Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: göçle ilgili çelişkili bir soru  (Okunma Sayısı 3883 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
songülüm
Sürekli Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 13 Ocak 2012, 23:39:18 »

aşağıdaki soruyu yazılıda sordum ve sonradan soruda hata olabileceğini düşündüm.
1940-1945 yılları arasında almanya'daki yönetimin aşırı baskıcı olması ve II. dünya savaşının yaşanması nedeniyle Alman bilimadamları ABD ve savaşa katılmayan Türkiye'ye göç etmiştir. bu bilim adamları Türkiye'nin bilim tarine çok önemli katkılar yapmıştır. yukarıda anlatılan göç olayı aşağıdakilerden hangisine örnektir?
A) Eğitim amaçlı göç.   B) Mübadele göçü  C) Ekonomik göç.   D) Beyin göçü   E) Mülteci göçü
cevap D ama E olma ihtimali var mı fikrinizi yazarmısınız Huh? Huh? Huh?
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #1 : 14 Ocak 2012, 06:39:01 »

Şimdiki yıllarda olan beyin göçünden farklıdır,gunümüzde daha iyi maddi şartlara kavuşmak (ki bu sadece para anlamına gelmiyor) istediği laboratuvar koşullarına sahip olmak veya farklı bir üniversitede hocalık yapmak vb.Özetle kendi ülkesinde bulamadığı imkanlari baska ülkede bulduğu için beyin göçü yapmış oluyorlar.ama 2.dünya savası donemi yahudi kökenli bilimadamların için durum farklı,onlar bana göre zorunlu siyasi göç yapmışlardır,önce canlarının derdine dusmuslerdir,onun için soruda  e  diyebilirim.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
ringside
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adasokağı Anadolu Lisesi / ADANA

« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2012, 08:23:19 »

Ben de cevabın beyin göçü olduğunu pek düşünmüyorum. Hatta eski meb kitabında Einstein örneği vardı da bu konu yine tartışılmıştı. Neticede siyasi baskılar ve can korkusu insanların göç etmesine neden olmuştu. yoksa o dönemde Türkiye, Almanya'dan daha mı çok gelişmişti de bilim adamları bize gelmişlerdi?

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür Ve bir orman gibi kardeşcesine!..
E.H
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2012, 08:38:32 »

Bencede siyasi göç clmalı o dönemde fransadan da çok sayıda musevi türkiyeye sığınmıştı. onlarınki siyasi idi. beyin göçü isteğe bağlıdır bilim adamları istekleriyle gelmemiştiki.
costa_55
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 14 Ocak 2012, 22:48:29 »

.......almanya'daki yönetimin aşırı baskıcı olması ve II. dünya savaşının yaşanması nedeniyle  soruda geçmesiyle "mülteci"E derim baskı ve savaş var göçün temel sebebinde.Bilim olayı göçün dolaylı sonucu,SEBEBİ DEĞİL"beyin göçü" gönüllü olur o yüzden D olmaz.
kazantaşlı
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 15 Ocak 2012, 18:50:36 »

arkadaşlar benim düşüncem D şıkkıdır fazla ayrıntı soruyu özünden uzaklaştırır.
songülüm
Sürekli Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 15 Ocak 2012, 22:06:21 »

ben sorunun soruş tarzından beyin göçüne vurgu yapığını anladım. ama olayın kendisi mülteci göçü. bu yüzden iki cevaplı bence her ikisini de doğru kabul ettim
popfolk
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 26 Ocak 2012, 01:21:42 »

İyi günler...emekli bir coğrafya öğretmeni olarak ben de görüşlerimi açıklamak istiyorum,Hitler Almanya'da 1933 yılında başbakan 1934 yılında,devlet başkanı olmuş ve intihar ettiği 1945 yılına kadar da bu görevde kalmıştır,göreve gelmesinden çok kısa bir süre sonra,yahudi kökenli olanlarla sosyalist ya da komünist görüşteki bilim adamları (Alman kökenli olsalar dahi) birer birer üniversitelerdeki veya başka kurumlardaki görevlerinden atılmışlardır,dolayısıyla bu insanlar başka ülkelerde çalışmaya devam etmelerinin gerekli olduğunu düşünmüşlerdir (can korkusu,geçim sıkıntısı vs ),Alman bilim adamları başta ABD olmak üzere Türkiye ve başka ülkelere  göç etmişlerdir,dolayısıyla sorunuzda  1940-1945 yılları yerine ''Hitler döneminde '' denilseydi ya da 1934 1942 yılları denilseydi daha isabetli olurdu diye düşünüyorum....(1942 savaşın bitmesinden 3 yıl öncesi yani artık gidecek bilim adamının pek kalmadığı tarih)..ayrıca ''beyingöçü'' imkansız,diğer arkadaşlar da değinmiş,beyin göçü az gelişmiş ülkelerden gelişmiş ülkelere yapılan göçtür,daha iyi ortamlarda çalışmak,bilim dalında ilerlemek ve daha iyi koşullarda yaşamak amacıyla yapılır...''mülteci göçü '' belki diyelim ama bu da tam karşılamıyor,çünkü mülteci (sığınmacı)genel bir kavram,örneğin  ''Saddam Hüseyin'den kaçan 500.000 Kürt mülteci Türkiye'ye geldi'',bunların içinde işçi,köylü,okumuş,okumamış,her tür insan var,ancak sorunuzda kastedilen özellikle bilimadamları ve siyasi nedenler söz konusu...yahudi,sosyalist ve komünist olmak gibi...bence şıklardan birisi ''siyasi göç''olsa daha iyi olurdu....sonuç olarak,tarihlerde değişiklik yaparsak veya Hitler dönemi diye belirtirsek  doğru cevap ''siyasi göç'' olacaktır...sağlık ve mutluluk dileklerimle.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic