Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Seçmeli ve Zorunlu Coğ. Derslerin Aynı Ders Defterine Dşlenmesindeki Sıkıntı  (Okunma Sayısı 5010 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
RAŞE
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Ekim 2010, 19:47:18 »

Değerli  meslektaşlarım! Bildiğiniz gibi 10 sınıflarda zorunlu dersler için 2 saatlik, seçmeli dersler için 2+2=4 saatlik yıllık planlar hazırladık.Ancak bu konular 4 saatlik derslerde doğal olarak daha önde gidiyor.Ve ders defterine 2 saatlik zorunlu kısmı yazınca aynı haftaya sadece 2 saatlik yer kalıyor.Yani yıllık plana uygun yazılacak yer kalmıyor.Bu konuda nasıl bir yol izliyorsunuz merak ediyorum?Huh?
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2010, 20:13:58 »

ders zorunluysa açıyorum planını konuyu yazıyorum, diğer 2 saat seçmelide bu dersin planında ne yazıyorsa onu yazıyorum.çokta umursamıyorum.
böyle başa böyle traş, sayın hocam. durum o kadar karışık ki hiç kafanızı yormayın.bence ne yapsanız yanlış olmaz.

albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2010, 20:30:02 »

ders zorunluysa açıyorum planını konuyu yazıyorum, diğer 2 saat seçmelide bu dersin planında ne yazıyorsa onu yazıyorum.çokta umursamıyorum.
böyle başa böyle traş, sayın hocam. durum o kadar karışık ki hiç kafanızı yormayın.bence ne yapsanız yanlış olmaz.
başka bir yolu var mı zaten..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
birocan
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Ekim 2010, 15:58:36 »

bizde işin içinden çıkamayınca  kitabı ikiye böldük ilk kısım coğrafya ikinci kısım seçmeli coğrafya yaptık yani bir kitaba iki ayrı yıllık plan yaptık bütün kazanımları verdik en kötü kısmı bir konuya 5-6 saat ayrıldı ve çok zaman artıyo
maya
Sürekli Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 17 Ekim 2010, 17:41:01 »

Ben anlamam bölmeden felan 10 tm sınıfları gibi 4 saat işleyip konuyuda yazıp geçiyorum sırasınla
ilay
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 17 Ekim 2010, 20:34:32 »

ben eski eşit ağırlıktaki 4 saatlık ders gibi işliyorum
oykutuna
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 17 Ekim 2010, 21:11:41 »

geçen sene fen sınıfları için kullandığımız 2 saatlik planları alan dersi için;TM sınıflarında kullandığımız 4 saatlik planda yer alıpta fen sınıflarında olmayan kazanımlardanda seçmeli coğrafya için( saçma) bir plan hazırladım.ancak bu kadar az konudan seçmeli ders için nasıl iki yazılı yapacağım bilemiyorum.sanırım bu dersler e okulda da iki ayrı ders olarak yer alacak.bu durumda birleştirme şansımız kalmıyor.ders işlenişinde bir problem yok.2+2 dersi bi şekilde ayarlayıp test çözerek ,etkinlik yaparak doldururuz.birileri artık net ve mantıklı  bir çözüm bulsun.
jeomorfologtemel28
Yeni üye
*

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 17 Ekim 2010, 21:17:56 »

TM sınıflarındaki gibi 4 saatlik dersi işliyorum.Planda seçmeli-zorunlu bakmıyorum bile.Sorunu çözme yetkililerin.
adnankocabuga
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #8 : 18 Ekim 2010, 05:14:26 »

başka yolu var hocam,bu derse aynı öğretmenin girmesi zorunlu olduğuna göre TTK nın da belirttiği gibi tek ders olarak düşüneceğiz ve defteri buna göre dolduracağız,e-okul ile ilgili düzenleme ve gerekli açıklama da yapılmak üzere.biraz daha bekleyelim.

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
durumbugdayi
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 19 Ekim 2010, 14:25:49 »

benim görev yaptığım okulda seçmeli derse başka biri zorunlu derse başak biri geçiyor. her ikisinede benim girdiğim sınıflarda problem yok  saat gibi işliyorum ama diğer sınıfalrda ne yapacağımı bilemedim. ama okul idaresi bendne iki ayrı plan istedi. seçmeli ve sorunlu diye 2 ayrı plan yapmış olan hocalkarım varsa bana da gönderebilir misiniz?
bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 19 Ekim 2010, 15:31:50 »

benim görev yaptığım okulda seçmeli derse başka biri zorunlu derse başak biri geçiyor. her ikisinede benim girdiğim sınıflarda problem yok  saat gibi işliyorum ama diğer sınıfalrda ne yapacağımı bilemedim. ama okul idaresi bendne iki ayrı plan istedi. seçmeli ve sorunlu diye 2 ayrı plan yapmış olan hocalkarım varsa bana da gönderebilir misiniz?

sayın hocam sizdeki uygulama yanlış.Çünkü TTK'nın resmi yazısı var ikisine de aynı öğretmen girmek zorunda.Ayrıca ben de deftere yazarken zorunlu seçmeli diye ayırmıyorum sıraıyla işliyorum aynı eskiden olduğu gibi...Zaten bence çok da önemli değil.Önemli olsaydı böyle saçma bir uygulama yapılmazdı...

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
acar54
VIP Üye

Performans: 47
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 19 Ekim 2010, 20:01:21 »

başka yolu var hocam,bu derse aynı öğretmenin girmesi zorunlu olduğuna göre TTK nın da belirttiği gibi tek ders olarak düşüneceğiz ve defteri buna göre dolduracağız,e-okul ile ilgili düzenleme ve gerekli açıklama da yapılmak üzere.biraz daha bekleyelim.
gösterdiğiniz yol, yol değil.aynı sınıfta hem 2 saat alanlar hemde 2+ 2=4 saat alanlar karışık bulunuyor...varsa bir çareniz söyleyebilirsiniz...

kasif14
Uzman Üye

Performans: 70
Çevrimdışı Çevrimdışı

Yüksel Türk! Senin İçin Yükselmenin Hududu Yoktur

« Yanıtla #12 : 19 Ekim 2010, 22:06:22 »

ben 4 saatlik plana göre işliyorum dersi. konuyu da aynen yazıyorum.
adnankocabuga
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #13 : 20 Ekim 2010, 05:14:25 »

gösterdiğiniz yol, yol değil.aynı sınıfta hem 2 saat alanlar hemde 2+ 2=4 saat alanlar karışık bulunuyor...varsa bir çareniz söyleyebilirsiniz...
sayın hocam, '10. SINIFLARLA İLGİLİ SON HABER' bölümünü dikkatli okuyun, bir de ttk ya telefon edip birinci elden gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 20 Ekim 2010, 13:51:51 »

Benim görev yaptığım okulda TM alanından tercih yapacak öğrencilerle fen alanından tercih yapacak öğrenciler için kendi tercihlerine göre sınıflar oluşturuldu.Dolayısıyla aynı sınıftaki öğrencilerin tamamı aynı dersleri tercih etmiş sayıldığından aynı dersleri alıyor.Deftere gelince;4 saatlık ders gibi konuları yazıyor ve işliyorum. Bu 4 saatin bir saatinde etkinlik ve test uygulamalarını dönüşümlü olarak yapıyoruz.Tüm sınıflara da ben girdiğimden problem olmuyor.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic