Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: yerleşme üst sınırı neden doğu anadolu da en yüksektir?  (Okunma Sayısı 41468 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
pınar1982
VIP Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 27 Mayıs 2009, 12:43:13 »

yerleşme üst sınırı neden doğu anadoluda en yüksektir?  mantığı nedir?

''insanların umudunu kırma belki sahip olduğu tek şey odur''
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2009, 12:57:12 »

Lütfen konu başlığını konunun içeriğini belli edecek şekilde oluşturunuz.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
kubi.40
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Mayıs 2009, 18:23:43 »

Karasallığın etkisiyle özellikle yaz mevsiminde ısınmaya bağlı olarak
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 27 Mayıs 2009, 22:07:22 »

Türkiye'de tarım, yerleşme, orman ve kalıcı kar sınırı yükseltisi en fazla olan bölge Doğu Anadolu Bölgesidir. Çünkü burada karasallık diğer bölgelerimize göre daha şiddetli yaşanmaktadır. Örneğin; yaz döneminde Doğu Anadolu Bölgesi'nde 2000 metre yükseltiye sahip bir sahada sıcaklık değeri aynı yükseltiye sahip Karadeniz ya da Akdeniz Bölgesi'ndeki herhangi bir sahaya göre daha yüksektir. Buna bağlı olarak Doğu Anadolu'da tarım, yerleşme, orman ve kalıcı kar sınırı diğer bölgelerimizden daha yüksek sahalara çıkabilmiştir.
nil27
Üye
**

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2009, 14:21:40 »

aslında ben yusuf hocaya katılmıyorum. Bitki konusunu anlatırken de benim kafamda birtakım sorular oluştu. orman üst sınırını ne belirler? sıcaklık . o halde akdeniz de orman üst sınırı en yüksek olmalıdır. çünkü ağacın pes edeceği düşük sıcaklık ancak çok yukarılarda olacaktır. nitekim ibrahim atalay'ın bitki coğrafyasında da Akdeniz'de orman üst sınırı 2200m. iken daha kuzeyde yer aldığı için Karadeniz'de üst sınır 2000m. dir. Bu mantıkla ilerlerken nasıl oluyor da orman üst sınırı en yüksek Doğu anadolu'da oluyor bunu ben de çözemiyorum. Doğu Anadolu'da kışların çok sert geçtiği düşünülecek olursa , doğudaki insanların Akdeniz'e göre daha yükseklerde yaşayabileceği gerçeği beni pek ikna etmiyor.Akdeniz'de 1500m. yükseltide sıcaklık diyelim ki 5 C  ise Doğu 'da aynı yükseltide sıcaklık belki 0 C nin altına düşer. Bu nedenle Pınar arkadaşın kafasının karıştığı gibi benim de kafam karışıyor.Deneyimli  hocalarımız bizleri aydınlatırsa ben de çok memnun olacağım. Saygılar...
Nurettin Öztürk
VIP Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2009, 15:03:05 »

Yusuf hoca doğru söylemiş. Çünkü doğu daha yüksek ve karasallık daha fazla.Mesela Erzurumda kışın çok soğuktur ama insanı hasta etmez ama bu soğuk derecesi Antalyada olsa hasta etmeyi bırak nemden dolayı insan resmen buz kesilir.
seranser
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 28 Mayıs 2009, 18:39:06 »

benim de yorumum şudur bilmiyorum ne kadar mantıklı ama;
bence bu durumun nedeni yer yüzünün yerden yani alttan ısınma mantığıdır,
dogu anadolu bölge olarak tamamıyle yüksek olduğundan ışınlar zaten yüksek bir noktadan başlıyorlar yeryüzünü ısıtmaya, o yüzden sıcaklık yukarılara kadar fazla düşmemiş oluyor,
Akdeniz de mesela; deniz seviyesinden başlayan yerlerde var bu sahalar çok  da geniş, güneş ışınlarının büyük bir kısmı 0 metreden yansıyarak yukarılara doğru ısıtma yapıyor, o yüzden de yukarılara daha az eneri aktarılmış olur.... bence
umarım anlatabilmişimdir...
Ankara
VIP Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 29 Mayıs 2009, 08:31:54 »

Yerleşmenin yükselti sınırı en yüksek olan bölge ekvatordur. yüsek nemlilik, yüksek sıcaklık 25 C - 30 C , kalıcı kar sınırı 5300dir. Bolivyanın La paz kenti deniz seviyesinden 4000 m yükseklikte kurulmuştur. Yerleşmenin yükselti sınırı en düşük olan bölgeler kutup ve kutba yakın bölgleredir. Sıcaklık koşulları çok düşük, kalıcı kar sınırı 0 m  Rusya Fedarasyonunun Ust Nera kenti - 50 C  -60 C ile en düşük sıcaklıklara sahip ve 10.000 kişinin yaşadığı bir doğal gaz çıkaran maden kentidir deniz seviyesinden yükseltisi 500- 600 m Türkiye'ye geldiğimizde aynı mantıkta en sıcak bölgemiz Akdeniz yerleşmenin yükselti sınırı 2200 m kalıcı kar sınırı en yüksek tarım koşulları yükselti sınırı yüksektir bakı ve enlem faktörü sıcaklık nedeniyle çok yüksektir. Doğu Anadolu da ise Çok yüksek bölgemiz olmasına karşın en soğuk bölgemiz olduğu için yerleşmenin yükselti sınırı çok düşüktür. 2000 m yükselti, karasallık enlem faktötörü vb...gibi nedelerle  saygılarımla 
ZEYTİN
Üye
**

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

www.yuksekcita.com

« Yanıtla #8 : 29 Mayıs 2009, 11:32:26 »

aslında ben yusuf hocaya katılmıyorum. Bitki konusunu anlatırken de benim kafamda birtakım sorular oluştu. orman üst sınırını ne belirler? sıcaklık . o halde akdeniz de orman üst sınırı en yüksek olmalıdır. çünkü ağacın pes edeceği düşük sıcaklık ancak çok yukarılarda olacaktır. nitekim ibrahim atalay'ın bitki coğrafyasında da Akdeniz'de orman üst sınırı 2200m. iken daha kuzeyde yer aldığı için Karadeniz'de üst sınır 2000m. dir. Bu mantıkla ilerlerken nasıl oluyor da orman üst sınırı en yüksek Doğu anadolu'da oluyor bunu ben de çözemiyorum. Doğu Anadolu'da kışların çok sert geçtiği düşünülecek olursa , doğudaki insanların Akdeniz'e göre daha yükseklerde yaşayabileceği gerçeği beni pek ikna etmiyor.Akdeniz'de 1500m. yükseltide sıcaklık diyelim ki 5 C  ise Doğu 'da aynı yükseltide sıcaklık belki 0 C nin altına düşer. Bu nedenle Pınar arkadaşın kafasının karıştığı gibi benim de kafam karışıyor.Deneyimli  hocalarımız bizleri aydınlatırsa ben de çok memnun olacağım. Saygılar...
öncelikle yusuf hoca doğru bilgiler vermiştir belirtmek isterim.
arkadaşlar yerleşme,orman üst ve tarım üst sınırını belirleyen en temel etken enlemdir fakat tek başına etkili değildir.
karasal bölgelerde nemin az olmasına bağlı olarak yaz döneminde ısınma daha fazla olacaktır diğer nemli bölgelerin aynı yükseltilerine göre.
bitkilerin büyüme ve olgunlaşma dönemi yaz mevsimidir.kış mevsiminde orman örtüsü büyümek yerine durumunu muhafaza eder.soğuğa dayanıklı bitkiler kış dönemini atlattaktıktan sonra yaz ile birlikte büyürler.
tarım koşulları için de aynı mantığı yürütmeliyiz.bu da beraberinde yerleşme üst sınırını belirler.
başak bir unsur da doğu anadolu bölgesinde yerleşmeler diğer bölgeler gibi tarımsal faliyetlere çok bağlı değldir hayvancılık nedeniyle yükseklerde tarım yapılamayan yerlerde bile yaşam sürdürülebilir.yaz dönemindeki çayır bitki örtüsü bunun için yeterlidir.

hanas
Uzman Üye

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 29 Mayıs 2009, 12:19:19 »

Yerleşme, tarım ve orman üst sınırının en yüksek olduğu bölgenin Doğu Anadolu olması doğru(karasallık nedeniyle). Ancak kalıcı kar sınırının en yüksek olduğu bölgenin Doğu Anadolu olması konusunda Yusuf hocama katılmıyorum.
Enlem etkisiyle kalıcı kar sınırının en yüksek olduğu bölgenin Akdeniz olması gerekmez mi.
kurgan_1917
Sürekli Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 29 Ekim 2009, 02:59:42 »

orman üst sınırının en yüksek doğu anadoludaolduğunu kim söylüyor allah aşkına. Ben ardahanlıyım ve ardahan da orman yaklaşık 2000 m de biter. hiç toroslarla karşılaştırma gereği duymadınızmı?

Barış BAYRAKTAR
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 29 Ekim 2009, 08:51:51 »

Orman üst sınırıda, kalıcı kar sınırıda Doğu Anadolu'da yüksektir. Bunda önemli olan yaz sıcaklıklarıdır. Bitki için üst sınırı belirleyen sıcaklıktır ama vejatasyon dönemindeki sıcaklıktır. Doğu Anadolu'da yazın karasallık nedeniyle sıcaklığın yüksek olması orman üst sınırınıda yükseltmektedir. Yine aynı şekilde temmuz ve ağustos ayı sıcaklıklarının gündüz saatlerinde yüksek olması Doğu Anadolu'da kalıcı kar sınırını yüksek kılmaktadır.
ahmet porsuk
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 29 Ekim 2009, 16:51:41 »

Orman üst sınırıda, kalıcı kar sınırıda Doğu Anadolu'da yüksektir. Bunda önemli olan yaz sıcaklıklarıdır. Bitki için üst sınırı belirleyen sıcaklıktır ama vejatasyon dönemindeki sıcaklıktır. Doğu Anadolu'da yazın karasallık nedeniyle sıcaklığın yüksek olması orman üst sınırınıda yükseltmektedir. Yine aynı şekilde temmuz ve ağustos ayı sıcaklıklarının gündüz saatlerinde yüksek olması Doğu Anadolu'da kalıcı kar sınırını yüksek kılmaktadır.
hocamın dediklerine aynen katılıyorum hatta birde ülkemizin en yüksek yerlerinin doğu anadolu bölgesinde olduğunuda unutmayalım bu soruyu düşünürken bu nedenle doğu anadolu bölgesi verilmelidir.
adnangezici
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 29 Ekim 2009, 20:58:20 »

yaniş doğu anadolu yazın akdenizden daha mı sıcak oluyor lütfen hocalarım mantıklı düşünelim bunda doğal ortama uyum sağlamış bitki türlerinin hiç mi etkisi yok hadi bunu boş verelim
doğu anadolu da yerleşme üst sınırı niye yüksek alçak alanlar vardı da insanlar yerleşmedi mi??
unutmayalım ki insan çevreye adaptasyonu en yüksek canlıdır...

bitkilere gelince sarıkamışta 2200 m de görülen sarıçamları alın akdenizde 2500 m ye dikin bakalım orda yetişiyo mu?
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 29 Ekim 2009, 21:02:24 »

yaniş doğu anadolu yazın akdenizden daha mı sıcak oluyor lütfen hocalarım mantıklı düşünelim bunda doğal ortama uyum sağlamış bitki türlerinin hiç mi etkisi yok hadi bunu boş verelim
doğu anadolu da yerleşme üst sınırı niye yüksek alçak alanlar vardı da insanlar yerleşmedi mi??
unutmayalım ki insan çevreye adaptasyonu en yüksek canlıdır...

bitkilere gelince sarıkamışta 2200 m de görülen sarıçamları alın akdenizde 2500 m ye dikin bakalım orda yetişiyo mu?

Katılıyorum

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
Sayfa: [1] 2 3 ... 5   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic