Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Okulda `paralı` sınav dönemi!  (Okunma Sayısı 4241 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
izmirbuca
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 02 Nisan 2007, 10:58:34 »

Buca ilçesindeki Hoca Ahmed Yesevi Lisesi`nde aidat ödemeyen öğrencilere `sınav sorularını yazma` cezası verildiği ileri sürüldü. İddiaya göre aidatını ödemeyen öğrenciler sorulara yazmak zorunda kalırken diğerleri fotokopiyle çoğaltılmış hazır soruları yanıtladı.
10-C `de okuyan A.A., 38 kişilik sınıflarında 14 öğrencinin aidat verdiğini ve önceki gün girdikleri matematik sınavında onlara soruların fotokopiyle hazır verildiğini söyledi.

Öğretmenin 10 soruyu tahtaya yazdığını, aidat ödemeyen diğer öğrencilerin bu soruları elleriyle yazarak kâğıda geçirdiklerini belirten A.A., şöyle konuştu:

`Önceleri öğretmenler soruları fotokopiyle çoğaltıyordu. Her öğrenci 10 Ykr ödüyordu. Ama öğretmenlerimizin sağladığı bu kolaylık idarece duyulmuş. Bunun üzerine yasaklamaya gidildi. Fotokopi birimine sınıf sınıf aidat ödeyenlerin listeleri verildi. Hangi öğretmen hangi sınıfı sınav yapacaksa aidat verenlerin sayısı kadar fotokopi yapılıp sınıfta dağıtıldı. Nitekim önceki günkü matematik sınavında 38 kişilik sınıfımızdan dönemlik 15 YTL ödeyen 14 arkadaşımıza öğretmenimiz sınav sorularını hazır kâğıda yazılmış verdi. Ben ve ödemeyen diğer arkadaşlarımız defterimizden kopardığımız kâğıtlara öğretmenimizin tahtaya yazdığı soruları geçirdik. Bu zaman kaybettirdi. 40 dakikalık sınavın yarısı soru yazarken geçti. Çifte cezaya çarptırıldık.`

`Yoksulluk yüzünden`

Eve geldiğinde oğlu A.A.`yı ağlarken bulduğunu belirten baba Rasim A. anne balaların maddi durumu yüzünden çocukların cezalandırıldığını söyledi. Baba şöyle konuştu: `Bir firmanın ambarında kantarda asgari ücretle çalışan işçiyim. Biri ilköğretim, diğeri lisede okuyan üç çocuğum var. Üç çocuğum da derslerinde çok başarılı. Okul Aile Birliği oğlumun otobüs biletini alıyor. Durumumuz ortada. Böyle bir uygulamayı ne benim çocuğum ne de diğerleri hak ediyor. Anne babaların durumu yüzünden çocuklar cezalandırılıyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü`ne şikâyetçi oldum. Eğer bir müfettiş gönderilirse oğlumun doğru söylediği anında ortaya çıkar. Sınav kâğıtlarını kontrol etmeleri yeterli.`

Buca İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yıldız, `fotokopi cezası` konusunda iddiaları araştıracağını söyledi. Bu arada iddiayı araştırmak için okula giden bazı gazeteciler tartaklandı.

Yaka kartı unutulmadı
Bir süre önce de Karşıyaka`daki Cemil Akyüz İlköğretim Okulu`nda aidat ödemeyen öğrencilerin ödeyenlerden ayrılması için ilginç bir formül bulunmuştu. Aidat veren velilerin çocuklarına üzerinde isimleri yazılı yaka kimliği takılırken, aidat vermeyen velilerin çocukları bu kokartlardan verilmeyerek cezalandırılmıştı.

AVŞAR BEYİ
Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi
Fatma Saygın Anadolu Lisesi
ÖzleMSabaH
Site Yöneticisi

Performans: 2738
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2007, 12:09:02 »

bu uygulamalar çocuklarımızı okullardan ve okumaktan uzaklaştırıyor. maddi imkansızlıklar yüzünden öğrencilerimiz böyle rencide edilmemeli.
birileri buna dur demeli.

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2007, 12:51:05 »

Hoş bir yöntem değil ama okul idareleri de kendince haklı aidatlar olmasa bir çok şey yapılamaz.Yine de başka bir çözüm bulunmalı.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
tkarali
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2007, 13:01:54 »

Arkadaşlar eleştirirken kendimizi idareci arkadaşların  yerine koyalım. Unutmayaalımki Öğrencilerin
çoğunun cebinde en az 500 YTL lik telefon,ayaklarındada en ünlü markaların ayakkabıları var.
Bu mesleğe 25 yılımı verdim. Sırf nasıl olsa devlet okulu bedavadır düşüncesivar. Bir etkinlik olmayıncada velideneleştiri yağmuru başlar.Her türlü söz söylenir. Kayıtlarda da bulundum. Özellikle
zengin velinin cebinde akrep olur.tek kuruş vermez. Hele birde siyasi kartla gelirse kayda küstahlaşmasıda çabası.Fakir veli zenginden daha cömert olur. Eleştirirken ince eleyip sık dokuyalım.
Bakanlık büyük şehirlerde merkezi okullara pek yardım yapmaz.Nasıl olsa bağışlarla döner diye.Ödenekler
Çoğunlukla yoksul kenar okullara yapılır. Doğrusuda bu. Bu arada söyleyeyim ben idareci değilim.
ÖzleMSabaH
Site Yöneticisi

Performans: 2738
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 02 Nisan 2007, 13:23:24 »

tkarali öğretmenim fakir öğrencilerden bahsediyoruz burda. lütfen konuyu saptırmayalım. fakir öğrencilerin rencide edilişi söz konusu. sizce bu durumdada mı kendimizi bir idareci yerine koyup bir tüccar kafasıyla düşünelim. olmayınca olmuyor daha ne yapsın bu insanlar.

Bülent AVCIOĞLU
Genel Moderator

Performans: 1057
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 02 Nisan 2007, 13:37:26 »

..........?

Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak
Neler yapmış bu millet, en yakın tarihe bir sor bak.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 02 Nisan 2007, 14:19:35 »

Bu durumda okul yönetimleri de haklı öğrenciler de.Keşke Milli Eğitim Bakanlığı okulların her eksiğini ihtiyacını tam olarak karşılasa da  öğrencilere avuç açma utancından kurtulsak.Hepimizin yakından bildiği olaylar var. Okul açılırken "kayıt parası alınmayacak,alan hakkında soruşturma açtırırım" diyerek velilere şirin görünenler ve okul yönetimleri okulun herhangi bir işi için başvurduğunda "bunu yerel imkanlarla karşıla" cevabı verenler.Okul müdürünün  para basma makinesi mi var para üretecek.Okullarda cam kırılır, kapı kolları bozulur,hizmetli verilmez okul kendisi hizmetli tutar.
  Bu durumlar için her iki tarafı da dinlemeden peşinen, dramatik bir halde sunulan bir yazı etkisiyle önyargılı davranmayalım. Maddi olanakları sınırlı çocuklar her okulda korunur ve kollanır.Bunu hepimiz yakından biliriz.Böyle münferit bir olay belki olmuştur bu üzüntü verici ama camianın içinde olan bizler öğrencilerden para toplarken ne sıkıntılar çektiğimizi biliyoruz.
  Bizi bu konular için tahsildar yapan Milli Eğitim Bakanlığımız,  okulların her ihtiyacı için ödenek ayırmalıdır.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #7 : 02 Nisan 2007, 15:25:14 »

Arkadaşlar bu konuda fakirlik olayı kullanılıyor. Bu konuda itiraz eden öğrencileri çok iyi biliyorum durumu en uygun olanlarıdır bunla ilgili onlarca örnek yaşadım. Keşke Bakanlık bu konuda üzerine yapsada bizde  bu sevimsiz işden kurtulsak.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 02 Nisan 2007, 16:08:49 »

hoş değil ama geçen cuma bizim okulda da aynı örnek çözüm olarak düşünülmüştü. zar zor idareci arkadaşları ikna edip vazgeçirmiştik bu niyetlerinden.az daha bizim okul da düşecekmiş demek medya gündemine.  Smiley
daha kaç okul vardır acaba bu durumda olan.
tkarali  hocamın dediği gibi,bu durumda daha çok maddi durumu iyi olan öğrenciler duyarsız kalıyor.ailesine böyle bir paranın okul tarafından istendiğini söylemeyen öğrenciler mi ararsınız,ailesinden parayı alıp kendisi harcayan öğrenciler mi....tabi ki maddi durumu kötü öğrenciler de çok ama bunu bilen hiçbir idareci de o öğrencileri asacak değil ya...
esas çözüm eğitime para harcayacak,kendi çıkarına göre ülkeyi yönetmeyecek,ülkeyi yönetirken de basiretsizlik yapıp yabancılaradan bir sürü borç almayacak milletvekilleri,bakanlar,başbakanlar seçmek.böylece milli gelirler ülke eğitimi-sağlığı vs. için harcanır.biz de öğrencilerden para dilenmekten kurtuluruz.
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 02 Nisan 2007, 16:11:34 »

Bu tür uygulamalar yapılıyor.Ama fakir öğrenciler dikkate alınıyor.Alınmalı da.Ama okulun bu paralarla döndüğü de unutulmamalı.

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #10 : 02 Nisan 2007, 16:23:05 »

Önemlibir konu bu. Okul Yönetimi fakir öğrencileri önceden belirlemeli, bunun dısında okula öğrencilerin dişinda kaynak bulmak için çalışmalar yapmalı,ama bundan daha önemlisi Milli Eğitim Bakanlığı Okullara gerekli ödenekleri zamanın da ve yeterli derecede gönderilmeli.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #11 : 07 Nisan 2007, 15:00:07 »

Okul idarecileride giderlerini nasıl karşılayacakları hususunda bazen çok zor durumda kalıyorlar,biraz onlarada hak vermek lazım gibi geliyor bana ,tabi aşırı olmaması kaydıla Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic