Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ağrı Dağı'ndaki Son Yılarda Meydana Gelen Alçalma Nedeni?  (Okunma Sayısı 9671 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Ocak 2008, 16:34:28 »

Bilmiyorum bu konu daha önce verildimi. Bugün bir arkadaşım söyledi Ağrı Dağı'nda son yıllarda bir alçalma meydana geliyormuş. Açıklamaya çalıştım epirojenik hareketlerle ama daha geniş çapta düşündüğümüzde izostasiyi bozacak yani dağın kütlesini artıracak nasıl bir gelişme olabilir. Buzullar son yıllarda artmış mıdır yada çeveredeki depresyonlarda birikim neticesinde bir kütle birikimmi olmuştur.
görüşlerinizi belirtir misiniz?
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2008, 16:44:57 »

eriyen kopan buzul parcaları ile birlikte kayaların asagılara sürüklenmesi olabilir,sanırım böyle bir haber 2yıl öncesine kadar vardı,yanlış hatırlamıyorsam...
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2008, 22:20:39 »

eriyen kopan buzul parcaları ile birlikte kayaların asagılara sürüklenmesi olabilir,sanırım böyle bir haber 2yıl öncesine kadar vardı,yanlış hatırlamıyorsam...
bu şekilde olduğunda dağın yükünün azalıp hafiflemesi ve yükselmesi gerekmez mi

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Ocak 2008, 10:38:08 »

Bu konu bilimsel bir platformda mı gündeme geldi acaba? Bunu bilmek gerekir.Eski coğrafya kitapları Ağrı Dağı için 5165m. yazardı.Şimdi 5137m olarak ifade ediliyor.Bence bu ölçüm aletlerinin gelişimi ile ilgili olmalı.Eski ölçümlerin belki hatalı yapıldığı bu nedenle yeni ölçümlerin daha doğru olduğunu söyleyebiliriz.Şimdi cm. ölçeğinde doğru ölçüm yapılabiliyor.Bundan 20-30 yıl sonraki ölçümlerle bugünkünü karşılaştırmakla gerçeğe ulaşılacağını düşünüyorum.İyi çalışmalar.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 29 Ocak 2008, 10:47:08 »

Bende başlığı görünce şaşırdım. Yükseltinin azalması diye bir durum olamaz. Ancak artması mümkündür. Uydu görüntüler ve yapılan hassas ölçümlerde bu alanın her yıl 1.5 cm yükselmekte olduğunu göstermektedir. Hele kar erimeleri ile izostazinin bozulması diye bir şey söz konusu olamaz. Çünkü bu örtünün toplam ağırlığı trilyonda birden daha azdır.
Ahmet hocamın da dediği gibi eski ölçüm araçlarındaki hataların düzeltilmesi ile sonuç değişmiş olmalıdır...

Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Ocak 2008, 17:01:17 »

Değerli meslektaşlarım  bu  bilginin  bilmsel bir dayanağı  olduğunu sanmiyorum.  Sizinde belirttiğniz  gibi muhtemelen yükselti ölçüm haları olabilir.  Aksine  Ağrı dağı  alçalma  değil  yükselme söz konusu  olabilir  çünkü  Anadolu  kıtasının kenarındaki  Akdeniz  ve Kardeniz  tabanları  çökerken  Anadolu  kıtsaının kendisi  yükselmektedir.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Ocak 2008, 17:26:37 »

Söz konusu olan hatalı ölçümler haricinde ise bununla ilgili birkaç şey yazmak istiyorum.
 Trt-2 de izlediğim bir belgeselde Hint yarımadasının kayarak Asya'ya çarpması ve neticesinde Himalayalar ve Tibet platosunun oluştuğu, delilleri ile ispatlanıyordu.
Bu noktada Tibet platosunun 4500 metre olan bugünkü ortalama yüksekliğinin geçmişte daha yüksek olduğu (yaklaşık 5500-6000 metre) ispatlanıyordu. Bunun sebebi olarak da şiddetli çarpmanın etkisi ile gereğinden fazla yükselen arazinin tekrar alçalması gösterilmekteydi.

Aynı durum Avrasya ile Arap parçalarının sıkıştırması ile yükselen Doğu Anadolu için de geçerli olabilir.

Burada Göksel hocama sormak istediğim yükselme Ağrı Dağı ve çevresi gibi lokal bir çevrede mi yoksa; Doğu Anadolu için mi geçerli.?

Cevap birinci seçenek ise tezim geçersiz olacaktır çünkü.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic