Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Lise öğrencisi 3 yılda mezun olabilecek!  (Okunma Sayısı 3355 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Aralık 2008, 15:45:38 »

Arkadaşlar bu haber lise öğrencilerini  ve dolayısıyla da bizi ilgilendiriyor.Öğrenciler için ne getirip ne götüreceğini zamanla göreceğiz...

MEB'in başarıyı ve derslere devamı teşvik için hazırladığı taslakla 11. sınıf öğrencileri 12. sınıfın derslerini 3 sınav hakkıyla geçebilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı, 4 yıl olan lisenin 3 yılda bitirilmesinin yolunu açıyor. Lisenin ilk üç sınıfında üstün başarı gösteren ve notları 90'ı geçen öğrencilere 'bir yıl erken mezuniyet' imkânı getiriliyor.
Hazırlanan taslakla ilgili diğer öğretim dairelerinin ve il milli eğitim müdürlüklerinin görüşlerini aldıklarını belirten Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan, değişikliğin önümüzdeki günlerde kurulda görüşüleceğini açıkladı. Ortaöğretim Genel Müdürü Emin Gürkan da amaçlarının 'başarıyı teşvik' olduğunu vurgularken, birçok ülkede benzer uygulamaların bulunduğunu hatırlattı. Gürkan, çalışmanın hayata geçmesi sonrasında 'öğrencilerin daha fazla okula bağlanacağını ve derslerine daha çok çalışacağını' kaydetti. Bu öğretim yılına yetiştirilmesi öngörülen uygulama, şu anda ortalamayı tutturan 50 bine yakın lise son sınıf öğrencisini etkiliyor.
Liselileri yakından ilgilendiren Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme Yönetmeliği'ndeki değişikliğe göre, uygulamadan 9, 10 ve 11. sınıftaki notları 90 ve üzerinde olan öğrenciler yararlanabilecek. 11. sınıftaki öğrenci 12. sınıf derslerinden sınava girecek. Bu sınavlar 'ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları' ile birlikte yapılacak. 11. sınıf öğrencilerinin liseyi bir yıl erken bitirebilmesi için 3 şansı olacak. Öğrenciler haziran, eylül ve şubat aylarında bu şanslarını deneyecek. 11. sınıfın sonunda haziran ayında girdiği sınavlarda başarılı olan öğrenciler 12. sınıflarla birlikte diploma alacak. Hazirandaki sınavlarda geçemediği dersleri ise eylül ayındaki sınavda verebilecek. Yine de geçemediği dersler olursa şubat ayında bu derslerin sınavlarına girebilecek. Haziran ve eylül ayındaki sınavlarda derslerin önemli bir kısmını geçen öğrencilerin 12. sınıfa devam mecburiyeti olmayacak. Böylece bir yıl önce mezun olabilen öğrenciler üniversiteye bir yıl erken başlayabileceği gibi ÖSS'ye daha rahat hazırlanabilecek. Öğrenci, şubat ayında tüm derslerini verirse de liseyi 3,5 yılda bitirmiş olacak. Lise sondaki 50 bine yakın başarılı öğrenciyi ilgilendiren taslak, Bakan Çelik'in onayının ardından Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.Mynet.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Cengiz Teper
VIP Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2008, 15:49:25 »

ozaman neden 4 yıla çıkardınız diye sorasım geldi ama nafile
Okullarda sadece öğretim değil, eğitim de yapılıyor, başarılı öğrencinin zorunlu eğitimini kısaltmak o öğrenciye ödül mü?? tartışılır
penaber
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2008, 17:48:52 »

Yap boz tahtasına döndü...Ne olacak bir iki sene uygula beğenmezsen yeniden kaldırırsın sorun mu! Belkide tutar ha ne dersiniz! Hatta o kadar etkili olur ki bütün öğrencilerimiz okulu 3 yılda bitirmek için var güçleriyle çalışırlar bir de bakarsınız 12 sınıfta okutulacak öğrenci bile kalmaz! Herkes 3 yılda bitirmiş olur.Yüksek başarı bu işte! Ee o zaman da liseler tekrar 3 yıl olmuş olur.Bakın ne güzel oldu!!!Öğretmen başına 35-40 öğrenci mi düşüyor?Böyle bir ortamda tutmaz mı diyorsunuz?Ee öğretmenin işi ne 40'da bakacak 50'ye de mühim olan sistem!Değil mi ama!!!
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2008, 18:14:04 »

Bu kredili sistemde de kendini göstermişti. Okulu 2,5 yılda bitiren öğrenciler gerçekten sorun yaşamışlardı. Okula hergün gelip gitmişlerdi. Bu anlamda bi sorun yaşanabilir. Belki ödül anlamında olumlu olabilir ama öğrencinin okuldan kopmasının yanlış olduğunu düşünüyorum.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 15 Aralık 2008, 18:41:21 »

"Ne zaman bitecek tanrım bu azap
    Yarini olmayan gunlere kaldım"

lay lay lay lom lom lom .............

Dünyayı güzellik kurtaracak...
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #5 : 15 Aralık 2008, 19:52:01 »

Hergün yeni şeyler çıkarıyorlar, birşeyleri değiştiriyorlar. Demek ki çok çalışıyorlar  Grin Grin

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 01 Mart 2009, 10:04:52 »

ozaman neden 4 yıla çıkardınız diye sorasım geldi ama nafile
Okullarda sadece öğretim değil, eğitim de yapılıyor, başarılı öğrencinin zorunlu eğitimini kısaltmak o öğrenciye ödül mü?? tartışılır

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic