Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: piramitlerin açıklamasını yaparmısınız  (Okunma Sayısı 3177 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
güzey
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Kasım 2007, 17:57:29 »

arkadaşlar benim aklıma takılan A ve B şıkkı.A şıkkı için yüksek doğum ve ölüm oranlarına sahip  yani geri kalmış ülkelere aittir deniliyor.B şıkkı için ise 0-5 yaş grubundaki ölüm oranlarının azalmaya başladığı ancak doğum oranlarının yüksek olduğu gelişmekte olan ülkelerin piramididir deniliyor.A gelişmekte olan B geri kalmış olması gerekmiyormu .Değilse benim gözümden kaçan nedir?

Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Kasım 2007, 18:26:30 »

hocam bu iki piramittte gelişmemi ülkelirin nüfus yapısını belirtir. iki piramit arasındaki tek fark B piramidinde artık bebek ölüm ranlarının ( 0-5 yaşdaki genişlemeye bağlı olarak) yavaş yavaş azalmaya başladığıdır. bunun göstergeside piramidin kenalarının iç bükey özellik göstermesi ve piramidin tabanındaki genişlemedir. bu noktada şu şekilde düşünebiliriz B piramidi A piramidinin biraz daha gelişmiş şeklidir.
güzey
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Kasım 2007, 19:15:44 »

peki B deki 65 yaş yukarısının daha dar olması A dan daha geri kalmış olmasını göstermez mi
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #3 : 29 Kasım 2007, 19:26:49 »

peki B deki 65 yaş yukarısının daha dar olması A dan daha geri kalmış olmasını göstermez mi

Hocam ben her iki ülkeyide geri kalmış olarak biliyorum Fakat MEB daha önceki kitabında Okuma parçasında b yi gelişmekte olan ülke ve örnek olarak Türkiye verilmekte  zaten bizin son yıllardaki piramitimiz buna benzemiyor.(kitap Erol Tümertekin Hocadan Alıntı yapmış ve belirtmiş 1994 yılı diye) .
   Piramite bakarak şunu da söyleyebiliriz ölüm oranlarıda çok yüksek iç bükey olması ve ucunun sivri olması bebek ölüm oranların azaldığını anlamamızı sağlamaz bunun için bebek ölüm oranlarının ayırca bilinmesi gerekir.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Kasım 2007, 19:41:33 »

arkadaşlar nüfus piramidinden kadın ve erkeklerin ortalama ömür süresi biinebilir mi?

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
Simal
Uzman Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Kasım 2007, 19:55:12 »

piramitlerde kadınların erkeklere göre daha uzun ömürlü olduğunu görmekteyiz. İleri yaşlarda kadın nüfus oranlarında artışlar var dikkat ettiyseniz.eee biz kadınlar o kadar dır dır edersek erkekleri erkenden öbür tarafa yollarız:)
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Kasım 2007, 21:22:29 »

sayın hocam ben B şıkkının A dan ayrılan özelliğini şöyle anlatıyorum:A geri kalmıştır, B gelişmekte olandır, yaşlı nüfus azdır çünkü o yıllarda bu ülkede geri kalmış idi.gelelim tabana A da bebek ölümleri fazladır, B son yıllarda bunları engelleyerek (fakat doğumlar hala yüksek) tabanının daha da genişlemesine neden olmuştur.B eğer çoçuk ölümlerini önleyemeseydi benim resim üzerinde göstermeye çalıştığım gibi A piramidine benzeyecekti, o bebeklerin hayatta kalması aralarındaki tek farktır...

güzey
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 30 Kasım 2007, 09:23:39 »

teşekkürler
WALLES
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 30 Kasım 2007, 10:46:18 »

pakistan ve hindistan gibi ülkeler bile uzaya araç göndermeye hazırlanırken