Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ders kıtaplarındaki telif haklları  (Okunma Sayısı 2248 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
elgiz
Elgiz HENDEN
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 25 Şubat 2007, 20:30:24 »

merhaba arkadaşlar
ders kitaplarındaki telif haklarında piyasadaki genel eğilim yüzdesi ne kadardır?
elgiz
Elgiz HENDEN
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 25 Şubat 2007, 21:02:22 »

sanırım arkadaşlar bilgi verebılecek  konumda değiller yada kayda deger bulmadılar yınede ılgınıze tşk ederım
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 25 Şubat 2007, 21:06:24 »

Hocam sanırım arkadaşlar benim gibi soruyu anlamadılar.Piyasadaki genel eğilim yüzdesi ne demektir?Biraz açıklar mısınız?

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
elgiz
Elgiz HENDEN
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 25 Şubat 2007, 21:24:25 »

ders kitapları  dışındaki eserlerde kıtabın yazarına yada ceviri ise cevirene kitabın fiyatıXkıtabın baskı  sayısı nın % 10 yada % 12.5 i verilir. Bu durum acaba ders kıtaplarında nasıldır.  ders kitaplarının telif ücretlerinde piyasadaki Asgarı oran  ne kadardır demek  istemiştim
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 25 Şubat 2007, 21:40:13 »

23-01-2007  tarihli resmi gazetede yayımlanan 23-08-2006 tarihli   bu konuyla ilgili bakanlar kurulu kararı.;

Okul ders kitapları telif ücretleri

MADDE 13- (1) Ders kitaplarına ödenecek telif ücreti; okul öncesi, ilköğretim, lise ve dengi okullar, çıraklık ve yaygın eğitim kurumları ders kitapları için kitabın forma sayısı ile 6.500 göstergenin memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımından oluşan miktardır. Bulunan bu miktar beş yıllık okutulma süresi için bir kez ödenir.

(2) Hesaplamalarda, kitabın okutulacağı öğretim yılının başladığı ayda uygulanmakta olan memur aylık katsayısı esas alınır. Bu ay içinde memur aylık katsayısında değişiklik olması halinde yüksek olanı uygulanır.

(3) Tam forma oluşturmayan sayfalar için gösterge tespitinde, tam formaya uygulanan gösterge 16’ya bölünmek suretiyle elde edilecek rakam artık sayfa adedi ile çarpılır.   

Baskı miktarının ücrete etkisi

MADDE 14- (1) Okul öncesi ve ilköğretim kitaplarında 50.000, lise ve dengi okullar, çıraklık ve yaygın eğitim kurumları ders kitaplarında 15.000 baskı üzerinden 13 üncü maddeye göre telif ücreti hesaplanır.

(2) Yukarıdaki şekilde hesaplanan telif ücretinin;

a) Baskı adedi 50.000’den fazla olan okul öncesi ve ilköğretim kitaplarında,

1) 50.001-100.000 arasında olanlar için %10’u,

2) 100.001-150.000 arasında olanlar için %12’si,

3) 150.001 ve daha fazla olanlar için %15’i,

b) Baskı adedi 15 000’den fazla olan lise ve dengi okullar, çıraklık ve yaygın eğitim kurumları ders kitaplarında,

1) 15.001-50.000 arasında olanlar için   %10’u,

2) 50.001-100.000 arasında olanlar için %12’si,

3) 100.001 ve daha fazla olanlar için      %15’i,

oranında ayrıca baskı ücreti ödenir.

(3) İkinci ve sonraki baskılarda, önceki baskı miktarları ile cari yıldaki baskı miktarı toplamı üzerinden sadece baskı ücreti ödenir. Baskı ücretinin hesaplanmasında yeni katsayıya göre ödenmesi gereken telif ücreti bulunur. Bulunan telif ücreti üzerine yukarıdaki oranların uygulanması suretiyle baskı ücreti hesaplanarak ödenir. 

(4) Toplam baskı adedi 50.000 ve altında kalan okul öncesi ve ilköğretim kitapları ile 15.000 ve altında kalan lise ve dengi okullar, çıraklık ve yaygın eğitim kurumları ders kitaplarının ikinci ve sonraki baskılarında baskı ücreti ödenmez.

Okutulma sürelerinin uzatılması halinde telif  ücretinin hesaplanması

MADDE 15-  (1) Okutulma süresi uzatılan ve bu süreler içerisinde basımı yapılan kitaplara baskının yapıldığı her yıl için  13 ve 14`üncü maddelere göre hesaplanacak telif ve baskı ücretinin % 20’si ödenir.

Yarışma, ısmarlama ve satın alma yoluyla eser temini

MADDE 16-  (1) Bu Yönetmelik kapsamına giren eserlerin yazdırılması ve yaptırılmasını sağlamak amacıyla kamu kurum ve kuruluşları gerek gördüklerinde, ödüllü ve ödülsüz yarışma açabilir veya ısmarlama verebilirler.

(2) Ismarlama yöntemiyle yazdırılacak ve yaptırılacak eserlerde yayın kurulu kararı ve yetkili makamın onayından sonra, yapılan sözleşmede belirtilen asgari sayfa sayısına göre avans olarak % 10, eserin yazımının tamamlanıp tesliminde ve kamu kurum ve kuruluşlarınca kabulü halinde %40, yayımlanmasını müteakipte % 50 'si ödenir. Her ödeme aşamasında o tarihteki memur aylık katsayısı esas alınır.

(3) Yarışmalarda ders kitapları için 25.000, diğer kitaplar için 20.000 rakamının, memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımından elde edilecek miktarı geçmemek üzere, yayın kurullarının teklifi ve yetkili makamın onayı ile tespit edilecek miktarda ödül verilebilir.

(4) Özellikleri nedeniyle konusuna yetkinliği tartışmasız kişi­lerden satın alınmasında yarar görülen fotoğraf, diya, slayt, afiş, nota ve karikatür gibi müstakil sanat eserleri 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre satın alınabilir.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
elgiz
Elgiz HENDEN
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2007, 21:44:15 »

çok  teşekkkur ederım sercanx
elgiz
Elgiz HENDEN
Uzman Üye