Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Microsoft korsan işletim sistemlerini kapatacak  (Okunma Sayısı 2276 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mert Duraklı
Gemlik Lisesi
Uzman Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 18 Şubat 2007, 07:30:30 »

Microsoft’un 20 Şubat’ta uygulamaya koyacağı WGA Bildirimi uygulaması ile, orijinal olmayan yazılım kullananlar artık Windows işletim sistemlerini güncelleyemeyecek.
Kullanıcıları, kopya yazılım kullanmanın riskleri ve orijinal ürün kullanmanın avantajları konusunda bilgilendirilmeyi hedefleyen Microsoft, orijinal olmayan yazılımlarla mücadelede 20 Şubat’ı milat olarak belirledi. Bu tarihte devreye girecek WGA Bildirimi (Windows Genuine Advantage - Windows Orijinal Ürün Avantajı) uygulaması, Windows deneyimini farklılaştırmayı hedefleyen ve orijinal olmayan Windows kullanıcılarını uyararak lisanslı kullanımının avantajlarından yararlanmalarını engellerken, kullanım sırasında da uyarılarda bulunacak.

İnternet’e bağlı ve otomatik güncelleme seçeneğini kullanan kişilerin Windows XP’lerinin orijinal olup olmadığını kontrol eden WGA Bildirimi, kullanıcılara orijinal yazılım kullanmanın avantajlarına ilişkin bilgi veriyor. WGA Bildirimi kapsamında, kullanılan Windows orijinal değilse, giriş ekranında ve sistem uygulamaları alanında 14 gün boyunca “sahte yazılım mağduru” olabileceklerini vurgulayan bir uyarı görünüyor. İki haftalık süre sonunda hala orijinal olarak etkinleştirilmeyen Windows’lar için, aynı alanlarda ürünlerinin orijinalliğinin doğrulanamadığı uyarısı yer almaya başlıyor. Windows’unun orijinal olmadığını öğrenen kullanıcılar ister Web sitesinden, isterlerse de GGK (Get Genuine Kit – Orijinal Ürün Paketi Edinin) ile orijinal lisans sahibi olup bu doğrulamayı yapabiliyor. Kullanıcılar bu aşamadan sonra herhangi bir uyarıyla karşılaşmıyor.
Kullandığı Windows’un orijinal olmadığın öğrenen kişiler işletim sistemlerinin güncellemelerini, İnternet üzerinden ya da orijinal yazılım CD’leri satın alarak yeniden etkin hale getirebiliyor. Microsoft’un iş ortaklarından GGK satın alan kullanıcılar da mevcut kurulumlarını yeniden yüklemek zorunda kalmadan Windows’larını etkinleştirebiliyor.

Windows’unu orijinalleştirmeyen kullanıcılar virüs, kurtçuk ve casus yazılım gibi tehditlerin yanı sıra, kodlamadaki hatalar sonucu yazılımın bazı fonksiyonlarının düzgün çalışmaması riskleriyle de karşı karşıya kalıyor. Ayrıca kopya yazılım kullanmak, Fikir Hakları Kanunu’na istinaden, 150.000 YTL para ve/veya 4 yıla varan hapis cezası gibi büyük hukuki riskler içeriyor. Türkiye’de bugüne kadar 4 milyonu aşkın kullanıcı İnternet üzerinden Windows’larının orijinal olup olmadığını kontrol etti ve yüzde 45’i orijinal olmayan Windows kullandığı için doğrulamayı geçemedi.
azem70
VIP Üye

Performans: 41
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2007, 08:14:45 »

Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.Orijinao proğramları almay nasıl yetişeceğiz bu fiatlarla.
Mert Duraklı
Gemlik Lisesi
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2007, 08:38:19 »

Evet gerçekden 150 ytl  yüksek bir fiyat yazılım için sanırım böyle bir uygulamaya geçildiginde birçok kişi mağdur olacagından indirime yaklaşabilirler
Yesevi
VIP Üye

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

Eski kullanıcı adı "melihakar"

« Yanıtla #3 : 19 Şubat 2007, 20:57:36 »

Benim bilgisayarda bugünden anormallikler görülmeye başlandı bile. Mesela messenger  yanıt vermiyor., açılmıyor. Internet exproler 7 açılmıyor , neyse arkadaşlar bizde xp leri kaldırıp yerine Pardus kursak aynı işlevi görür mü? Pardus kullanan hocalarımızdan yardım bekliyorum..Saygılarımla

Tarihi yağmaladı üç-beş düzine talihsiz...
Değerler alt-üst oldu, mukaddesat sahipsiz!...
Mert Duraklı
Gemlik Lisesi
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2007, 07:04:48 »

Eger Yazılımınız korsan ise Internet exproler 7 açılmaz
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #5 : 20 Şubat 2007, 10:07:03 »

Yazılımı korsan olmayan çok az kişi vardır sanırım(ev kullanıcıları için söylüyorum).Durumumuz pek iyi değil sanırım...

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
strabon
Sürekli Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2007, 10:53:32 »

haydaaaa.. bilgisayarcı kendisi yükledi ya o da mı korsan oluyor....?
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #7 : 20 Şubat 2007, 13:51:05 »

Bilgisayarcıların yüklediği yazılımların % 90 ı korsandır.Dikkatli bakarsanız yazılımın bir gözü siyah bantla kapalıdır Smiley)

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic