Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2009-2010'da Ortaöğretim Müfredatı Tepeden Tırnağa Değişiyor!  (Okunma Sayısı 13650 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 02 Şubat 2009, 17:03:25 »

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ilköğretim müfredatının yenilendiğini, ortaöğretim müfredatındaki çalışmaların da devam ettiğini belirterek, "Önümüzdeki yıl 2009-2010 eğitim öğretim yılından itibaren bütün ortaöğretim müfredatı tepeden tırnağa kitapları ile birlikte değişecektir. Peki Sayın Bakanım 6-7 yıldır iktidardasınız neden değiştirmediniz diyeceksiniz. Bir anda yapmak doğru değildir. Basamak basamak adım adım yapılması lazım. Öğrencilerin şoke edilmemesi lazım. Bunun zamana yayılarak yapılması lazım" dedi.

Bakan Çelik, Başkentöğretmenevi'nde düzenlenen Ortaöğretim Kurumlarında Yeni Müfredat Programları'nın tanıtım toplantısına katıldı. Çelik burada yaptığı konuşmada, eğitimin fiziki alt yapısı, insan kaynakları ile bir bütün olduğunu belirterek, eğitimin olmazsa olmazının ise öğretmen olduğunu söyledi. Öğretmenin yol haritasının da müfredat olduğunu ifade eden Çelik, müfredatın öncelikle öğretmenler tarafından iyi bir şekilde anlaşılması gerektiğini kaydetti. Çelik, müfettişlerin de öğretmenlerin bir

rehberleri olduğunu belirterek, denetim mekanizmasının da yanlış yapanları tespit edeceğini söyledi. Hükümetin iş başına geldiği andan itibaren büyük eksiklik olarak gördüğü üç ana başlık adı altında eğitim sistemini yenilediğini anlatan Bakan Çelik, "Eğitimde üç temel problememiz var bunlar alt yapı, erişim ve kalitedir" dedi. Çocukların eğitim gördüğü her üç derslikten birisinin AK Parti hükümeti döneminde yapıldığını belirten Çelik, her üç öğretmenden birisinin de yine AK Parti hükümeti döneminde atandığını anlattı. Çelik, okullara 750 bin adet bilgisayar gönderildiğini ve internet bağlantısı olmayan okulun da kalmadığını kaydetti.

"2009-2010 ORTAÖĞRETİM MÜFREDATI TEPEDEN TIRNAĞA DEĞİŞECEK"

Bakan Çelik, müfredat yenilenmesinin sessiz bir devrim niteliğinde olduğunu belirterek, "Biz daha işin başındayken dedik, bu papağan yetiştiren sistemi bertaraf etmeliyiz. Çocuklara bilgi yüklemeyi esas alan daha sonra geri dönüşümler isteyen bu mekanizma 40-50 yıl önceki yaklaşımlar itibariyle doğru görülebilir ancak bugünün dünyasına uymamaktadır. İnsanları iki ayrı kutuba ayıran düşünmeye sevk eden bir mekanizmamız vardı. Ezberci eğitim sistemi bize ne ezberletti? Ezberlenmesi gereken birşey varsa elbette ezberlenecek. Ezberci eğitim bu değil. Size şartlandırılarak verilenlenlere karşıyız biz. İlköğretimde bu tamamlandı, ortaöğretimde de tamamlanmak üzeredir. Önümüzdeki yıl 2009-2010 eğitim öğretim yılından itibaren bütün ortaöğretim müfredatı tepeden tırnağa kitapları ile birlikte değişecektir. Peki Sayın Bakanım 6-7 yıldır iktidardasınız neden değiştirmediniz diyeceksiniz. Bir anda yapmak doğru değildir. Basamak basamak, adım adım yapılması lazım. Öğrencilerin şoke edilmemesi lazım. Bunun zamana yayılarak yapılması lazım" şeklinde konuştu.

Çelik, konuşmasında ders kitapları haricinde yardımcı kitap ve dergi kullanan öğretmenlere de tepki gösterdi. Okullara bu konuda bir genelge gönderdiklerini hatırlatan Bakan Çelik, bunu önlemeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.
İHA

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 02 Şubat 2009, 19:15:26 »

Ömrümüz bakanlardan bu tarz dahiyane fikirlerin ilk olduğunu ve eğitim sistemininde bu sayede kurtulup çözüme kavuşacağı fikirlerini dinleye dinleye ve yaşaya yaşaya geçti ama hayırlısı bakalım eğitimimize bu yenilik yarar belki.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
reggina
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 02 Şubat 2009, 19:54:34 »

Bizim müfredat daha yeni değişmedimi.Alışana kadar canımız çıktı.Yaz boz tahtası değilki bu.Bakkal defterine döndük...
67okan
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #3 : 02 Şubat 2009, 20:05:26 »

değişmeyenler de değişecek o zaman ortaöğretim müfredatı tepeden tırnağa değişmiş olacak...
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 02 Şubat 2009, 20:10:42 »

Daha bu yıl diğer branşların ki değişti.Neyini değiştirecekler bunun.Adamlarını zengin etmek içindir bu uygulama kesin.Kitap basacaklar ya yenidenn milyonlarca.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
eforx
Deneyimli Üye

Performans: 113
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 02 Şubat 2009, 20:41:33 »

Daha yeni değişen müfredatın (syn bakanımıza göre öğretmenin yol haritası) değişen kitaplarıyla beraber dağıtılacağı söylenen klavuz kitaplar(öğretmenin asıl  yol haritası budur! ) nerde hani? Müfredat dediğin o konuyu al bu sınıfa koy bu konuyu alda öteki sınıfa koy ise bunun neresi değişiklik? Yada kitaptaki bilgiyi kaldır (düz anadolu meslek bunlar birbirine denk mi?)tüm okullara aynı kitabı okutmayı zorunlu hale getir. Sonrada içinde bölük pörçük bilgi ile daima soran ama cevaba dair ipucu dahi içermeyen ve bilimsel sistematiğe tamamen aykırı(bkz kitaplara tüm sınıflarda aynı şey: fiziki coğrafya+beşeri coğrafya+ bölgesele coğrafya konularınıdan birer ikişer harmanlanmış konular arasında yeterli bağlantı kurulmamış) kitaplarla al sana yenilik. Zaten süre kısıtlı, hakikaten babayiğitseniz; hazırlayın bir klavuz da.... bu kitapta hangi konuya ne kadar SÜRE verileceğini de ayrıntılı olarak belirtin de bilelim. Ama nerde? Bir ilk yapsınlarda şu klavuz kitapları hazırlasınlar. Tabi bu o kadar kolay değil!

İlimden önce Edep gelir
 İmam MALİK
Canı Canana Kurban Eyleyen Gelsin Bu Meydana...
....

Hoşça bak zatına kim zübde-i alemsin sen
Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen
Şeyh Galip
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 02 Şubat 2009, 21:06:50 »

arkadaşlar bakan konuşmasında 9,10 ve 11. sınıflarda değişim sürecinin %90 nının tamamlandığını söylüyor.
penaber
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 02 Şubat 2009, 21:10:08 »

Vay be bizde dört gözle bekliyorduk bu değişikliği!!!Mesela ben bu sene hiç 12 sınıfların dersine girmedim.Kitpalarını inceledimsadece.Demek ki seneye bu kitabı da göremiyecez.Bu ne baş döndürücü bir hız!!! Eee bilgi çağı dediğiniz böyle bişey herhalde.Sağolsun büyüklerimiz çok iyi uyum sağlıyorlar bu bilgi çağına.Baksanıza daha üzerinden bir sene geçmeden bilgileri güncelliyorlar.Valla helal olsun.Herhalde çok güzel kitaplar da hazırlarlar eski kitaplar gibi!!!Bir de bazı arkadaşlar M.E.B'in kitaplarını beğenmeyip yardımcı kaynak kullanıyorlarmış.Ayıb valla arkadaşlar!!! Kitaplarımızın nesi var da siz yardımcı kaynak kullanıyorsunuz.Ne güzel işte muğlak sorularla dolu ve güzel resimlerle süslü bir bulmaca kitabı gibi kitap hazırlamış adamlar.O kadar da uğraşmışlar.İnşallah yenileri de böyle olacak.Komediye aynen devam yani  Cheesy Cheesy Cheesy!!!!
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 02 Şubat 2009, 21:11:06 »

Bizim müfredat daha yeni değişmedimi.Alışana kadar canımız çıktı.Yaz boz tahtası değilki bu.Bakkal defterine döndük...

Coğrafya buna dahil değildir sanırım.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 02 Şubat 2009, 21:32:41 »

Böyle bir açıklama net olmamakla birlikte,ortaöğretimdeki bütün branşların müfredatının tamamlanmasından bahsediliyor gibi....Yoksa coğrafya gibi müfredatı değişen derslerin ,yeni bir müfredat yazılması söz konusu değil....Anladığım kadarıyla!!!
Simal
Uzman Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 03 Şubat 2009, 11:48:42 »

Müfredatı nasıl değiştirirseniz değiştirin. Öğretmeninize verdiğiniz değer değişmedikçe herşey havada kalır.
Cengiz Teper
VIP Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 03 Şubat 2009, 16:25:39 »

Ben de Coğrafyanın bu durumdan etkilenmeyeceğini düşünüyorum.
Çünkü zaten gerekli!!!! gördükleri değişiklikleri yaptılar.

Ama yine de Türk milli eğitiminin temel ilkesini unutmamak lazım

"Değişmeyen tek şey değişimdir" Smiley
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic