Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ilk Amerikalilarin gecmisindeki gizem  (Okunma Sayısı 1751 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bülent AVCIOĞLU
Genel Moderator

Performans: 1057
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Aralık 2006, 17:34:40 »

ilk Amerikalilarin gecmisindeki gizem
Yeni bir calisma, Asya ile Alaska arasindaki uzun soluklu kara koprusunu (Amerika'ya ilk ulasan insanlarýn takip ettigi muhtemel yol) 12000 yil kadar once su bastigini oneriyor.

Daha once sanilandan 1000 yil kadar once olmasi, insanlarin Amerika kitasina baska yollarla ulastigina kanit teskil ediyor. Sanirim tum kitanin tarihini tekrar yazmamiza cok az bir sure kaldi. bu sozlerin sahibi Massachusetts Woods Hole Osinografi Enstitusu inceleme Baskani Lloyd Keigwin'den geliyor. Kuzey kutbundan gelen yeni kanit ayrica 1000 mil (1609 km) genisligindeki koprunun daha once inanilandan cok daha kisa bir sure mevcut oldugunu oneriyor

Genis cevreler tarafindan kabul edilen teoriye gore insanlarin Pasifik'i 11500 yil once sona eren son buzul caginda gectigi kabul ediliyor.

Buzul Cagi suresince, Dunya uzerindeki suyun cogunun buzullara hapsoldugu, bunun da sig denizlerdeki suyun cekilerek karalari ortaya cikarmasina neden oldugu biliniyor. Bir zamanlar Sibirya ve Alaska'yi birbirine baglayan, Bering Denizi'nin kuzeyindeki kara koprusu buna bir ornek teskil eder nitelikte (bkz. Alaska haritasi).

Buzul Cagi biter bitmez buzullar eridi, deniz seviyesi yukseldi, sonunda da Bering kara koprusunu suyla doldurdu, ama ne zaman?

Keigwin'in takimi, koprunun genis cevreler tarafindan inanildigi sekilde 11000 yýl once degil, 12000 yil onceye daha yakin bir zamanda su bastigina dair onermeler getiren veriler topladi.

Artik bazý bilim adamlari Asya'dan Amerika kitasina ilk goc edenlerin ya denizden teknelerle ya da karadan cok daha uzun surelerle gectigine inaniyor.

Ayni zamanda kuzey kutbundaki arkeolojik bolgeler 29000 yil oncesine, yani buzullanma neticesiyle karalarin ortaya cikmasindan cok oncesine isabet ediyor.

Ayrica bilim adamlari, ilk goc edenlerin yeterince kara parcasinin bulundugu 14000 yil kadar once karadan karaya teknelerle kurbaga sicramalariyla ulasabileceklerini de belirtiyorlar.

Dedem koynunda yattıkça benimsin ey güzel toprak
Neler yapmış bu millet, en yakın tarihe bir sor bak.
engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Mart 2007, 21:06:43 »

Teşekkürler Narman paylaşmak güzel bir de nasıl paylaşabileceğimi öğrensem. Ben de bazı şeyleri paylaşmak,dosya eklemek istiyorum.ama nasıl yapılacağını bilmiyorum.Bir kaç mesaj yazan arkadaşa da sordum cevap alamadım.Site yönetimine de mesaj yolladım bu konuda,henüz onlardan da bu olayın nasıl yapılacağına dair bir cevap gelmedi.Ya ben mi çok cahilim forum açmak mı çok zor bilemiyorum

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic