Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2007 Seçimlerinin demografik analizi  (Okunma Sayısı 4975 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
sting
Uzman Üye

Performans: 131
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 26 Temmuz 2007, 08:59:59 »

CNN Türk websitesinde yer alan Seçim 2007 sayfalarında oyların demografik dağılımları da yapılmış. Oylar Eğitim düzeyi, Cinsiyet, Gelir düzeyi, ve Aile durumu gibi faktörlere göre tekrar değerlendirilmiş. Eğitim düzeyi, Gelir düzeyi ve aile durumu gibi özellikler (ki aslında bu faktörler de birbirlerini doğrudan etkiliyor) seçimlere yönelik ilginç sonuçlar gösterdi.

Mevcut duruma göre AKP’nin oyu eğitim düzeyinin düşmesiyle beraber artıyor. Aksine CHP’nin oyları ise artan eğitim düzeyiyle beraber artıyor. Demokrat Parti’nin oyu ise ortaokul ve üniversite eğitim düzeyindeki insanlar arasında görece azalmışken, Lise eğitim düzeyinde en yüksek değerine ulaşıyor. DTP destekli bağımsızların oyları ise ortaokul veya üniversite düzeyindeki seçmenlerden desteklenmekte.

Eğitim düzeyinin yanısıra, gelir durumuna bakıldığında da benzer bir tablo ortaya çıkıyor. Gelir düzeyi arttıkça CHP’nin oyları artıyor. 1. Dilim yoksul ve 2. dilimde ise AKP açık ara önde. MHP ve DP’nin oyları orta gelir sınıfına yaklaştıkça artarken, DTP destekli bağımsızlarda da 1.dilim (yoksul) kesiminden oyların etkili olduğu görünüyor. (4. kesim hariç, trend 4. kesimde düşme eğilimini bırakmakta).

Eğitim düzeyi ve gelir seviyesi ilintili olabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden iki grafikte de benzer trendleri ilgili partilerde gördük. DTP destekli bağımsızların 4. kesim gelir ve üniversite mezunu seviyesinde oy artışının birbiriyle ilintili olduğunu düşünüyorum.

Aile yapısına bakıldığında da 9 ve üzeri kişiden oluşan ailelerin oylarının çoğunlukla AKP ve bağımsızlara gittiğini görüyoruz. Aile ferdi sayısı arttıkça CHP’nin oyları azalmakta. MHP’nin oyları 1’den 9 kişiye kadar sabit seyretme iken DP’nin oyları artan fert sayısıyla küçük oranda artmakta.

Tüm bu grafiklere baktığımızda gelir düzeyı ve eğitim düzeyi görece daha düşük, çok çocuklu ailelerin seçimi meclise çoğunluk olarak yansımış vaziyette.

Kaynak: Cnn Türk ve Konda "Demografik Seçim Analizi"

Bizi yanlış yola sevkeden soysuzlar bilirsiniz ki, çok kere din perdesine bürünmüşler, sâf ve temiz halkımızı hep din kuralları sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz... Görürsünüz ki milleti mahveden, esir eden, harabeden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. 1923 (Atatürk\'ün S.D. II, S. 127)
K.A.L.
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #1 : 26 Temmuz 2007, 09:31:18 »

Bilgiler için teşekkürler öğretmenim.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 26 Temmuz 2007, 09:32:59 »

Hocam sitemizde siyasi konuların yeralmasının doğru olmadığını daha önce belirtmiştik.Bu çalışma son derece bilimsel ve bilgilendirici olabilir ama yeri burası değil.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 26 Temmuz 2007, 09:37:22 »

Tercihlerde eğitim durumunun önemi.
alperenler8
VIP Üye

Performans: 117
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Temmuz 2007, 09:48:03 »

Siyasi konulara girilmese iyi olur.Mutlaka her partiye her eğitim seviyesindeki insan oy atabilir.Buradaki kriter ne kimin nereye oy attığını nereden belirlemişler.Düşündürücü doğrusu bunun çok da gerçeği yansıttığını düşünmüyorum.Saygılarımla....

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
sting
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 26 Temmuz 2007, 10:43:24 »

peki ama siyasi coğrafya başlığı altında ne tür bilgiler yer alacak... ben burada herhangi bir siyasi partinin reklamını yapmıyorum yada bir partiyi yermiyorum... bu kadar ön yargılı olmayın lütfen... kaldiki siyasi coğrafya üniversitede ders olarak okutulmakta...

Bizi yanlış yola sevkeden soysuzlar bilirsiniz ki, çok kere din perdesine bürünmüşler, sâf ve temiz halkımızı hep din kuralları sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz... Görürsünüz ki milleti mahveden, esir eden, harabeden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. 1923 (Atatürk\'ün S.D. II, S. 127)
K.A.L.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #6 : 26 Temmuz 2007, 10:54:16 »

Hocam siyasi coğrafyada seçimlerde seçmenlerin okur-yazar durumlarına göre tercih ettikleri siyasi partiler konusu anlatılmıyor.Bu konu polemiğe açık bir konudur.Şimdi çıkıp biri kültür ve eğitim seviyesi düşük olanlar filan partiye oy vermiş dese bir diğeri de ona cevap verse ve de bu tartışma uzayıp gitse bunun coğrafyaya ve eğitime ne gibi katkısı olacak?

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
alperenler8
VIP Üye

Performans: 117
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 26 Temmuz 2007, 17:10:28 »

Bu konuyu kapatmak gerekiyor arkadaşlar,bazı insanların kasıtlı olarak yaptıkları tespitleri bilimsel veri gibi göstermek doğru olmasa gerek.Çünkü hiç bir bilimsel gerçeği yansıtmıyor.

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 26 Temmuz 2007, 18:05:43 »

Evet konuyu kapatmak gerekiyor.İpin ucu kaçabilir.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 26 Temmuz 2007, 19:09:25 »

Arkadaşlar kim ne söylerse,düşünürse onun kendince haklı olacağı konuların burada paylaşılması gördüğünüz gibi sıkıntı yaratıyor.Ki siyasette zaten bitiminin bulunacağı bir konu değil.Derslerde müfredatlarda bu konuların B partisi bilmem Z partisi ve onların seçmenleri şeklinde yer bulacağınada inanmıyorum.Bu sitede diğer meslek gruplarından coğrafyasever insanların olduğu gibi bir çok öğrenci üyelerimizde var ki olası siyasi sataşma tartışma durumularındada kimliği ''coğrafya''olan bir site ye böyle şeyler uygun düşmez.Fikirlerimi belirttim kimseye cevap felan değildir.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 26 Temmuz 2007, 19:19:29 »

Ülkemize hayırlı olsun deyip sonlandıralım.
yüko
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 26 Temmuz 2007, 20:30:50 »

CNN kaynaklı verilerin nesnelliği her zaman tartışılır. 81 ilin yaklaşık 70'inde birinci ( bunların içinde İstanbul ve Ankara da var ) diğerlerinde de genelde 2. olan ( her 2 seçmenden birisinin oyuna sahip ) bir siyasi hareketin istatistiklerinin verilen haberdeki gibi olması matematiği oldukça zorlar. Başka bir hatırlatma yapacak olursak , 1. ve 2. körfez savaşları sırasında CNN kaynaklı haber ve yorumların doğruluklarını hatırlayalım. Ama bu o CNN değil ! derseniz kuruluşun finansal hibine bakınız.   

Bolvadin Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi
sting
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #12 : 26 Temmuz 2007, 22:45:19 »

Mutlu musunuz?

Bu soruyu toplumbilimci Prof. Yılmaz Esmer sordu insanlara; belli aralıklarla...
"Mutluluğunuza 10 üzerinden bir not verin" dedi.
İnsanlar "6" verdi mutluluklarına 1990'da...
2000'de 5'e düşürdüler saadet notunu...
2001'de kriz vurdu; "5"e indiler; sınıfta kaldılar mutluluk bahsinde...
Sonra aynı soruyu 2007'de sordu Prof. Esmer...
Bu kez "7.5"i gösterdi mutluluk barometresi...
Toplumun yüzde 86'sı az ya da çok mesuttu.
"Mutsuz"lar yüzde 13'te kaldı.
Prof. Esmer'e göre, nasıl 2002'de 3 iktidar partisini baraja gömen o kesif mutsuzluk ise, bu seçimde AKP'yi iktidara taşıyan da mağduriyet filan değil, bu saadetti.
Anlaşılan kişisel ilişkilerde olduğu gibi, siyasette de mutsuzluk iktidarsızlığa yol açabiliyor.
İktidar mutluluğu, mutluluk da iktidarı getiriyor.
* * *
Çoğunuzun aklından aynı soru geçiyor değil mi?
Nasıl olur?
Nasıl olur da "onca yoksulluk varken" ve huzur dersinde memleket cümbür cemaat bütünlemeye kalmışken insanlar karnede yıl sonu mutluluk notuna "7.5" verir?
Her 10 kişiden neredeyse 9'unun mutlu olduğu bir rüya ülkesinde yaşıyoruz da neden fark etmiyoruz?
* * *
Sorunun yanıtını önceki gece NTV'deki Neden'de Yeni Şafak yazarı Fatma Karabıyık Barbarosoğlu ilginç bir kavramla verdi:
"Hizalanma!.."
Barbarosoğlu'na göre ekonomik gelirle mutluluk arasında doğrudan bir bağlantı yok. Hatta ters bir orantıdan söz edilebilir:
Yani gelir arttıkça, mutluluk azalıyor.
"Dar gelirlilerin mutlu olması daha kolay" diyor Barbarosoğlu:
"Dar gelirliyseniz, dibe vursanız bile, o gün kaşıklayacağınız bulgur pilavınız ve yoğurt alacak kadar paranız varsa 'Çok şükür, bugün de karnımız doydu' der, huzur içinde uyursunuz. Dar gelirliler, kendileri gibi dar gelirli insanlarla bir arada yaşar, hizalanmalarını onlara göre yaparlar. Yanlarındaki yörelerindekiler kendileri gibi insanlardır; hiza bozulmadığından mutsuz olmazlar."
* * *
Gelir yükseldikçe bozulur hiza...
Ufuk çizgisi öndekilerden görünmez olur.
Beklentilerle birlikte büyür iktidar itişmesi; geride kalanların hırstan boynu tutulur.
Hep bir öndekini geçme, onun gibi giyinme, son çıkan cep telefonu modelini alma, komşudan daha iyi yaşama tutkusu, mütemadi bir eksiklik duygusuna ve dolayısıyla mutsuzluğa sürükler orta ve yüksek gelirliyi...
Değişen teknoloji, tüketim kamçısı, çoluk çocuğun baskısı, bu mutsuzluğu daim kılar.
"Bir lokma-bir hırka" bahtiyarlığının yerini "bir taksit bir taksit daha" işgüzarlığı alır.
Tatminsizlik, mutsuzluğa bulanır.
* * *
Her ne kadar televizyon, gecekonduluların hizasını bozduysa da, toplumun alt katmanlarında, üst katmanların anlamakta zorlandığı bir şükretme hali gözleniyor hâlâ...
Gelen politikacılara ahlayıp vahlasalar da, "Bugünümüz dünümüzden iyi çok şükür" diye teselli buluyor, "ötekiler"in getireceği kıtlıktan korkuyor ve belediye işçiliğinden gelen imam hatipli Başbakan'a bakıp "Başımızda bizim gibiler var" diye gururlanıyorlar.
Kıt kanaat de geçinseler, tevekkülle berhudar oluyorlar.
Velhasılı mutlulukta da geri kaldık çok.... Mesuduz, ama hâlâ "bulgur-yoğurt" çizgisindeyiz.
Hizayı çok bozmadan, daha yukarıda hizalanabilmeliyiz.
CAN DÜNDAR / 26 Temmuz 2007 / Perşembe

K.A.L.
sting
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #13 : 26 Temmuz 2007, 22:51:18 »

anlaşılan bu sitede de insanlar (öğretmen, Öğrenci) mutlu... madem konuşmaktan tartışmaktan bu kadar çok korkuyoruz... kitledim gitti... ( konuşmaktan korkan arkadaşlar en azından dinleyebilirler. http://www.ekdur.com/img/sbs_erdogan.mp3 )

K.A.L.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic