Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mesajlarda Türkçemizin Doğru Kullanımı  (Okunma Sayısı 2963 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mehmetaliercan
Mehmet Ali ERCAN
Site Yöneticisi

Performans: 1821
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 10 Ekim 2007, 12:17:27 »

Okulların açılmasıyla birlikte zaman zaman rastladığım ve öğrenci olduklarını düşündüğüm bazı üyelerimizin mesaj yazımına dikkat etmedikleri, argoya kaçan hitaplarda bulunduklarını görmekteyim. Bu konuda daha hassas davranmalarını, aksi halde ciddiye alınmamaları gerektiğini öneriyorum.

Balıkesir Merkez Bahçelievler Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Ekim 2007, 12:22:47 »

Mehmet Ali hocam. Benim de rahatsız olduğum bir konuyu dile getirmişsiniz. Bu tür arkadaşlara defalarca özel mesaj da attım. Ancak bir faydası olmadı. Bu konuda caydırıcı bir şeyler yapmak lazım. Bazen insanların hitap tarzları hiç hoş değil.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : 10 Ekim 2007, 12:46:38 »

Mehmet Ali hocam çözümü ben biliyorum...
Bu tiğp mesajları elimden geldiğince anında siliyorum. Sorun çözülüyor. Küsüyorlardır ama burası farklı bir misyona sahip... Ben kendi öğrencilerime de öneriyorum. Ama aynen hiç bir şey getiremezler. Bir de el yazısı olmak zorunda. O yüzden incelemek sitede gezmek zorunda kalıyorlar işlerine yarayanı da zaten eğer öyle bir niyetleri varsa çalışmalarında kullanıyorlar. Dediğim gibi burada görev bizlere düşüyor.

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 10 Ekim 2007, 13:16:45 »

Bu konu benide gerçekten ciddi bir biçimde rahatsız ediyor,sitemizde öğretmenlerine nasıl hitap edeceğini bile bilmeyen ,dilbilgisini katledecek türden mesajlar yazan,alaycı tavırlar içine giren öğrenci üyelerimiz oluyor,bizlerde zaman zaman tepkimizi göstererek yapıcı bir biçimde uyarıda bulunuyoruz ,etkili oluyor zaman zaman ama yine devam ediyor.Sitemizden elbetteki öğrencilerde yararlanacak ,çünkü bizim işimiz  yeni nesile faydalı olmak ,rehber olmaktır,onlara doğru davranışları ve doğru bilgileri öğretmektir,ama bu işi gerçekleştirirkende sevgili öğrencilerimiz öğretmenlerine karşı hitap tarzlarına dikkat etmeleri,mesajlarını dilbilgisi kurallarına uygun şekilde yazmaları ve paylaşım adabına uymaları gerekir elbetteki...........Umarım bu tür olumsuzluklar giderek azalır ve biter.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 10 Ekim 2007, 13:47:06 »

siteyi ziyaret eden herkesin ailesinden ve okuldan aldığı eğitime göre hareket ettiğini düşünmesi ile bence bu konuda ki bütün sorunların ve sıkıntılarında sona ermesine neden olacağını düşünüyorum. herkes almış olduğu eğitime göre davranır. herkes yazmış olduğu yazılar kendinin ne olduğunu gösterir ve ona görede diğer insanlardan tepki alır. tepki olumluda olabilir olumsuzda olabilir. yazılarımızı saygı ve sevgi çerçevesinde yazalım ve yazmayanları uyaralım.
baksu
Moderator

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 10 Ekim 2007, 15:14:28 »

Düşüncelerimizi dile getirmişsiniz M.Ali hocam. Arkadaşların ifadelerine de  sonuna kadar katılıyorum. Öğrencilerimiz belki de "-klavye dili bu, gerçekte dikkat ediyoruz diyecekler",  ancak unutulmaması gerekir ki bu klavye dili bir süre sonra dilde de alışkanlık haline gelecektir ne yazık ki!

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 10 Ekim 2007, 15:32:40 »

Düşüncelerimizi dile getirmişsiniz M.Ali hocam. Arkadaşların ifadelerine de  sonuna kadar katılıyorum. Öğrencilerimiz belki de "-klavye dili bu, gerçekte dikkat ediyoruz diyecekler",  ancak unutulmaması gerekir ki bu klavye dili bir süre sonra dilde de alışkanlık haline gelecektir ne yazık ki!

size katılıyorum ögretmenim birde karakurum hocamın dedigi gibi maalesef egitimlerindeki eksikliklerden geliyor,ki bazı ögrenciler gayet güzel istemesini dileklerini belirtebilmesini biliyorlar.ama sanırım bu durum çözümsüz sadece modlarımız silebildigi kadar silecekler çünkü forum sayfasıda ömde kar etmiyor bazen! sercanx ögretmenim cok güzel dileklerde bulunmussunuz ama sanırım fazla kalmadı öyle ögrenciler
 mehmet ali ögretmenimede tesekkürler
Baaki
VIP Üye

Performans: 73
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 10 Ekim 2007, 15:54:58 »

Yukarıda yazılanlara katılıyorum. Keşke öğrencilerimiz bu sayfalarda öğretmenlerinin neler yazdıklarını daha çok okusalar, siteyi daha sık ziyaret etseler. Bence üslubu çirkin olan öğrenciler sadece ödevlerini yapabilmek amacıyla siteye girip sonra uzun süre uğramıyorlar. Yani demek istediğim, iyi örnekler, doğru üslup burada mevcut fakat takip etmiyorlar. Umarım tüm bunlar düzelir. İyi çalışmalar...
dipteyim
Üye
**

Performans: 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 10 Ekim 2007, 17:55:14 »

Kullanılan kelimeler kadar imlâ kurallarına (en başta büyük-küçük harf kullanımı, bağlaçların yazımı ve noktalama işaretlerinin kullanımı) da dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Yazdıklarımızı göndermeden önce bir kez okursak bu yanlışları da önleriz. Bu şekilde öğrencilerimize örnek olur, onların da doğru yazmalarını sağlamış oluruz.

Türkçem, ses bayrağım. Fâzıl Hüsnü Dağlarca

Türkçemize sahip çıkalım.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic