Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kendi Soru Bankamızı Yapalım  (Okunma Sayısı 12141 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cengiz Teper
VIP Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 03 Şubat 2009, 23:17:05 »

Değerli Arkadaşlar,
100.000'in üzerinde üyesi olan bir paylaşım sitesindeyiz. Çok değerli paylaşımlarımız var.
Ancak bu paylaşımların peşinde koştururken zaman zaman üretmeyi unutuyoruz. (bir çok konuda başarılı çalışmalar yapan arkadaşları ayırıyorum)

zaman zaman paylaşılan dev dosyaların altında şöyle bir not oluyor, "bunları taramak üç haftamı aldı ama değdi doğrusu"  Smiley 

Şimdi sizlere şöyle bir önerim var.
Bu site için; çok değil, herkes 10 özgün soru hazırlasa çok önemli bir soru arşivi oluşur. Hem biz de bu arada soru hazırlarken yenilenmiş oluruz. Başkalarının testlerini tararken geçen zamanda yüzlerce soru hazırlanabilir.

Küçük bir emek verildiğinde eminim ki paylaşım daha önemli olacaktır bizim için.

Şimdi ilk olarak ben, daha önceden hazırladığım 10 soruyu paylaşıyorum.

http://www.4shared.com/file/83976025/41efc754/10_adet_soru.html

Sizlerin de paylaşımı ile siteye ait bir soru bankası ortaya çıkacaktır belkide...
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2009, 05:49:08 »

Cengiz Hocam, öneriniz tam anlamıyla uygulansın gerçekten ortaya çok güzel bir çalışma çıkar. Her üye değil 10 soru 5 soru dahi hazırlasa binlerce sorulu bir soru bankası hazırlanmış olur. Hem yıllardır kalıplaşmış klişe soruların yerine orjinal sorular ortaya çıkabilir. Coğrafya programının değiştiğinide düşünürsek böyle bir ürün hem bir çok öğretmenin hemde öğrencilerimizin işine yarayabilir.

Öncelikle böyle bir uygulamayı hayata geçirebimek için üye öğretmenlerimiz arasında eşgüdümü sağlamak sanırım zor olur. 100.000 den bahsediyoruz ama 5 soruyu hazırlayıp siteye gönderebileceklerin sayısı belkide iki haneli rakamların üzerine çıkmaz. Bu bağlamda meslektaşlarımızı böyle bir uygulamaya katmak için sanırım ciddi bir gayret gereklidir.

Yine başka bir problem coğrafyada birsürü yayınevinin birsürü klişe tarzda soruları var. Soruların kaliteli olması uygulamanın sürekliliği açısından son derece önemlidir. Biiyoruz ki şekil, grafik, diyagram gibi görsel unsurlar olmadan hazırlanan coğrafya soruları çok yavan kalmaktadır. Bunuda bilgisayar ortamında yapmak -kendi adıma- son derece zor. Belki excell ortamında grafikli sorular hazırlanabilir ama bunun dışındaki unsurları hazırlamak için sanırım özel programlar bilmek gerekir.

Yine böyle bir organizasyon için sitede özel bir alan açılmalı yönetici arkadaşlar yada görevli bir öğretmen gelen soruları konularına ve sınıf seiyesine göre sınıflandırmalıdır. bu şekide düzenli bir arşiv tutulduğunda binlerce sayfalık yaprak test de ortaya çıkacaktır.

Sonuç itibariyle Hocam çeşitli zor tarafları olsada kulağa hoş gelen ve yapıldığı takdirde birçok kişinin işine yarıyacak bir uygulamadan bahsetmişiniz.  Ben sizi destekliyorum bu konuda ve elimden geleni yaparım.

Umarım diğer öğretmen arkadaşlarımızda bu konuda sizin yanınızda olur ve iyi bir ürün ortaya çıkar.
Cengiz Teper
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2009, 07:28:15 »

Desteğinize teşekkür ederim hocam,

Haklısınız 100 bin X10 soruya ulaşamayız ama 1000 tane de öğretmen vardır kaliteli soru yapacak, ben diğer öğretmenlerimizin de bize destek vereceğini düşünüyorum, kaldı ki ben ve diğer yayın yapan arkadaşların sadece 10 soru ile yetinmeyeceğini düşünüyorum.

Yönetim belki de gerçekten bu konu için ayrı bir köşe açıp, sözünü ettiğiniz tasnif işini yaparsa çok daha profesyonel bir çalışma olur.

şekil ve grafik konusunda haklısınız,
ben soru bankamın dizgisinin büyük kısmını kendim yaptım. Elimde hazır olan şekil ve haritalar üzerine soru kurduğum da oldu, zaman içinde kendi kendime şekil çizmeye de başladım. Kitabımda kullandığım şekillerin tamamını bu sitede paylaştım, bir çok öğretmen arkadaşımızda şekil ve grafikler paylaşmış, bu şekiller üzerinden hazırlanabilir.
Ayrıca bizim öğretmen arkadaşlarımız şekil ya da soru tarama konusunda çok yetenekliler:)

Böyle bir uygulamaya öğretmenlerimizi katmak için çok gayret gerekir demişsiniz, haklısınız.. Ancak böyle bir gayret göstermemize gerek olmadığını düşünüyorum, çünkü buradaki en genç öğretmenin 25 yaşında olduğunu düşünürsek, bütün üyelerimiz üretmenin ne demek olduğunu biliyorlardır.
Kendi hazırladığı soruların taktir görmesi, teşekkür alması ayrı bir zevktir. Bu zevki yaşayan öğretmenin bir daha üretmekten vazgeçeceğini sanmıyorum.

Ayrıca işin başka bir boyutu da var. Kaliteli yayın yapan yayıncılar, artık site site gezip iyi soru hazırlayan öğretmen arıyorlar...

Desteğiniz için tekrar teşekkür ederim.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2009, 10:57:06 »

Cengiz Hocam oldukça güzel bir fikir.Kendi adıma söyleyebilirim ki bu işte varım.Tatil dönüşü yönetim olarak bunu ele alınıp değerlendirmemiz lazım.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
ferat54
Moderator

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 04 Şubat 2009, 12:53:19 »

Evet tatil dönüşü katkı yapabilirim kendi adıma.
Kimse alınmasın ama yeni diye basılan soru bankaları ve yaprak testlerin çoğu eski testlerin aynısı veya değişik versiyonları.

111.000 üyesi olan bir sitede bu soru bankası fikri kolayca uygulamaya sokulabilir.

Cengiz Teper
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 04 Şubat 2009, 13:00:49 »

Evet arkadaşlar,
Budur Smiley
Tatil dönüşü tekrar gündeme getirelim konuyu (umarım hiç düşmez)
Ama evinde olan arkadaş varsa, ciddiyetini göstermek için soruları hemen yüklesin lütfen
saygılar
cografya_1
Sürekli Üye

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 04 Şubat 2009, 13:24:08 »

Harika bir fikir Cengiz Hocam,
Soruları hazırlamaya başladım bile Smiley
En kısa zamanda paylaşacağım,
Şimdilik ratgele soru hazırlıyorum, belki bir konu listesi sunarsınız tatil dönüşünde
e.cografya
Sürekli Üye

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 04 Şubat 2009, 13:52:11 »

Ben de varım bu çalışmada
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 04 Şubat 2009, 13:54:16 »

Sayın Cengiz hocam düşünceniz çok güzel ama herkesin buraya ayrı ayrı on soruluk bir döküman göndermesi ve bunların ayrı ayrı herkes tarafından indirilmesi çok sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Bize yönetici arkadaşlar hagi konulardan kaçar tane soru göndermemiz gerektiğni açıklasa daha faydalı bir çalışma olur.
Cengiz Teper
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 04 Şubat 2009, 14:07:54 »

Sayın Cengiz hocam düşünceniz çok güzel ama herkesin buraya ayrı ayrı on soruluk bir döküman göndermesi ve bunların ayrı ayrı herkes tarafından indirilmesi çok sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Bize yönetici arkadaşlar hagi konulardan kaçar tane soru göndermemiz gerektiğni açıklasa daha faydalı bir çalışma olur.

Hocam,
öncelikli amaç, insanların bir şeyler üretmesi, hatta sizin, benim, yöneticilerin... Birlikte bir değer çıkaralım ortaya.

Bu fikre yönetim el atarsa tabiki daha önemli ve düzgün bir çalışma çıkar, arkadaşların çoğu ortalıkta yoklar, bir dönsünler konuşalım.
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 04 Şubat 2009, 16:01:28 »

Evet arkadaşlar,
Budur Smiley
Tatil dönüşü tekrar gündeme getirelim konuyu (umarım hiç düşmez)
Ama evinde olan arkadaş varsa, ciddiyetini göstermek için soruları hemen yüklesin lütfen
saygılar

Benden bir başlangıç.

http://www.dosya.tc/testBelgesi.doc.html
Cengiz Teper
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 04 Şubat 2009, 16:20:43 »

Göksel Hocam,
Hele sizinki gibi kaliteli sorulardan oluşan bir arşiv yaparsak, ne mutlu bize Smiley Smiley
Ellerinize sağlık
fıratsu
Sürekli Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 04 Şubat 2009, 19:16:39 »

2010 ÖSS yi dikkate alıp test sorularıyla birlikte açık uçlu sorularda hazırlamak gerek diye düşünüyorum.
Cengiz Teper
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 04 Şubat 2009, 20:58:11 »

2010 ÖSS yi dikkate alıp test sorularıyla birlikte açık uçlu sorularda hazırlamak gerek diye düşünüyorum.

Bence bu tür farklı yorumlarla çok iyi bir iş çıkacak Wink
selehattin
Sürekli Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 05 Şubat 2009, 14:37:44 »

cengiz hocam fikrinize tamamen katılıyorum tatil dönüşü soru hazırlayacağım. Ancak yöneticilerimiz bir havuz oluştururlarsa  bence daha güzel olur. Herkes hazırladığı soruları havuza gönderir ve paylaşım daha kolay olur.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic