Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafi Unsurlar ile Seçim Sonuçları İlişkisi  (Okunma Sayısı 5494 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AbuzerKadayıf
Deneyimli Üye

Performans: 223
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 30 Mart 2009, 22:24:33 »

Öncelikle lütfen konuyu farklı alanlara çekmeden düşüncelerimizi coğrafi veriler çerçevesinde paylaşırsak tartışmanın bir anlam kazanacağını düşünüyorum.

Aşağıda 2009 yerel seçimlerinin sonuçlarının gösteren haritalar mevcut.

Haritalarda dikkat çeken en önemli hususun belli siyasi görüşleri temsil eden partilerin ülkemizin faklı bölgelerinde yoğunlaşmasıdır. Örneğin bir siyasi parti sadece kıyı bölgelerinde ipi göğüslerken, bir başkası engebeliğin arttığı alanlarda, bir tanesi kıyıya yakın alanlarda, bir diğeri de orta kesimlerde daha etkin olmuştur.

Sözkonusu durum ortaya çıkması coğrafi unsurların etkisi olmuş mudur? Olmuşsa ne gibi etkileri olmuştur?

Bunları sosyo-kültürel ve ekonomik boyutlarıyla nasıl değerlendirebiliriz?

Öküzün dünyası gördüğü otlar kadardır...
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Mart 2009, 07:26:42 »

Doğrudan etkili olduğunu düşünmüyorum.Ama dolaylı olarak etkili olmuş olabilecek coğrafi etkenler olabilir.Fiziki coğrafya şartları, üzerinde etkili olduğu beşeri şartlar dolayısıyla etkili olmuş olabilir.Dağlık sahalarda doğal şartlar dolayısıyla hakim ekonomik faaliyet olan hayvancılığın oluşturduğu ekonomik atmosfer ve yaşam biçimi insanları toplu yaşamdan uzak tutmaktadır.Birlikte yaşama kültüründen uzak toplumlarda demokrasi anlayışının yerleşmesi uzun zaman alacaktır. Şehir kültürünü özümsemiş modern toplumlarda durum tam tersidir. Burada da insanların tercihlerini daha çok ekonomi ve ideoloji belirlemekte. Yaşanan yerin tarihi coğrafyası, geçmişteki idari ve ekonomik fonksiyonları günümüzü de önemli ölçüde etkilemektedir.Kıyı kentlerinde batı etkisinin daha güçlü olması, yaşam biçiminde ve siyasi tercihlerde etkili olmaktadır.İzmir, Edirne, Antalya gibi yaşam tarzı ve ekonomik dinamikleri orta anadolu şehirlerinden farklı şehirlerde toplumsal hayat, siyasi örgütlenme ve siyasi refkesler de farklı olmaktadır. Kısacası şuradakiler şuna, buradakiler buna oy verir diye bir genelleme çok geçerli olmasa da farkında olmadıkları coğrafi kökenli tercih etkenleri tespit edilebilir.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 31 Mart 2009, 08:10:11 »

Siyasi Coğrafya: Güneydoğu da Kürt Sorunu nu daha net bir şekilde ortaya koyan DTP , bunun   
                         karşılığını buldu.   
 Deniz Turizmi   : Kıyı kesimlerde muhafazakar kesimin az olması CHP yi ön plana çıkarıyor.

Daha çok şey söylenebilir.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 31 Mart 2009, 11:34:56 »

Doğal şartların getirdiği eğitim sorunu olayı belirlemiştir diye düşünüyorum.Aynı zamanda kültürel alışverişin çok olduğu yerlerde (sahil kesimi) muhafazakarlık ve tek pencereden bakış doğal olarak azalmıştır.Bu durum da olabilir.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 31 Mart 2009, 13:15:57 »

Siyasi Coğrafya: Güneydoğu da Kürt Sorunu nu daha net bir şekilde ortaya koyan DTP , bunun  
                         karşılığını buldu.  
 Deniz Turizmi   : Kıyı kesimlerde muhafazakar kesimin az olması CHP yi ön plana çıkarıyor.

Daha çok şey söylenebilir.

Hocama aynen katılıyorum ..... Coğrafi şekiller aslında hiç etkilemez mesela kıyı kesimleri sorunlarıyla ve herşeyiyle beraber iç kısıma koysak bu sefer o parti iç kesimde kazanır.Bu yüzden bulunduğu bölgeyle çıkan sonucu karşılaştırmamak gerektiğini düşünüyorum.

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
lesmer3366
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 31 Mart 2009, 13:49:42 »

Güneydoğu Anadolu da
Siyasi Coğrafya Etkisi: Yakın coğrafyamızda meydana getirilen (Dış Müdahele  ve bizimde yardımlarımızla ) yeni siyasi yapıların ülkemiz siyasetine etkisini açık şekilde görüyoruz. Bu dışarıdan bölgemize dayatılan habis yapı iktidarın yaptığı veya yapmayı düşündüğü demokratik açılımları etkisiz hale getirmiştir. Bu amaçla yapılan faaliyetler boşa çıkmaya başlamış, Çıta daha da yükseltilmiş, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu sorgulanmaya başlanmış, (Federal veya özerk bir yapı isteği ) 2. bir milliyet oluşturulmaya çalışılmaktadır.
Buna karşılık üniter  yapıdan yana olanların da iktidara tepkisi vardır. Ovada siyasetin sonu iyi görünmemektedir. Din kardeşiyiz veya Doğunun makuz talihini yenme fikri yeni oluşumlar ve yeni istekler sebebiyle (Çıtanın iyice yükselmesi nedeniyle) gölgede kalmaktadır.
obekdas
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 31 Mart 2009, 14:16:51 »

Bu sosyolojik bir konu ne söylenirse eksik kalır. Zira burda coğrafyanın değişkenleri ile siyasetin ve partilerin değişkenleri aktif rol alır..
 En basit haliyle İklim haritasını andırmakta biraz Karadeniz kıyıları değişken havası gibi.
Soğuk alanlar kısıtlama yaptığı için o yörenin insanı hem kısıtlamaktan hem kısıtlanmaktan ve tepeden yönetilmekten yana bi sıkıntı çekmez
İklimin insan yaşamını daha az sınırlandırdığı ve deyim yerindeyse insanın kanının kaynadığı batı ve güney sahilleri ise kısıtlayıcı anlayışa ve tepeden yönetilmeye karşı görüş bildirmiştir.

Karanlığa bakıp durma
Beni orada arama
Ben burdayım
Güneşin içinde
Akşamlar döndü gündüze
geceler gebe gündüze...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic