Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Fosil mi ? Taşıl mı ?  (Okunma Sayısı 7325 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 11 Ekim 2008, 20:50:37 »

Değerli meslektaşlarım Türk Dil Kurumu "Fosil" kelimesinin Türkçesini "Taşıl" olarak kullanıyor. Yani fosilin türkçe karşılığı "taşıl" dır. Taşıl kelimesi sizce mana olarak tam uygun mu? Örneğin fosil yakıtlar kavramını kullanırız fosil bildiğimiz taşlaşmış eski canlı kalnıtısıdır. Ancak petrol ve doğalgaz katı değil yani taş özelliğinde değil. Bu kavramları sizce yanlış mı kullaniyoruz?

T. : müstehâse  İng.: fossil  Fr.: fossile  Alm.: Fossil  (Taşılın karşılığı olarak TDK bilim ve sanat terimleri sözlüğünde verilmiştir.)

Teşekkürler..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2008, 20:53:53 »

Bence gayet yakışıklı bir kelime.TDK kendini aşmış.Yani "çok oturgaçlı götürgeç" gibi örneklerden sonra bu taşıl oldukça uygun...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
emre72
VIP Üye

Performans: 71
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 11 Ekim 2008, 20:56:04 »

Hocam siz buraya yazdınız ya yakında bir genelge çıkarsa şaşırmayın....
Fosil yerine taşıl kullanılacak bütün coğrafya öğretmenlerinin dikkatine...
Bilgilendirme için teşekkürler.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 11 Ekim 2008, 20:57:51 »

Dünyanın herhangi bir yerinde bir toplantıda Türkçe olarak fosil dediğimizde bunu herkes anlayabilir ama taşılı kaç kişi anlar.Bence dilimizde kabul gören kelimeler üzerinde fazla oynamaya gerek yok.Ayrıca bu zorlama isimler veriliyor ama kaç kişi kullanıyor.

Teşekkür ederim Kıraç Hocam.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
emre72
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 11 Ekim 2008, 20:59:33 »

Merak ettim acaba diğer cografi terimlere de bir karşılık bulmuşlar mı?
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #5 : 11 Ekim 2008, 21:00:13 »

SÖZLÜK ANLAMI

Taşıl: Geçmiş yerbilim zamanlarına ilişkin hayvan ya da bitkilerin, yerkabuğu kayaçları içindeki kalıntıları ya da izleri, °müstehase, °fosil.

Sanırım yerinde bir kullanım.

emre72
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 11 Ekim 2008, 21:03:38 »

Bu durum da bu konuyla ilgili bir proje çalışması yapılması gerektiği kanaatine vardım. Bakalım neler çıkacak....
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #7 : 11 Ekim 2008, 21:09:58 »

Bugüne kadar kullandığımız sözcüklerin yerine yeni kelime üretme çabaları boş yere zaman harcamaktan başka şey değildir.TDK Türkçemizi yeni sözcükler üreterek mi korumaya çalışıyor?

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 11 Ekim 2008, 21:12:04 »

ne kadar saçma bir kelime taşıl.kimse kusura bakmasın uydurma ile bu iş olmuyor.dil:binlerce yıllık bir ürün değil midir?yoksa hadi bakalım değiştirelim demekle değişen bir şey mi?

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
Kıraç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 11 Ekim 2008, 21:15:16 »

ne kadar saçma bir kelime taşıl.kimse kusura bakmasın uydurma ile bu iş olmuyor.dil:binlerce yıllık bir ürün değil midir?yoksa hadi bakalım değiştirelim demekle değişen bir şey mi?
Değerli hocam değiştirme yok burda.. Yabancı kokenli bir kelime olan fosilin türkçe karşılığ olarak taşıl kelimesi türetilmiş...

salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #10 : 11 Ekim 2008, 21:17:29 »

bilime mal olmuş kavramlar üzerinde oynamanın iyi olmadığına inanırım.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 12 Ekim 2008, 05:08:29 »

Bir kelimenin Türkçe karşılığı varsa onu kullanmayı tercih ederim.Madem ki fosilin karşılığı olarak Taşıl diye bir Türkçe kelime türetilmiş bence sakıncası yok.Zaten yeni kelimelerin kullanılabilirliği onu insanların kabul etmesiyle ve sindirmesiyle alakalıdır.Bakalım yaygınlaşabilecek mi?

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 12 Ekim 2008, 06:03:57 »

Değerli hocam değiştirme yok burda.. Yabancı kokenli bir kelime olan fosilin türkçe karşılığ olarak taşıl kelimesi türetilmiş...
sözüm size değil sayın hocam.umarım yanlış anlaşılmamışımdır. dilin böyle çiğ kelimelerle zenginleştirilmeye çalışılması biraz tuhaf bence onu söylemek istedim sadece

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #13 : 12 Ekim 2008, 07:57:14 »

Bir kelimenin Türkçe karşılığı varsa onu kullanmayı tercih ederim.Madem ki fosilin karşılığı olarak Taşıl diye bir Türkçe kelime türetilmiş bence sakıncası yok.Zaten yeni kelimelerin kullanılabilirliği onu insanların kabul etmesiyle ve sindirmesiyle alakalıdır.Bakalım yaygınlaşabilecek mi?
hadi birde anket yapalım buradaki arkadaşlarımızdan kaçı taşılı kullanacak ben fosil diyorum taşıl diyecek olanlar 10 kişi çıkarmı

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
Kıraç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 12 Ekim 2008, 18:15:59 »

Konuya  yorum yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim..Doğal olarak herkes farklı yorumlar yapılmış..tabi herksin konuyu farklı değerlendirmesi son derece normal..
Değerli meslektaşlarım "taşıl" kelimesi son drece uygun bir kelime.. Bu konuda TDK tebrik ediyorum. Ben her zaman türkçenin kullanılmasından yanayım..Eğer bilimsel bir sözcüğün Türkçe de anlamına uygun bir ismi kullanılarsa çok yerinde bir durum olur. biz her yabancı kelimeyi bilim adına kabul edersek türkçemiz kaybederiz..örneğin computer  kelimesi yerine herkes bilgisayar kulaniyor Bilgisayar kelimesi türkçe ve son derece güzel bir kullanım. yine internetinde türkçe ismi var, türkçesi:bilgisunar, internet ingilizce olarak ara ağ veya ara kablo anlamına geliyor. Bilgisunar daha anmalı daha güzel..
Taşıl kelimesi coğrafyacı bilim adamlarınca kullanılıyor örneğin;
Porf.Dr Mehmet Ardos'un Coğrafya açısından Jeolojik Temel Bilgiler adlı eserinde var taşıl kulanımı..sayfa:27, yayın tarihi 1996.
Ben başka bir şeye dikkat çekmek istyorum Fosil veya taşıl tabaklar arasında kalan eski canlıların taşlaşmasıdır. Günümüzde özellikle enerji konusunda  fosil yakıtlar kavramı kulanılmakta, bu fosil yakıtlardan doğalgaz ve petrol taş özelliğnde değil neden taş anlamı  kullanılır asıl sorgulanması gereken bu olmalı diye düşünüyorum..
Teşekkürler..

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic