Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ders ücreti ve tedavi yolluğu...  (Okunma Sayısı 6509 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« : 02 Şubat 2008, 19:16:57 »

Arkadaşlar yeni ücret yönetmeliğine göre  öğretmen il içi veya il dışı ayaktan tedavilerede ek ders ücretlerini alabilmektedir.Benim sorum şu; İl dışına tedavi görmek üzere sağlık kuruluşu tarafından sevk edilen bir öğretmenin  o süre içindeki ders ücretlerini alacağını yönetmelikten biliyoruz ,peki il dışına gönderilmiş olduğu için tedavi yolluk düzenlemesinde nasıl bir uygulama yapılması gerekiyor,sizin okullarınızda böyle bir durumda nasıl bir tedavi yolluğu düzenleniyor……..

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
seref
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 03 Şubat 2008, 05:46:32 »

sayın hocam il veya ilçe içinde tedavi olunmuşsa ve tedavi yolluğu alınacaksa;o gün için ya yolluğu yada ders ücretini alırsınız ikisini birlikte alamazsınız o gün için dersiniz yoksa tedavi yolluğunuzu alırsınız.il dışına sevklerde ise gidiş dönüş ücretinizi(biletinizi beyan edeceksiniz)+yolcukta ve tedavide geçen süre kadar yevmiyenizi (yevmiye ortalama 19 ytl gibi) alırsınız.ayakta birkaç gün tedavi sürmüşse yine belgelendirerek harcanan taksi,dolmuş,otel giderlerinizi de geri alırsınız.(sevkinizin üstüne doktor not düşer şu tarihler arası ve şu karar gün yatarak veya ayakta tedavi görmüştür diye) umarım yardımcı olmuşumdur.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #2 : 03 Şubat 2008, 10:45:18 »

sayın hocam il veya ilçe içinde tedavi olunmuşsa ve tedavi yolluğu alınacaksa;o gün için ya yolluğu yada ders ücretini alırsınız ikisini birlikte alamazsınız o gün için dersiniz yoksa tedavi yolluğunuzu alırsınız.il dışına sevklerde ise gidiş dönüş ücretinizi(biletinizi beyan edeceksiniz)+yolcukta ve tedavide geçen süre kadar yevmiyenizi (yevmiye ortalama 19 ytl gibi) alırsınız.ayakta birkaç gün tedavi sürmüşse yine belgelendirerek harcanan taksi,dolmuş,otel giderlerinizi de geri alırsınız.(sevkinizin üstüne doktor not düşer şu tarihler arası ve şu karar gün yatarak veya ayakta tedavi görmüştür diye) umarım yardımcı olmuşumdur.
Hocam öncelikle teşekkürler ,soruyu sormamım nedeni yeni çıkan üçret yönetmeliği bu tür durumlarda ders ücretinin kesilemiyeceğini açık bir şekilde söylüyor fakat kişi il dışına tedaviye gittiğinde nasıl bir yolluk ödemesi yapılacağına açıklık getirmiyor ,yani  düzenleme eksik  yapılmış .Yurdumuzda yeni getirilen yönetmelikler önü arkası çok düşünülmeden uygulamaya soklulduğu için aksak yanları sonradan ortaya çıkıyor .Şimdi şöyle bir uygulama yapıldığını duydum kişi eğer il dışına gitmişse ayaktan tedavi gördüğü süre içindeki günlerdeki ders ücretini alıyor tedavi yolluğu için sadece iller arası vasıta ücreti ödeniyor yolluk olarak,şu anda böyle bir uygulama var.Ama ben bunu doğru bulmuyorum çünkü aynı ile tedaviye giden iki ayrı çalışanın birisinin gittiği günlerde günde iki saat ücretli dersi varken ,diğer öğretmenin günde 4 saat ücretli dersi varsa aynı yere ve sürelerde tedaviye giden ayakta tedavi olan bu iki kişi farklı tedavi yolluğu almış olacaklar bence bu doğru değil,bunun en kolay yolu il dışı tedaviye giden  kişinin o günlerdeki ücretleri değilde tedavi yolluğunun tamamının ödenmesi bu tür yanlış uygulamaların önüne geçmesini sağlar.Hatta bazı durumlarda bu yanlış uygulama sevkli bir kişinin normal il dışı tedavi yolluğundan daha fazla para,almasını sağlayabilir, şöyleki bir kişinin yakın bir ile tedaviye gittiği 1 günlük ayaktan tedavi süresinde günde 4 saat ücretli dersi varsa ödenmesi gereken  günlük yövmiyenin üçte ikisi yerine ( 14 ytl yaklaşık) , ücretli derslerinin ücretini yani  yaklaşık 20 ytlden fazla bir ücret alacaktır.

ykecici
Genel Moderator

Performans: 28
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 03 Şubat 2008, 13:57:39 »

Memurların hastalanmaları halinde görev mahallerinde tedavi görmeleri esastır. Tedavinin memuriyet mahallinde mümkün olmaması durumunda bir başka yerleşim yerindeki hastaneye sevk edilerek tedavi görmesi durumunda Devlet Memurları tedavi ve cenaze giderleri yönetmeliği gereğince yolluk ödenmesi gerekir. Bir memura tedavi yolluğunun ödenirken:
1- Hastalanan memur kurumundan aldığı hasta sevk belgesi ile en yakın sağlık kuruluşuna baş vurmuş olmalı, Bu sağlık kuruluşunca bir başka yerleşim yerindeki sağlık kuruluşuna sevk edilmiş olmalıdır.Bir başka yerleşim yerindeki sağlık kuruluşuna doğrudan başvurulması durumunda tedavi yolluğu ödenmez, ancak tedavi giderleri kurumunca karşılanır.
2- Tedavi görmek üzere bir başka yerleşim yerine gönderilen memurun  iki yerleşim yeri arasındaki mutat taşıt ücreti ödenmesi esastır. Düzenli ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda ise memurun kullandığı özel taşıtın ücreti yol ücreti olarak ödenir.
3- Memurun Ayakta tedavi gördüğü süre boyunca gecirilen her öğüne Yeymüyenin 1/3 oranında  ücret ödenir. Tedavinin bir günden fazla sürmesi durumunda yapılan tedavi ve ayakta tedavinin ne zaman başlayıp ne zamana kadar sürdüğü sevk üzerine tedaviyi yapan hekimce yazılması gerekir. Yerleşim yeri dışında yatarak tedavi görülmesi durumunda yalnızca gidiş - geliş yol ücreti ödenir, Yeymüye ödenmez.
4- Tedavi sonrasında memurun yolluk almak amacı ile yolluk bildirimi formunu doldurup, yolluğa esas sevk belgesinin aslı ile birlikte okul idaresine başvurması gerekir.

Memurun ek ders ödemesi ise tedavi yolluğu ödemesinden bağımsız olarak Ekders yönetmeliği doğrultusunda yapılacaktır. Mevcut ek ders yönetmeliği ve bu yönetmeliği açıklayan "2007/19 sayılı ekders esasları "genelgesinde tedavinin il içinde yada il dışında yapılması ile ilgili bir hüküm bulunmamaktadır. Bir memurun tedavi yolluğu alması mevcut ek ders yönetmeliği gereğince ek ders ücreti almasına engel değildir.

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 03 Şubat 2008, 14:11:10 »

Sayın Ykecici sizin anlatımınızdan  hem tam yolluk alır ,hemde o günlere isabet eden ders ücretlerini alır anlıyorum,bilmiyorum doğru anlamışmıyım,eğer öyleyse aynı anda iki farklı ücret alması yanlış olmazmı,bu konu çok suistimale açık bir konu durumuna gelmezmi,hepsi bir yana doğru bir uygulama olmaz...Cevap için teşekkür ederim ( hocam diyecem ama meslek belirtmemişsiniz ve ben sizin mesleğinizide bilmiyorum ,bu nedenle hocam diye hitap etmekte tereddüt ediyorum,meslek kısmında kendinizi tanıtırsanız sevinirim,moderatör olduğunuz için bilmemiz gerekir diye düşünüyorum :Smiley  )

ykecici
Genel Moderator

Performans: 28
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 03 Şubat 2008, 14:28:41 »

Sayın Ykecici sizin anlatımınızdan  hem tam yolluk alır ,hemde o günlere isabet eden ders ücretlerini alır anlıyorum,bilmiyorum doğru anlamışmıyım,eğer öyleyse aynı anda iki farklı ücret alması yanlış olmazmı,bu konu çok suistimale açık bir konu durumuna gelmezmi,hepsi bir yana doğru bir uygulama olmaz...Cevap için teşekkür ederim ( hocam diyecem ama meslek belirtmemişsiniz ve ben sizin mesleğinizide bilmiyorum ,bu nedenle hocam diye hitap etmekte tereddüt ediyorum,meslek kısmında kendinizi tanıtırsanız sevinirim,moderatör olduğunuz için bilmemiz gerekir diye düşünüyorum :Smiley  )

Doğru anlamışsınız hocam. Öğretmenlerin memuriyet mahalli dışında tedavi görmeleri durumunda Devlet Memurları Tedavi ve cenaze giderleri hakkında yönetmeliğin gereği yolluk almaları gerekirken, Ay içinde 4 güne kadar ayakta tetkik tedavi gördükleri günlerde ekders ödenmesi ise Ek ders ücret yönetmeliğinin  bir gereğidir.
Bazı öğretmen arkadaşlarımızın bu durumu istismar ettikleri, Okullarımızda geçmişe nazaran sevk sayısının arttığı okul idarecilerinin dile getirdikleri sıkıntılar arasında. Bu durumu bakanlığa değişik zamanlarda iletildiğini biliyorum. Sanırım ayakta tedavi görülen günlerde ek ders ödemesi uygulaması ile Resmi Tatil günlerinin böldüğü haftalarda maaş karşılığı dersini doldurmayan öğretmene ücret ödenmemesi uygulaması ile ilgili yakın zamanda yeni düzenleme yapılacağını düşünüyorum.

Mesleğim konusunu hemen düzeltiyorum. Gözümden kaçmış.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic