Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 9. sınıf ve 12. sınıf coğrafya derslerinde uyguladığınız yöntemler  (Okunma Sayısı 5640 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22 Aralık 2008, 22:16:19 »

Arkadaşlar bu konuda her öğretim yılında fikir alışverişinde bulunuyoruz, bu yılda bulunursak faydalı olacağı kanısındayım.
Bu yıl 9. sınıflarda öğrencilere konuyu anlatmadan önce özet konu anlatımlarını fotokopi olarak dağıtıyor, konuyu bitirdikten sonrada ünite ile ilgili 2 test çözerek bitiyorum. Ancak derslerde öğrenciyi çok fazla aktif hale getirdiğimi söyleyemem. Konuların hızlı ve anlaşılır bitmesi için elimden geleni yapıyorum, ancak hala istediğim verimi yakaladığımı söyleyemem. Daha çok zaman kaybını engelleyen drama, soru - cevap ve düz anlatım yöntemlerini kullanıyorum. Bu hafta iklim elemanlarından sıcaklık konusunu bitireceğim.

12. sınıflarda öğrencilerle ortak bir karar aldık daha doğrusu rica ettiler. Dersleri sunum yaparak hızlı bir şekilde geçiyoruz. Derslerde daha çok soru - cevap ve tartışma yöntemini kullanıyoruz. Bu sınıftada yük benim üzerime yıkılmış durumda. 9 ve 10. sınıf konularında zorlandıkları konularıda tekrar etmeye çalışıyorum. 12. sınıfta  Türkiye de Ticaret konusunu bu hafta bitireceğim.  Ayrıca ÖSS ye yönelik olarak ta harita bilgisi, coğrafi konum, dünyanın şekli ve hareketleri konularını bitirdim.

Sizde konularda kaldığınız yerleri ve uyguladığınız yöntemleri yazarsanız fikir edinme anlamında çok faydalı olacağı kanısındayım. Herkese iyi çalışmalar.
Arbeste
VIP Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Aralık 2008, 11:49:03 »

Biz de zümre olarak 9.sınıflarda boşluklu konu etkinliklerini kullanıyoruz. ders anlatılırken öğrenci aynı zamanda kağıttan takip ederek boşlukları dolduruyor. bunun faydasını görüyoruz. ama daha atmosfer konusuna haftaya geçeceğiz. 10 ve 11 lerde sorun yok. 12.sınıflarda ise bölgeleri bitirdikten sonra ÖSS konu anlatımına başladım. son sınıf konularını çabuk geçerek ÖSS çalışması yapıyorum.
gokalp
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Aralık 2008, 14:22:55 »

9.sınıflarda atmosfer ,özellikler,hava durumu ve iklim konusunu anlatıyorum.her konu bitiminde 10 soruluk (test) sınavlar yapıyorum.konuyla ilgili ödevler veriyorum.yine konuyla ilgili öss soruları hazırlayıp birlikte çözüyoruz.zaman biraz daha olsa çok daha etkili olacak.10. ve 11.lerde konu anlatımı , ödevler, konu sonu değerlendirme soruları, test çözümleri yapıyorum.iyi çalışmalar.sorun yok.
benguela
Uzman Üye

Performans: 39
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 23 Aralık 2008, 16:14:31 »

9.sınıflarda önce öğrencilere söz hakkı veriyorum.onlar anlatıyor. öğrenciler anlattıktan sonra ben anlatıyorum.dersin sonlarına doğru kısa kısa notlar aldırıyorum.ünite bittikten sonra o üniteyle ilgili öğrencilere test veriyorum.evde çözüyorlar.çözemedikleri soruları sonra birlikte çözüyoruz.malesef 9.sınıflarda zaman sorunu yaşıyoruz.hemen hemen hiç etkinlik yapamıyoruz.öğrenciler etkinlikleri evde yapıyor.12.sınıflara gelince sayısal sınıflarda derse giriyorum.işin gerçeği öğrenciler sözel derslere pek çalışmıyor.tüm yük benim üzerimde ben anlatıyorum,onlar ise dinliyor.ara ara öss konuları anlatıyorum.şuanda 12.lerde türkiyede ticaret konusundayım.dünyanın şekli ve hareketleri ile harita bilgisini anlattım.
9.sınıflarda sıcaklık konusundayım.
umut151
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Aralık 2008, 19:25:48 »

sayın hocam şüphesiz ki en iyi performansı almaya çalışıyorsunuzdur.
özellikle 9. sınıflar hem müfredat hem de süre olarak çok sıkıntılı ama bence 9 . sınıflarda öğrencilere konu analattırmayınız.
öğrenciler pek birşey anlayamazlar.
sizin anlatmanız ve test soruları çözmeniz daha doğru olacaktır.
iyi çalışmalar dilerim...
susnaciye
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 05 Mart 2009, 18:11:35 »

yoo bence konuyu biz anlatmalıyız böylece çalışıp hazırlıklı geliyoruz bizler yani öğrenciler genellikle zorunlu olmadıkça ödev yapmıyoruz
tafonitafoni
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 05 Mart 2009, 18:21:00 »

12. sınıflarda müfredatlarını işliyoruz zaten. Ama ben birde bu dönem yeni bir uygulama başlattım. Sadece 12. sınıf öğrencilere herhangi bir yayının soru bankasını çözme mecburiyeti getirdim. Sözlü notu olarak ödül-ceza uygulayacağımı söyledim. Pek başarılı olacağını düşünmüyordum. Ama bir kaç haftada herkes soru bankalarını çözerek geldiler. Yapamadıkları soruları tenefüslerde yada dersin ilk dakikalarını ayırarak bireysel çözdük. Böylece çoğu hayatlarında ilk kez soru bankası da çözmüş oldular.
kalyon37
Deneyimli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 05 Mart 2009, 18:41:46 »

Ben de bir tane 9. sınıf var.Bu sınıfta genelde anlatım soru cevap metodudunu tatbik ediyorum.Etkinlikleri genelde ödev olarak veriyorum.Konu sonunda öğrencilere ya boşluk doldurma soruları ya da test çözmelerini istiyorum.(soru bankası takip ediyoruz.) Ünite sonunda görsel zenginlik yaratmak için de sitemizden ve kendimin derlediği sunumları bilgisayar odasında kullanarak tekrar yapıyoruz.Tabi ki okulumuzda akıllı tahta olmadığından sunumları her zaman kullanamıyoruz.12. sınıflarda TM lere giriyorum.Genelde anlatım şeklinde ve not tutturma şeklinde oluyor dersin birinde de genelde test çözdürüyorum.Tabi ki son sınıflarda verim oldukça düşük sayısal ve tm sınıflarında ilgi oldukça az.Bunda tabiki dersanelerin çok büyük rolü olduğunu düşünüyorum. Genelde dersane merkezli öğrencilerimiz.
u.aysel
Üye
**

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 05 Mart 2009, 19:59:14 »

12.sınıflara girmiyorum ama 9. sınıflarda  zaman sıkıntından dolayı dersi anlattıktan sonra etkinlik çözüyor ve ödev olarak test bulmaca veriyorum çözemedikleri soruları tenefüste çözüyoruz  9.sınıflarda hangi konuda olduğunuzu yazarsanız sevinirim
sevde
Uzman Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 07 Mart 2009, 20:41:25 »

ben 9 larda sunuyla anlatıyorum, eve iki kaynaktan test veriyorum,soru cevap yani hemen hemen aynı  ancak  9 larda  iklim zenginliğindeyim buna rağmen müdürüm programdan geri olduğum için uyardı
12 lerde sizin gibi konuyu ben anlatıyorum, tatışıyoruz, ülkelerle ilgili sunuları öğrencilerim hazırlıyor.
ve tabiki ÖSS  ve 9 a geri dönüş o kadar koşturunca öğrencilerde kalıcı olmuyor geri dönmek zorunda kalıyoruz...

ÇUBUK ANADOLU LİSESİ
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic