Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: sitenin daha verimli kullanılabilmesi için bazı öneriler  (Okunma Sayısı 2641 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 18 Kasım 2008, 20:18:28 »

forumu takip etmekte bazı zorluklar yaşıyorum. yeni gönderilen iletiler bölümünü tıklayarak son yazılan mesajlar ve son açılan konuları görebiliyorum ancak bazı üyelerimizin gereksiz yere mesaj yazma sevdalarından kaynaklı olarak bu listede bazı okuduğum mesajları defalarca görebiliyorum. gönderilen mesaj sayısı ve açılan konu başlıkları çok olunca haliyle bu mesajları ayırtetmekte zorlanıyorum. bu nedenle bazen bıkkınlık geliyor ve okunması gereken bazı konulara da bakmadan siteden çıkıyorum. sizden ricam son konuların ve mesajların listelendiği bu  bölümde şu seçeneklerin yer alması:
1- konunun ne zaman açıldığı        2- son mesajın ne zaman yazıldığı
3- konunun bir daha listede görünmemesi seçeneği
4- konunun üstüne geliniğinde içeriğinin bilgi penceresi şeklinde gözükmesi
5- konunun önem derecesini belirtmek amacıyla puanlama sistemi( tekrar bakmak istediğimiz konulara özel bir puan verebiliriz mesela)
ayrıca sitenin daha verimli kullanılabilmesi için:  1-sadece teşekkür içeren mesajların tamamının silinmesi ,
2-favori konularım şeklinde bir bölüm oluşturulması,
3- üyelerin verdiği puanlara göre konuların derecelendirilmesi,
4- dosya paylaşımında dosyanın içeriğinin açık bir şekilde yazılması için üyelerin uyarılması( özellikle soru paylaşımında soruların niteliği ve niceliği hakkında bilgi verilmesi)
5- paylaşılan dosyaların içeriğine bakmadan çok güzel bir paylaşım ...vb yorumlar yapmak yerine içerik hakkında yorum yapan mesajlar yazılması konusunda da birbirimizi uyarmamız
son derece faydalı olacaktır.
bunların yapılmasının ne derece mümkün olacağını bilmiyorum ama benim aklıma gelen öneriler bunlar.
esenlikle...

DEÜ
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #1 : 18 Kasım 2008, 20:39:19 »

yerinde öneriler sayın hocam. Özellikle yeni konu açacak arkadaşlarla konuları yorumlayan arkadaşların bu önerilere dikkat etmesi yerinde olacaktır. Siz favori konularım bile oluştursanız ve bu konunuza pek çok mesaj gelse bile bazen gelen mesajların içeriğine baktığınızda sadece teşekkürden ibaret olduğunu görüyorsunuz, yani o öneriniz de bazen işe yaramıyor..
fotokritik fotoğraf sitesinde aşağıya aldığım eleştiri yaparken dikkat edilecek kurallar bölümünden, sanırım biz de bir şeyler çıkartabiliriz, buradaki fotoğraf sözcüğünün yerine kendi yaptığımız işi, sunuyu, ders notunu, sınav sorusunu vb. koyabiliriz.
Özellikle, yapacağınız eleştiri, eleştiri yaptığınız kişiye birşeyler katabilmeli ifadesinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Eleştiri yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Eleştirmek kötülemek değildir.
Eleştirinin amacı kötülemek değil kişilerin çalışmalarını geliştirmenize yardımcı olmaktır. İyimser olun. Yazı dilinde mimikler olmadığı için kullandığınız kelimelerin yanlış anlamalara yol açmayacağından emin olurn.

Eleştirmek beğenme ya da beğenmeme ifadesinden ibaret değildir.
Eleştiri yaparken fotoğraf hakkında sadece “iyi” ya da “kötü” gibi kısa yargılar kullanmak yerine daha açıklayıcı yorumlarda bulunarak fotoğrafçıya fotoğrafını neden beğendiğinizi ya da beğenmediğinizi belirtmeyi tercih edin.

Yeni başlayanlara şans verin.
Hiç kimse kompozisyon, estetik ya da teknik bilgiyle doğmaz. O nedenle sadece beğendiğiniz çalışmalara yazmayın, yeni başlayanlarla bilgi ve tecrübenizi paylaşın.

Ustaları incitmeyin.
FotoKritik'te fotoğraf sanatına yıllarını vermiş ödüllü sanatçılar da bulunmaktadır. Kişinin tarzını ya da o fotoğrafını beğenmemiş olabilirsiniz. Yine de eleştirinizi göndermeden önce tekrar bir göz atın, karşınızdakini istemeden incitebilirsiniz.

Kim daha üstün tartışmasına girmeyin.
"10 yıldır profesyonel fotoğrafçılıkla uğraşıyorum" ya da benzeri cümlelerle tartışmaya girmeyin. Ya da karşınızdaki kişinin bilgisini aşağılamayın. Mütevazi olmak her zaman size kazandırır.

Kurallar
- Eleştiriler çok kısa olmamalıdır. Bkz. 15 kelime kuralı.

- Verdiğiniz eleştiriler sürekli yüksek ya da düşük puanlı olmamalıdır. Bkz. Ortalama puan kuralı.

- Eleştirileriniz hakaret ve küfür içermemelidir. Aşağılayıcı, küçük düşürücü ya da alaya alıcı tavırda ya da bozuk üsluba sahip olmamalıdır.

- Her fotoğrafa 1 eleştiri yazabilirsiniz.

- Eleştirilerinizde kopyala-yapıştır sistemini kullanmamalısınız. Yazacağınız eleştiriler fotoğrafla ilgili olmalıdır.

- Eleştirilerinizde sistemi yanıltmak amaçlı fazladan boşluk, nokta vs. kullanmadan eleştiri yapınız.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2008, 14:36:23 »

Sami hocam veya diğer site yötecileri bu konuda bir cevap verebilirler mi?

DEÜ
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2008, 14:40:48 »

Sami hocam veya diğer site yötecileri bu konuda bir cevap verebilirler mi?
Hocam site ana sayfada da gerekli uyarı var.Şu anda sitede bazı düzenlemeler yapılıyor ve bunun için bazı aksaklıklar görülüyor.Kısa süre sonra site tam anlamıyla kullanışlı hale gelecektir.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2008, 15:28:27 »

Değerli Hocam;

Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyoruz.

Sitenin şu aşamada elden geçirilmesinden dolayı bazı aksaklıkların oluğu aşikardır. Kemal Bey ve Zeki Bey konuya açıklık getirmişlerdir.

Ben de değindiğiniz konulara elimden geldiği kadarıyla cevap vermeye çalışacağım.

1- konunun ne zaman açıldığı
Konunun ne zaman açıldığını site anasayfada 'Forumda Son Cevaplar' alanında konu üzerine gelince kim tarafından ve ne zaman açıldığını görebilirsiniz.
Aynı zamanda son cevap kımında da kimin son cevabı verdiğini görebilirsiniz.

2- son mesajın ne zaman yazıldığı
Site ansayfasındaki 'Forumda Son Cevaplar ' kısmı sadece kısa bir bilgi vermek olduğu için cevapla ilgili tüm detayların tek bir alana toplanması siteninişleyişi açısında sağlıklı değildir.

3- konunun bir daha listede görünmemesi seçeneği
Bu sitenin (forumun)işleyişinin yapısıyla ilgili bir durum olup kişisel olarak eklenecekbu özellik sitenin genel işleyişini etkileyecek ve sağlıklı bir ieşleyiş sunmayacaktır.

4- konunun üstüne geliniğinde içeriğinin bilgi penceresi şeklinde gözükmesi
O zaman da sayfanın açılışı gecikecek ve sitenin yoğunuluğu ile birleştyiği zaman kısa bir sürede bakılacak bir konu sayfanın geç yüklenemesinden dolayı geç açılacak ve bu da kullanıcıar için sorun teşkil edecektir.

5- konunun önem derecesini belirtmek amacıyla puanlama sistemi( tekrar bakmak istediğimiz konulara özel bir puan verebiliriz mesela) ayrıca sitenin daha verimli kullanılabilmesi için
Öyle bir özellik var. Hemen aktif edilebilir fakat bir konuya bir teşekkürü bile çok gören ve bu konuda eleştri yapan kullanıcıların varlığı gözönünde bulundurulursa konuların ne kadar önemli olduğunu belirtmelerini beklemek ne kadar doğru olur.

1-sadece teşekkür içeren mesajların tamamının silinmesi ,
Teşekkür butonu buna bir çaredir. Sitedeki değiişiklikler devam ediyor. En kısa zamanda bu özellik tekrar aktif hale getirilecektir.

2-favori konularım şeklinde bir bölüm oluşturulması,
'Favori Konularım' linki altında bu özellike dün gece eklendi fakat daha tam oalrak çalıştırılmadı.

3- üyelerin verdiği puanlara göre konuların derecelendirilmesi,
Bu özellik forumun yapısını bozdığı taktirde yapılabilir.

4- dosya paylaşımında dosyanın içeriğinin açık bir şekilde yazılması için üyelerin uyarılması( özellikle soru paylaşımında soruların niteliği ve niceliği hakkında bilgi verilmesi)
Forum Kuralları:
13- Foruma açılan konuların başlığı içeriğini belli edecek şekilde olmalıdır. Yardım istiyorum, ?, Help, Çok acil,  imdat, süper, inanmayacaksınız... gibi başlıklar yerine iklim ders notu v.s. gibi başlıkları tercih ediniz.

5- paylaşılan dosyaların içeriğine bakmadan çok güzel bir paylaşım ...vb yorumlar yapmak yerine içerik hakkında yorum yapan mesajlar yazılması konusunda da birbirimizi uyarmamız son derece faydalı olacaktır.

Bu konu ben, yönetici arkadaşlar ve diğer kullanıcılarımız tarafından sık sık dile geetirilmiş, uygulamak da kullanıcılara kalmıştır.

M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2008, 15:47:12 »

1- konunun ne zaman açıldığı
2- son mesajın ne zaman yazıldığı

Bu iki özelliği karşılayacak özellik eklendi.

Forum üst menüde yer alan 'Son Konular' Linki.
http://cografya.biz/forum/index.php?action=recenttopics

Aynı zaman da bu özelliklere ek olarak:

1- Sizin sayfayı yenilemenize gerek kalmadan sayfa kendi kendine yenilenir.
2- Konunun hangi forum başlığı altında açıldığı
3- Kaç yanıt verildiği
4- Konun kim tarafıandan açıldığı
5- Son mesajın kim tarafında yazıldığı

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic