Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 11. Sınıf Karma  (Okunma Sayısı 4892 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ozgurcografyacı
Yeni üye
*

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Ocak 2009, 20:29:33 »

LİSESİ  EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI   COĞRAFYA 11 DERSİ 1 DÖNEM 2. YAZILI   SINAV SORULARI
AD:SOYAD:                                                     PUAN:
NO:                                        SINIF:                             

A: Aşağıdaki cümleleri dikkatle okuyup yanlarında bırakılan boşluklara  doğru buluyorsanız D, yanlış buluyorsanız Y  harfini yazınız. Her  sorunun doğru ve tam cevabı 2 puan değerindedir. Toplam 10 puan                                    1 (. . . . ) Nüfus artış hızı çok düşük olan ülkelerde aile planlamasının yaygınlaştırılması gerekir.
 2(…...)) Gelişmemiş ülkede nüfus artış hızının yükselmesi üretici nüfusu artırır
3(…..).) Menderesler oluşturan bir akarsuyun hidroelektrik potansiyeli fazla değildir
4(…..)Yaşlı nüfus oranı fazla olan ülkelerde,bu durumun nedeni ortalama yaşam süresinin uzamasıdır
5(….. ) Bir akarsuda eğim kırığı ya da şelale varsa akarsuda hayvan türleri azdır
B:  AŞAĞIDAKİ BOŞLUKLARI DOLDURUNUZ her soru 3p
6 –) Petrol, kömür ve doğal gaz ………………………….kaynakları içinde yer alır
 7-  Yeryüzünde canlıların dağılışını etkileyen en önemli faktör………………

8- Üretimden tüketime kadar olan süreçte en etkili faktör………………………….
9-Ekonomik faaliyetlerin temelinde yatan asıl unsur……………………………………..dır
10. Kendiliginden olusmus insan akli ve tekniginin ürünü olmayan,meydana gelme asamalarinda insanin herhangi bir rolünün bulunmadigi bütün zenginlik kaynaklarina verilen isim     …………..……………dır

C HER SORU (5P)
13-Mal ve hizmetlerin kullanılması
    II.Mal ve hizmetlerin sağlanması
    III.Mal ve hizmetlerin pazara ulaştırılması
Yukarıda verilen bilgileri karşılayan tanımlar hangi seçenekte sırasıyla doğru olarak verilmiştir?
           I                   II                      III
A) Üretim                 Dağıtım         Tüketim
B) Dağıtım   Tüketim  Üretim
C) Tüketim   Üretim      Dağıtım
D) Üretim                Tüketim   Dağıtım
E) Tüketim   Dağıtım    Üretim

14. Birbirine komşu iki ülkenin farklı nüfus politikaları uygulamaları, ülkelerin hangi bakımdan farklılık göstermesiyle ilgilidir?
A) İklimi               B) Yer şekilleri         C) Nüfus artış hızı
    D) Nüfus yoğunlukları          E) Kır ve kent nüfus oranları

15- Anadolu tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.
Aşağıdakilerden hangisi Anadolu’da çeşitli medeniyetler kurulmasında etkili olan faktörlerden birisi değildir?
A)Asya ve Avrupa kıtaları arasında yer alması
B)Farklı etnik grupların bulunması
C)Ilıman kuşakta yer alması
D)Verimli tarım arazilerine sahip olması
E)Zengin su kaynaklarına sahip olması

16) Aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
A) Ülkelerin ekonomik yapılarında bulundukları coğrafyanın özellikleri etkili olmaktadır.
B) Fiziki şartları benzer olan ülkelerin ekonomik yapıları da benzerlik göstermektedir.
C) Teknolojik gelişmeler bir ülkenin fiziki şartlara bağlılığını belirler.
D) Bir ülkenin üretimini fiziki ve beşeri unsurlar belirler
E) Ülkelerin ekonomik yapılarında değişmeler olur

17) Aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?
A) Ülkelerin ekonomik yapılarında bulundukları coğrafyanın özellikleri etkili olmaktadır.
B) Fiziki şartları benzer olan ülkelerin ekonomik yapıları da benzerlik göstermektedir.

18)  Üretimi etkileyen beşeri faktörleri maddeler halinde yazınız 10p

19)Günümüzde tüketimi artırıcı faktörler nelerdir örnekler vererek açıklayınız 10p

20) -20) Dünya tarihinde en eski medeniyetler nerelerde kurulmuştur?                                                                                                         Bu y bu medeniyetlerin ortak özellikleri nelerdir kısaca anlatınız. (10puan)

21) Dünyada uygulanan nüfus politikalarını örnek vererek açıklayınız  10p

22)Bir akarsuyun hidroelektrik enerji potansiyelini etkileyen faktörler nelerdir ?10p

Dersöğretmeni                                                                                 

BAŞARILAR

ozgurcografyacı
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Ocak 2009, 20:31:21 »

BUDA B
LİSESİ  EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI   COĞRAFYA 11 DERSİ 1 DÖNEM 2. YAZILI   SINAV SORULARI
NO:                                        SINIF: 11 SOSYAL A                             

A: Aşağıdaki cümleleri dikkatle okuyup yanlarında bırakılan boşluklara  doğru buluyorsanız D, yanlış buluyorsanız Y  harfini yazınız. Her  sorunun doğru ve tam cevabı 2 puan değerindedir. Toplam 10 puan                                       1  (    ) Doğal nüfus artışı az, genel nüfus artışı çok olan ülkeler göç alırlar. 

2- (    ) Kaynak ile ağzı arasında kot farkı olmayan akarsularda baraj yapılmaz
 3(…..)Bir ülkede nüfus artışının eksiye gitmesi o ülkenin savunma gücünü zayıflatır
 4(…..)Japonya’da elektronik sanayinin gelişmiş olması, ülkelerin ekonomileri ile doğal kaynakları arasındaki ilişkiye bir örnektir.

5(….. ) Şehirlerin etki sahasının büyüklüğünü belirleyen en önemli unsur, şehrin denize göre konumudur
  6 –) ) Essen  kentinin  küresel  bir  etkiye  sahip  olmasında ……….………….………fonksiyonu etkili  olmuştur
7) Günümüzde  nüfus  artış oranı  en düşük olan  ülkeler  ………………….… ……..ülkeleridir
   Cool Ülkemizde birçok tarım ürününün yetiştirilmesinin en önemli nedeni  ……………………….. dir
   9)Petrol, kömür ve doğal gaz ………………………….kaynakları içinde yer alır

10) Mal ve hizmetlerin kullanılmasına ……………………. denir.
C HER SORU (5P)
13- Yurdumuzda yıl boyunca taze sebze ve meyvenin bulunması konserve tüketimini sınırlamaktadır. Özellikle son yıllarda seracılığın yaygınlaşması konserve üretimini daha da azaltmıştır.
Buna göre aşağıdaki bölgelerimizin hangisinde konserve üretiminin en düşük düzeyde olduğu söylenebilir?
A) İç Anadolu              B) Karadeniz           C) Marmara
                     D) Akdeniz            E) Güneydoğu

14. Birbirine komşu iki ülkenin farklı nüfus politikaları uygulamaları, ülkelerin hangi bakımdan farklılık göstermesiyle ilgilidir?

15. Türkiye’nin Kuzey Yarım Küre’de orta kuşakta yer alması aşağıdakilerden hangisini etkilememiştir?
A) Doğal bitki örtüsünü
B) Dağ sıralarının uzanışını
C) İklim koşullarının ılıman olmasını
D) Mevsimlerin belirgin olarak yaşanmasını
E) En sıcak ayların haziran,temmuz ve ağustos olmasını

16 Aşağıdakilerden hangisi bir ülkede üretim, tüketim ve dağıtımı etkileyen doğal faktörlerden biri değildir?
A) Yerşekilleri    B) İklim                C) Su kaynakları      D) Ulaşım                      E) Bitki örtüsü

18)  Dünyanın en büyük şehirleri nerelerde kurulmuştur? Bunda hangi özellikler etkili olmuştur?10P

19)Günümüzde İnternetin ulusal ve uluslar arası ticarette nasıl bir rolü vardır 10P

20) -20)Ülkemizin ekonomisini etkileyen faktörleri yazınız yeryüzü şekillerini
açıklayınız 15P

21) Ülkemizde yapılan tarım ve hayvancılığı kısaca açıklayınız 15P

Dersöğretmeni                                                                               

BAŞARILAR

ozgurcografyacı
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2009, 20:33:13 »

umarım begenirsiniz biraz gec oldu ama umarım faydam olur biraz basit sorular ama kötü de degil
zehra-ysmn
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 30 Mart 2009, 17:39:01 »

çok güzel teşekkürler ama cevapları nerde
deniz1953
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2010, 18:48:56 »

Merhaba,ben 16. ve 17. sorular ikisi de aynı gerçi sorunun cevabını çıkartamadım acaba siz ne düşünüyorsunuz?
cmlbtr
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 10 Ocak 2010, 21:48:05 »

NO:                                        SINIF:                             

A: Aşağıdaki cümleleri dikkatle okuyup yanlarında bırakılan boşluklara  doğru buluyorsanız D, yanlış buluyorsanız Y  harfini yazınız. Her  sorunun doğru ve tam cevabı 2 puan değerindedir. Toplam 10 puan                                    1 (. . . . ) Nüfus artış hızı çok düşük olan ülkelerde aile planlamasının yaygınlaştırılması gerekir.
 2(…...)) Gelişmemiş ülkede nüfus artış hızının yükselmesi üretici nüfusu artırır
3(…..).) Menderesler oluşturan bir akarsuyun hidroelektrik potansiyeli fazla değildir
4(…..)Yaşlı nüfus oranı fazla olan ülkelerde,bu durumun nedeni ortalama yaşam süresinin uzamasıdır
5(….. ) Bir akarsuda eğim kırığı ya da şelale varsa akarsuda hayvan türleri azdır
6 –) Petrol, kömür ve doğal gaz ………………………….kaynakları içinde yer alır
 7-  Yeryüzünde canlıların dağılışını etkileyen en önemli faktör………………

8- Üretimden tüketime kadar olan süreçte en etkili faktör………………………….
9-Ekonomik faaliyetlerin temelinde yatan asıl unsur……………………………………..dır
10. Kendiliginden olusmus insan akli ve tekniginin ürünü olmayan,meydana gelme asamalarinda insanin herhangi bir rolünün bulunmadigi bütün zenginlik kaynaklarina verilen isim     …………..……………dır

C HER SORU (5P)
13-Mal ve hizmetlerin kullanılması
    II.Mal ve hizmetlerin sağlanması
    III.Mal ve hizmetlerin pazara ulaştırılması
Yukarıda verilen bilgileri karşılayan tanımlar hangi seçenekte sırasıyla doğru olarak verilmiştir?
           I                   II                      III
A) Üretim                 Dağıtım         Tüketim
B) Dağıtım   Tüketim  Üretim
C) Tüketim   Üretim      Dağıtım
D) Üretim                Tüketim   Dağıtım
E) Tüketim   Dağıtım    Üretim

15- Anadolu tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.
Aşağıdakilerden hangisi Anadolu’da çeşitli medeniyetler kurulmasında etkili olan faktörlerden birisi değildir?
A)Asya ve Avrupa kıtaları arasında yer alması
B)Farklı etnik grupların bulunması
C)Ilıman kuşakta yer alması
D)Verimli tarım arazilerine sahip olması
E)Zengin su kaynaklarına sahip olması

16) Aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

18)  Üretimi etkileyen beşeri faktörleri maddeler halinde yazınız 10p

19)Günümüzde tüketimi artırıcı faktörler nelerdir örnekler vererek açıklayınız 10p

20) -20) Dünya tarihinde en eski medeniyetler nerelerde kurulmuştur?                                                                                                         Bu y bu medeniyetlerin ortak özellikleri nelerdir kısaca anlatınız. (10puan)

21) Dünyada uygulanan nüfus politikalarını örnek vererek açıklayınız  10p

22)Bir akarsuyun hidroelektrik enerji potansiyelini etkileyen faktörler nelerdir ?10p

Dersöğretmeni                                                                                 

BAŞARILAR

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic