Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: kılık kıyafet özgürlüğü nedir?  (Okunma Sayısı 12278 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
panikk
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 03 Ekim 2013, 08:19:58 »

benim bildiğim kılık kıyafet özgürlüğü insanların (memurların) görünüşlerinde herhangi bir sınırlama olmadan işlerini yapabilmesidir. bunun içerisine türban da girer saç da sakal da, kot pantolon da kazak da... sadece türbanı özgürlük olarak gören zihniyetle, kılık kıyafet yasaklarını getiren 12 eylül zihniyeti arasında ne fark var?
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 03 Ekim 2013, 08:27:45 »

uğraşma hocam anlatamazsın... anlamazlar... anlamayacaklar...

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
dağ çileği
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 03 Ekim 2013, 08:51:21 »

sevgili hocam!niyet farklı,amaç farklı,görev farklı,zihniyet farklı.
komkarbey
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 03 Ekim 2013, 09:36:25 »

Herkes istediğini giysin insanları kalıba sokmanın askeri düzen gibi olmanın anlamı yok farklılık zenginliktir.... ama;
Üstadın dediği gibi
Koyun kurt ile gezerdi fikir başka başka olmasa....
ko28
Üye
**

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 03 Ekim 2013, 15:12:32 »

benim bildiğim kılık kıyafet özgürlüğü insanların (memurların) görünüşlerinde herhangi bir sınırlama olmadan işlerini yapabilmesidir. bunun içerisine türban da girer saç da sakal da, kot pantolon da kazak da... sadece türbanı özgürlük olarak gören zihniyetle, kılık kıyafet yasaklarını getiren 12 eylül zihniyeti arasında ne fark var?
1. çünkü yasak olmasına rağmen dizüstü etekle gelinebilir ama başörtüyle gelinemez
2. çünkü yasak olmasına rağmen bluzla gelinebilir ama başörtüyle gelinemez
3. çünkü yasak olmasına rağmen dar-streç kıyafetlerle gelinebilir ama başörtüyle gelinemez
4. çünkü yasak olmasına rağmen pos bıyıkla gelinebilir ama başörtüyle gelinemez
5. çünkü yasak olmasına rağmen uzun favoriyle gelinebilir ama başörtüyle gelinemez
6. başörtüye başörtülüler başörtü derler türban diyenlerin iyi niyetinden şüphe edilir

bunun dışında bütün söylediklerinize canı gönülden katılıyorum. ağzınız bal yesin.

bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 03 Ekim 2013, 16:48:27 »

1. çünkü yasak olmasına rağmen dizüstü etekle gelinebilir ama başörtüyle gelinemez
3. çünkü yasak olmasına rağmen dar-streç kıyafetlerle gelinebilir ama başörtüyle gelinemez
5. çünkü yasak olmasına rağmen uzun favoriyle gelinebilir ama başörtüyle gelinemez
6. başörtüye başörtülüler başörtü derler türban diyenlerin iyi niyetinden şüphe edilir

bunun dışında bütün söylediklerinize canı gönülden katılıyorum. ağzınız bal yesin.

bu birilerine kapak olsun !!!

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 03 Ekim 2013, 17:54:54 »

Bizler kapağı zaten demokratikleşme paketinde almıştık burada da alalım fark etmez... sonuçta fazla kapak göz çıkarmaz... Cheesy

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
teaco
Uzman Üye

Performans: 133
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 03 Ekim 2013, 18:23:34 »

şimdi iseee: başörtü tamamen serbest diğerleri hala yasak!
ko28
Üye
**

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 03 Ekim 2013, 19:36:29 »

bu tartışmanın bir yere varacağı kanaatinde değilim ama açıklayıcı olur düşüncesiyle yazıyorum. başörtüsüne mesafe koyan arkadaşlardan ricam şu: bu mesele bir kılık kıyafet özgürlüğü meselesi değil. bu mesele din ve vicdan özgürlüğü meselesi. başörtü dışında kendinize yasak olarak gördüğünüz her şey başörtülülere de yasak. bunun dışında evet ben de ömrümden giden şunca yılın ardından ne giydiğime benden daha akıllı olduğunu düşünen adamların karar vermesini reddediyorum. umarım efendiler bu yönetmelik müsveddesini tamamen lağvederler ve su yatağını bulur. "başörtü tamamen serbest diğerleri hala yasak" gibi çocukça ve empatiden yoksun yorumların ne kadar incitici olduğunu anlamanızı umuyorum.
teaco
Uzman Üye

Performans: 133
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 03 Ekim 2013, 20:04:29 »

başörtüsüne karşı değiliz, öğretmen arkadaşlarımızın kullanmasına da.. topyekun bir düzenleme yapılmasını savunuyoruz. bunu yapması gerekenler yapmayınca toplum içinde basit gerilimler oluşturuluyor..
panikk
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 04 Ekim 2013, 05:52:47 »

"Bu da birilerine kapak olsun" mantığı hükümet çevrelerinde de aynen devam ediyor aslında. sadece kendi işlerine geleni özgürlük olarak alıyorlar. yasaklar devam etsin ama işime geldiği gibi devam etsin...  kıyafet özgürlüğü getireceğiz diye aylarca yaygara koparacaksın, öğretmen kendine yakışanı giysin diyeceksin sonrada sadece türbana özgürlük getireceksin.  dünyadaki tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi, Türkiyedeki üniversitelerde olduğu gibi, kot pantolonumuzla, spor ayakkabımızla, top sakalımızla derslere girsek ne olur ki?
baba08
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 04 Ekim 2013, 15:20:18 »

Başörtüsü inançla ilgili bir durum; sakalla, kot pantolonla nasıl karşılaştırırsınız?
hamsin
Yeni üye
*

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 04 Ekim 2013, 15:33:24 »

Ben de başörtüsünün anayasal hak olan inanç özgürlüğü olduğunu düşünüyorum...
Başörtüsüne karşı olanların, başörtüsünü hangi hak kapsamına aldığını ise tanımlayamıyorum...
BAZEN ÖYLE YORUMLAR YAPIYORLAR Kİ; BU YORUMLARIN ONLARIN İNANÇLARINDAN KAYNAKLANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM...
komkarbey
Uzman Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 04 Ekim 2013, 16:48:48 »

hocam biride benim inancım gereği dünyaya çıplak geldim çıplak gezerim derse ne diyeceksiniz böyle inanç mı olur diyeceksiniz o da ona inanıyor o zaman yada benim inancımda top sakal var derse ?
svc84
Uzman Üye

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur.

« Yanıtla #14 : 04 Ekim 2013, 18:09:27 »

demokrasi paketini açıklayan zihniyet serbest kıyafet diye aylardır yaygara koparıyor ve açıkladığı demokratikleşme adı altındaki saçmalığa sırf bana uygun diye gözlerini kapayan kişilerle aynı mesleği yapmak... Demekki neymiş işine geldiği gibi... yarın iktidar değiştiğinde bunların yaptıklarını şimdi savunanlar o zaman çıkıp da ağlamasın. Millet olarak objektif olmaktan ne kadar uzağız. her millet hak ettiği gibi yönetilir sanırım millet olarak fazlasını isteme hakkımız yok. dini inancını başörtüsüyle yaşayanlar; Allah kabul etsin. umarım birgün şekilcilikten uzaklaşıp gerçekten inançlarımızı yaşarız.
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic