Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İstanbul’un Afetlerden Zarar Görebilirliği Sempozyumu  (Okunma Sayısı 3993 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« : 06 Ekim 2010, 10:41:01 »

Selamlar..

04-05/10/2010 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “İstanbul’un Afetlerden Zarar Görebilirliği Sempozyumu”na katıldık.
Sempozyumda İstanbul’un karşı karşıya olduğu doğal afet tehlikeleri ve riskleri, bu afetlerden zarar görebilirliği, farklı bilim dallarının uzman konuşmacıları  tarafından, multidisipliner perspektifte tartışılmıştır.

Aşağıda Sempozyuma katılan Bilim İnsanlarının katıldığı Üniversiteler ve Bölümleri ile kamu kurum ve kuruluşları belirtilmiştir:

BİLDİRİ SUNAN BİLİM İNSANLARININ BAĞLI OLDUĞU ÜNİVERSİTELER
İstanbul Üniversitesi:
      Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü, Jeoloji Mühendisliği Bölümü
      İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD, Psikiyatri ABD,
      Halk Sağlığı ABD, Kalp Damar Cerrahisi ABD, Nefroloji BD,
      Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
      Hukuk Fakültesi
      Siyasal Bilgiler Fakültesi 
      Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi,
      Deniz Bilimleri Enstitüsü,
      Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü
      Orman Fakültesi                     
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü
İstanbul Teknik Üniversitesi:
            Mühendislik Fakültesi
            İnşaat Fakültesi
Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Merkezi
İstanbul Aydın Üniversitesi
Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, İİBF Çalışma Ekonomisi,
Lefke Avrupa Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü
Fatih Üniversitesi Psikoloji Bölümü
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ABD
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ABD

BİLDİRİ SUNAN KAMU KURUM ve KURULUŞLARI

AKUT
İstanbul Valiliği Proje Koordinasyon Birimi
DASK
İTO Sigorta Hizmetleri Meslek Komitesi
İSÜDAK
İstanbul Sağlık Müdürlüğü Ulusal Kurtarma Medikal Ekipleri
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Planı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi

Ayrıca çalışma ile ilgili 10 adet poster çalışması sunulmuştur.

Sempozyumda:
YERBİLİMLERİ,
KLİMATOLOJİK ve METEOROLOJİK AFETLER
ŞEHİRSEL DOKU,
BEŞERİ BİLİMLER,
AFETLERDE SAĞLIK,
AFETLERDE HUKUK ve SİGORTA,
AFETLERDE İDARİ PLANLAMA konularına yer verilmiştir.

Bu kadar farklı disiplinlere ait görüşlerin bir arada bulunduğu bu çalışma çok ciddi anlamda aydınlanmamızı ve bilgilenmemizi sağlamıştır.
Afetlerin oluşum nedenlerinden başlayarak alınabilecek önlemler,
ortaya çıkan olaylar karşısında gerçekleştirlecek arama- kurtarma çalışmaları ile hukuki sorunların çözülmesine yönelik öneriler;
afetzedelerin karşılaşabileceği bireysel ve kitlesel sağlık sorunları ile bunların çözümüne yönelik görüş ve çalışmalar;
şehirleşme ve özel olarak İstanbul'da şehirleşme konusunda yapılan yanlışlıklar ile bu yanlışları ortadan kaldırmada gerçekleştirilebilecek çalışmalar;
anaokulundan üniversiteye kadar eğitim kurumlarının durumu gibi çok çeşitli konuların bir arada tartışıldığı sempozyumun düzenleyicilerine teşekkür ederim.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
ERD
Deneyimli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2010, 12:31:38 »

kemal Hocam sempozyumla ilgili yazı bize ayın 5.de  imzalatıldı. Milli Eğitimin hızına yetişemiyoruz valla
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2010, 12:57:12 »

Hocam çok yazık tabi ki..İstanbul ciddi anlamda doğa afetlerinin tehditi altında. Sorun sadece deprem değil, deprem çok önemli tabi de selin nasıl sorunlar doğurduğunu biliyoruz. İstanbulun belirli bölgelerinde heyelanların ne kadar büyük tehlike oluşturduğunu biz coğrafyacılar görüyoruz, biliyoruz.
Bunların dışında dünyanın en önemli su yollarından biri olan İstanbul Boğazı her an çok ciddi tanker faciası ile karşı karşıya kalabilir yada benzeri bir tehlike ile. gerçi süper projeler!!! varmış buraya alternatif olarak düşünülen...
Tüm bunların çözümü için ilk önerilen şey, eğitim. öğrencilerin eğitilmesi. Bunu sağlayacak tek unsur ise öğretmendir, öğretmenlerdir. Aslında milli eğitim bakanlığının bu tür çalışmalara öğretmenleri zorunlu olarak göndermesi gerekmektedir. Hatta belirli bölgelerde yaşayan öğrenci ve öğretmenlerin ki istanbul bu bölgelerden biridir, zorunlu olarak afet bilinci kazanmaları için eğitimlere alınması gerekiyor. Ama ne yazıkki sizin durumunuzda olduğu gibi yöneticilerimiz bu konuyu yeteri kadar ciddiye almıyorlar. Sonra da ortaya çıkan herhangi bir durumda ahlar vahlar, tedbir alınacaktırlar, yaralar sarılacaktırlar yani içi boş laflar.
Okullara gelen yazıda afetlerin öneminden başka coğrafya dersleri ile de ilişkilendirilebilecek  noktaların varlığı Hüseyin Turoğlu hocam tarafından özellikle belirtildiği halde çok az okuldan öğretmenin katılımı gerçekleşmişti. Hatta bir özel okul öğretmeni arada yanıma gelerek "hocam bizim okuldaki coğrafya öğretmeninin işi (dersi) varmış, idare izin vermemiş ben din dersi öğretmeniyim, beni yolladılar diye dert yandı.
Durumumuz bu sayın hocam.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
hostel1
VIP Üye

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Ekim 2010, 15:52:23 »

bizim okuldada 5 ekimde yazıyı imzalattılar o saatten sonra karşıya geçsek seminerin sonuna yetişirmiydik bilmiyorum!
yaşaray
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 06 Ekim 2010, 20:14:43 »

hocam sempozyumla ilgili elinizde özellikle sunumlar varsa bizimle paylaşırmısınız teşekkürler
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #5 : 06 Ekim 2010, 20:20:36 »

hocam sempozyumla ilgili elinizde özellikle sunumlar varsa bizimle paylaşırmısınız teşekkürler

hocam ne yazık ki sunumları alamadım. Açıkçası talep te etmedik, akademisyenlerin bu konuda birz ketum olduğunu biliyorum. ama http://www.istanbul.edu.tr/izas2010/ adresinden en azından bildiri özetlerini bulabilirsiniz...

albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #6 : 09 Ekim 2010, 11:47:53 »

bizim okuldada 5 ekimde yazıyı imzalattılar o saatten sonra karşıya geçsek seminerin sonuna yetişirmiydik bilmiyorum!
Benim idarecim  işini bilir hocam.. Şimdi bu yazıyı size cuma günü imzalatsa, siz buraya gitmek istersiniz.. ee pazartesi salı bir sürü ders boş geçecek.. okulda curcuna.. boşverin, imzalatın salı günü hem iş olsun hem işi olsun.. afet mi??? tanıdığım tek afet, aşağı sokaktan geçen kızıl saçlı afet...

albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #7 : 09 Ekim 2010, 12:04:17 »

İstanbulun afetlerden zarar görebilirliği mi demiştiniz??? duyamadım...ne alakası var ki şimdi.. ne işi var öğretmenlerin orada.. bırak allahaşkına, dersten kaytarmak istiyorsan rapor al.. bir sürü öğrencinin dersi boş geçecek şimdi. ya birisi dışarda oynarken burnu kanasa?? ne derim ben... yok hocam afet mafewt boş iş.. sen yürü gir dersine..

Kızıl çamur Karadeniz'e dökülen Tuna'yı zehirledi
Kızıl zehir, Tuna'da balıkları yok ediyor. Milyonlarca kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan nehir, tehlike saçıyor...

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic