Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği  (Okunma Sayısı 14383 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
imrenler
Üye
**

Performans: 21
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 07 Eylül 2013, 06:13:05 »

Yeni Orta Öğretim Yönetmeliği resmi gazetede yayınlandı.
imrenler
Üye
**

Performans: 21
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2013, 06:15:14 »

Sözlü notlarıyla ilgili bir madde göremedim. Kaldırılmış olabilir mi?
ataol
VIP Üye

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2013, 08:46:47 »

45 artık geçer değil...... bir dersden geçebilmek için iki dönem   ortalamasının 50 olması gerekiyor.....doğru mudur........
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2013, 10:20:14 »

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği (Yeni Değişiklikler)
Geçme notu 50,
Ders geçme için birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekir
Tüm yazılılar ortak, sözlü notu da kalkmış yerine ilköğretimdeki performans çalışması getirilmiş,
Yıllık ödev yerine proje çalışması,
Dersler 40dk.,
Öğretmenlere ilköğretimdeki gibi sene sonu ve başı seminer var,
Devamsızlık özürsüz 10 gün, özürlü özürsüz toplam 45 gün,
Her ay zümre toplantısı var,...
Ortalama yükseltme sınavı artık yok ilgili dersin öğretmeni tarafından yılda 2 kez (kasım-nisan aylarında) yapılacak.
Artık liselerde de 2 hafta seminer var...

http://www.memurlar.net/haber/402553/

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
SEDAT06
Sürekli Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2013, 10:44:03 »

Her ay bir toplantı yapılacağına dair bir ibare var mı?

SEDAT06
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2013, 10:46:38 »

Kurul, eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce, ikinci dönem başında ve ders yılı sonunda olmak üzere en az üç defa toplanır. (Madde 111/1)
ayhannn
Deneyimli Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Eylül 2013, 10:54:52 »

her ay toplantı yok arkadaşlar tüm okullarda ders saati 40 dk olarak belirlendi
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2013, 10:55:02 »

MADDE 111- (2) Kurul, eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce, ikinci dönem başında ve ders yılı sonunda olmak üzere en az üç defa toplanır. Kararlar, oy çokluğuyla alınır ve müdürün onayından sonra öğretmenlere duyurulur. Kurul toplantıları ders saatleri dışında yapılır. Ayrıca zümre öğretmenler kurulu program ve diğer öğrenme etkinliklerini değerlendirmek, uygulama süreçlerini izlemek, ortak kullanılacak ölçme-değerlendirme araçlarını hazırlamak ve sınav analizlerini yapmak üzere her ay belirli bir günde bir araya gelir. Bu toplantılara ayda bir kez okul müdürü veya sorumlu müdür yardımcısı katılır.

Şeklindeymiş biraz farklı yorumlamışım fakat ayda bir toplanın diyorlar...

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
SEDAT06
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Eylül 2013, 11:13:39 »

Üç toplantı zorunlu, "her ay belirli bir günde bir araya gelirler hususu" zorunlu değil diye düşünüyorum... Önceki yönetmeliktede benzer ifadeler vardı zaten.
SEDAT06
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 08 Eylül 2013, 14:02:15 »

Tüm sınavların ortak sınav şeklinde yapılacağı anlaşılıyor. Sınav tarihlerinin ise zümre başkanları toplantısında belirleneceği belirtiliyor. Buna göre ünitelendirilmiş Yıllık Ders Planlarında sınav tarihlerini belirtmeye gerek yok diye düşünüyorum.
ataol
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2013, 15:09:04 »

sözlü notu diye bir şey yok performans yani ev ödevi  verip kontrol bunu notlama veya okulda 20-30 dakikalık küçüketkinlikler yaparak bunu sene sonunda toptan hepsini nota çevirmek gibibir şey anladım doğrumu dur...yani sözlü notları kafadan veremeyip bazı önemli kriterlere bağlandı benceiyi ve mantıklı bir gelişme ...yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.....
ataol
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 08 Eylül 2013, 15:22:38 »

yapılacak olan sınavların hepsinin ortak olacağını karar altınaalan cümleyi bulamadım.....
komkarbey
Uzman Üye

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 08 Eylül 2013, 16:50:51 »

Zümreden sözlü notlarını da çıkarmak gerekecek. Deneme tahtası her sene bir şey çıkarıyorlar bakalım ne olacak sonuç
SEDATOYKU
VIP Üye

Performans: 226
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 08 Eylül 2013, 19:08:48 »

yapılacak olan sınavların hepsinin ortak olacağını karar altınaalan cümleyi bulamadım.....

Aynı derse giren öğretmenlerin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere birden fazla şubede okutulan tüm derslerin yazılı sınavları ortak yapılır ve ortak değerlendirilir. Sorular ve cevap anahtarları zümre öğretmenlerince birlikte hazırlanır ve sınav sonunda ilan edilir. Bu sınavların şube ve sınıflar bazında sınav analizleri yapılır. Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders ve zümre öğretmenleri tarafından yeniden değerlendirilir.
(MADDE 45/1/b)
Önceki yönetmelikte "her dönem için en az bir yazılı sınavı ortak yapılır" ibaresi vardı. Böyle bir ibarenin olmaması tüm sınavların ortak olacağı anlamına geliyor sanırım...
metafora
VIP Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 08 Eylül 2013, 20:58:39 »

bir sitede genel değerlendirme yapılmış. özet gibi...
MEB ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

1. Özürsüz devamsızlık sınırı 20 günden 10 güne indirildi. Özürlü-özürsüz toplam devamsızlık sınırı 45 gün olarak devam ediyor.

2. Günlük toplam ders saatinin yarısından fazla derse gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılacak.

3. Özürsüz devamsızlığı 5 günü, toplam devamsızlığı 40 günü aşan öğrencinin velisi bilgilendirilerek okula devamının sağlanması istenecek.

4. Müdür Yardımcısı veya müdürden izin kağıdı alma işi bitti. Hasta olan hastaneye gidip belge getirecek yahut velisinin yazılı beyanıyla izin talep edecek.

5. Ortaöğretim zorunlu eğitim kapsamına girdiğinden 2 gün üst üste özürsüz olarak okula gelmeyen veya geldiği halde derse girmeyen hakkında disiplin işlemi yapılacak.Kınama cezasını gerektiriyor.

6. Ortaöğretim zorunlu eğitim kapsamına girdiğinden 2013 yılında diploma başı 6,40 TL ödediğimiz diploma harcı kaldırıldı.

7. Kınama cezası alan öğrencinin 100 olan davranış puanı 90’a iniyor. Bu da demek oluyor ki okula özürsüz 2 gün gelmeyen takdir teşekkür alma hakkını kaybedebilir.Eskiden kınama cezasında davranış puanı indirilmezdi.

8. Okuldan kısa süreli uzaklaştırma cezası artık devamsızlıktan sayılacak. Ceza bazı öğrencilere tatil olmaktan çıkarıldı.

9. Haziran ve Eylül dönemlerinde yaptığımız Ortalama Yükseltme Sınavları tamamen kaldırıldı.
Sorumluluk Sınavları ise eğitim-öğretim yılı içinde 1.dönem kasım ve 2.dönem nisan ayı içinde normal okul sınavları gibi yapılacak.Sınav komisyonu gözcü küçük zarf büyük zarf filan olmayacak.İdare bir öğretmene görev verecek o öğretmen sınavı yapacak.20’den fazla öğrenci yoksa 2.öğretmen görevlendirilemeyecek.

10. Haziran ve eylül dönemlerinde ortaöğretim öğretmenleri artık sınav dönemi olmadığından mesleki çalışma yapacaklar.(seminer dönemi).Yaz tatili 1 temmuz 1 eylül oldu.

11. Aynı sınıftan 3 dersten, alt sınıflarla birlikte toplam 6 dersten zayıfı olan sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek.

12. Eğer öğrencinin yılsonu başarı ortalaması 50 puanın üzerindeyse bütün okul türlerinde Dil ve Anlatım hariç diğer zayıf derslerinden ortalama ile geçebilecek.(Bir daha karşısına çıkmayacak)

13. 45 dk. olan ders saati tüm okul türlerinde 40 dakikaya sabitlendi.Günlük ders saati 8 saate çıktığından çok geç çıkıyorduk.40 dk. daha erken bitecek okul.

14. 45 olan geçme puanı 50’ye yükseltildi. Bir dersten geçer not almak için yazılıdan 50 puan almak lazım yani.

15. Öğrenci yazılı sınav sonucuna bilgi edinme kanunu yoluyla itiraz edebilecek. Bu durumda farklı öğretmenlerden komisyon kurularak durum incelenecek.

16. Sözlü notu tabiri yerine performans görevi ve performans puanı,yıllık ödev yerine proje tabiri konulmuş.Öğrenci her dersten bir performans görevi yaparak performans puanı alacak.En az bir dersten de proje yapıp proje puanı alacak.

17. Aynı dersi farklı şubelerde farklı öğretmenler okutuyorsa tüm sınavlar ortak yapılacak. Önceden her dönem bir tanesiydi.

18. Yazılı sınavlar yoruma dayalı ve açık uçlu olacak.Her dönem sadece bir tanesi test olabilir.

19. Yazılı sınav,performans ve proje sonuçları tesliminden itibaren 10 gün içinde e-okula girilecek.

20. Ortak sınav sonuçları her ay toplanacak zümre öğretmenler kurulunda analiz edilerek tedbir alınacak.

21. Artık anlamı kalmayan basılı karne yerine e-karne tabiri kullanılmış.Karne günü ve karne töreni olayı bitmiş.Öğrenci e-karnesini kendi alabilecek.Karne isteyene verilecek.
e-Okul sistemiyle artık anlamı kalmayan Tasdikname yerine Öğrenim Durum Belgesi kullanılmış.

22. Tasdiknameyle Uzaklaştırma cezasının adı Okul Değiştirme olmuş.

23. Künye Defteri,Sınıf Geçme Defteri v.b. e-okulda tutulan defterlerden hiç bahsedilmemiş.Demek ki onları artık bakanlık bizim yerimize e-okulda tutuyor.Endişeye gerek yok.

24. Nakiller yılın her döneminde her hafta yapılamayacak.Her ayın son haftası başvurulacak.Ayın ilk iş günü değerlendirilip kabul edilecek.

25. Farklı okul türleri arasında 10.sınıfın sonuna kadar nakil mümkün olabilecek.Aynı türde sınırısız.

26. Üç öğretim yılı her dönem takdir alana Üstün Başarı Belgesi verilecek.

27. Seçmeli Dersin eğitime açılması için artık 10 öğrenci yerine 12 öğrenci gerekiyor.

Cümleniz hakkınızı helâl ediniz. Benim tarafımdan cümlenize hakkım
helâl olsun, elveda.
Cümlenizi Cenâb-ı Hakk'a tevdî ve emanet ediyorum.
(Yüzbaşı Mehmet Tevfik'in mektubunun son satırları(Çanakkale savaşı Mayıs-1915))
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic