Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: değerli arkadaşlar bu soruya dikkat lütfen!  (Okunma Sayısı 8525 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
KETCOĞ
Uzman Üye

Performans: 200
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Ocak 2009, 01:37:24 »

Yeryüzündeki göl sularının tuzlu, tatlı ya da sodalı olmasında aşağıdakilerden hangisinin etkisi yoktur?

A) Gölün gideğeninin olup olmaması         
        B) Göl çanağının kayaç yapısı
        C) Gölün denizden yüksekliği           
        D) Göle ulaşan akarsuların su taşıma miktarı
        E) Gölün bulunduğu yerin iklim özellikleri

KETCOĞ
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2009, 01:38:53 »

sayın arkadaşlar  bence d  şıkkkı  ama.....
bebektaha
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2009, 02:24:33 »

Hocam C şıkkı çünkü gölün denizden yüksek olması tuzlu olacağı anlamına gelmez çünkü tuzluluk buharlaşma miktarına ve gölün gidegeni olup olmamasına bağlıdır.Örn:Beyşehir gölü.Yine yüksek olması sodalı olacağı anlamına gelmez çünkü böyle bir durum göle su taşıyan akarsuların yada göl çanağının bulunduğu arazinin yapısındaki sodyum nitrattan kaynaklanır. başka bir ifade ile volkanik bir bölgede sodyum nitrat miktarı artar gölde sodalı olur.Van gölü gibi.tatlı olması da gölün yüksekte olmasını gerektirmez.gidegeni olup olmaması ;enlem(kuzey ülkelerindeki buzul gölleri )gibi fakt.etkilidir burada. Göle su taşıyan akarsuların çok fazla su taşıması gibi faktörlerde gölün kimyasal yapısını etkileyecektir çünkü;gölün alansal olarak genişliği yada seviye oynamaları çevre akarsuların çok su getirmesine bağlıdır.Hocam bu soru 2006 ÖSS sorusudur.Cevabı benim dediğim gibidir.2001 össde sorulan göllerle ilgili bir sorudada akarsuların taşıdığı su miktarının etkili olduğu ifade olunmuştur.saygılarımla efendim
seyhoglu
VIP Üye

Performans: 71
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Ocak 2009, 06:37:47 »

sorunun doğru cevabı C şıkkıdır.Yükseltinin tek başına göl suyunun özelliklerine etkisi yoktur.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 04 Ocak 2009, 07:13:16 »

Bence de cevap c şıkkıdır.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
ilker43
Üye
**

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 04 Ocak 2009, 07:14:24 »

Bu soru öss sorusu fakat cavaba itirazım var. en doğru şık tabiki c şıkkıdır. soruyorum size yükselti iklimi etkiler mi? Etkilerse buharlaşma ve yağış miktarını etkiler mi? etkilerse nasıl göl sularının özelliklerini etkilemez?
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 04 Ocak 2009, 07:14:47 »

Hocam C şıkkı çünkü gölün denizden yüksek olması tuzlu olacağı anlamına gelmez çünkü tuzluluk buharlaşma miktarına ve gölün gidegeni olup olmamasına bağlıdır.Örn:Beyşehir gölü.Yine yüksek olması sodalı olacağı anlamına gelmez çünkü böyle bir durum göle su taşıyan akarsuların yada göl çanağının bulunduğu arazinin yapısındaki sodyum nitrattan kaynaklanır. başka bir ifade ile volkanik bir bölgede sodyum nitrat miktarı artar gölde sodalı olur.Van gölü gibi.tatlı olması da gölün yüksekte olmasını gerektirmez.gidegeni olup olmaması ;enlem(kuzey ülkelerindeki buzul gölleri )gibi fakt.etkilidir burada. Göle su taşıyan akarsuların çok fazla su taşıması gibi faktörlerde gölün kimyasal yapısını etkileyecektir çünkü;gölün alansal olarak genişliği yada seviye oynamaları çevre akarsuların çok su getirmesine bağlıdır.Hocam bu soru 2006 ÖSS sorusudur.Cevabı benim dediğim gibidir.2001 össde sorulan göllerle ilgili bir sorudada akarsuların taşıdığı su miktarının etkili olduğu ifade olunmuştur.saygılarımla efendim

katılıyorum bence de cevap c şıkkıdır hocam

güzel günler göreceğiz çocuklar...güneşli günler...motorları maviliklere süreceğiz...
tamerkaya
Deneyimli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 04 Ocak 2009, 08:56:04 »

ben ce de cevap c şıkkı...
acemi liseli
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 04 Ocak 2009, 09:06:40 »

tabiki c şıkkı hocammm:d Shocked
su
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 04 Ocak 2009, 09:11:41 »

c şıkkı hocam deniz seviyesinden yüksek yada alçak olmasının tuzlulukla ilgisi yoktur.Örneğin Lut gölü deniz sevieysinde nalçak Tuz gölü yüksekte yer alıyor
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 04 Ocak 2009, 11:26:42 »

c şıkkında deniz seviyesinden yükselti, sıcaklığı dolayısıyla buharlaşmayı ve paralelinde tuzluluğu etkilemez mi? Az da olsa etkiler. Ben cevabı D şıkkı olarak görüyorum.
tyrannical_free
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 04 Ocak 2009, 11:43:59 »

bana göre de cevap -c- şıkkı...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #12 : 04 Ocak 2009, 11:59:25 »

c şıkkında deniz seviyesinden yükselti, sıcaklığı dolayısıyla buharlaşmayı ve paralelinde tuzluluğu etkilemez mi? Az da olsa etkiler. Ben cevabı D şıkkı olarak görüyorum.

Sorunun cevabı C şıkkıdır çünkü  sıcaklık azalması nedeniyle yüksek kesimlerde buharlaşma az olur ama yine aynı yüksek kesimlerde atmosfer basıncı az olduğu için buharlaşma alçak kesimlere göre daha fazladır,hepimizinde bildiği gibi atmosfer basıncı buharlaşmayı etkiler.İşte bu nedenle sorunu cevabı C şıkkıdır diyorum

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
ŞİMAL
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 04 Ocak 2009, 12:02:51 »

soru yanlış sorulmuş, bu soruya öss den sonra bizler de itiraz etmiştik verilenlerin hepsinin etkisi söz konusu fakat soru daha az etkilidir demiş olsaydı kanaatimce daha doğru olurdu.
KETCOĞ
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 04 Ocak 2009, 12:29:30 »

sayın  şimal hocamsize katılıyorum az da olsa hepsi etkilidir.fazla su gelmesi gölü taşırabilir.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic