Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kanal İstanbul  (Okunma Sayısı 22000 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
nirengi
Sürekli Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

Maltepe Anadolu İmam Hatip Lisesi

« : 27 Nisan 2011, 17:08:21 »

Osmanlının daha önce hayalini kurduğu ve boğaz trafiğini rahatlatacak bir proje
(Tabi Montrö bu durumda ne olacak o da ayrı bir konu)
Eğer emekli olmadan biterse, bundan sonra derslerimizde anlatacağımız yeni bir kanalımız daha olacak.
Vatana , millete hayırlı, uğurlu olsun.

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
ae_hmt
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2011, 17:25:37 »

şiddetle karşı çıktığım bir proje...! doğal ortama etkileri yanısıra maliyetiyle de dudak uçuklatıyor.. başka sorunumuz yokmuş gibi başka sıkıntılarımız yokmuş gibi hiç dış borcumuz yokmuş gibi minimum 10 Milyar Dolara mal olacak bir projeyle oyalanıyoruz gerçekleşmesi bile zor olan bu projenin ülkemizin bu kritik döneminde ortaya atılmasının amacını(!) takdirinize bırakıyorum..

Afyon Kocatepe Üniversitesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Coğrafya Bölümü
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2011, 18:22:31 »

Bu proje bugünden yarına yapılacak bir proje değil, uzun vadeya yayılarak yapılacak, bu nedenle GAP'a 30 milyar dolar harcayan ülkemiz, bu projeyede gereken parasal kaynakları bulabilecek güçtedir. Zaten Sayın Başbakanımız da bu projenin çok kapsamlı bir çalışma sonucunda üretildiğini, olumlu ve olumsuz etkilerinin hesaplandığını( bu demektir ki artıları çok daha fazla) ifade ettiler. O yüzden şimdi işsizlik, yoksulluktan bahsedilmesinin bir anlamı olmadığını, bu projenin istihdama ve ekonomiye yapacağı olumlu tesirlerin görmezden gelinmemesini tavsiye ediyorum

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 27 Nisan 2011, 21:26:10 »

Bu proje bugünden yarına yapılacak bir proje değil, uzun vadeya yayılarak yapılacak, bu nedenle GAP'a 30 milyar dolar harcayan ülkemiz, bu projeyede gereken parasal kaynaklara bulabilecek güçtedir. Zaten Sayın Başbakanımız da bu projenin çok kapsamlı bir çalışma sonucunda üretildiğini, olumlu ve olumsuz etkilerinin hesaplandığını( bu demektir ki artıları çok daha fazla) ifade ettiler. O yüzden şimdi işsizlik, yoksulluktan bahsedilmesinin bir anlamı olmadığını, bu projenin istihdama ve ekonomiye yapacağı olumlu tesirlerin görmezden gelinmemesini tavsiye ediyorum

Katılıyorum.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

zeybek43
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 27 Nisan 2011, 22:04:05 »

sayın başbakan daha açıklamadan bakalım kimler nasıl bir kulp takacaklar diye sormuştum kendime...cevabını çok beklemedim...adam nükleer santral der..tüh kaka...adam kanal der tüh kaka....ya adam ne yapcak anlamıyorum...bana biraz muhalefet yanlısı kakn hareketler gibi geliyor...başbakan 2B yasassı çıkarırsa...yanlış tüh kaka...seçime giderken biz 2B yi çözeriz..yok öyle yağma yemiyor milet millet uyandı artık..günlerdir tartışlıoyr...hangi siyasetçi hangi bilim adamı kaç tanesi böyle bir proje ortay koyabilmişler....1-2... kanuni de hazırlamış...evet projeler var...ama uygulama ..valla benmde öyle projelerim var ki aklınız hayaliniz almaz...ammma para yok para....adam 10 milyard olar çok para demiş....ya sen 1 gecede ne milyar dolarlar gitti. ozaman nerdeydinm kardeşim....neyse burası güzel bir paylaşım yeri...hemen siyasete giripte canımı sıkmayın..... adam gibi varsa bir eleştirinz yazın çevreymiş paraymış..adam a diyor siz  ne anlıyonuz ayıp ya....
laktoz
Sürekli Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 27 Nisan 2011, 22:42:57 »

Bir defa kanuninin projesi istanbulun anadolu yakası içindi.Avrupa yakası için değil.Ülkenin yarısı açlık sınırı altında yaşarken işsizlik sorunu çığ gibiyken,Universiteyi bitiren onlarca ogrenci işsiz boş dolaşırken bu hayali projelerle insanların ancak gözlerini boyarsınız.Zaten nüfusu 15 milyonu bulmuş bir şehri 20 milyona çıkartmaktan başka ne işe yarayacak bu proje anlamıyorum.4milyar dolar veriyoruz helikopter alıyoruz,10 milyar dolar veriyoruz kanal yapıyoruz,ha birde izmir-istanbul otobanı var körfez geçişli 5 milyar dolarlık proje.Şimdilik aklıma gelenler bunlar bakalım görecegiz nasılsa buralardayız.......... Bu arada Çanakkale de karşıya geçmek için hala bir saat bekliyoruz oraya sakın köprü yapmasınlar beklemek gzl oluyor.
barbarosömer
Yeni üye
*

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 27 Nisan 2011, 22:58:44 »

Bu projenin ciddi turizm getirisi olacağını da hesaba katmalıyız. Madem ülkenin yarısı açlık sınırında, madem ülkede işsizlik var, insanlara iş imkanı ve ülkeye gelir getirmeninde bir sakıncası yok o zaman değil mi. Bu bu proje bittikten çok kısa bir süre içerisinde masraflarını çıkartacaktır diye düşünüyorum. Çevresel zararları doğru biçimde hesaplandıysa ve büyük felaketlere gebe değilse yapılmalı. Ayrıca bunu AKP yapmış başka biri yapmış hiç önemi yok. Önemli olan ülkem için iyi şeyler yapılması
laktoz
Sürekli Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 27 Nisan 2011, 23:46:31 »

Nasıl geliri olacak sayın hocam.Zamanında Montrö sözleşmesini yapmışsın ve boğazdan geçen bütün gemilere serbest geçiş hakkı vermişsin.Adamlar enayimi bedavadan boğazdan geçmek varken parayla kanaldan geçsinler.
adnankocabuga
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #8 : 28 Nisan 2011, 05:46:25 »

3.dünya ülkelerinde bile buna inanan bizden daha az olur,bu projenin onda biri bile olmayan MARMARAY projesi fiyasko ile sonuçlandı.ne zaman biteceği de belli değil.yetkililer çanak çömlek yüzünden uzadı diyor ama işi bırakan fransız firması hiç te öyle demiyor.bak hemen şifre,ales skandalı unutuluverdi.

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
sığla14
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 28 Nisan 2011, 07:33:26 »

istanbul için daha önemli daha gerçekçi projeler lazım. % 60 ı kaçak olan binaların denetiminin yapılması ve sağlamlaştırılması gerekiyor. bu kanal için ayrılacak kaynak mevcut binaların sağlamlaştırılması ve altyapının güçlendirilmesi için kullanılırsa hem istanbullu için hem de ülkemiz için daha hayırlı olur. dua edelim marmarada deprem olmasın.
ae_hmt
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 28 Nisan 2011, 09:40:19 »

sayın başbakan daha açıklamadan bakalım kimler nasıl bir kulp takacaklar diye sormuştum kendime...cevabını çok beklemedim...adam nükleer santral der..tüh kaka...adam kanal der tüh kaka....ya adam ne yapcak anlamıyorum...bana biraz muhalefet yanlısı kakn hareketler gibi geliyor...başbakan 2B yasassı çıkarırsa...yanlış tüh kaka...seçime giderken biz 2B yi çözeriz..yok öyle yağma yemiyor milet millet uyandı artık..günlerdir tartışlıoyr...hangi siyasetçi hangi bilim adamı kaç tanesi böyle bir proje ortay koyabilmişler....1-2... kanuni de hazırlamış...evet projeler var...ama uygulama ..valla benmde öyle projelerim var ki aklınız hayaliniz almaz...ammma para yok para....adam 10 milyard olar çok para demiş....ya sen 1 gecede ne milyar dolarlar gitti. ozaman nerdeydinm kardeşim....neyse burası güzel bir paylaşım yeri...hemen siyasete giripte canımı sıkmayın..... adam gibi varsa bir eleştirinz yazın çevreymiş paraymış..adam a diyor siz  ne anlıyonuz ayıp ya....
hocam siyaset canınızı sıkıyorsa hiç yorum yapmayın derim eleştiriye de saygı konusunda sizi uyarmak haddim değil adam gibi eleştiri yapın demeyi size yakıştıramıyorum zira bugün okuduğum gördüğüm yorumların çoğunda benim dediklerime yakın şeyler var.. bugünkü köşe yazılarında da bu yönde görüşler dile getirilmiş okuyun farklı yorumlar eleştiriler herzaman için güzeldir saygı duymak da bir erdemdir..

Afyon Kocatepe Üniversitesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Coğrafya Bölümü
iskender
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 28 Nisan 2011, 10:20:06 »

vurun abalıya mantığıyla bir yere varılamaz bence. projenin detayları hakkında burada kim ne biliyor acaba (bilenleri tenzih ederim). eleştirmek herkesin hakkı tebi ki ama bence burada eleştiri yaparken de övgü yaparken de sitenin adına uygun olarak coğrafyacı gözüyle yapılmalı. her projeye birileri yapıyor diye karşı çıkmak da hemen kabullenmek de doğru değil diye düşünüyorum. şahsi kanaatime gelince eğer BÜTÜN yönleri ile iyi değerlendirildiyse güzel bir proje gibi görünüyor. bu ülke öyle yöneticiler gördü ki birilerinin proje yapması bile kar sanki. GAP, MARMARAY, lastik araçlar için tüp geçiş, izmit-izmir otobanı, hızlı tren gibi. her projede birileri mutlaka kazanacak ama ülke de kazanacak. mantık bu olmalı bence. aslında yazacak çok şey var ama şimdi vaktim yok lakin güzel bir tartışma olduğu kesin. hatam olduysa affola.
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« Yanıtla #12 : 28 Nisan 2011, 13:16:29 »

Projeyi eleştirenler bunu A partisi değil de B partisi yapsaydı yine eleştirirler miydi? Projeyi hemen benimseyenler size de aynı soruyu tersinden soruyorum. olayı aş,iş vb. önceliğine getirmeden önce dünyada yapılmış projelere bakılıp artılarını ve eksilerini objektif olarak değerlendirmeli. bu arada fırtınalar koparılan önceki tartışmalar da unutulup gitmiş oldu...
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 28 Nisan 2011, 13:32:19 »

Arkadaşlar bizler derslerimizde doğal güzelliklerin ülkemizde oldukça fazla olduğunu ancak çağdaş beşeri yapıtların yetersiz olduğundan bahsederiz mesela neden bizimde bir eyfel benzeri veya burj el arap gibi bir beşeri sembomüz yok diye yakınırız belki de bu proje ülkemiz denilince veya istanbul akla gelecek ve ülkemizin kötü imajının düzelmesine vesile olacaktır.

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
cenkurer
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 28 Nisan 2011, 14:50:33 »

Ekonomik getirisi olmayan ( yandaş müteahhitler hariç), Ekolojik sorunları getirecek, üretim, sürdürülebilir istihdam sağlamayacak, İstanbul'a göçü kat be kat artıracak( böylelikle deprem potasına yaklaşık 20 milyon kişi girecek) ve gsmh'nın 1/10'una mal olacak, İstanbul boğazına hiçbir artı kazandırmayacak bu projeyi olumlu bulan arkadaşlara tek bir sorum var. Biz içten yanmalı motor teknolojisinde ülkelerin çok gerisinde kaldık ama elektrikli motorda dünya ile beraber başlayabiliriz, sizce Kanal İstanbul maliyetine kaç tane elektrikle çalışan araba fabrikası kurulur?

Ayrıca 10. sınıfta aşırı göçlerin olumsuz sonuçlarını ve dünyada kanal ve geçitleri, 11. sınıfta da ekosistem konularını anlatırken, 12. sınıfta kalkınma projelerini ve "kalkınmada öncelikli bölgeleri"ni nasıl anlatıyorsunuz çok merak ediyorum.
Sürç-i lisan ettiysem affola...
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic