Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: gezi-1  (Okunma Sayısı 1270 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
İBRAHİM ŞİMŞEK
VIP Üye

Performans: 100
Çevrimdışı Çevrimdışı

***her an keşfetmek için bak***

« : 16 Nisan 2007, 18:39:48 »

merhaba arkadaşlar,
ben ve öğrencilerim gezilerimizi başlattık ve bundanda her yönden sağlık,sosyal,kültürel,spor fotoğrafçılık v.benzeri bir çok yönden güzellikler yaşayarak umudlarımızı daha da çoğalttık geleceğe dair.gezilerdir insanlara herşeyi yerinde zamanında öğreten hele bir de ders coğrafya olursa değme keyfine diyorum ben nedense...
evet zeuğma doğa yürüyüşünde 20 km ye yakın yürümüşüzdür.tarlalardan dağdan taşlardan geçerek hayatın ne kadar kolay kazanılmadığının farkına vardık,
buğdayın arpanın yeşilinde,çiçeklerin renklerinden ,papatyalatdan kendimize kolyeler taçlar yaptık kendi çapıpızda güzelliklerinden anlar yaşadık,
samandöken köyündeki okulumuzda ayhan öğretmenizin yanında mola vererek köydeki öğrencilerin nasıl şartlarda okuduklarnı ve bir derslikte 5 sınıfın ders gördüğünü fakat umudlarını yitirmrdiklerini yüzlerindeki gülümsemelerden anladık,köydeki çocuklarla fotoğraflar çektirerek o anları kareleyerek dondurduk, sonrasında taş meskenlerden yol alarak usulca kıvrıla kıvrıla yola ayak uydurrarak zeugmaya doğru akmaya başladık...
tabiki yolumuzda misafirlerimizden biri de kaplumbağaydı hemen misafirimizle öğrencilermiz fotoğraflar çektirdi.ama şunu da düşündük kaplumbağa mı hızlıydı yoksa tavşan mı...
sonrasında zeugmanın sular altında bağırmasını duyar gibi oluyordum nedense,çünkü birecik barajı yapılarak o güzelim mozaik kent sulara gömülmüş ve yılların yok edemeğini biz hemen şip-şak yok etmiştik nedense..
ve daha önce yazdığım şu mısralar aklımdan bir bir içimi parçalarcasına geçiverdi.

Türkiye’deki tarihi geçmişin yok edildiği, adım adım da bunların çoğaldığı ve giderek de tarihin kalmadığı,tarihin yaşatıldığı değil, yok edildiği ve de geçmişimizin silinmeye yüz tuttuğu kaderi görür gibi oluyorum. Şu anda bile film şeridi halinde yok oluş devam ediyor…

ZEUGMA:Birecik Barajı ,şu kadar kilovat saat elektrik…
HASANKEYF:Ilısu Barajı ,şu kadar kilovat saat elektrik…
MEZEL: Nasıl oldu, neden oldu,niye, niçin, kim yaptı,ne zaman yaptılar?
zeugma-hasankeyf-mezel...Nasıl yok ettiler?
Tüh be yazık oldu
tarihe, mağaralara,
kalıntılara, mezarlara!
Yazık oldu Kuşdam’a…
Şeklinde timsah gözyaşları döküldüğü ve ağıt yakıldığı anlar olmaması için,
Nar çiçeğinden örgülerle çevirip,sevginin,barışın,tarihin kazanacağı bir an için…

Tarih bilincinin tavan arası olmaması için…
Tarihin erozyona uğramaması için…
Buna dur deme zamanı geldi de geçiyor bile…
O zaman: GEL, GÖR ve ” DUR” de !!!
  Hasankeyfin kaderi de Zeugma gibi olmasın!!!
  ..............................................................

mozaiklerin,mavinin,toprağın,fıstığın gökyüzüyle dans ettiği bir yerdi zeugma,bu dansa bizlerde eşlik ederek az da olsa onlara ayak uydurmaya çalıştık.sonrasında şimdilerde kazılan şarap tanrıçası dianasosun villasını da gezdikten sonra fısların ve mavinin izinde piknik alanı dediğimiz alana hakim bir yer olan su deposuna doğru yol aldık...bu yolculuklarda öğrencilermizin dabruka sesleri türküleri şarkılları eğlenceleri eksik olmadı,doğanın ritmik müziğine garip memet ve saz ekibi öğrencilermizde eşlik ettiler...
şunu da unutmayalım ahmet duygulu öğrencimizin enleri rufflesle yaşa reklam çekimleriyde gülmeye değer anlardandı.en iyi düşüş rufflesle mükembel bir düşüşdü...

bu yolculuğumuzda ben kendim üstadım bilal ticerımız ve öğrencilerim bir de sonradan gezimize destek veren eşim ve arkadaşlarımız ve yemek desteği mehmet çoban arkadaşımız güzel anlar yaşıyarak olayları tarihi coğrafyayı yerinde görerek hissederek yaşama fırsatı bulduk.emeği geçen herkese bütün öğrencilerime teşekürler...
her an keşfetmek için bak ve gezi yap
not:belkide gezilerdir öğrencileri karatahtadan kurtarıp olayla başbaşa getiren yerinde öğreten.bu gezimizde bol bol fotoğraflarda çektik bunlar cd lerde çoğaltılıp hem jpeg hemde videolu öğrencilere veriyoruz.bazılarınıda panolarımıza asıyoruz.böylece öğrenciler açısındanda çekici olabiliyor.bazı fotoğraflarımızı foto galeriye göndereceğim ordan bakabilirsiniz.teşekkürler...
bizler gökyüzüne bakmayı ve de gülümsemeyi unutmadık,sizlerde unutmayın...
                                                                                                    İBRAHİM ŞİMŞEK
                                                                                                    NİZİP-CUMHURİYET LİSESİ
                                                                                                    COĞRAFYA ÖĞRETMENİ

***Rivayet odur ki,
     Şahrud vardığı denizlerde hala
     Seyduna türküleriyle uyanmakta,
     Seyduna, Şahrud’un gözlerinden kalan
     Masalla yaşlanmakta.***seydune02***
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic