Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sarıçamlar relikt mi farklı kaynaklarda farklı şeyler var kafam karıştı  (Okunma Sayısı 3028 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
sasonlu
Sürekli Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 18 Mart 2012, 09:11:03 »

Sarıçamlar relikt mi  farklı kaynaklarda farklı şeyler var kafam karıştı
sasonlu
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Mart 2012, 10:13:39 »

bazı kaynaklarda geçiyor relikt diye. bana da mantıklı geldi.
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #2 : 18 Mart 2012, 10:46:39 »

kaynakları söyleyebilir misiniz hocam? merak ettim şimdi.

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
sasonlu
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 18 Mart 2012, 11:44:14 »

internet kaynaklarına bakmıştım. adresini hatırlayamadım
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 18 Mart 2012, 12:24:17 »

Sarıçam doğu anadolu bölgesi için relikt değildir. Ancak Trabzon Çamburnu, İnebolu gibi deniz kenarında bulunduğu yerlerde Pleistosen buzul döneminin reliktidir. Bu nedenle bitkinin neredeki dağılımından bahsedildiğinin önemi vardır.
sasonlu
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 18 Mart 2012, 12:54:41 »

sanırım deniz kenarındakinden bahsediyordu. tamam hocam sağolun aydınlattığınız için
ZENEG
Sürekli Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 18 Mart 2012, 13:53:18 »

Şu veya bu bitki Relikt'midir sorusu yanlıştır.Böyle bir sınıflama ya da gruplandırma yapamayız. Belirli doğal yetişme ortamı isteyen her bitki; şu anda doğal ortamının olmadığı bir yerde yetişiyor ve varlığını devam ettiriyorsa relikttir. Onun için; relikt mi değil mi sorusunun cevabı için; şu anda bulunan yerin doğal koşulları ile, o bitkinin doğal yetişme alanı birbirine uygun mu değil mi ona bakmak gerekir.
sasonlu
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 22 Mart 2012, 17:25:15 »

FDD  2008 basımı   10.sınıf Coğrafya yardımcı kitabında Doğu Anadoludaki sarıçamlar için kalıntı bitki niteliğinde sarıçamlar yer alır diyor. Bunu nasıl açıklayacagız. sayfa 163.
sasonlu
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 22 Mart 2012, 20:52:26 »

yorum yapacak meslektaşlarım yok mu?
ali_2641
VIP Üye

Performans: 716
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 22 Mart 2012, 21:05:18 »

"Nemli soğuk iklim şartları altında güneyde Tortum,Erzurum,güneydoğuda Karakurt ve Kars dolaylarına kadar ve doğuda Çıldır ovasına kadar sokulan sarıçamlar,iklimde meydana gelen kuraklaşmadan ve tahribattan dolayı çekilmişlerdir.Bugün Tortum çayının yukarı havzasında,Sarıkamış'ın güneyinde bulunan sarıçam kalıntıları relik karakterdedir,nitekim bu ormanlar kendilerini yenileyememektedir."

"Kuzeydoğu Anadolu'nun iç kısımlarındaki yüksek platolar genel olarak sarıçam ormanlarının doğal yayılış alanına tekabül etmektedir.Sarıçam ormanlarının alt sınırı kuzeyde Tortum ve Çoruh vadisinde 800-1000 m'den sonra başlamaktadır,bu sınır güneye doğru yükselerek Sarıkamış dolaylarında 2000 m'ye kadar yükselmektedir.Buna karşılık,orman üst sınırı da kuzeyden güneye doğru gidildikçe karasallığın etkisine bağlı olarak yükselmektedir.Nitekim,kuzeyde 2200-2400 m'de nihayete eren ormanın üst sınırı,Sarıkamış-Göle dolaylarında yükselerek 2500 m'nin üzerine çıkmaktadır.Sarıçam ormanları genellikle saf karakterdedir."

Atalay,İ.,Tetik,M. ve Yılmaz,Ö.,1985,Kuzeydoğu Anadolu'nun Ekosistemleri,Ormancılık Araştırma Enstitüsü Yayınları Teknik Bülten Serisi No: 141

« Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.»M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic