Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Her üründe hormon olur mu?  (Okunma Sayısı 3802 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 30 Haziran 2008, 18:47:07 »

Arkadaşlar son günlerde hormonlu sebze-meyve haberleri aldı başını gidiyor.
Nereye el atsak hormonlu diyorlar.
Hormonlu ürünleri nasıl anlayacağız sorusunun cevaplarını tvler bol bol veriyor.Bu konuda biraz bilgi edindik ama bu hormon her yerde mi kullanılıyor?
Kışın yediğimiz ürünlerin hormonsuz olma ihtimali yok mu?
Seracılık faaliyetlerini okullarımızda anlatıyoruz.Bu faaliyetler tamamen hormon desteğiyle mi yapılıyor?
Görüşlerinizi paylaşırsanız bu konudaki gerçekleri bir nebze olsun öğrenebiliriz?

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
zaferkarakuş
Yeni üye
*

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 30 Haziran 2008, 18:56:48 »

Bu yıl karpuzların hiç tadı yok. Kabaklara karpuz aşısı yapmışlar onun da tadını kaçırmışlar. Yani bu yıl karpuzlar kabak tadı veriyor.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #2 : 30 Haziran 2008, 18:58:53 »

Hocam bildiğim kadarıyla her üründe hormon kullanılmıyor,mesela kışın  bazı  seralarda yetiştirilen domatesler arı yöntemiyle yetiştirildiği için sağlık açısından her hangi bir sakınca taşımıyor,arı yöntemini herkes bilir ama ben kısaca değineyim.Seraya özel yetiştirlşmiş arı kovanı bırakıyorlar bu arılar yurt dışından ithal ediliyor ve pahalı,arılar  döllenmeyi sağlıyor ve ürün çok güzel kokusu ve lezzetiyle kendisini  belli ediyor.Gerçi sebze üğretiminde kullanılan hormon kabul edilir sınırlar içerisindeyse sağlık açısından bir sakıncası olmuyor,ama maalesef bizim üreticimiz işin tadını kaçırıyor,ellerinin ayarı yok !!! Kışın domates alırsanız mutlaka arılı dometes alın ,biraz pahalı ama sağlıklıdır.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 30 Haziran 2008, 19:14:45 »

Çare, adına ekolojik tarım dedikleri tabiata/fıtrata uygun tarım. Ekolojik tarım, tabiatta hormon kullanımı gibi hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi korumaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içeriyor. Esas itibariyle, sentetik kimyasal ilaçlar ve gübrelerin kullanılmasının yasaklanması yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe ile toprağın muhafazası, bitkinin direncinin artırılması ve parazitlerden yararlanma gibi yöntemlerle üretimde miktar değil kalite artışını amaçlayan üretim şeklidir. Özetle çare dedelerimizin yöntemindedir.

ALINTI

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
tegagaic
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 30 Haziran 2008, 19:23:09 »

Arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla zten bazı ürünler hormon kabul etmiyor örneğin çilek ama bazı ürünler özellikle az bile olsa hormonu bünyesinde depo(patlıcan,salatalık,kabak,domates) ediyor işte bunlar çok zararlı.Ancak şunu söylemeden edmiyeceğim arkadaşlar ben annemi 2 yıl oldum lösemiden kaybettim.hastalığı çok çabuk ilerledi ve evre değiştirdi çünkü annemin kan hücrelerinde ypı değişimi olmuştu ve dr en önemli nedeninin hormonlu yiyecekler olduğunu söyledi.Lütfen çok dikkatli olun çünkü bir kere sağlık kaybedilince çaresi yok.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic