Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2010 LYS Coğrafya Hakkında?  (Okunma Sayısı 1957 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
demirajans
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 31 Temmuz 2010, 17:59:03 »

Yaşadığım ilde anadolu lisesi düzeyinde sadece iki okul olduğu için eşit ağırlık okudum. Şimdi TS'den tercih yapıp coğrafya yada coğrafya öğretmenliği seçmek istiyorum. Başarı sıram istanbul, ankara ve izmirdeki iyi okullara yetiyor. Fakat merak ettiğim kafama takılan konu coğrafya bölümü mü coğrafya öğretmenliği mi? küçüklükten beri haritalara, atlaslara, ülkere, yerşekillerine meraklı birisiyim ve eşit ağırlıktan matematik kökenli olduğum için kpss benim için sorun teşkil etmiyor. fakat iş imkanları, çalışma alanlar ve akademik kariyer gibi unsurlar kafamı karıştırıyor. şu an tercih aşamasındayım yardımınıza ihtiyacım var. eğer coğrafya okursam hangi üniversiteler formasyon veriyor yada akademik olarak nereyi tercih etmemi tavsiye edersiniz? bu iki bölümün sosyal açıdan hayat şartlarını karşılaştırırsanız hangi üniversitenin hangi bölümünü tercih edeyim? şimdiden teşekkürler Smiley
ali_2641
VIP Üye

Performans: 716
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2010, 20:01:10 »

Öncelikle Başarı sıranın iyi olmasından ötürü kutlamak isterim.Bende tercih zamanında seninle aynı duyguları yaşamıştım.Yani Fen-edebiyat fakültesi mi yoksa Eğitim Fakültesi mi diye.Benim 9 Eylül ve İzmir hayranlığımdan ötürü puanımın çok rahat yetmesine rağmen Marmara Eğitimi ve İstanbul Fen edebiyatı es geçip ilk tercihimi yazdım ve kazandım.Şuan 4. sınıf okuyorum ve geçtiğimiz yıl Yök ün pedagojik formasyon ile yaptığı düzenleme beni hayal kırıklığına sevk etti.Kendimi resmen aptal pozisyonuna düşmüş hissettim.Sebebine gelince yaklaşık olarak (benim zamanımda Öss) de 20 puana yakın bir fazlalıkla girdiğim eğitim fakültesinde ben 5 yılda mezun olurken ,benden dediğim gibi 20 puan aşağıda bir puanla Fen edebiyata giren bir kişi 4 yılda mezun olabiliyor.Ee her üniversite bir mi diyen olacaktır illaki.evet devlet nezdinde hepsi bir.Ki kaldı ki durumu maddi yönden incelememiz gerekir ki eğitim fakültesinde geçireceğin 1 yıl yaklasık olarak 5000-6000 liraya (ortalama şartlarda) malolacaktır.1 Yılda hayata geç atılmak olarak algınabilir.Malesef ki ülkemizde bircok sey sınavla her geçen gün ise issiz ordusu artarken 1 yıl daha kaybetmek bence mantıksızdır diye düşünüyorum.Aynı şartlarda ben olsaydım eğer eğitim fakültesi yerine fen edebiyat fakültelerini tercih ederdim.Yani coğrafya sevgisini ve ülkemizin şuanki durumunu  ve en önemlisi gelecekteki halini tahmin etmeye çalışarak gönlünün rahat edeceği şekilde tercih yapmanı öneririm.Başarılar...

« Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.»M.Kemal ATATÜRK
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 01 Ağustos 2010, 08:11:32 »

Şu an için Fen-Edebiyat fakülteleri daha avantajlı görünüyor tabiki çalışmayı seviyorsan. Öğretmen olabilmek için not kriterinin ve birkaç kriterin daha koyulacağını biliyorum.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic