Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tübitak ortaöğretim proje yarışması ön eleme sonuçları açıklandı  (Okunma Sayısı 9009 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
alpino
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 03 Mart 2013, 16:00:55 »

arkadaşlar ön elemeyi geçerek sergi daveti alan var mı?
özgül
Uzman Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 05 Mart 2013, 23:05:01 »

hocam biz ege bölgesi sergisine katılıyoruz siz davet aldınız mı
alpino
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Mart 2013, 14:03:35 »

evet aldık hocam. Bizde Ankara bölgesindeyiz.
alpino
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Mart 2013, 14:04:22 »

özgül hocam coğrafyadan mı katılıyorsunuz?
azraasmin
Deneyimli Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Mart 2013, 14:26:10 »

Benim de 1 projem kabul edildi ama henüz mektup gelmedi

Bölge sergisine gidecek arkadaşlar;

POSTER hazırlama ölçüleri ve tekniği nasıl olacak bu konuda bir standart var mı?

İl dışına çıkacağız bölge sergisi için resmi görevlendirme yapılacak mı? yapılırsa yolluk ve yevmiye alabilecek miyiz?

Projede görev alan öğrencilerin yol ücretleri ve konaklama giderlerinin Tübitak tarafından karşılanacağı belirtiliyordu bu konuda bilgisi olan var mı?

alpino
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 07 Mart 2013, 11:01:03 »

bana 1 martta bir zarf geldi. 5 gün görevli izinli sayılıyoruz. yol ücretlerini şimdilik siz veriyorsunuz. yol biletlerinizi gösteriyorsunuz onlarda bildiğim kadarıyla ödeme yapıyorlar. barınma ve 3 öğün yemek aradaki ulaşım tamamen tübitak'a tarafından karşılanıyor. Kısacası bütün bilgiler gönderilen zarftaki kağıtlarda yazılı. Ben göndereceğimiz proje raporuna takıldım.proje raporunun son halini kurallara uygun olarak gönderin yazıyor.Hangi kurallar, kaç sayfalık çalışma, detayları yok. Pano ölçüleri konusunda benimde bilgim yok. Şu proje raporu konusunda lütfeeeen biri beni aydınlatsın.
azraasmin
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 07 Mart 2013, 13:17:12 »

bana 1 martta bir zarf geldi. 5 gün görevli izinli sayılıyoruz. yol ücretlerini şimdilik siz veriyorsunuz. yol biletlerinizi gösteriyorsunuz onlarda bildiğim kadarıyla ödeme yapıyorlar. barınma ve 3 öğün yemek aradaki ulaşım tamamen tübitak'a tarafından karşılanıyor. Kısacası bütün bilgiler gönderilen zarftaki kağıtlarda yazılı. Ben göndereceğimiz proje raporuna takıldım.proje raporunun son halini kurallara uygun olarak gönderin yazıyor.Hangi kurallar, kaç sayfalık çalışma, detayları yok. Pano ölçüleri konusunda benimde bilgim yok. Şu proje raporu konusunda lütfeeeen biri beni aydınlatsın.

teşekkürler hocam, bize henüz mektupta gelmedi, devlet bürokrasisi fazlasıyla tübitak'a da bulaşmış, bence görevlendirmelerin bizzat milli eğitim müdürlükleri tarafından yapılması gerekir, neden diye soracaksınız sonuçta öğrenciler milli eğitime bağlı Allah etmesin başlarına bir şey gelirse hesabını veremeyiz, gezi işlerinde işleri öyle sıkı tutuyorlar ki bir şey olduğu zaman işin içinden hemen sıyrılırlar...
baba08
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 07 Mart 2013, 20:03:21 »

Hocam daha önce sergiye katılan arkadaş var mı?sergi nasıl hazırlanıyor.Slaytın görseli önemli mi
devran
Üye
**

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 07 Mart 2013, 21:41:17 »

Bir önceki yıl Tübitak ortaöğretim öğrencileri proje  hazırlama yarışmasına ilk kez katılmış ve avrupa yakası sergisine gitmiştik.

Gidilen üniversitede, herkese bir masa, masa arkasında bir pano verildi. Panoya posterinizi ve varsa resim vb yapıştırıyorsunuz. Elektrik ve 3 lü pirizler oluyor zaten.
Masa üzerine laptop ile PPT sürekli açık olacak şekilde koyabilirsiniz. Gelen kişiler öncelikle postere ve masa üzerinde ne olduğuna (maket, büyükçe resimler, bir düzenek gibi) bakıyor.
kesinlikle A4 ün katlanmış çeşitli şekillerinden birini seçip bir broşür yapınız.
Bu broşürde projeniz adı, amacı, çok kısa nasıl yapıldığı ve sonuçlar olmalı. Posteri inceleyen kişiler, okullar veya jüri broşürden de alarak daha sonra tekrar inceliyor.

Bizde, jüri poster önünde sorular sordu, iyice incelediler, notlar aldılar, öğrenci cevaplarını ve hakimiyeti ölçmeye çalıştılar.

diğer gün anfide her grup yine aynı sıra ile tek tek alınıp, laptoptaki ppt den sunumu izleyip, öğrencilere 5 veya 10 dakika anlattırmışlar.

üçüncü güne bizim jürinin işi bitmişti .))

Poster hazırlama şartları klavuzda olmalı. Eğer klavuzda yoksa ebideb e mail atıp sorun. Boyutları mutlaka belirtiyorlar ama emin olun.

poster vurgulu, renkli, ad, amaç, çok kısa nasıl yapıldığı, sonuçlar ve kaynakça gibi ana unsurları içermeli. resim, harita vb mutlaka olmalı.

broşür kesinlikle olmalı ve çok iyi hazırlanmalı. (Publischer diye bir programda hazırlamıştı benim öğrenciler)

PPT ve laptop olmalı.

Öğrenciler konuya hakim olmalı. Mutlaka son hafta bir kaç sınıfa girip anlattırın. O sınıftaki arkadaşları jüri gibi soru sorsun, siz sorun.

Bizim dökümanlardan örnek isterseniz özelden mailinize atabirim.

Kolay gelsin.

NOT: Tübitak proje yarışmasına İStanbul /Avrupa yakasından bu yıl özel okullar ile bir kaç fen lisesi dışında çağırılan olmadı. Çünkü kazanan projelerin çoğunu okullar yapmıyor, proje şirketine veriyorsunuz parayı, şirket size hazırlıyor. Posteri dahi. Biliyorum, çünkü şu an kazanan bir kaç projeyi bildiğim bir şirket hazırladı Smiley

alpino
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 08 Mart 2013, 10:37:13 »

Sergi ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Bana da belgelerinizi gönderirmisiniz. Birde şu proje raporunun son hali ve yazım kuralları ile kastedilen nedir anlamadım. Lütfen yardımcı olun. Bizim proje raporu grafik,fotoğraf ve tablolarla 60-65 sayfa oldu. Normal mi fazla mı?
alpino
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 08 Mart 2013, 10:40:34 »

Hocam yazıda bahsedilen PPT nedir?
azraasmin
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 08 Mart 2013, 12:00:06 »

Hocam yazıda bahsedilen PPT nedir?

POWER POİNT sunusu
devran
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 08 Mart 2013, 22:21:03 »

Bizim bu yıl Tübitak için hazırlamaya çalıştığımız ama çok güzel bir konu olması ile birlikte, net ve somut bir çalışma olmadığı için  sonuçlandırmakta başarılı olamadığımız çalışmanın planı. Düzen  tam da Tübitak ın istediği düzen ve formattır. Bu yıla (2013) aittir.

Proje raporu

ilk sayfa: kapak (projenin adı, uygun bir resim veya çizim vs ile okul adı, öğrenci ve rehber öğretmen adları

ikinci sayfa : içindekiler sayfası

İÇİNDEKİLER :
1-   Proje Planı
2-   Proje Özeti
3-   Proje Raporu
  I. Giriş
1.A- İnsanın Ortaya Çıkışı, Paleolitik ve Neolitik
1.B-  Göbekli Tepe’nin Yeri ve Önemi
           II. Çalışma Yöntemi
          III. Paleolitik’ten Neolitik’e Genel Olarak İklim ve Diğer Coğrafi Olaylar
          IV. Çevresindeki Benzer Alanlar ve Göbekli Tepe
          V. Bulguların Coğrafi Değerlendirilmesi
         A-  İklimsel Değerlendirmeler
         B- Stellerin Değerlendirilmesi
        VI. Bulguların Beşeri Değerlendirilmesi
        VII. Sonuç ve Tartışma
       Kaynakça

3. sayfa

4. sayfa PROJE PLANI ana başlığı atılır

Proje adı:............

projenin amacı:............. (bir veya iki a4 sayfası ile amaç net bir şekilde ortaya konmalı, o çalışmayı neden , ne için, nasıl yaptınız, amacınız neydi)

Proje özeti : 1 a4 sayfası veya en fazla 2 a4 sayfası

Ve PROJE RAPORU diye ana başlığı atıp

GİRİŞ te projenin öneminden, daha önce benzer çalışmalar varmı, nerden aklınıza geldi vs gibi konuya giriş yapılır ve daha sonra devam edilir.

Genel  olarak "içindekiler"  kısmı size bilgi verecektir zaten.

60-65 sayfa çok çok uzun bir döküman. resim, foto vs küçültüp, daha net ve vurgulu alırsanız konuyu kısaltabilirsiniz diye düşünüyorum. Benim istanbul sergisinde gördüğüm20, 25, 30 sayfa gibi proje raporları oldu.

Raporu güzel bir cilt yapıp yanınızda en az iki tane bulundurun, jüri üyeleri en az bir tanesini alıyor.

broşürden kesin alıyor.

Poster çok düzenli, net ve vurgulu olmalı. kaynakça mutlaka ve kuralına uygun olmalı.

Power point sunumu (PPT) kısa ve net olmalı. Çocuklar seri ve net anlatabilmeli. En  akla gelmeyecek soruya dahi hazırlıklı olmalı. Değişik sınıflarda bir kaç kez anlatmalı.
Güzel bir heyecan olduğu, hem sizin hem öğrencilerin çok şey öğrendiği bir çalışma oluyor sonuçta Smiley

Kolaylıklar ve başarılar diliyorum.
devran
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 08 Mart 2013, 22:41:37 »

Broşür örneği

publischer da hazırlanmış, a4 sayfası 3 e katlanınca ve renkli kaliteli kağıda 300 tane bastırmıştık, hemen hemen hepsi 3 günde tükenmişti.
bir çıktı alır katlarsanız görebilirsiniz. puntolara dikkat edin, okunaklı olsun.
eminim sizler çok daha iyilerini hazırlayıp güzel işler çıkaracaksınız. Başarılar diliyorum.

http://www.dosya.tc/server3/2Qqppz/Bro__r.pdf.html
alpino
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 09 Mart 2013, 18:29:54 »

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim hocam.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic