Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Forum Kültürü  (Okunma Sayısı 15962 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« : 19 Ağustos 2008, 22:55:48 »

Herkes yazar olabileceğini düşünür; fakat yazar olmakla yazan olmak arasında büyük farklar vardır. Yazı yazmak için yazar olmak gerekmez.. Forum da yazı yazmak için ise forum kültürünü bilmek gerekir. Bunun için iki temel kavram vardır. Birincisi mutlaka Türkçe imla kurallarına uymak, ikincisi açtığınız konuda ya da yazmış olduğunuz mesajda iki üc kelimelik okuyucuya hiçbir anlam ifade etmeyen sözcükler yerine daha zengin metinler girmektir..

Kendi sesinizi bulun: İlgi çekici yazılar yazabilmek için kendinize ait bir üslubunuz olması gerekir. Bazen üyenin kendi sesini bulması zaman alır. Sabırlı ve pratik olun. Dünyanın en yetenekli sporcuları gibi sizin de antremana ihtiyacınız olabilir.

Kendiniz olun: Hava atmayın ya da olmadığınız biri gibi davranmayın. Deneyimsiz üyeler iki tür hataya düşerler: Ya olmadıkları kadar akıllı gözükmeye çalışırlar ya da ciddi.

Doğal olun: Kendinizi biriyle konuşuyormuş gibi düşünün. Eğer deneyimli usta bir forum yazarı olduğunuzu düşünmüyorsanız edebî olmaya çalışmaktan kaçının. Cümlelerinizin içinde beş tane sıfat ya da bir iki tane bağlaç olması yazılarınızın edebî değil sıkıcı olmasına neden olur. Kısa cümleler kurmayı unutmayın. Kısa cümlelerle yazmak anlatım bozukluğu yapmanızı da engelleyecektir.

Yaratıcı olun: Yazıya biraz yaratıcılık ve mizah katmak iyidir. Bir çok okur bundan hoşlanır. Herhangi bir şirketin ya da kurumun sitesi üzerinde çalışıyor olsanız bile resmiyetten uzak durmaya çalışın. Tabi ki bu noktada, bir sonraki ipucuna da dikkat etmeniz gerekiyor.

Konuşma tarzınız konuya uygun olsun: Çok ciddi konulardan bahsederken şaka yapmayın. Esprileriniz saygısız veya kırıcı olmasın. Bu sizi önemsizleştirir ve şöhretinize zarar verir. Espirili olun, eğlenceli olun ama okurla aranızdaki mesafeyi korumayı ve saygılı olmayı bilin.

Yazım kurallarına uyun: Yazınızı bitirdikten sonra ön izleme yapın ve bir kez daha okuyun. Yazım hatalarını düzeltin. Görünüş önemlidir. Bir kelimenin nasıl yazıldığından emin değilseniz Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu’nda kontrol edin. Yazım hataları ile dolu bir sayfada ölümsüzlüğün sırrını bile verseniz size kimse inanmaz.

Duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin: Çekingen üyeler bir köşeye sinip sürekli yazacakları şey hakkında endişelenirler. Yazdığınız yazılar tat versin, biraz cesur olun. İlginç konuları ele almaktan kaçınmayın.

Uzmanlık alanınız hakkında yazın: Eğer bir alanda uzmansanız o alan hakkında yazın. Okurlar sizin bu konuda söyleyeceklerinizi çok merak edeceklerdir.

Değerlerinize bağlı kalın: İnandığınız şeyleri yazın, hata yapmaktan korkmayın. Hata yaptığınızda eleştiriye açık olun ve özür dileyerek hatanızı düzeltin.

Diğer üyeler ile empati kurun: Yazılarınıza üyelerin perspektifinden bakmayı ihmal etmeyin. “Ne kadar çok denersen, o kadar iyi yaparsın.” yerine “Biraz daha denersen daha iyi yapabileceğine inanıyorum.” cümlesiyle daha etkileşimli bir anlatım sağlayabilirsiniz.

Eleştiriye açık olun: Bazı üyeler zekice eleştiriler yapıp tartışmaya açık olacak, bazıları size saldıracak, bazılarıysa asıl noktayı tamamen kaçırıp akıllarına geleni söyleyecektir. Üye yorumlarını kişisel bir saldırı olarak algılamayın.

Yazınızı işlevsel hale getirin: Başlıklarınızın hem yazınız hakkında bilgi vermesine hem de ilgi çekici olmasına dikkat edin. Yazınıza ara başlıklar koyun ve önemli kısımlarını koyu (bold) ve eğik (italik) yazarak ya da altını çizerek vurgulayın. Uzun paragraflar halinde yazmayın. Paragraflarınız 3-4 satırı geçmesin. Gerektiği zaman madde imleri (bullets) kullanın.

Yazınızı görsel malzemelerle süsleyin: Yazılarınıza görseller koyarak onu daha okunur hale getirin. Görseller sadece ‘süs’ olarak kullanılmaz bilgi vermek amacıyla da kullanılır. Örneğin yazınızda Galata Kulesi’nden bahsediyorsanız Galata Kulesi fotoğrafı kullanmaya çalışın.

Kaynaklarınızı belirtmekten çekinmeyin: Pek çoğumuz yazı yazarken bir takım kaynaklar kullanırız. İnternette yazan pek çok kişi kullandığı kaynakları kendi emeğini değersizleştireceğini düşündüğünden saklar. Bu başkasının emeğini çalmak anlamına gelir. Başkalarının yazdıklarından yararlanmak emeğinizin değerini düşürmez. Ünlü yazarların hepsi başkalarının yazdıklarından yararlanmışlardır. Yazılarınızın sonunda yararlandığınız kaynakları belirtmeniz şartıyla bu çok doğal bir durumdur. Aynı kural kullandığınız görsel malzemelerle ilgili olarak da geçerlidir. Eğer bulabilirseniz yazınızın altına, kullandığımız görselin kime ait olduğunu da yazmalısınız. Kaynakça vermek yazdığınız yazının güvenirliliğini ve forumun değerini artıracaktır.

Değerli üyeler, son olarak herkesin bilgi seviyesinin bir olmadığını unutmayınız. Bilmeyenler olabilir, yanlış bilenler olabilir. Bu durumdaki kullanıcıları olgun bir dille aydınlatmak forumumuzun seviyesini yükseltecektir.
Alıntıdır.

Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2008, 07:54:00 »

Sami hocama çok teşekkür ederim. Sadece forum yazarlığı değil, kitap yazarlığı için de aynı kurallar geçerlidir. Yukarıdaki nasihatları dinleyen, uygulayan kişi iyi bir yazar olabilir. Bu nasihatlardan ders almak lazım. "Söz bilenin, kılıç kuşananın."
AbuzerKadayıf
Deneyimli Üye

Performans: 223
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2008, 18:50:43 »

Herşeyin bir raconu vardır. Hocam siz de forum işinin raconunu ortaya koymuşsunuz.
Teşekkürler.

Öküzün dünyası gördüğü otlar kadardır...
Elif
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2008, 16:15:27 »

Her forumun bir dilinin olması gerektiği gibi, her forumcunun da bir tarzının olması gerekir.

Esmanur YILMAZ
Uzman Üye

Performans: 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Aralık 2008, 19:31:11 »

Sami Hocam size ne söylesem azdır siz hem iyi bir ögretmen hemde iyi bir yazarsınız dilerim Allahtan hakkınızda ne hayırlıysa o olur başarılarınızın devamını dilerim teşekkürler

Kelimelerin anlattığı kadarım; ne söylersem söyleyeyim, anladığın kadarım!...
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #5 : 06 Aralık 2008, 19:52:33 »

Sami Hocam size ne söylesem azdır siz hem iyi bir ögretmen hemde iyi bir yazarsınız dilerim Allahtan hakkınızda ne hayırlıysa o olur başarılarınızın devamını dilerim teşekkürler

Bir yanlış anlaşılmaya yer vermemek adına bu aşıklamayı uygun buldum. Siteye tarafımdan eklenen tüm yazıların tamamnın bana ait olmadığı, bana iat olan, alıntı ve derleme olan metinlerin olduğunu belirtmek isterim.

İlginize teşekkür ederim.

MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Moderator

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #6 : 06 Aralık 2008, 21:05:58 »

Güzel bir yazı yazmışsın Sami .  Ben de hayatımda ve bütün forumlarda ( ki üye olduğum aktfi olduğum pek çok site vardır. ) bunlara dikkat etmeye çalışırım .

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2009, 19:36:48 »

Türkçe yazanlar için hatırlatmalar

Cümle büyük harfle başlar, nokta ile biter.

Noktadan sonra boşluk bırakılır, yeni cümle başlar.

"gelcem, gitcem, gidiyom" denmez "geleceğim, gideceğim, gidiyorum" denir.

"Herkez" denmez "herkes" denir. "Yaaaa" çok laubali bir sözdür. "bU şEkiLDE" yazmak sadece okuyanı yorar.

"Yanlız" değil "Yalnız" denir. "ğ" harfi "g" şeklinde yazılamaz. "Bende, sende" denmez, "Ben de, sen de" denir.

"ahmet, belgin, duru" denmez. "Ahmet, Belgin, Duru" denir. Özel isimlerin, illerin, ülkelerin ilk harfleri büyük yazılır. "

"Dahi" anlamındaki "de" ayrı yazılır. "Geldimi?" yazılmaz "Geldi mi?" yazılır. Soru takıları ayrı yazılır. "OKmi?" değil, "Tamam mı?" denir. 

zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #8 : 30 Eylül 2009, 22:11:48 »

Bu konuda hiç bir yorum yapmak istemiyorum.her konuda eleştiren birisi olarak bu konuyuda eleştirecektim ama eleştirmeyecegim.Siteyi yoneten arkadaşlar coğrafya adına güzel şeyler yapmakta ve bu siteyi seviyorum sanırım eleştirmeme sebebim bu.Ancak internet ortamında forum kültürü almak yada edebiyat dilbilgisi kurallarını uygulamak gibi bi zorunluluğu sahsen kabul etmediğimi belirtmeliyim. bIrakın sanal ortamda ınsanlar biraz daha rahat olsun özgür olsun diyorum sadece.
beşgenn
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 01 Ekim 2009, 08:45:12 »

yukarıdaki yazılar iyi de türkçe dersi bencede kötü olmuş zere hocam özgürce ifadeler yazılabilmeli ama tabiki başkalarına zarar vermeden
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #10 : 01 Ekim 2009, 09:48:29 »

Kimseye Türkçe dersi vermek gibi bir durumumuz söz konusu değil. Yalnız burada bulunanların büyük bir kısmının öğretmen olduğu ve yukarıda belirtilen hususları öğrencilerimize sık sık ifade ettiğimiz göz önünde tutulursa örnek olmak adına belli konularda biraz daha hassas olmamız gerektiğine inan bir site içeriğine sahibiz.

Eğer hopterelelli bir amacı ve içeriği olan bir site olmuş olsaydı o zaman ne bunlar yazılacaktı ne de kimseden böyle bir beklentimiz olacaktı. Eğitimcilerin sorumluluklarının sınıf dışına çıktıktan sonrada devam ettiğine inanıyoruz.

zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #11 : 01 Ekim 2009, 21:45:37 »

Eğer hopterelelli bir amacı ve içeriği olan bir site olmuş olsaydı o zaman ne bunlar yazılacaktı ne de kimseden böyle bir beklentimiz olacaktı. Eğitimcilerin sorumluluklarının sınıf dışına çıktıktan sonrada devam ettiğine inanıyoruz
 demiş sayın hocam ancak,
dil kurallarına uymanın yada uymamanın site amacıyla bir alakası oldugunu sanmıyorum.Bence asıl olan içeriktir tabiiki sınıf ve okul ortamında dil kurallarına uyuyoruz.Ancak sitenin amacı cografya ogretmenlerini biraraya getirmek ve cografya bilimine katkı sağlamaksa dil ve yazım kurallarına takılmanın bir anlamı olmadıgını düşünüyorum.Ayrıca da site yoneticileri fazla alıngan mı olmus ne eleştiriye acık olamıyolar.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #12 : 01 Ekim 2009, 21:49:46 »

Hocam alınganlık değil.Eleştiri burada karşılıklı sanırım.Siz görüşünüzü belirtmişsiniz.Sami Hocam da sitenin misyonu üzerine bir hatırlatma yapmış.Çoğumuz öğretmeniz ve dikkatli olmalıyız.Sadece sohbet sitesi olsa haklı olabilirsiniz.Üstelik bizleri öğrencilerimiz de takip ediyor.Gerçek adıyla siteye üye olanlar,öğrencilerine karşı mahçup olabilirler...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 01 Ekim 2009, 21:51:10 »

Eğer hopterelelli bir amacı ve içeriği olan bir site olmuş olsaydı o zaman ne bunlar yazılacaktı ne de kimseden böyle bir beklentimiz olacaktı. Eğitimcilerin sorumluluklarının sınıf dışına çıktıktan sonrada devam ettiğine inanıyoruz
 demiş sayın hocam ancak,
dil kurallarına uymanın yada uymamanın site amacıyla bir alakası oldugunu sanmıyorum.Bence asıl olan içeriktir tabiiki sınıf ve okul ortamında dil kurallarına uyuyoruz.Ancak sitenin amacı cografya ogretmenlerini biraraya getirmek ve cografya bilimine katkı sağlamaksa dil ve yazım kurallarına takılmanın bir anlamı olmadıgını düşünüyorum.Ayrıca da site yoneticileri fazla alıngan mı olmus ne eleştiriye acık olamıyolar.
ne alaka anlamadım.Türkçenin doğru kullanımıyla alınmanın ne alakası var. alınacak bir durumun olduğunu da görmedim. forum kurallarına uygun ise mesaj kalıyor; forum kurallarına uygun değilse mesajlar kesinlikle silinir. Bknz. Forum Kuralları.
alınma ya daherhengi bir tavır olduğunu düşünmüyorum.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #14 : 02 Ekim 2009, 05:52:54 »

Sayın hocam;
Sitenin en eski kullanıcılarından biri olmanızdan dolayı hangi aşamalardan geçildiğine bizzat şahit oldunuz. Bu siteden önce de sonrada pekçok coğrafya sitesi kuruldu ve kurulacak da. Ama dikkat ettiyseniz hiçbiri bu kadar istikrarlı olmadı. Nedenini açıklamya gerek yok sanırım. Zaman zaman ortaya çıkartılan suni gündenlerin de amaç ve sonuçlarını çok iyi hatırlarsınız.

O yüzden ne birilerine ders vermek ne de egomuzu tatmin etmek gibi bir düşüncemiz var. Bizler belli konularda sınırlarını çizmiş olan bir site içeriği kurma çabasındayız. onun için de elimizden geldiği kadar farklı anlaşılmak adına da olsa bu kuralları uygulamaya gayret edeceğiz.

Alınma sözkonusu değil. Siz birşeyler yazmışsınız ben ve birkaç arkadaşımız da(içerinden yönetici olmayan da var) de cevap vermişim. Bunun alınganlıkla ilgisi olduğunu nereden çıkarttınız?

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic