Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Deniz Tanrısı'nın Hiddeti(!)  (Okunma Sayısı 6149 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Performans: 443
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnegöl Özel Altın Nesil Koleji

« : 21 Temmuz 2008, 20:44:13 »

Kasırga şiddetindeki rüzgârlara ve on metre boyundaki dalgalara yol açabilen azgın kış fırtınaları sonucunda Clayoquot Boğazı sık sık, bazen kalınlığı bir metreye kadar ulaşabilen deniz köpüğüyle kaplanır. Gariptir ki bu tür fırtınalar bölgenin en son turistik atraksiyonu haline geldi; okyanusun gazabının tadını çıkarmaya gelen ziyaretçiler, kış ortasında deniz kıyısındaki mesire yerlerini dolduruyor.

Emeğe Saygı
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 22 Temmuz 2008, 09:57:22 »

Bizim karadenizde de bazen çok dalgalı günlerde bu yaşanıyor.Köpükler falan kıyılarda bayağı güzel şekiller oluşturuyor.Bazıları havalanıyor, uçuyor.
Çoğu zaman köpüğün rengi kahverengi oluyor.Çünkü su çok kirli.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 22 Temmuz 2008, 10:22:22 »

Bizde aynı durum olsa ertesi gün basında ki haberleri hayal ediyorum!!!!!!!
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Temmuz 2008, 10:38:39 »

ben böylesine köpüklü bir deniz daha önce hiç görmemiştim...
hatta köpüklü deniz:)

Emeğe Saygı
mindiz
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 22 Temmuz 2008, 13:11:44 »

Konunun başlığı yanlış. Deniz Tanrısı, Kara Tanrısı vs. söylemler hem yanlış hem de günahtır. Allah(cc.) Tek ve Birdir. Biraz dikkatli olsak nasıl olur acaba?

bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 22 Temmuz 2008, 13:27:09 »

Konunun başlığı yanlış. Deniz Tanrısı, Kara Tanrısı vs. söylemler hem yanlış hem de günahtır. Allah(cc.) Tek ve Birdir. Biraz dikkatli olsak nasıl olur acaba?
hocam ne demek istediğinizi anlamış değilim...konuya çok farklı bir yerden bakıyorsunuz sanırım...

Emeğe Saygı
mindiz
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 22 Temmuz 2008, 13:32:50 »

hocam ne demek istediğinizi anlamış değilim...konuya çok farklı bir yerden bakıyorsunuz sanırım...
Deniz Tanrısı ne demek? kara Tanrısı da var mı?

bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 22 Temmuz 2008, 13:35:00 »

beyefendi lütfen konuyu nerelere çekiyorsunuz...bu konu tartışılacak bir konu değil...en azından benim tartışacağım bir konu değil...iyi günler size...

Emeğe Saygı
mindiz
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 22 Temmuz 2008, 13:38:52 »

Lütfen konu başlığını değiştirin. Dini konulara biraz saygınız olsun.Konuları bir yere çektiğimde yok. Başlığı lütfen değiştirin.

ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 22 Temmuz 2008, 13:58:43 »

arkadaşlar tartışma çıkacaksa bile öğretmen kimliğimizee yakışır tartışma olsun.
birbirmizi kırmayalım lütfen

u.karacan
Uzman Üye

Performans: 210
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 22 Temmuz 2008, 14:03:31 »

Mitolojiye dayalı bir konu anlatımı için çok normal bir konu başlığını, konuyu açan arkadaşımızın düşünmeden kasıtsız ama konunun güncel olması ve mitolojik olmaması
Sebebiyle hatalı kullanımı söz konusudur.dolayısıyle zaten konunun güncelliğiyle uyuşmayan
Mitolojik ifade söz konusudur.yoksa deniz tanrısının olmadığı herkesin malumu…
Denizin gücü olarak düşünmek gerek.diğer arkadaşımızın inanca dayalı hassasiyeti de
Saygıyla karşılıyor,hoşgörü sınırlarımızın genişliğiyle olaylara bakalım derim.görüntü ve anlatım için teşekkür ederim.

Ne kadar bilirsen bil,söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.(hz.Mevlana)
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 22 Temmuz 2008, 14:05:11 »

hocam böyle bir tartışmaya girmek bana yakışmaz...ilginize teşekkür ederim...
ama keşke yanlış anlaşılmaya yol açacak kelimeler kullanmasaydım...
kesinlikle böyle bir eleştiri geleceği aklımın ucundan bile geçmezdi...

Emeğe Saygı
u.karacan
Uzman Üye

Performans: 210
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 22 Temmuz 2008, 14:13:01 »

kesinlikle kasıtlı ifade kullanmadığınızdan eminim,ama aceleci davranmış olabilirsiniz,alıntı olmayan anlatımların bir kaç defa süzgeçten geçirildikten sonra aktarılmasına dikkat etmeliyiz.diğer arkadaş fazlaca hassas:ama haklı...dersimizi alıp konuyu kapatalım...

Ne kadar bilirsen bil,söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.(hz.Mevlana)
Pinus
VIP Üye

Performans: 169
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 22 Temmuz 2008, 14:26:13 »

beyefendi lütfen konuyu nerelere çekiyorsunuz...bu konu tartışılacak bir konu değil...en azından benim tartışacağım bir konu değil...iyi günler size...
Lütfen konu başlığını değiştirin. Dini konulara biraz saygınız olsun.Konuları bir yere çektiğimde yok. Başlığı lütfen değiştirin.

ahh ne diyimm, baktım, baktım, ama kayıtsız kalamadım.
Şimdi sevgili Mindiz; bizim dinimiz en güzeli olandır, en muhteşemidir ve " h o ş g ö r ü " nün temelinde yattığı bi dindir.Nerde sizin hoşgörünüz! Deniz tanrısıymış, kara tanrısıymış... çok mu önemli, siz içeriğine bakın. Elbetteki herkesin görüşüne saygımız var, zaten burda herkes serbestçe görüşlerini ifade ediyor. Ama siz üst üste defalarca " başlığı değiştirin" msj atmışınız. Ben sizin yerinizde olsam, burda böyle yazmaktansa özel msj atardım konuyu açan arkadaşa. Ve şöyle derdim: Bilgin hanım; bu tür başlıklar, pek hoş olmuyo; belki başlığı " deniz köpürürse"..... ya da bilmem ne; şeklinde değiştiriseniz daha hoş olacağı görüşündeyim" deseydiniz ki bu şekilde, yorumunuzu foruma da yazabilirdiniz, böyle tepki çekmezdiniz. Hem de duyarlı bir öğretmenin göstereceği tavrı göstermiş olurdunuz. Ve ben eminim; Bilgin hocam sizi kırmazdı. Siz çok afadersiniz; lütfen beni hoşgörün:" elinden şekeri alınmış çocuğun; " şekerimi verrrr, bana ne!  bu böyle olcak; illa benim dediğim olcak"diye  gösterdiği sabırsız ve bencil tavrı ortaya koymuşsunuz. Şimdi siz burda basit bir başlığa takılıp kalmışsınız; bu başlığa gelene kadar yurdumun öyle acı ve derin sorunları var ki! Bana gereksiz geliyor bu tür şeylere takılmak. Ama tutamadım kendimi işte; saçmaladım. Umarım beni yanlış anlamazsınız.

Evet. konu için yorumuma gelince:
Batılıların, bu işbilirliğine hayran oluyorum. Deniz köpüğünden bile para kazanmanın yolunu bulmuşlar. Onlar zaten ellerindeki doğal kaynaklarını çok iyi değerlendiriyorlar. İşte bu yüzden onlarda kapkaççılık yok, suç oranı düşük; çünkü insanları gerçekten eğitimli! Yine örneğin İzlanda' yı düşününüz. Her taraf buz; ama jeotermel enerjiyi öyle bir kullanıyorlar ki dünyaya çiçek ihraç ediyorlar. İzmir- Balçova ise; jeotermel ve en uygun iklim şartlarına sahip olmasına karşın, bu konuda " etkisiz eleman" kaldı. Eğitim şart" sözü hep ağzımızda; ama herhalde bu söz insanların aklına" defter- kitap" görüntülerini geriyor. Halbuki eğitim neferleri olan öğretmenler de gittikleri yerlerde " bakın yurdum insanı;elinizdeki bu kaynağı şu şekilde değerlendirebilirsiniz" diyebilir;  Bazı şeylerin yapılmasına ön ayak olabilir. Tabi bu durum yalnızca öğretmenlere has değil; belediyedeki fen memuru, yerel gazatede yazan yazar, bölgedeki ticaret ve sanayi odası, belediye başkanı.... bu işlere el atmalı; monotonluktan çıkalım biraz. Hayal gücümüzü" geniş tutalım; sonra ne olacak; çevrede işsizlikten kıvranan, yöreden göç eden insanlar olmıycak çevremizde. Bölgesel kalkınmada hepimizi katkısı olabilir.
bilgin_mutlu84
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 22 Temmuz 2008, 14:28:20 »

National Georaphic dergisinden almış oluduğum bir yazıdır..
bir başkasının yazmış olduğu konu başlığını silme hakkını kendimde görmüyorum...
tüm eleştirileri ve önerilerinizi bu dergiye yapabilirsiniz..benimle bir alakası yok..
linki bulduğum zaman en kısa zamanda yollayacağım...
ama hala nasıl oldu da bu konu buralara kadar geldi inanamıyorum

Emeğe Saygı
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic