Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ankara ÖZEL TEVFİK FİKRET O. Coğr. Semp. Sonuç raporu  (Okunma Sayısı 3786 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« : 28 Şubat 2009, 21:03:40 »

Selamlar.. 21 şubatta Ankarada ilk defa yapılan program tanıtım semineri sonuç raporu bir dostum tarafından gönderildi..İzniyle buraya taşımak istiyorum..

21 /02/2009 TARİHİNDE  ÖZEL TEVFİK FİKRET OKULLARINDA COĞRAFYA  DERSİ  PROGRAMI TANITIM SEMPOZYUMUNDA  DİLE GETİRİLEN SORUNLARLA İLGİLİ RAPOR:

1) Coğrafya dersi programının etkin bir şekilde uygulanabilmesi için coğrafya sınıfları açılmasının uygun olduğu,
2) Öğretmenlerin uygulamadaki sorunlarına yönelik hizmetiçi eğitimlerin artırılması,
3) Ders kitaplarında çeşitli yanlışlıların olduğu ve programla tam olarak örtüşmediği görülmektedir. Bu durumun ortadan kaldırılmasının gerekliliği,
4) Özel yayınevleri tarafından yayınlanan yardımcı ders kitapları da benzer bir durumda, müfredatı tam olarak yansıtmamaktadır. Ancak bu tarz kitapların reklamının yeni müfredata uygun olduğu şeklinde olması, müfredatla ilgili yanlış algılama ve yönlendirmelere yol açmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlere devlet kitabı yanında özel yayınevleri kitaplarıyla Talim Terbiye onayı almak koşuluyla alternatif sunmasının gereğine,
5) Eğitim öğretim süreçlerinde Coğrafya öğretim programının kazanımlarının esas alınması,
6) Ders kitaplarının sadece derse yardımcı unsur olduğu velilere de anlatılmasının gerektiği,
7) Meslek liselerinde öğrencilerin hazır bulunuşluk seviyeleri çok düşük olduğu ve bu durumun konuların işlenişinde sorunlara neden olduğu,
Cool Ders kitaplarının ölçme ve değerlendirme soruları ve etkinliklerin ezber bilgilerden uzak öğrencileri düşünmeye yönlendirecek şekilde verilmesinin gerektiği,
9) Kazanımların bazılarında ne istendiğinin açık olarak anlaşılamadığı (somut örnek verilememiştir),
10) Dershaneler okulların önüne  geçiyor. Okulda verilmek istenen değerler dershane ile örtüşmüyor. Dershaneler kendilerini yeni duruma adapte etmelerinin gerektiği,
11) Öğretmenlerin materyaller konusunda desteklenmesinin gerektiği,
12) ÖSS sınavlarına hazırlanan  son sınıf öğrencileri ile bu programı uygulamanın zorluğu,
13) 11 ve 12. Sınıfta Çevre ve Toplum ile Küresel Ortam öğrenme alanlarına yönelik öğretmen yetiştiren kurumların coğrafya bölümlerinde konuyla ilgili derslerin çağdaşlarıyla uyum açısından uyumun sağlanması,
14) Öğretmen yetiştiren Coğrafya Bölümleriyle Ortaöğretim müfredatının uyumun sağlanması,
15) Zümre toplantılarına özellikle önem verilmesinin gerektiği ve eğitim öğretim süreçlerinde birlikte hareket edilmesinin gerekliliği,
16) 11-12 sınıf ders kitaplarında yeni program yaklaşımına uygun bir şekilde konuların kurgulanması gerektiği,

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2009, 21:10:40 »

Kemal Abi merhaba
Sen bu sonuçlardan ne çıkardığına dair bir şey söylememişsin. Ben en çok senin fikirlerini merak ediyorum. Sence hata nerede?

AbuzerKadayıf
Deneyimli Üye

Performans: 223
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2009, 21:11:59 »

Hocam bilgilendirme için teşekkürler.

Hocam yapılacağıyla ilgili epey bi duyuru yapılmasına rağmen sonuçlarının paylaşımı malesef duyurular kadar hızlı olmadı. Katılımın az olduğu yönünde çeşitli duyumlar alındı. Acaba bu şekilde sonuçlarının fazla paylaşılmamamış olması bundan mı kaynaklandı?

Öküzün dünyası gördüğü otlar kadardır...
ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2009, 21:29:26 »

Kemal Abi merhaba
Sen bu sonuçlardan ne çıkardığına dair bir şey söylememişsin. Ben en çok senin fikirlerini merak ediyorum. Sence hata nerede?

Doğu Kemal Abiyi bilmem de ben açıkçası diğerlerinden veya bizlerin devamlı söylediklerinden farklı bir şey göremedim.2005 den bu yana aynı kelamlar.Artık şunu düşünmeye başladım.Havanda su mu dövüyoruz!!!

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2009, 21:38:24 »

Doğu sorun nerede biliyor musun?

16) 11-12 sınıf ders kitaplarında yeni program yaklaşımına uygun bir şekilde konuların kurgulanması gerektiği,

2006'da kitaplar ilk yayınlandığında kitap hatalarıyla ilgili yapılan eleştirleri bir tarafa bırakırsak programı tam olarak kavrayamamış meslektaşlarımızın kitapların içeriğini eleştirmesi ve yazarlarında bu eleştrileri dikakte alarak 11 ve 12. sınıf kitapalrını piyasadaki yardımcı ders kitaplarından daha geniş bir içerikle hazırlamaları. 9-10 ile 11-12 kitaplarını yan yana getiridğiniz zaman içerik konusundaki çark edişi çok rıhat bir şekilde görebilirsiniz.

Programı bilmesi gerekenler böyle yaparlarsa gerisini düşünün artık.

:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2009, 21:39:01 »

Doğu Kemal Abiyi bilmem de ben açıkçası diğerlerinden veya bizlerin devamlı söylediklerinden farklı bir şey göremedim.2005 den bu yana aynı kelamlar.Artık şunu düşünmeye başladım.Havanda su mu dövüyoruz!!!

her eğitim öğretim yılı sonu il zümrelerinden çıkan sonuçlardan farklı bir sonuç göremedim. açıkçası daha doyurucu sonuçlar çıkmasını beklerdim.

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2009, 21:44:03 »

Doğu hocam, sanırım 100 civarında bir katılım olmuş. Bana göre Ankara için oldukça az. Ankaralı coğrafyacılar beni hayal kırıklığına uğrattı. Mutlaka çok önemli sebepleri vardır katılmamalarının. Tabi bu tür toplantıların sonuçlarının katılımcılar tarafından değerlendirilmesi daha uygun oluyor. Bu raporun içeriğine baktığımızda hepimizin kabul ettiği ve doğru gördüğümüz noktalar var. Ancak ben, Yalovadan sonra yaptığımız gibi,Yeşilköy seminerinden sonra benim,nacizane yapmaya çalıştığım gibi, daha çok içeriğe yönelik paylaşımları daha çok merak ediyorum. Çünkü olayın özünü tartışmalar belirliyor.
Mutlaka çok yararlı bir seminer olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bir maddede belirtildiği gibi kitap sorunu devam ediyor. Umarım tüm bu eleştirilerin sonunda ve bir 4 yıl bittikten sonra kitaplar daha farklı hale getirilir. Ankaraya katılan arkadaşlardan bir paylaşım bekledik ama sanırım hepsi yapılan sunumları kendi arşivleri için aldılar ve bizlere göstermemeye kararlılar:) eh madem öyle biz de en kısa zamanda paylaşımların daha üst düzeyde olduğu bir seminer organize ederiz..
Benim rapordan edindiğim izlenim bu:)
ben mesajı göndermeden Uğurun yazdığı mesajı gördüm, bir ilave yapayım. Katılımcılar da keşke bu seminer 2005 te yapılsaydı serzenişinde bulunmuşlar zaten..
Aynı şekilde yeni mesaj olarak Sami hocamın mesajını gördüm bir ilave de oraya yapayım, kitap konusu bitmeyecek gibi.. Ben eskiden yazım komisyonundaki arkadaşların açıkçası iyi niyetle, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını düşünürdüm.Ancak süreçte bence saminin de bahsettiği gibi çevre baskısından aşırı etkilenerek çark ettiklerini, dolayısıyla ellerinden de çok fazla birşey gelmediğini düşünmeye başladım. Bu nedenle de kitap işi baş ağrıtmaya devam edecek. Her ne kadar kazanımları okumak, değerlendirmeleri ona göre yapmak falan önemli ise de kitap ta en az onun kadar önemli..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
albedo
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2009, 22:08:20 »

her eğitim öğretim yılı sonu il zümrelerinden çıkan sonuçlardan farklı bir sonuç göremedim. açıkçası daha doyurucu sonuçlar çıkmasını beklerdim.
Hocam bu resmi rapor, dolayısıyla zümre sonucundan farklı olmasını beklememek lazım.Benim merak ettiğim, arkadaşların yorumlarıyla toplantıyı aktarmaları ama dediğim gibi ankaralı meslektaşlarımız pek ilgi göstermediler buna..

DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2009, 22:44:13 »

Bir Ankaralı olarak eleştirilerini üzerime alıyorum Kemal hocam...
Hafta sonu da çalıştığım için katılamadım. Kimseden de ses çıkmadı. Mail grubuna da gönderdim.

Şahsen ben mail grubuna bir mesaj yollamıştım hatırlıyormusun bilmiyorum oradaki fikirlerim hala geçerli...

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic