görevimiz bu işi en iyi biçimde yapmak olduğuna göre biz soruyu yakalamayız. Biz en doğru biçimde anlatırız. Gerisi öğrenmek isteyenin meselesi. Biz doğru olarak verdiğimizde yakalamak diye bir şey yalnızca "dersaneci karizması" (1) olabilir. Ben soru yakalamaya inanmıyorum. Yaptığımız işi doğru yapıyorsak biz doğruyu yakalamışızdır. Yeni sınavlarla birlikte şans faktörü yüzüne bayağı gülmüş bir meslektaşınızım. Kitaplarımı gerçekten inceleyen arkadaşlarım bunu cidden görmüşlerdir.  Görmeyen arkadaşlar benden bu site aracılığyla örnek isteyebilirler. Son 3 sınavda da soruların benzerini değil aynısını kullanmışım(2). Bunu söylemem bile gayet çirkin. İsteyen arkadaşlara dediğim gibi özelden gerekenleri gösterebilirim. Ama soru yakalamak nedir? Bunu açıklarsanız "pes doğrusu dedirtitim." Dediğim gibi bunu ulu orta yazmak, söylemek benim ayıbımdır. Herkesten çok özür dilerim.(3)
Mutlu  olduğum şu ki bu kadar felakete rağmen doğru yoldayım ve dönmeyeceğim. Sizlere de ricam "tutturduk aynısı" yalanlarına aldanmayın. Görevimiz hedir? Bu kitaplar neden var? Sorularına gerçek ve samimi cevaplar arıyorsak zaten biz soru yakalamayız. ÖSYM Bizi yakalamak zorunda kalır.
Şahsi kanaatlerim böyledir. Allaha şükür kimseye bakıp yazmadım. Gayet "özgün" bana göre ne varsa onu aktarmaya çalıştım. Umarım bana verdiğiniz değere layık olmaya çalışıyorum.
Herkese gönül dolusu saygılarımla...

Doğu ATEŞ
                                                                      Coğrafya Öğretmeni

1: Lütfen bunu doğru anlayınız. Ben MEB öğretmeni olmakla beraber kesinlikle bu ayrımı yapmam. Yapılmasına izin vermem. Mesleğini doğru yapan ve yapmayan farkını kastediyorum.
2:Soru çeşitliliği ve farklılığı gerçekten önemli. Bu noktaya özellikle dikkat etmenizi rica ediyorum. Ama öğretmen arkadaşlar incelemek yerine konuşulanları tekrarlamayı seçiyorlar. Sadece biraz baksak bahsettiğim şeyleri görürsünüz.
3:Bunları yazmak, konuşmak bile başlı başına bir çirkinlik. Lütfen hakkınızı helal edin. Samimiyetle özür dilerim.

aaydın
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #8 : 11 Nisan 2012, 13:00:49 »

'' YGS sorularının benzerleri  hiç   bir yardımcı kitapta   yoktu  ''  bir  öğrencim  şimdi   isimlerini  vermek  istemediğim  üç  ayrı  gruba ait soru   bankalarını  çözdüğünü  fakat benzer  soruların  olmadığını  söyledi 
bende   katıldım bu   kanıya  10  sorunun benzerini   görmediğimi   söyleyebilirim         
   Soruları  yazanları  tebrik eder ,ayda  bir  yardımcı kaynak çıkaran  yazarların  benzer  sorularını   göndererek kendilerini  aklanmasını   dilerim
   Ayrıca   öğrencilerinize sorarak  tepkileri yazarsanız arkadaşlar , neden  böyle  bir  konuyu  açtığımı  anlar ve olumlu  olumsuz fikirlerinizi yazarsanız  sevinirim
keşke siz yakalanmış soruların bulunduğu bir kaynak çıkarsanız da tüm türkiye sizin engin öngörünüzden yararlansa
MİMARSİNAN
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 13 Nisan 2012, 15:26:36 »

Sevgili öğretmen arkadaşlarım, sınavdan sonra bir öğrencim özellikle teşekkür etti. Söylediği aynen şöyle
" Hocam ben bu kitabı sizi kırmamak için kullandım. Ama sınavda çok mutlu oldum. En az üç soruyu bu kitaptaki soruları  hatırlayarak çözdüm. Ben kitabın yazarını arayıp bizzat teşekkür etmek istiyorum" dedi.
 Öğrencimin kullandığu kitap Doğu ATEŞ Hocamın YGS kitabıydı.
 Geçen seneden kalan kitapları seviyesi yüksek öğrencilerime  hediye etmiştim.
 Bazı soruların fazla zor olduğundan yakınıp  Doğu Ateş kitabını çözmekten her vaz geçtiğinde çözmesinin faydasını göreceğini tekrarlamıştım.
Bana inandı şimdi Doğu Ateş Lys kitabını elinden düşürmüyor.
Bu vesileyle Doğu Hoca'ya tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.
En kısa zamanda öğrencimin teşekkürünü iletmek için  hocamla irtibat  kuracağız.
 Ömrünüze bereket sevgili hocam.
Hülya Öğretmen

Yesevi
VIP Üye

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

Eski kullanıcı adı "melihakar"

« Yanıtla #10 : 14 Nisan 2012, 16:34:08 »

Bende de geçen yıl 7-8 adet farkılı kaynağın LYS soru bankası ve yaprak testlerinden faydalandım ama beni hiç tatmin etmedi...Çünkü birisi kalemi eline almış 11.sınıf ve 12.sınıf kitaplarını açmış ve başlamış soru yazmaya...Ki çıkan LYS sorularından da yanlış kaynakları tercih ettiğimi anladım...Bu yıl öğrencilerim kaynak tavsiyesi istediklerinde direkt olarak bende olmasa bile Doğu hoca'nın kitaplarını tavsiye ediyorum..Hayırlısı bakalım...

Tarihi yağmaladı üç-beş düzine talihsiz...
Değerler alt-üst oldu, mukaddesat sahipsiz!...
ZENEG
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 14 Nisan 2012, 19:04:51 »

keşke siz yakalanmış soruların bulunduğu bir kaynak çıkarsanız da tüm türkiye sizin engin öngörünüzden yararlansa
Şimdi böyle mi oldu Ahmet Bey.Geçtiğimiz yıllarda sayfa sayfa ''bakın benim kitabımdan aynısı çıktı''(ki çıktığı falan da yoktu.) diye yazdığınız yazıları ne çabuk unuttunuz.Bunları yazarken amacınız ne idi?Devlet kitaplarını mı övmek, ya da pazarda kendinize yer bulmak mıydı?
sınırlı
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Nisan 2012, 19:50:59 »

naçizane fikirlerimi söyliyeceğim soruların aynısını yakalam biraz hayal olur.mümkünde olmayabilir.bence normaldır.ancak ben kayaklardaki bigiler çok yetersiz görüyorum.bazı kitaplardaki bilgilerle ygs soruları birbiri ile uyuşmuyor.
svc84
Uzman Üye

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur.

« Yanıtla #13 : 15 Nisan 2012, 14:17:12 »

Sorular türkçeydi..

Konular belliydi..

Bir kaç tane orjinal soruyu  tüm sorulara genellemek hata olur..
Kaldı ki  orjinal soruların olmasıda yukarıda ifade ettiğim öğrencinin bilgisini faklı durumlarda kullanabilme yeteneğini ölçmesi açısından zorunludur zaten...

İşin özeti bu..

sunuy1
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 16 Nisan 2012, 19:52:16 »

pek orjinal soru yoktu bence kendilerini avutmak için söylemişlerdir tesellileri çalışmamak için. ben soruların benzerlerini gördüm kaynaklarda.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic