Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sosyal Sınıfların ÖSS'de Başarı Şansı Nedir?  (Okunma Sayısı 2621 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tafonitafoni
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 06 Nisan 2009, 18:46:38 »

12 sosyal sınıflarından birisinin sınıf öğretmeniyim. Öğrencilerin ÖSS ile ilgili birtakım sorulara karşılık ben de fazla bilgim olmadığı için rehber öğretmenden rica ettim öğrencilere rehberlik etmesi için. 2 saatlik dersimden birincisini ona verdim. Projeksiyonda öğrencilere sunum hazırlamış. Her şey güzel. Soru cevap falan yapmışlar heralde(ben sınıfta yoktum.). İkinci saat derse girdim; öğrencilerin yüzünden düşen bin parça, umutları kırılmış. Sosyal bölümlerinin avantajlarını değil dezavantajlarını öğrenmişler. Şöyleydi böyleydi ama nafile. Kaş yapalım derklen göz çıkardık galiba.
Acaba coğrafya öğretmeniyim diye sosyal bölümlerinin gerçekten dezavantajlarını mı göremiyorum, öğrencileri sosyal bölüme yönlendirerek yanlış mı yaptım? Gerçekten de ÖSS hedefi olan öğrencilerin Sosyal bölümden uzak mı durması lazım. Eğer hayır hocam rehber öğretmen doğru bilgilendirme yapmamış diyorsanız, benim öğrencilerime seçeneklerinin ne kadar çok, avantajlarının ne kadar fazla olduğunu gösterebilmem için ne tavsiye ediyorsunuz? Dökümanlarınız, sunumlarınız varsa benimle paylaşır mısınız?
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #1 : 06 Nisan 2009, 19:00:23 »

Hocam bizim de 6 öğrenciden oluşan bir 12 sosyal sınıfımız var. Bizim öğrencilerimiz, Edebiyat,Türkçe,Coğrafya öğretmenliklerini düşünüyorlar ve şansları oldukça fazla.Yalnız tabi bizim bir öğretmen lisesi olduğumuzu belirteyim.Sosyal sınıfların önünde çok fazla seçenek yok bu doğru ama iyi yönlendirmeyle kazanma şansları var.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2009, 19:19:31 »

Sayın hocam, sosyal sınıfların önlerinde çok fazla seçenek olmamakla birlikte eğer doğru tercihler yapabilirlerse şansları en az diğer bölümlerde okuyan öğrenciler kadar yükselmekte..
2 yıl önce mezun ettiğim sosyal sınıf öğrencilerinin üniversiteye girme oranları % 70 olmuştu. Girdikleri bölümler ise Türkçe öğretmenliği, edebiyat öğretmenliği, edebiyat bölümü, Halkla ilişkiler ve reklamcılık, sosyal bilgiler öğretmenliği,iletişim,tarih, arkeoloji.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2009, 19:20:08 »

Benim okulumda da en yüksek başarı sosyal sınıflarda bence öğrencilerimizi bu şekilde olumsuz bir algılamaya sevk etmek doğru değil hep söylenieln kısıtlı bir seçeneğin olduğu ve kazanma şansının düşük olduğu şeklinde... halbuki çalışılmadıktan sonra bölümün çok da önemi yok çalışıldığında da aynı şekilde
Bazen bazı insanların bu şekilde TM ve sayısal bölümlerini öne çıkaran bazı söylemlerini de hoş karşılamak mümkün değil işte bu inat ve yanlış anlayış yüzünden başarılı öğrencileri sözel bölümlere çekemiyoruz

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
tafonitafoni
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2009, 19:40:05 »

sayın albedo, hangi tür bir okuldasınız ki % 70 başarı var. Bizim düz lise. Ben de umutluyum öğrencilerimden ama % 70 çok fazla benim sınıfım için. Keşke % 100 olsa...
iremkız
Uzman Üye

Performans: 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2009, 19:40:40 »

benim sınıfımda 11sosyal ve  bugün aynı konuları konuştuk öğrencilerimle bence yanlış rehberlik edilmiş.. motive edilmesi gerekirken uzaklaştırılmış..
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2009, 20:04:54 »

sayın albedo, hangi tür bir okuldasınız ki % 70 başarı var. Bizim düz lise. Ben de umutluyum öğrencilerimden ama % 70 çok fazla benim sınıfım için. Keşke % 100 olsa...
Hocam, bahsettiğim sınıf Malkara Anadolu Lisesi 2007 mezunu sosyal sınıfıdır. O yıl okulun başarı ortalaması % 68 iken sosyal sınıfın başarı ortalaması % 70 oldu.Üstelik bu sadece ilk yerleştirmeler sonucu ve tümü de 4 yıllık okullara girmişlerdi. Bu başarıyı gösteren öğrencilerime, lise 2. sınıfa başladıklarında bir soru sordum: Sizin için üniversite mi yoksa bu okulu bitirmek mi önemli diye. Cevap üniversite oldu ve şunu istedim: ne olursa olsun ders işlerken dersin disiplini bozulmayacak ve ne olursa olsun başarıyı getirmek için çok çalışıcaz. Bunları kabul ettiler ve özel çalışmalarla bu başarı geldi..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 06 Nisan 2009, 21:28:35 »

üniversiteyi kazanmak için (bana göre) sayısalda normal bir öğrenci olmak yeterli, eşit ağırlıkta iyi bir öğrenci olmak gerekli, sözelciler için mükemmel olmak şart...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic