Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: hangisi volkanizma sonucu oluşmaz?  (Okunma Sayısı 8873 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 05 Ekim 2008, 20:30:41 »

12.sınıf 20.sayfa 4. test sorusu:
aşağıdakilerden hangisi volkanizma sonucu meydana gelen değişmelerden biri değildir?
a-sülfür gazı artması   b-yeni madenlerin oluşması    c-iklimlerin değişmesi   
d-karbondioksit gazının artması      e-etkili olduğu bölgede ekosistemde değişmelerin görülmesi

yorumlar mısınız lütfen...
janberg
Yeni Üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2008, 20:33:48 »

cevap c  bölgede iklim değişmez sadece sıcaklık değerlerinde düşmeler görülür buda bir kaç yıl enfazla 1 veya 2 yıl etkili olabilir.
janberg
Yeni Üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2008, 20:37:09 »

soruya tam olarak bakmadım aynı zamanda yeni madenlerin oluşmaasıda (hatta b şıkkı daha yakın) volkanizma esnasında görülez
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2008, 21:04:59 »

Sorunun doğru cevabı C şıkkıdır Volkanizma iklimleri değiştirecek kadar iklimler  üzerinde etkili olamaz.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
abcdef
Yeni üye
*

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 05 Ekim 2008, 21:05:19 »

Cevap B şıkkıdır. Çünkü iklimde çokaz etkilidir.Volkanizma sonucu zaten madenler oluşur.
mudipala
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 05 Ekim 2008, 21:53:53 »

cevap c şıkkı iklim koşullarında geçici değer değişiklikleri olsada genel iklim değişikliği gerçekleşmez..
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 05 Ekim 2008, 22:27:22 »

Bence cevap b şıkkı Çünkü burada diğerlerine göre yeni madenlerin ortaya çıkma ihtimali daha zayıf belki yeni minareller oluşabilir ancak belirgin bir maden oluşumundan çok kompleks bir minarel karışımından söz edebiliriz Ayrıca 12. sınıf kitabında volkanların( özellikle süper volkanların)iklimlerin değişmesinde etkili olduğu vurgulanmakta

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
ardanuç
VIP Üye

Performans: 78
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 05 Ekim 2008, 23:18:27 »

Ders kitabı (12) 7.sayfa
Sumatra'daki Toba Dağı yaklaşık 73 bin yıl önce patlamış ve atmosfere yoğun bir şekilde kül ve gaz yayılmıştır. ... Bu nedenle iklimin buzul çağındaki duruma döndüğü tahmin edilmektedir.
Sa. 19 : (süper volkanlar) .... patlamanın ardından küresel iklim altüst olur ve bu durumyıllarca sürebilir?

Bu yıllarca sürebilecek olağandışı hava koşullarına hava durumu diyemebilir miyiz? Atmosfer olaylarında / iklim elemanlarındaki altüst oluşu iklimin olağan sınırları içinde gösterebilir miyiz? Bu döneme ait yağış veya sıcaklıkdeğerlerini iklimi belirleyecek zaman aralığının ortalamasına (sıradan değerler gibi) katmanın, iklimi yanlış tanımlamaya yol açacağını düşünüyorum.

Soruyu ilk okuduğumda, sorunun volkanizma - maden ilişkisini bilmeyen biri tarafından hazırlandığını (böylece bizi B ye yönlendirdiğini) düşünmüştüm.
Arkadaşlarımın iklimin (hava olaylarının) "uzun süreli" ortalama olduğuna yaptıkları haklı vurguya rağmen bu sürenin süper volkanların etkilediği dönemi içereceğini düşünmüyorum. Yani hava olaylarındaki altüst oluşun iklimde değişme olarak algılanması gerektiğini düşünüyorum.
Vesselam öğrencilerime doğru yanıt şudur demektense her seçeneğin benim için neyi ifade ettiğini açıklıkla paylaşmayı, sorudan kaynaklanan eksikliğin olduğunu söylemeyi tercih ediyorum.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 06 Ekim 2008, 04:58:04 »

Tüm şıklarda bir doğruluk payı var.

İklimler kısa alanlardaki hava olayları değil çok geniş alanlardaki ortalamalar olduğuna göre bir yanardağın çok geniş alanlara yayılmış olan bir iklimi tümden değiştirmesi mümkün değildir.Ayrıca etkili olduğu yerde de kısa süreli değişikliklere sebep oluyor zaten...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
ardanuç
VIP Üye

Performans: 78
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 06 Ekim 2008, 23:06:11 »

Tüm şıklarda bir doğruluk payı var.

İklimler kısa alanlardaki hava olayları değil çok geniş alanlardaki ortalamalar olduğuna göre bir yanardağın çok geniş alanlara yayılmış olan bir iklimi tümden değiştirmesi mümkün değildir.Ayrıca etkili olduğu yerde de kısa süreli değişikliklere sebep oluyor zaten...
süper volkanların Kuzey Amerika büyüklüğünde bir alanda etkili olabileceği ve etkisinin yıllar sürebileceği kabul edilmekte..
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 07 Ekim 2008, 04:53:01 »

süper volkanların Kuzey Amerika büyüklüğünde bir alanda etkili olabileceği ve etkisinin yıllar sürebileceği kabul edilmekte..

Zaten yazımda da onu belirtiyorum.İklimi tümden değiştirmesi mümkün olmuyor.Yani iklimin karakteristik özelliklerini tamamen değiştirip ortadan kaldırmıyor.Belli bir süre sonra yanardağdan çıkan ne varsa her şey eski haline dönüyor Smiley

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
muharrem64
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 08 Ekim 2008, 17:15:59 »

BENCEDE SORUNUN YANIT c ŞIKKI OLMALIDIR. DİĞERLERİ VOLKANİZMA İLE OLUŞAN OLGULAR OLUP İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BÜYÜK ÇAPTA ESASLI OLMAMAKTADIR.BELKİ İKLİMİN ELEMANLARINDA KISMEN GEÇİCİ DEĞİŞMELRE OLABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM
behar
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 14 Ekim 2008, 09:53:05 »

Merhaba burada  'iklimler' denmesi önemli.İklim belki o alanda  bellirli bir zaman dilimi için değişir.İklimleri doğru cevaptır. 

Güneş'e dön yüzünü aydınlansın yarınlarımız.
serkandemir
Uzman Üye

Performans: 49
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 14 Ekim 2008, 10:56:53 »

Sınıfta soruyu cevaplarken volkanizmanın verilen şıklardaki olaylarla baglantısından bahsettim..Burada öğretmenler olarak iki şık arasında farklı fikirler öne sürüyorsak bence sorudaki doğru cevabı aramaya gerek bile yok..Hatalı bir soru oldugunu düşünüyorum..

Söyle yaşadığın şehir güzelse kıymetini bilsin,yaşadığın şehir güzelse sebebi sensin..
biliabat
Sürekli Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 14 Ekim 2008, 13:38:24 »

soruda hepsi doğru
kaynak :Prof.Dr. Nazmiye Özgüç 'Turizm Coğrafyası' özellikler ve bölgeler 4  baskı yıl 2003 çantay kitabevi sayfa 66.
'Dünyanın 7 doğal  harikası olarak günümüzde şunlar kabul edilmektedir.....(3)yakın jeolojik tarihte önemli bir yeri olan, 1943'de Mexico City'nin 322 km batısında bir mısır tarlasında patlayarak ortaya çıkan ve dünyaya ilk kez bir volkanın doğuşunu gözleme fırsatı veren PARICUTIN (bir yıl içinde 335m'ye yükselmiş,yavaş yavaş akan lavlarıyla iki yıl içinde de PARICUTIN kasabasını kaplamış)'
dolayısıyla daha önce volkanizmanın etkili olmadığı yerde volkanizma görülebilir ve yeni madenler oluşabilir.
c şıkkın meb.lise 12 sayfa 19 vermektedir.

Kaynak:   'Kuaterner ders notu'                                                                                                                                                                     ''Küçük buz çağı 1200–1700 yıllarında etkili olmuştur. Fakat holosen genel olarak sıcak periyottur. Küçük buz çağının sebepleri: solar aktivitedeki ciddi değişiklikler ile volkanik faaliyetler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan solar aktivite: 1645–1715 yılları (Ortaçağın ikinci yarısı) solar radyasyonda çok ciddi düşüşler meydana gelmiştir. Ayrıca solar radyasyon azalması sıcaklık düşüşlerine neden olmuştur. Solar aktivitenin azalmasının delilleri Karbon 14 ve Berilyum 10 ile belirtilmiştir. Küçük buzul çağı döneminde volkanik aktivite çok fazla etkili olmuştur. Bu faaliyetler ile kül, gaz v.b volkanik ürünler atmosfere yayılarak güneşten gelen solar radyasyonu engellemek sureti ile sıcaklık düşüşüne neden oldular. Ayrıca püskürmeler sırasında karbondioksit gazı formunda atmosfere sülfür yayıldı. Gaz stratosfere ulaştığında sülfürik asite dönüştü. Stratosferdeki sülfürik asit güneş koşullarını yansıtıcı rol oynayarak yeryüzüne ulaşmalarını engelledi. Bu olayda sıcaklık azalmalarında etkili oldu. Örneğin 1815’te Endonezya (Tambora)’da meydana gelen volkanik püskürmeler ile volkanik küller atmosferi kaplayarak orada asılı kaldı. Takibenden yıl, 1816 yazı yaşanmadı. Haziran, Temmuz ayları Kuzey Avrupa ve İngiltere’de buzlanmanın ve kar yağışlarının hakim olduğu bir dönem oldu.''

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic