Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 18 Mart Deniz Zaferi ve Şehitler Günü Anısına  (Okunma Sayısı 10780 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Mart 2008, 10:24:02 »

Değerli arkadaşlarım 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü anısına aşağıdaki sunumları paylaşmak istedim.Bir destan yazılan Çanakkale coğrafyasını her Türk vatandaşının görmesi gerektğine inanmaktayım.Kazanılan zafer esnasında hayatlarını feda eden şehitlerimizi ve bugüne kadar vatan uğruna can veren yiğitlerimizi saygı ve şükran duygularımla anarım.Aziz ruhlarınız şad olsun.

Sunu 1: Özellikle kullanılan zengin fotoğraflar ile oldukça etkili bir sunum.
   http://www.4shared.com/file/41028351/c485863e/canakkale6.html?dirPwdVerified=d8aebdd9

Sunu 2: Çanakkale Savaşları sonrası bir anı üzerine hazırlanmış güzel bir sunum.
   http://www.4shared.com/file/41028375/f1de20a5/bir_canakkale_hikayesi.html?dirPwdVerified=d8aebdd9

Sunu 3: Ayrıca 18 Mart'ın Şehitler Günü olması dolayısıyla şehitlerimizle ilgili bir sunum.
   http://www.4shared.com/file/41028587/9cc521f4/biz_hep_olacagiz.html?dirPwdVerified=d8aebdd9

Sunu4: En son hazırlanan sunulardan bir tanesi.
   http://www.4shared.com/file/41205085/b162a885/canakkale_sehitleri_anisina.html?dirPwdVerified=d8aebdd9

Ayrıca arkadaşlar Çanakkale Savaşları üzerine yazılmış en güzel romanlardan biri olan Mehmet Niyazi'nin Çanakkale Mahşeri adlı romanını da öğrencilerimize muhakkak okutulması gerektiğini düşünmekteyim.Bu romanla ilgili kısa bir bilgi vermesi açısından Maltepe Askeri lisesi'nden Üsteğmen Celal MAT'ın roman hakkında izlenimlerinden alıntı yapmak istiyorum.

"Çanakkale  Mahşeri",  Çanakkale  Muharebelerini  konu  edinen  romanlar
içinde şahıs kadrosu en zengin olan romandır. Aşagı-yukan üç yüz şahsın adının
geçtiği roman, bu bağlamda bir birey olarak insanın değil; bir dönemi yaşayan bütün
bir milletin romanı olarak da değerlendirilebilir. Eserde şahıs kadrosunun oldukça
geniş  olması,  yazarın  herhangi  bir  karakter  üzerinde  derinleşememesine  ve
romandaki şahıslann "tip" ya da "figüratif unsur olarak kalmasına sebep olmuştur.
Roman karakterleri; topluma millî şuuru, inanç ve maneviyatı aşılamak üzere seçilmiş
kişilerdir  (Gülendam,  2006:  43).  Eserde  yer  alan  çoğu  şahıs,  psikolojik  olarak
derinlemesine ele  alınmamakla  birlikte  Oğuz  Amca,  Hasan Şakir,  Molla  Kâzım,
Rubert Brook gibi şahıslann kişisel macerasına değinilmiş ve bu şahıslar, psikolojik
olarak daha derin bir şekilde işlenmiştir. Fakat bir yazar, o atmosferi okuyucuya
hissettirmek için malzeme olarak hayalî kahramanlar da kullanabilir. Buna karşın
yazar, Çanakkale'de zaten birçok kahraman olduğu için, kendisinin böyle bir şeye
gerek  duymadığını  ve  sadece  romanda  geçen  olumsuz  tipler  Muzu:  Ruşen'le
Mendebur îdris'in gerçekte yaşamamış şahsiyetler olarak romana girdiğini ifade eder:
"Şahsiyetlerin ikisi dışmda diğerleri yaşamış kimselerdir. Sadece, Muzır Ruşen'le
Mendebur İdris. Buna sebep de şu; Namık Kemal, 'Vatan yahut Silistre'yi yazınca tabi
büyük bir gürültü kopar yor. Müspet manada gürültü kopar yor. Fakat Mizanc  Murat
hakl  olarak diyor ki, burada hiç korkak adam yok. Asl nda askerler aras nda ölümden
korkanlar, telaşlananlar da olur. Bu çok tabiî bir duygudur. Hepsi sanki tomadan^1*narebe›erini
çıkmış gibi. Ben de romandaki bu doğal havayı bozmamak için, hayalî iki şahsı romana dahil ettim" (Gülendam, 2002: 104). Yazarın sözünü ettiği Muzır Ruşen'le
Mendebur İdris'in dışında "Çanakkale Mahşeri"nde hem İtilaf Güçleri tarafından,
hem Türk kuvvetleri taraf ndan, hem de cephe gerisinden birçok kahramana yer
verilmiştir. Çanakkale Muharebeleri sırasında İtilaf Güçleri içinde yer alan Müttefik
Donanma Komutan  Amiral De Robeck, Akdeniz Müttefik Kuvvetler Komutan›
General Ian Hamilton, İngiltere Savaş Bakanı Lord Kitchener, İngiltere Deniz Bakanı
Winston Churchill, Anzak Kolordusu Komutan  General Birdwood, Rübert Brook;
Türk kuvvetleri tarafından Kolordu Komutanı Esat Paşa, Müstahkem Mevki
Komutam Cevat Paşa, Harbiye Nazın Enver Paşa, Beşinci Ordu Komutanı Liman Von
Sanders, Anafartalar Grup Komutan  Mustafa Kemal, Oğuz Amca, Ezineli Yahya
Çavuş, Tıbbiyeli Hasan Şakir, Yusuf, Molla Kâzım, Teğmen Hüsamettin, Konyalı
Mistik, Akyazılı Mehmet; cephe gerisinden Oğuz Amca'mn eşi Hatice Hanım, kızı
Nadiye, daha sonra Çanakkale Cephesi'ne gelen küçük oğlu Mustafa, hatırlama
yoluyla romanda geçen ve Sarıkamış Cephesi'nde şehit düşmüş olan Hasan ve Akif,
Hatice Hanım ve Nadiye'ye kol kanat geren Hoca Ömer Efendi ve Hasan Şakir*in
dedesi ve üniversite hocas  Müderris Rasih Efendi... romanda yer alan çok say daki›
kahraman n içinden öne çıkmış olanlardan bazılarıdır.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #1 : 17 Mart 2008, 11:25:20 »

Hocam ellerine sağlık ,çok teşekkürler ,anlamlı bir paylaşım,şu an indirme zamanım yok ama en kısa zamanda bu güzel paylaşımınızdan yararlanacağım,emeklerinize sağlık..

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 17 Mart 2008, 14:29:10 »

Uğur hocam, harikasısz emin olun.

Bu harika eserleri paylaşıma açtığınız için..
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 17 Mart 2008, 14:29:52 »

Uğur hocam, harikasınız emin olun.

Teşekkürler..
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 17 Mart 2008, 14:30:22 »

Uğur hocam, harikasınız emin olun.

Teşekkürler..
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 17 Mart 2008, 14:45:44 »

Çanakkale Kurtuluş Savaşımızın önsözüdür.

Bütün şehitlerimizin Ruhları Şad Olsun....
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #6 : 17 Mart 2008, 14:47:20 »

hocam mehmet niyazi hocamızın bu kitabını bende okudum inanın 2 günde bitirmiştim ağlaya ağlaya hocamızın ümraniyedeki bir sohbetine gittiğimde onun ağzından dinledikçe çok daha başka olmuştu herkesin okumasının çok fayda getireceğini düşünüyorum

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
Serkan ALTUNER
VIP Üye

Performans: 141
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 17 Mart 2008, 15:01:20 »

Uğur Hocama katılıyorum. Mehmet Niyazi'nin Çanakkale Mahşeri isimli kitabı gerçekten her Türk insanının okuması gereken bir kitap.Savaşın tüm ayrıntılarını, gizemini , Türk askerinin kahramanlığını mükemmel diyebileceğimiz bir üslupla,yaşanmış olaylar ile destekleyerek anlatmış mükemmel bir eser.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 17 Mart 2008, 21:15:56 »

Uğur hocam, harikasısz emin olun.

Estafurullah Tugay Hocam:Bu aziz vatan için canlarını feda etmiş olan şehitlerimize minnet duygularımızı bu şekilde bari gösterelim ve öğrencilerimize sürekli anlatarak onların zihinlerinde de diri tutalım

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 17 Mart 2008, 21:27:09 »

Uğur hocam inanın hiç bir milletin böyle bir destanı yazılmamıştır..

Japonlar öğrencilerini Hiroşima ve Negasaki'ye götürürlermiş ve ''eğer çalışmassak ülkemizi kalkındırmassak, ülkemiz çıkarlarını herşeyden üstün tutmassak bu kötü günleri yine yaşarız'' diye kafalarında beyin fırtınası yaşatıyorlarmış..

Bizim böyle bir destanımız var o destanı konu alan bir sinema filmimiz bile yok..

Üzülüyorum..
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 18 Mart 2008, 08:03:43 »

500 mesajımı böyle anlamlı bir konuda yazdığım için çok mutluyum.Ruhları şad olsun.Sahip olduklarımızı onlara borçluyuz.Konuyu açan arkadaşa da ayrıca teşekkürler.
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 18 Mart 2008, 08:13:23 »

Teşekkürler Uğur hocam. Şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Tüm şehitlerimizden Allah razı olsun.
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 18 Mart 2008, 08:19:14 »

teşekkürler öğretmenim paylaşımınız için...
5 dakika sonra öleceksiniz emrine rağmen vatanını kurtarmak için bu denli uğraşan başka bir MİLLET tanımıyorum ben,iyi ki TÜRK'ÜM ve bununla gurur duyuyorum...
uğur01
Uzman Üye

Performans: 168
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 18 Mart 2008, 08:30:14 »

bu paylaşım için çok teşekkürler biz üstünde yaşadığımız bu vatanın göklerde dalgalanan bayramızın kıymetini hala bilmeyelim oysaki bugun yaşıyorsak aldığımız her nefesi attığımız her adımı onlara atatürk e gözünü kırpmadan bir an bile ölmekten korkmayan şehitlerimize borçluyuz onlar kalbimizde yaşıyor doğru ama onları hiç unutmadığımızı göstermek için daha çok daha çok çalışmalıyız türkiye ye bayrağımıza sahip çıkmalı onu korumalıyız hiç kimse koruyoruz diyemez nerde o birbirine inançla sevgiyle bağlı türk milleti nerde nerde birlik bütünlük nerde tam bağımsızlık hiç biri yok türk genci türk milleti bu değerlerini korumak yerine gitsin atasına ülkesine küfür eden o terbiyesiz adamları dinlemeye devam etsin biz türküz bu topraklarda ne kanlar döküldü ne yuvalar dağıldı ama hepsi vatan sağolsun dedi bu mu bizim onlara vericeğimiz hediye nasıl diyebilirizki şimdi orda yatanlara rahat uyuyun bu vatan bizim kimseye vermeyiz diye nasıl buna kimsenin verecek  cevabı varmı bence yok türküm ben tek başımada olsam bu vatanımı kimseye vermem kimseye ezdirtmem ben atatürk ün çocuğuyum ben şehitlerin kardeşiyim hepimiz değerlerimizin nasıl bir millet olduğumuzun kim olduğumuzun farkına varsın uyanın artık uyanın

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin?
                      M.K.ATATÜRK
Simal
Uzman Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 18 Mart 2008, 11:14:35 »

Şanlı askerlerimizin ruhları şad olsun. Asla onların bize armağan ettiği bu zaferi unutmayacağız!
Sayın hocam paylaşımlarınız için çok teşekkürler.+
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic