Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: artık sınavlar tamamen klasik mi oacak  (Okunma Sayısı 13967 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yemliha58
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Ekim 2013, 06:58:47 »

arkdaşlar yeni yönetmelik sınavlarla ilgili şu ifade geçmektedir "Yazılı sınavların klasik/yoruma dayalı olarak yapılması esastır. Ancak her dönemde her dersin sınavlarından biri test usulüyle de yapılabilir."  fakat buna rağmen bi arkadaşım kendi okul müdürlerinin sınavlarda boşluk doldurma, doğru yanlış vb farklı yöntemlerin de kullanılabilceğini söylemiş. Bu durumla ilgili bilgisi olan varsa bizimle paylaşabilir mi ?
zfrdnc
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2013, 09:09:24 »

hocam testin kendisi de bir klasik sınavdır ayrıca boşluk doldurma ve doğru-yanlışlar da
mefab
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2013, 09:23:56 »

yönetmeliği düzgün ve dikkatli okuyun.
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2013, 11:01:16 »

Meb sınavlardan bir tanesinin test diğer sınavların ise karma yapılması gerekliliğini savunur her zaman.... karma sınavlarda doğru yanlış, eşleştirme, boşluk doldurma, kısa cevaplı sorular gibi soruların  bulunduğu sınav kağıdını temsil eder... Yeni yönetmelikte de bundan bahsediliyor...

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
cografyaciserkan
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

TR61

« Yanıtla #4 : 27 Ekim 2013, 13:50:42 »

Bizim müdürümüz ısrar etmeme rağmen tamamen klasik olması gerektiğini belirtti.Boşluk-d.y olmayacakmış.Bende kararsızım aslında.Daha önce hep karışık yapıyordum ilk sınavları.Sanırım şimdi 10 soruluk klasik sınav yapacağım

cgrfycsrkn
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 27 Ekim 2013, 17:05:25 »

Müdürünüz tamamen yanlış bir yolda... Cheesy

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
süper tornado
Deneyimli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 27 Ekim 2013, 17:38:00 »

Doğru yanlış,boşluk doldurma,açıklama isteyen ,çoktan seçmeli,şekilli,grafikli,haritalı olan soruları yapabilmek için yorum gereklidir,dolayısıyla hepsine yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum,ben öule yapacağım.
castle344
VIP Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 27 Ekim 2013, 18:51:53 »

sadece bir tanesi test olcak dendiğine göre diğerleri karma olabilir hatta test sorularıda içinde olur anlamına geliyor.
yoksa sadece uzun sorulu klasik sorun demek .ölçme değerlendirme tekniğinden bi haber olmak demek sonuçta her tekniğin avantajları dezavantajları var doğru bilmiyorsam uyarın lütfen
ertanalp55
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 10 Kasım 2013, 23:28:40 »

Arkadaşlar öğrencinin kendini değerlendirmesi, akran değerlendirmesi,grup değerlendirmesi, performans ve proje gibi değerlendirmeler modern değerlendirme yöntemleri olarak kabul edilir. Bunun dışındaki biz coğrafyacılarında yıllardır kullandığı boşluk doldurma,doğru-yanlış,test, bulmaca ,etkinlik tabloları, grafik yorumlama vb. yöntemlerin hepsi klasik ölçme-değerlendirme araçları olarak kabul edilir. Yönetmelikte klasik yazılıdan bu kastedilmektedir. Erzurum'daki ölçme-değerlendirme seminerinde bu konuda bilgi verildi.
soner1577
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2013, 18:31:36 »

Adını yazamayan lise öğrencilerine ne şekilde sınav yaparsınız.okula sadece vakit geçirmek için gelen öğrenciye ne şekilde sınav yaparsınız. Bide sınav yapmak yanında %50 başarıyı nasıl tutturursunuz?

nacizane fikrim dersine çalışan, öğretmenini dinleyen, okula eğlence için değilde gerçekten eğitim için gelen öğrencilere boşluk doldurma, test, doğru yanlış , harita ve şekil içerikli  sınav yapmak uygundur.
hakan08
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 20 Kasım 2013, 20:54:54 »

Bu soruyu bir hafta önce bakanlık baş müfettişine sordum.Açıklama şöyle.
" Bir sınavın klasik yapılması esastır demek kesinlik ifade etmez,bir yönlendirme ifadesidir.Siz abartmamak kaydıyla klasik sorular yanında diğer teknikleri de kullanabilirsiniz" dedi.
Açıklamaya binaen ben de 60 puan klasik 40  puan da diğer teknikleri kullanıyorum.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic