Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sabahki kpss sorularindan biri...  (Okunma Sayısı 5899 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hfuat
Deneyimli Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Temmuz 2010, 22:07:44 »

Degerli arkadaslarim.Dunku kpss sınavında bır soru fena halde kafama takıldı Iç Anadolu Bölgesının içinde 5 alan isaretleyip hangisinde çoraklasmadan dolayı verim en azdır diye sormus.Biri tuz gölu cevresi digeri konya ovası.Cevaplandırırsanız sevinirim.
mkaplan
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2010, 22:25:07 »

hocam tuz gölü ve çevresinde halomorfik topraklar oluştuğu için çoraklaşma
orada yaygındır
hfuat
Deneyimli Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Temmuz 2010, 22:39:05 »

Fakat mkaplan hocam coraklasmanin etkisiyle verim giderek azalmaktadir diye sormus.O zaman tuzgolu havzasinda oteden beri halomorfik topraklar yokmudur.Birde erozyonla ilgili de olamazmi?
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 11 Temmuz 2010, 11:03:12 »

Bence;bence diyorum çünkü coğrafyacılar üç soruda çok problem yaşadı. Bunlar;9,8 ve18 sorulardı.
   Cevaplar:1."SİİRT" 2."Tuz gölü çevresi"(harita) 3."Bakı"(zeytin) 4."Tarım ürünü çeşitli olması" 5."Bursa OTOMOTİV" 6."Dağların doğu batı doğrultusunda uzanması" 7."Delta" 8."Ulaşım" 9."Kadınların iş hayatına katılması" 10.Doğurganlık sorusu,"doğu anadolu" 11."MARMARA" 12.İstanbul-Çanakkale sorusu "sanayi ve ticaretin İstanbulda çok gelişmiş olması" 13."Fındık"(orta karadeniz ile iç batı anadolunun farkı)14.Turizmin gelişmesi sorusu "Turistik bölgelere İç Göçün olması" 15.Tarımda sulama sorusu,"iklime bağlılık azalır" 16.Arpa-buğday sorusu "uygun iklimin hangi illerde en fazla olduğu" 17.Güneydoğuda GAP ile birlikte pamuk oranı artmıştır 18.kuzeybatıdan gelen soğuk hava  ve kış mevsimi.
 (KPSS cğrafya sorularında "cevapları net olsa da" iki soru iptal edilmeli...)
karakaya291
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 12 Temmuz 2010, 08:32:37 »

8.İskenderun’un, bir liman kenti olarak Sinop ve
Trabzon’a göre daha fazla gelişmesindeki temel
neden aşağıdakilerden hangisidir?
A) Korunaklı liman olması
B) Eski bir yerleşim yeri olması
C) Gelişmiş ulaşım ağının olması
D) Ağır endüstri kuruluşlarının bulunması
E) Verimli tarım alanlarının bulunması
    Coğrafyacı arkadaşlar ÖSYM bu sorunun cevabını D vermiş.Sanayinin gelişme sebebide ulaşım değil mi?
Ayrıca Batı Karadeniz'de de ağır sanayi kuruluşları var. Zonguldak ve Ereğli limanları İskenderun limanı  kadar gelişmiş mi?Ayrıca soru İskenderun Limanı'nın gelişmesini sormuyor.Burada bir karşılaştırma var yani Trabzon ve Rize limanına göre  daha fazla gelişmesini istiyor. Burada ulaşımdan başka akla bişey gelebilir mi? Kesinlikle cevap "C". Yüzlerce kaliteli coğrafya öğretmenlerinin ve BİNLERCE COĞRAFYA SEVERLERİN ÜYE OLDUĞU bu sitenin bu soruya sessiz kalmaması gerekir. Ne yapılması gerekiyorsa(iptal istemi ya da cevabın değiştirilmesi gibi) yapılmalıdır.Son yıllardaki bu sessizlik soru kalitesini hızla düşürmektedir.Yorumlarınızı bekliyorum...
ilay
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 12 Temmuz 2010, 10:35:58 »

arkadaşlar bende iskenderun limanıyla ilgili sorunun cevabının gelişmiş ulaşım ağının olması gerektiğini düşünüyorum.çünkü eğer buraya demiryolu bağlantısı olmasaydı demir çelik fabrikası kurulmazdı
ilay
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 12 Temmuz 2010, 10:41:26 »

kpss kursunda derse giriyorum limanları anlatırken limanın gelişmesinin ana nedeni olarak gelişmiş ulaşı ağını veriyoruz.sınava girenlerin tamamınında bunu cevap olarak verdiğini tahmin ediyorum
uludoruk
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Temmuz 2010, 13:01:37 »

Basın kopyası 35. soru.

Çalışma çağında (15-64 yaş arası) olan ve bir işte

çalışan nüfusa aktif nüfus denir. Türkiye’de 1955 yılında

nüfusun % 82’si aktifken bu oran 2005 yılında

% 45’e düşmüştür.

Türkiye’de, kalkınma hızının ve kişi başına düşen

ulusal gelirin artmasına karşın aktif nüfusun azalmasında

aşağıdakilerden hangisinin etkisi olduğu

savunulamaz?

şeklindeki coğrafya sorusunun soru kökü yanlıştır. Verilen açıklamalarda 1955 ten 2005 e oranda azalma vardır. Ama soru kökünde aktif nüfusun azalması diye verilmiş. Soru su götürmez şekilde yanlıştır.Kaldı ki 1955 te nüfusumuz 24 milyon civarındadır. Bunun %82 si 19,6 milyon yapmaktadır. 2005 sayımı yok ama 2000(5 yıl öncesi) de nüfus 68 milyona yakındır. Bunun %45 i 30 milyonu geçmektedir. Yani 2005 te nüfusun %45'i, 1955 teki tüm nüfustan bile fazladır. Dolayısıyla aktif nüfusta azalma söz konusu değildir.Soru hatalıdır...Vesselam..

tarikbal
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 12 Temmuz 2010, 13:04:18 »

Sinop ve Trabzon'un demir yolu bağlantısı yok. Hele hele içinde Sinop limanı olan soruların cevabı tereddütsüz "ulaşım"dır. Bu sorunun cevabı bence de C seçeneğidir. Gerçekten adayları ve derse giren bizleri çok zor durumda bırakan bir soru...Kaldı ki İskenderun'a demir-çelik tesislerinin kurulma nedeni zaten ulaşım açısından elverişli konumda olmasıdır.
tarikbal
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 12 Temmuz 2010, 13:13:04 »

uludoruk hocam.itirazınızda haklısınız ancak sorunun paragraf kısmında aktif nüfusun %82 den %45'e düştüğü belirtilmiş yani oran olarak vurgulanmış. o yüzden bu soruya herhengi bi işlem yapmazlar gibi geliyor bana.. ama yine de dediğiniz gibi soru kökünde aktif nüfus oranı şeklinde verilseydi daha temiz olurdu...
libraneve
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 12 Temmuz 2010, 13:35:28 »

slm arkadaslar bende bir coğrafyacı olarak cevabı ulaşım olarak yaptım ve ösymnın verdığı ağır sanayi seceneği beni şaşırttı açıkçası bu sene  ücretli yaparken 6 sınıfa coğrafya-10 dersi verdim ve ekonomik şehir sınıflaması konusunu işlereken  buna benzer sorularda sorunun cevabını  hep ulaşım dıye verdım cocuklara 
karakaya291
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 12 Temmuz 2010, 17:24:02 »

Günydoğu Anadolu, ihracatını en çok İskenderun ve Mersin limanlarından yapmıyor mu?(Gazi Antep).İskenderun limanının hinterlandı fazla değil mi?İskenderun limanının hem otoyolu! hem de demir yolu bağlantısı yok mu?(İskenderun limanının, Malatya ve Elazığ başta olamak üzere Doğu Anadoluyla;Gazi Antep ve Şanlı Urfa başta olmak üzere Güneydoğu Anadoluyla;Adana ve Osmaniye  başta olmak üzere Doğu Akdenizle ulaşım bağlantısı gelişmemiş mi???) Ulaşımın olduğu bi şıkta diğerleri düşünülür mü?
 NOT:İskenderun limanıyla Sinop ve Trabzon limanı değilde; "Ereğli limanıyla, Sinop ve Trabzon limanı karşılaştırılsaydı cevap "ağır endüstri kuruluşlarının bulunması"(ereğlide) olurdu.
katibcelebi
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 12 Temmuz 2010, 17:48:19 »

Şahsen İç Anadolu ile ilgili çoraklaşma sorusunun cevabının D- IV olacağını düşünüyorum. Yani Konya -Karapınar çevresi ...

III nolu alan Tuz Gölüne tamamen dokundurulsa ya da taralı olarak Tuz Gölünü çevreleseydi cevaba III denilebilirdi. Bu haliyle Tuz Gölü çevresinden çok Orta Kızılırmak Bölümü içerisinde yer aldığından doğru cevabın III değil IV olduğunu düşünüyorum....
libraneve
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 12 Temmuz 2010, 20:02:49 »

şu meteoroloji ile ilgili soruda yoğun kar yağışı için kış mevsimi  ve kuzey batı sektörlü rüzgarlar diyor cevabı ama mart ayındada  yogun kar yağışı olmuyormu mevsimi belirlimidir yani sadece kışınmı oluyor yoğun kar yağışı  bu ülkede  kafam karıştı iyice ya
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 12 Temmuz 2010, 20:40:39 »

Fakat mkaplan hocam coraklasmanin etkisiyle verim giderek azalmaktadir diye sormus.O zaman tuzgolu havzasinda oteden beri halomorfik topraklar yokmudur.Birde erozyonla ilgili de olamazmi?

Soru dediğiniz gibi değil. Sorun yok bence...  Yanıt C

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic