Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Seçmeli ve Zorunlu Coğrafya Dersi karışıklığı  (Okunma Sayısı 5065 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
deryaa
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 20 Eylül 2012, 09:45:18 »

merhabalar
öncelikle başarılı bir yıl diliyorum herkese
Benim bir sorun olacaktı umarım anlatabilirim.
10.sınıfta 2 saatlk zorunlu coğrafya dersimiz var ve tüm öğrenciler bunu alacak.
Sınıfın yarısı da ek olarak  2 saatlik seçmeli coğrafya seçerken,bir kısmı seçmemiş
şimdi sorularım şunlar:
1)Ben 2 saatlik zorunlu ve 2+2 =4 saatlik 2 ayrı plan mı kullanacağım
2)2 saatlik dersi tüm sınıf alırken, yarısı 2 saatlik daha alacak ve ben dersin uygulumasını nasıl yapacağım?
İnanın kafam çok karıştı
Yradımcı olabilir misiniz?
abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #1 : 20 Eylül 2012, 10:12:47 »

1. tüm sınıfın bir arada olduğu 2 saatlik zorunlu ders için 2 saatlik zorunlu coğrafya ders planı kullancaksınız...
1. 2 saatlik seçmeli ders alan bölümü için seçmeli coğrafya ders kazanımlarına göre ayrı bir ders planı kullanmanız gerekiyor...
3. tüm sınıfın bir arada olduğu zorunlu kısmı için 2 sınav yapmanız gerekiyor...
seçmeli kısmı için 1 sınav daha yapmanız gerekiyor...
4. hem zorunlu hemde seçmeli ders alan öğrenciler için tek bir ders miş gibi değerlendirip notlarını e okulda her iki ders için aynı notları girip değerlendirmeniz gerekiyor...

umarım yardımcı olabilmişimdir... saygılar sunarım...
deryaa
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2012, 10:56:44 »

1. tüm sınıfın bir arada olduğu 2 saatlik zorunlu ders için 2 saatlik zorunlu coğrafya ders planı kullancaksınız...
1. 2 saatlik seçmeli ders alan bölümü için seçmeli coğrafya ders kazanımlarına göre ayrı bir ders planı kullanmanız gerekiyor...
3. tüm sınıfın bir arada olduğu zorunlu kısmı için 2 sınav yapmanız gerekiyor...
seçmeli kısmı için 1 sınav daha yapmanız gerekiyor...
4. hem zorunlu hemde seçmeli ders alan öğrenciler için tek bir ders miş gibi değerlendirip notlarını e okulda her iki ders için aynı notları girip değerlendirmeniz gerekiyor...

umarım yardımcı olabilmişimdir... saygılar sunarım...
evet burada sorun yok anladım
ama asıl sorun şu gibi geliyor bana yanlış mı yorumluyorum bilmiyorum.
2 saatlik planı tüm sınıf için kullanırken,4 saatlik planda ayrı ek kazanımlar olmayacak mı?Olacak.
Ben deftere  o zaman hangi haftadaysam örneğin 1-5 ekim haftasında Su kaynakları konusu var
aynı haftada 4 saatlik planda Levha Hareketlerinin Etkisi var onu anlatıp onu yazacağım.
Doğru mu yorumladım?
tubish
VIP Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2012, 16:12:47 »

hocam ayrı planlar kullanıcaksınız.yani seçmeli ve zorunlu coğrafya için ayrı planlar.fakat ben bu yıl ikisini ayrı ders gibi kabul edip ikisinede ayrı zamanlarda 2 sınav yapıcam.geçen yıl ABİSAL hocam gibi ea için 3 sınav say.için 2 sınav yapmıştım.dönem sonu çoook karıştı.
deryaa
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2012, 17:27:54 »

hocam ayrı planlar kullanıcaksınız.yani seçmeli ve zorunlu coğrafya için ayrı planlar.fakat ben bu yıl ikisini ayrı ders gibi kabul edip ikisinede ayrı zamanlarda 2 sınav yapıcam.geçen yıl ABİSAL hocam gibi ea için 3 sınav say.için 2 sınav yapmıştım.dönem sonu çoook karıştı.
evet planlar ayrı bu tamam.
ben de 2 ortak seçmeliler için 1 tane daha yaparım diye düşünmüştüm.
Bu uygulama yanlış mı olur peki?
bir de yine seçmeli ve zorunluya aynı notu gireceğiz dimi?
Boragöksu
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2012, 18:25:03 »

Yukarıda ortaya atılan çözümlerin hiç birisi 14.12.2010 tarihli genelgenin amaçladığı ile uyuşmamaktadır. Ayrıca coğrafya öğretim müfredatının 2 yada 4 saatlik ders olarak okutulacağı açıktır. yani 2 şer saatlik iki ders olarak düşünülmemiştir. 04.09.2012 tarihinde orta öğretim genel müdürlüğünün yayınladığı açıklama 10. sınıf coğrafya ve dil anlatım dersleri düşünülemeden yapılmış bir açıklamadır. 2010 yılında benzer bir durumda kaldığımızı hatırlarsınız. bunun kadar olmasa da o dönemde de bir karmaşa yaşanmıştı. 14.12.2010 tarihli genelge bu karışıklığı gidermek için çıkarılmıştı ve genelgede kısaca  2 saatlik ortak coğrafya dersi ile 2 saatlik seçmeli coğrafya dersinin 4 saatlik tek bir ders gibi düşünülmesi gerektiği belirtilmekteydi.
o dönemde olduğu gibi tam anlamıyla düşünülmeden yapılan yeni açıklama da "göç yolda düzülür." mantığıyla biz öğretmenleri ve okul idarelerini de ikilemlere düşürmektedir. çalıştığım ilde bazı okul müdürleri işin içinden çıkamayınca eski usul sınıfları bölmüşler.
Bu sorunun tek çözümü bakanlığın yapacağı şu düzenleme olabilir: 4 saatlik seçmeli+ortak coğrafya dersini okuyan çocuklarla sadece 2 saatlik ortak coğrafya dersini okuyan çocukları coğrafya derslerinde ayrılması.
bu düzenlemenin 2010-2011 eğitim öğretim yılında olduğu gibi bir iki ay içinde yapılacağı düşüncesindeyim. Bakanlık bu düzenlemeyi yapmadığı sürece gerek dersin planlaması, gerek dersin işlenişi, gerekse değerlendirmesi coğrafya müfredatının ruhuna aykırı olacaktır.
Sonuç olarak bakanlık yaptığı hatayı fark ederek ve yukarıdakine benzer bir çözüm bulacaktır.
kontinental
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 20 Eylül 2012, 19:32:26 »

23.09.2011 tarihli TTK   konu ile ilgili açıklama.

Altta linkini verdiğim dosyayı indirip inceleyebilirsiniz.

Burdaki açıklamada şöyle yazıyor:2011-2012 öğretim yılı yıllık ders planları, yeni düzenlenen/uygulamaya konulan öğretim programlarına göre yapılacaktır. Ortak ve seçmeli olarak alınan bir dersin yıllık planı, toplam ders saatine göre tek yapılacaktır.

Yani diğer arkadaşların belirttiği gibi 2 plana ihtiyaç yok.
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 20 Eylül 2012, 21:33:49 »

merhabalar
öncelikle başarılı bir yıl diliyorum herkese
Benim bir sorun olacaktı umarım anlatabilirim.
10.sınıfta 2 saatlk zorunlu coğrafya dersimiz var ve tüm öğrenciler bunu alacak.
Sınıfın yarısı da ek olarak  2 saatlik seçmeli coğrafya seçerken,bir kısmı seçmemiş
şimdi sorularım şunlar:
1)Ben 2 saatlik zorunlu ve 2+2 =4 saatlik 2 ayrı plan mı kullanacağım
2)2 saatlik dersi tüm sınıf alırken, yarısı 2 saatlik daha alacak ve ben dersin uygulumasını nasıl yapacağım?
İnanın kafam çok karıştı
Yradımcı olabilir misiniz?
geçen sene de tartışmıştık. aşağıdaki linkteki mesajları okumanızda fayda var...
http://www.cografya.biz/forum/anadolu-liselerinde-calisan-cografya-ogretmenlerine-bir-sorum-olacak-t27068.0.html

DEÜ
deryaa
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 21 Eylül 2012, 15:24:04 »

hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için
ebet geçen sene de tartıştık ;ama geçen sene tüm sınıf birdi
şimdi sınıfta 10 kişi 4 saat,10 kişi 2 saat görecek
benım kafamı karıştıran nokta bu
yoksa ben mı inatla anlamıyorum
dreamer99
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 21 Eylül 2012, 15:58:45 »

hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için
ebet geçen sene de tartıştık ;ama geçen sene tüm sınıf birdi
şimdi sınıfta 10 kişi 4 saat,10 kişi 2 saat görecek
benım kafamı karıştıran nokta bu
yoksa ben mı inatla anlamıyorum
Hocam özetle yapmanız gereken müdürünüzü şu konuda ikna etmek. bu öğrenciler aynı sınıfta olsalar bile zorunlu olan 2 saatlik coğrafya dersini ayrı almak zorundalar. çünkü seçmeli olarak alanlar toplamda 4 saat görecekleri için( ve meb genelgesine göre bu dört saati tek ders gibi kabul edip ona göre işlemeniz gerektiği için) zorunlu dersi diğerleriyle birlikte göremezler. 4 saatlik olanlar 3 yazılı 2 saatlik olanlar 2 yazılı olacaklar. Bu şekilde izah ederseniz sanırım sorununuz çözülür. ( Ki bu sorun sadece coğrafya dersinde yok. Dil ve anlatım dersinde, seçmeli ingilizce seçenler için ingilizce dersinde de aynı problem var. Geçen sene müdüre durumu izah ettim ve çözüme kavuşturduk....esenlikle...

DEÜ
ayınötekiyüzü
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 24 Eylül 2012, 09:33:14 »

arkadaşlar güzel sanatlar lisesinde çalışıyorum 9 ve 10 sınıfla zorunlu coğrafya dersleri var.bu sene 12. sınıf seçmeli coğrafya seçtik.hangi sınıf planı kullanmalıyım.12.sınıf planı kullanırsam 11.sınıfta ders olmadığı için sorun olur mu ?

Hayat, sen planlar yaparken başına gelenlerdir.
Boragöksu
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 24 Eylül 2012, 20:08:55 »

9. ve 10. sınıfta coğrafya dersi görmüş ancak 11. sınıfta coğrafya seçmemiş sınıflar 12. sınıfta coğrafya seçtiklerinde 11. sınıf coğrafya dersi alırlar. 2007 yılında coğrafya müfredatı tanıtım seminerine katılmıştım, müfredatı hazırlayan gaziden öğretim üyelerine bu soruyu biz de yöneltmiştik. bize coğrafya müfredatının sarmal bir yapıya sahip olduğunu ve sıralı bir şekilde verilmesi gerektiğini söylemişlerdi.
kobrax
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 24 Eylül 2012, 20:53:11 »

coğrafya seminerinde anlatılanlar önemli değil hocam, önemli olan  orada anlatılanlardan bakanlığın haberi var mı, O ne diyor?
bu yaşanan kargaşanın içinden çıkmak mümkün değil, coğrafyayı birileri karıştırıp kenara çekilmiş kıs kıs gülüyor muhtemelen.. bizi unutmuşlar. her okul kendine göre bir çözüm üretmeye çalışıyor ama mızrak çuvala maalesef sığmıyor.
kolay gelsin.
ayınötekiyüzü
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 25 Eylül 2012, 11:04:42 »

12.sınıf Seçmeli Coğrafya dersinde T.T.K. 20.07.2010 tarih ve 76 sayılı Orta Öğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgeleri ile ilgili kararında “Öğrenciler bir alt sınıfta okudukları seçmeli dersi ve/veya saatini bir üst sınıfta değiştirebilirler. Birbirinin devamı olan derslerin seçiminde, öğrencinin öğrenimini gördüğü öğretim programının bir üstü olan programın uygulanması esastır. Ancak okulun imkânları ile öğrencilerin istekleri ve hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak sorumluluk velilerine ait olmak üzere bulunduğu sınıf seviyesindeki öğretim programı uygulanabilir.”
yanıt için teşekkür ederim arkadaşlar forumda bu yorumu buldum seminerde aldığınız yanıtla uygunluk gösteriyor hocam

Hayat, sen planlar yaparken başına gelenlerdir.
dreamer99
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 25 Eylül 2012, 15:41:01 »

9. ve 10. sınıfta coğrafya dersi görmüş ancak 11. sınıfta coğrafya seçmemiş sınıflar 12. sınıfta coğrafya seçtiklerinde 11. sınıf coğrafya dersi alırlar. 2007 yılında coğrafya müfredatı tanıtım seminerine katılmıştım, müfredatı hazırlayan gaziden öğretim üyelerine bu soruyu biz de yöneltmiştik. bize coğrafya müfredatının sarmal bir yapıya sahip olduğunu ve sıralı bir şekilde verilmesi gerektiğini söylemişlerdi.
Arkadaşlar öğrencilerin bir kısmı 11. sınıfta sayısal ağırlıklı dersleri seçtikleri halde bu sene tm ağırlıklı derslerin seçildiği sınıflara geçtiler. Bu öğrenciler 11. sınıfta coğrafya görmedi. şimdi dahil oldukları sınıf coğrafya gördü. sınıfta bu şekildeki öğrencileri 11. sınıflarla mı derse sokacaksınız yoksa bunlara ayrı bir ders mi seçeceksiniz? Kanımca ikisi de söz konusu olamaz. öğrenci 11. sınıfta seçtiyse o dersi görür. seçmediyse bir daha göremez. geçen sene mezun olan öğrencilerle o sistem bitti. Aksi takdirde işin içinden çıkılamaz bir hal alır. Ayıkla pirincin taşını...esenlikle...

DEÜ
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic