Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Öğretmene istemediği halde başka baranştan ders verilebilirmi?  (Okunma Sayısı 3789 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
tsunami35
Üye
**

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 05 Haziran 2007, 15:44:04 »

Arkadaşlar bu konuda düşüncelerinizi almak istiyorum. Benim çalıştığım okulda 12 saat coğrafya dersi var. Bu nedenle aylık karşılığı dersi dolduramıyorum. Eğitim bölgesindeki diğer okullarda da coğrafya veya sosyal bilgiler dersi açığı yok. Bu durumda idare aylık karşılığını doldurmak için istemediğim halde başka bir alandan (örn: fizik) ders verebilirmi? Bu konudaki düşüncelerinizi ek ders yönetmeliğindeki şu maddeyi de dikkate alarak belirtirseniz sevinirim.
MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;
a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,
b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,
c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,
ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,
ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.
Köygöçüren
Uzman Üye

Performans: 70
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bezgin gezgin

« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2007, 15:57:46 »

9.sınıf tanıtım ve yönlendirme dersi verebiliyorlar.Onun dışında, almadığınız sürece başka ders veremezler.

engins
VIP Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2007, 16:29:29 »

Evet 9.sınıflarda Tanıtım ve Yönlendirme, yeni sitem 9 v 10. sınıflarda ders saati olan rehberlik verebilirler.Onun dışında idarenin belirleyeceği saatler de eksik ders saatiniz kadar idari çalışma verebilirler.Zorla fizik,kimya vb.farklı eğitim gerektiren dersleri veremezler.

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
engins
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 05 Haziran 2007, 16:31:06 »

Şunu söylemeyi unuttum.Maaş karşılığ okutmamız zorunlu olan dersler dışındaki derslere girerseniz de maaş karşılığınızı tamamlayamazsınız.O derslerin ücretini vermeleri gerekir.

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir.
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 05 Haziran 2007, 16:42:26 »

Evet 9.sınıflarda Tanıtım ve Yönlendirme, yeni sitem 9 v 10. sınıflarda ders saati olan rehberlik verebilirler.Onun dışında idarenin belirleyeceği saatler de eksik ders saatiniz kadar idari çalışma verebilirler.Zorla fizik,kimya vb.farklı eğitim gerektiren dersleri veremezler.

engins hocam, liselerde idari çalışma kaldırıldı diye biliyorum. acaba yanılıyor muyum?

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

engins
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 05 Haziran 2007, 17:01:27 »

Baksu Hocam Liselerde idari çalışmanın kaldırıldığını bilmiyorum.Dediğinizde haklı olabilirsiniz.Ben var olduğunu sanıyordum. Siz öyle deyince ben de merak ettim.MEB'in sitesinde küçük çaplı bir araştırma yaptım.Olduğuna yada olmadığına dair birşey bulamadım.Zaman ayırıp (o da biz de yok) geniş çaplı bir araştırma ile bulabiliriz belki.Bulursanız paylaşırsanız sevinirim.

baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 05 Haziran 2007, 17:24:00 »

yönetmeliklere oldukça hakim bir m. yardımcımız vardı. böyle bir durum karşısında onun bilgisine başvurmuştum. o da idari çalışmanın kaldırıldığını ifade etmişti. buna dayanarak konuşuyorum.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 05 Haziran 2007, 18:56:17 »

zaten, Coğrafyacı demek,iyi bir fizikci,kimyacı,matematikci,geometrici ve yabancı dilci demek hepsini
en iyi şekilde yapar.
erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 05 Haziran 2007, 18:56:55 »

Aman kızmayın espiriydi
türkü
VIP Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 05 Haziran 2007, 19:03:58 »

Ben 25 saat derse giriyorum bunun içinde Turizm, Psikoloji dersleride var.Ancak maaş karşılığı dersin branşınızla doldurulacağına dair sınırlama yok diye biliyorum.
mehmetacar
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 05 Haziran 2007, 19:24:53 »

sayın hocam branşı dışında bir derse hiç bir öğretmen zorlanamaz, bu memleket hukuk devleti, kanun yorumlamayı bilmeyen , bulduğu bir koltukla kendini derebeyi zanneden bir idareci müsvettesinin zorlaması olmalı.sinirden ne yazacağımıda şaşırdım.problem  "ihtiyaç halinde" cümlesinden çıkıyor galiba. idarecileriniz "fizikte ihtiyac varsa bunu kanunen sana verebiliriz "diye yorumluyorlar herhalde.bence şu anlaşılır "fizikte ihtiyaç varsa ve öğretmen istekli "ise ders verilebilir.kesinlikle zorlama olamaz.
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #11 : 05 Haziran 2007, 19:32:32 »

Yönetmelik açıktır bir branş öğetmeni alan ve yan alan dersleri dışında hiç bir derse zorla sokulamaz.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 05 Haziran 2007, 22:01:32 »

Siz istemediğiniz sürece okutmakla yükümlü olduğunuz derslerin dışında (Tanıtım ve Yönlendirme hariç) hiç kimse zorla ders veremez. Ama ücret almak istiyorsanız sizden alınacak dilekçeye bağlı olarak ders verilebilir. Bölgenizde boşluk olsaydı bu durumda görevlendirme yapılabilirdi.
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 06 Haziran 2007, 07:38:11 »

sayın hocam branşı dışında bir derse hiç bir öğretmen zorlanamaz, bu memleket hukuk devleti, kanun yorumlamayı bilmeyen , bulduğu bir koltukla kendini derebeyi zanneden bir idareci müsvettesinin zorlaması olmalı.sinirden ne yazacağımıda şaşırdım.problem  "ihtiyaç halinde" cümlesinden çıkıyor galiba. idarecileriniz "fizikte ihtiyac varsa bunu kanunen sana verebiliriz "diye yorumluyorlar herhalde.bence şu anlaşılır "fizikte ihtiyaç varsa ve öğretmen istekli "ise ders verilebilir.kesinlikle zorlama olamaz.

Size katılıyorum ''bulduğu bir koltukla kendini derebeyi zanneden bir idareci müsvettesinin'' Ağzına,diline sağlık.

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
tegagaic
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 06 Haziran 2007, 10:13:42 »

Tsunami35 arkadaşım sen bu durumda 12 saat derse girer maaşınıda alırsın kimse seni isteğin dışında branşın dışı bir derse girmeye zorlayamaz.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic