Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Okullar rekabetle enerji israfını önleyecek!  (Okunma Sayısı 2141 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Ağustos 2008, 12:58:51 »

Milli Eğitim Bakanlığı, okullardaki enerji kullanımında israfı önlemek, öğrencilerin enerji verimliliği bilincini geliştirmek için okullara arasında rekabet ortamı oluşturacak olan “Geleceğe Enerjin Kalsın” projesini hayata geçiriyor.

Projeye katılan okullar arasında değerlendirme yapılarak, okullara “Geleceğe Enerjin Kalsın” sertifikası verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, son dönemde okullardaki enerji verimliliğini artırma çalışmalarına yenisini ekledi. 2008 yılı başında okullardaki ampullerin “verimli” ampullerle değiştirilmesine başlayan MEB, Haziran ayı itibariyle de “Geleceğe Enerjin Kalsın” projesini başlatıyor. 30 Haziran 2010 yılına kadar sürdürülecek proje ile okullardaki enerji israfı önlenecek, öğrencilere enerji verimliliği bilinci verilecek.

Proje'ye Haziran ayı sonunda başlanırken, ilk olarak okul müdürleri projeyle ilgili bilgilendirilecek ve projeye katılımları teşvik edilecek. Ağustos- Eylül ayları arasında ise il milli eğitim müdürlükleri bünyesinde değerlendirme komisyonları oluşturulacak. Okulların projeye başvuruları ise 1-28 Şubat 2009 tarihlerinde yapılacak. Daha sonra değerlendirme komisyonları raporları hazırlayacak ve 100 puan üzerinden 90 ve üzeri puan alan okullara ödül verilmesi için il milli eğitim müdürlüklerine bildirecek. “Geleceğe Enerjin Kalsın” bayrağı ve sertifikası ile ödüllendirilen okullara ödülleri gönderilecek.

Ödüllendirmelerden sonra ise “Geleceğe Enerjin Kalsın İl Değerlendirme Raporu” 6 aylık dönemlerle Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilerek, okullardaki enerji verimliliği gelişimi raporu çıkartılacak.ANKA

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2008, 13:00:41 »

Hocam bizde Adıyaman'da böyle bir proje düşünüyorduk. Hatta dün konuyla ilgili konuştuk. Bugün de burada görünce şaşırdım.

GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Ağustos 2008, 13:01:14 »

Hayırlı Olsun. Rekabeti seven bir yapımız var.Bu alanda işe yarar diye düşünüyorum.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Ağustos 2008, 13:05:19 »

Hocam okullarda durum vahim.
Şimdiye kadar görev yaptığım her okulda ya bir kaç lamba sürekli açık, ya lavabolardaki bir kaç musluk su akıtır ya da kalorifer petekleri su kaçırır.Bunlara bir son verilmesi lazım.
Ayrıca sadece ampul değiştirmekle bu iş olmaz.Öğrencilere de bu konuda bilgi vermek, onları bilinçlendirmek lazım.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
ergunkarakaya
VIP Üye

Performans: 222
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 14 Ağustos 2008, 09:10:23 »

inşallah faydalı olur öğrencilere böyle bir bilinç kazandırmak her açıdan güzel olur.

Ergün KARAKAYA
Erünal Sosyal Bilimler Lisesi
Döşemealtı / Antalya
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic