Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Manisa'da petrol bulundu!  (Okunma Sayısı 6218 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Aralık 2008, 04:30:31 »

İnşallah bu haber de diğer petrol haberleri gibi yok olup gitmez.Buradaki kaynakların kullanılmasını umuyoruz.
İşte haber arkadaşlar...

Merkezi Ankara'da bulunan Merty Energy Petrol Arama Eğitim ve Servis Hizmetleri AŞ tarafından, Manisa'nın Alaşehir ilçesine 3 kilometre mesafedeki, ''Sarıkız-2'' kuyusunda petrol bulunduğu bildirildi.

Geçtiğimiz yıllarda Edirne bölgesinde açtığı 5 kuyuda doğal gaz bulan Merty Energy'nin operasyonlar müdürü Tayfun Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıkız-2 kuyusunda mühendis ve işçilerden oluşan 50 kişilik bir ekiple, 40 gün süreyle yaptıkları çalışma sonunda petrole ulaştıklarını
söyledi.

Sondaj çalışmalarında 1800 metreye kadar inildiğini ve değişik metrelerde petrol rezervine rastlanıldığını ifade eden Atalay, 5 milyon dolara mal olan çalışmada mutlu sona ulaşmanın sevincini yaşadıklarını kaydetti.

PETROL TAHMİNEN YAKLAŞIK 10 MİLYON VARİL

Atalay, ''Kuyuda 1-2 ay içerisinde bazı tetkikler ve üretim için kule kurulacak. Yapılacak test sonuçlarına göre üretim için start verilecek. Kuyuda yaklaşık 10 milyon varil petrol ve bu petrolün gravitesinin 31-37 API arasında olduğu tahmin ediyoruz '' dedi.

Atalay, ''Sarıkız-2'' kuyusunun Merty Energy operatörlüğünde, Petraco ve XTRM firmalarının ortaklığında açıldığını kaydetti.

Kuzey Irak bölgesinde de sismik çalışma yapan Merty Energy firması, 2009 yılında Adana, Manisa Alaşehir, Edirne ve Kırklareli arasında yeni doğal gaz kuyuları açacak.             AA

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
vefikpaşa
Uzman Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2008, 09:42:43 »

hadi hayırlısı bilgilendirme için sağolun hocam

Güçlü olmak, düşmanını değil, öfkeni yenebilmektir
coğrafyacı08
VIP Üye

Performans: 89
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2008, 10:38:02 »

Petrol kunusunu bilimsel olarak inceleyen birçok bilim adamı, ülkemizin petrol yönünden zengin olmadığını vurgularken, bazı bilim adamları ve çevreler de ısrarla ülkemizde petrol varlığından, hatta rezervinin oldukça fazla olduğundan bahsediyor. Bu sadece bir iddia olsa bile ülkemizde petrol araştırmaları için yeterli bir etken sanırım. Ülkemizin değişik bölgelerinde yapılan araştırmalarda ümit verici birçok petrol kaynağı bulunmasına rağman, sanki birileri tarafından üstü örtülüp unutturulmak isteniyor.(En azından içimde öyle bir şüphe var. Bu şüphenin oluşmasını sağlayan bir çok gelişme var) Ülkemizin petrole olan ihtiyacı da dikkate alındığında, gerçekçi bir planlama ve petrol arama, işletme mantığı ile bu konunun üzerine gidilmesi gerek. Özellikle bilim çevreleri ve yetkililerin yeterince araştırmadan "ülkemiz petrol yönünden fazla zengin değildir" şeklindeki açıklamalrını itiyatla karşılıyorum. Eğer gerekli detay araştırması yapıldığında, gerçekten en azından bize yetecek kadar petrol kaynaklarına sahip olma durumumuz var ise, bunun netleştirilmesi gerek. Bence bu bir milli dava. Çümkü ülkemizde dışa bağımlılık oranının artmasında en başta gelen faktör petrol.
Bu duygularla bu ve benzeri çalışmaların gerçekten hakkıyla araştırılıp elde edilecek ürünlerin, ülkemiz insanının hizmetine sunulması diler, yeni ve doyurucu çalışmalarla ülke insanının yüzünün gülmesini temenni ederim.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2008, 13:46:18 »

"Ülkemizde dışa bağımlılık oranının artmasında en başta gelen faktör petrol." değil kanımca. Zira Japonya bunun en güzel örneği...
    Ülke kaynaklarını kalkınmayı gerçekleştirmek için harcıyacaklarına, heba edip başkalarına peşkeş çeken zihniyetlerdir bizi dışarıya bağımlı kılan.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 15 Aralık 2008, 14:59:36 »

Hiç ciddiye almadım.Rezerv,tenör,derinlik,kar marjı,Ege Bölgesi ...vs
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 15 Aralık 2008, 15:04:56 »

AA petrol konusunda yine asparagas

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 15 Aralık 2008, 15:11:02 »

Arkadaşlar ülkemizi Japonya ile karşılaştırırken sorun yaşamıyor musunuz?Japonya dediğiniz 1890 larda uçak üretmeye başlamış,1940 larda senin şu andaki bilim adamın kadar bilim adamına ulaşmış bir ülke .Biz ise o zamanlar şunumu giyelim bunumu giyelimde  uğraşıyorduk.Şucumu olalım bucumu olalımda birbirimizi yiyorduk.Çok yazacak şey var ama özetle şu anki halimize şükredelim.Mükemmel olmaya şurda 15 yıl kaldı.
tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 15 Aralık 2008, 16:06:32 »

Bunlar belirli aralıklarla çıkan daha sonra unutulup giden balon haberler..
Herkesin iyi yada kötü kabullenmesi gereken birşey var; Türkiye petrol zengini bir ülke değil..
Ama bu hiç olmadığı anlamına gelmez tabii:)))

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 11 Mayıs 2009, 19:09:02 »

Alaşehir'de petrol üretimi başlıyor   

MANİSA (İHA) - Alaşehir ilçesinde, özel bir firma tarafından Kasım ayında bulunan petrolün üretim aşamasına geldiği, Haziran ayında üretime geçileceği bildirildi.

Merty Energy Petrol Arama Danışmanlık ve Servis Hizmetleri tarafından yürütülen petrol çıkarma çalışmaları kapsamında Kasım ayında bin 843 metrede petrole ulaşılmıştı. Petrolün teknik yorumlamaları için verilen aranın ardından üretime uygun bulunan petrol kuyusuna üretim kulesi kuruldu. Yeni açılan Sarıkız-2 kuyusunda bulunan petrolün kalitesinin 31-37 gravite olarak belirlendiği, petrolün üretilip Aliağa Rafinerisi'ne taşınacağı bildirildi.

Firmanın sorumlu mühendisi Hayri Özer, Alaşehir'de geçen yıl yapılan çalışmalar sonunda Sarıkız -2 kuyusunun açılmasına karar verildiğini belirterek "Bin 843 metre derinliğe ulaştığımızda petrole ulaştık. Petrolün teknik yorumlamalarını yapmak ve malzemelerin yerleştirilmesi için yaklaşık beş ay ara vermiştik" dedi.

Yapılan teknik yorumlamaların petrolün üretime uygun olduğu ve yeterli rezerv olduğu yönünde çıktığını anlatan Özer, şunları söyledi: Şimdi üretim borularını perfore edip üretime başlayacağız. Tahminen Haziran ayı ortalarına doğru üretebileceğimiz ham petrol işlenmek üzere Aliağa Rafinerisi'ne taşınacak. Sarıkız-2 kuyusunun rezervi 10 milyon varil olarak tahmin ediyoruz. Altı veya sekiz kuyu daha açmayı planlıyoruz. Alaşehir bölgesinde toplan 30 milyon varil petrol rezervi tahmin ediyoruz."

http://haber.mynet.com/detay/guncel/Alasehir-de-petrol-uretimi-basliyor/10Mayis2009/A1005079

Dünyayı güzellik kurtaracak...
iremkız
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 11 Mayıs 2009, 19:31:54 »

Manisa-Alaşehir de ingilizler tarafından alınmış ve daha önceden var olan kuyular bunlar fakat yeterli rezerv olmadığı için kapatılmış şimdi yeniden açıldı..
jura
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 22 Temmuz 2009, 20:40:32 »

Bende ülkemizde önemli bir petrol rezervi olduğu düşüncesindeyim Türkiye'de yeterince bu konunun araştırılmadığını düşünüyorum. Gerçi bir ülkenin başına petrol bela. Nerede petrol var, orada çatışma var. Bu tesadüf değil herhalde. Petrol bulunan ülkeler de güçlü olmadığı için kaos kaçınılmaz oluyor. ABD'nin petrol yataklarını kullanmadığı ve sakladığı konuşuluyor.
Bu petrol yatağı da diğerlerine dönmese bari.
lesmer3366
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 22 Temmuz 2009, 21:26:13 »

Petrol lanetli sıvıyı çıkarmaya çalışmak yerine hidrolik kaynaklara önem verilmelidir. Şu anda Fırat Irmağı sınırlarımızdan çıkana kadar faydalanılmaktadır. (Resimleri aşağıda mevcut) En son suriye sınırında Karkamış barajı faaliyete geçmiştir. Darısı Dicle ve Kollarına olsun... Su akıp bizler bakmayalım.
fıratsu
Sürekli Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 23 Temmuz 2009, 09:58:21 »

Petrolle uğraşana kadar bor madenini daha fazla işlevsel hale getirsek daha doğru olmaz mı?
musaduan
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 23 Temmuz 2009, 22:07:59 »

Petrol bor demir olsada olur olmasada tabi olması güzel fakat olmadanda gelişme olur
Önemli olan eğitim eğitim olmadan hiçbirşey olmaz 
Yaklaşık bir asırdır eğitim sistemini düzeltemedik
heryıl yeni sınav sistemi. Seneye neler değişecek ?
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic