Anket
Soru: 9. sınıf coğrafya konularında hangi konulardasınız?  (Oylama kapandı: 20 Mart 2009, 15:29:43)
Rüzgarlar - 91 (16.4%)
Nemlilik ve yağış - 85 (15.3%)
Dünyanın İklim Zenginliği - 112 (20.2%)
Jeolojik devirler - 77 (13.9%)
iç kuvvetler - 189 (34.1%)
Toplam oy: 0

Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 9. Sınıf coğrafya konuları  (Okunma Sayısı 68181 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
S.Goksel
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Şubat 2009, 15:29:43 »

Acaba herkes aynı sorunu yaşıyormu? çok gerideyim. Müfredat yine yetişmeyecek. Haftaya Dünyanın iklim zenginliği konusuna geçiş yapacağım.
baksu
Moderator

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2009, 15:44:04 »

Acaba herkes aynı sorunu yaşıyormu? çok gerideyim. Müfredat yine yetişmeyecek. Haftaya Dünyanın iklim zenginliği konusuna geçiş yapacağım.

Aman hocam dert etmeyin, daha geride olan da var. Sad

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2009, 15:45:27 »

Arkadaşlar konuların yetişmemesiyle ilgili yakın zamanda bakanlık teftişi geçirdiğimizden dolayı müfettişlerin görüşünü aktarayım.Bizi teftiş eden müfettişlerin grup başkanı coğrafyacı idi.Teftiş toplantısında çok açık bir şekilde 9.sınıflarda müfredatın yetişmemesi gibi bir durumun olamayacağını, bu müfredatın çok uzun araştırma, inceleme vs. sonunda uzman kişilerce hazırlandığını söyledi.Ayrıca üst sınıflarda 9.sınıf konularının eksik kalan veya unutulan kısımlarının özel bir zaman ayrılarak değil,konu içinde verilmesi gerektiğini,örneğin ülkelerle ilgili konu anlatılırken iklimden ve iklimle ilgili konulardan bahsedilir şeklinde bir şeyler söyledi.
Bize bakanlığa iletilmesini istediğiniz bir şey var mı dediğinde ben bu durumu söylayecektim ama öyla konuşunca bir şey diyemedim tabii.
Bir de kendileri her şeyi bildiklerini söylüyorlar ancak,müfettiş bey henüz 12.sınıf coğrafya müfredatını incelemediğini söyledi.Hakkında hiç bir bilgisi olmadığı dersle ilgili nasıl teftiş yapacaklar onu da bilmiyorum.
Gittikleri her okulda hangi sınıfa girerlerse girsinler öğrencilere sadece 9.sınıf konularından soru sormuşlar.Yani onlar da biliyorlar coğrafyanın temel konularının 9.sınıfta olduğunu...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
baksu
Moderator

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2009, 16:03:58 »

Zeki hocam, müfettişlerin programın yetişmesi noktasında süreyi nasıl düşündükleri önemli. Yani 19 Mayıs çalışmalarını göz önüne alıyorlar mı acaba?

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2009, 18:26:09 »

Bünyamin hocam haklısınız. yeni açılan bir okulda çalışıyorum yani sadece 9. sınıflar var. öğrenci sayımız 120. 19 mayıs çalışmaları için 50 erkek öğrenci istendi(erkek öğrencilerin tamamı). bu öğrencilerin gitmesi okulun yaklaşık olarak yarısının boşalması anlamına geliyor.Ve bu durumda planın epeyce gerisinde kalacağım.Bakanlık müfettişleri olsa dersi  nasıl işler merak ediyorum.Konuyu yetiştirelim diye  öğrencilere doğru dürüst bir etkinlik yaptırma fırsatımız bile olmuyor.öğretmen arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum..

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
western22
VIP Üye

Performans: 151
Çevrimdışı Çevrimdışı

S.TELLİOĞLU Mersin Akdeniz Anadolu İmam Hatip L.

« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2009, 19:28:44 »

aynen hocam.
şunu da belirteyim.müfettişler teftiş etmeye yetkili amirlerdir.ankaradan gelen bu kişiler yine orada hazırlanan ve halihazırda yürürlükte olan müfredatla ilgi eleştirileri hoş karşılayamayabilirler.2 yıl önce ben de teftiş geçirmiştim.ben de farklı şeylerle karşılaşmadım.

Yalanlamak ve reddetmek için okuma! İnanmak ve her şeyi kabullenmek için de okuma! Konuşmak ve nutuk çekmek için de okuma! Tartmak, kıyaslamak ve düşünmek için oku.
S.Goksel
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 01 Mart 2009, 11:35:47 »

9. Sınıf konularını yetiştirmenin ancak bir yolu olduğunu düşünüyorum. O da sadece kitaptaki sınırlı bilgilerle dersi işlemek. Bu durumda tabi ki kazanımları tam olarak veremeyeceğimiz ortada. MEB ve müfettişlerde konular yetişir derken bunu mu anlatmak istiyorlar acaba ( ? )
cografyaciserkan
Uzman Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

TR61

« Yanıtla #7 : 01 Mart 2009, 11:58:47 »

Dediğiniz gibi konular yetişir derlerken sadece kitaptan dersi işlemeyi veya etkinlikleri hiç yapmamayı düşünüyorlar sanırım.Ben rüzgarlar konusundayım henüz....

cgrfycsrkn
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #8 : 01 Mart 2009, 12:17:52 »

Ben geçen hafta ilimize gelen bakanlık müfettişleri tarafından teftiş geçirdim,9.sınıftaki dersime teftişe giren müffettiş son derece olumlu yaklaşımlarda bulundu,müfredatın yetişmemesi konusuna diğer müfettişler gibi katı bir tutumla yaklaşmadı,müfredatın yoğun olduğunu kendiside kabul ederek yetiştirilebilmesinin iyi olacağı tavsiyesinde bulundu,oldukça samimi ve yapıcı bir tutum içerisinde fikir alışverişinde bulunduk ,son derece güzel yararlı bir teftiş oldu..

Ben şu anda Dünyadaki iklim zenginliği konusuna geçtim.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
S.Goksel
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 01 Mart 2009, 13:07:26 »

Cahit Eraydın Hocam peki, ders defterine işlediğiniz konuyu yazıyorsunuz konularda zaten gecikme var müfredatın tamamının işlenildi gösterilerek defterde bulunması hususunda müfettiş birşey dedi mi?
cografyaciserkan
Uzman Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

TR61

« Yanıtla #10 : 01 Mart 2009, 16:21:43 »

Cahit hocam,S.Göksel hocamın sorduğu soruyu bende çok merak ediyorum doğrusu...

cgrfycsrkn
Tasdelenİ.
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özel İdare Anadolu Lisesi Şahinbey/GAZİANTEP

« Yanıtla #11 : 03 Mart 2009, 10:36:47 »

Cahit Eraydın Hocam peki, ders defterine işlediğiniz konuyu yazıyorsunuz konularda zaten gecikme var müfredatın tamamının işlenildi gösterilerek defterde bulunması hususunda müfettiş birşey dedi mi?
mektep
VIP Üye

Performans: 513
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #12 : 04 Mart 2009, 20:58:09 »

müfredat ancak etkinler verilir ve konu üzerinde çok takılmdan geçilirse yetişir yok ben konuları düzgün bir şekilde vereyim derseniz yetişmez ben henüz rüzgarlar konusundayım yıl sonu hedefim de beşeri faktörler kısmına kadar işleyebilmek

.                   Yine yazlar gelir,yüreğime oturmuş,saçlarıma vurmuş kışlara inat...
mektep
VIP Üye

Performans: 513
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #13 : 04 Mart 2009, 20:59:39 »

ayrıca bu iklim konusu coğrafyanın temel konularından ve daha sonraki sınıfların konusunda pek yer almıyor bir sıcaklık veya rüzgarlar basınçlar gibi konuların 1 2 saatte işlenmesi ve sağlıklı olması kolay değil

.                   Yine yazlar gelir,yüreğime oturmuş,saçlarıma vurmuş kışlara inat...
pınar1982
VIP Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 05 Mart 2009, 17:40:11 »

ben iç kuvvetlerdeyim şu anda 2. döneme kadar öss ye hazırlık kitaplarından işliyordum baktım çok geride kalıyorum meb kitabına geri döndüm

''insanların umudunu kırma belki sahip olduğu tek şey odur''
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic