Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 12.sınıflarda nasıl bir strateji izliyorsunuz  (Okunma Sayısı 7322 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ante78
Uzman Üye

Performans: 52
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 27 Eylül 2008, 13:19:27 »

hem öss hem ders nasıl bir planlama yaptınız paylaşırsak sevinirim,sözel ve tm bölümleri için.
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 27 Eylül 2008, 13:28:30 »

Bazı arkadaşlardan 12.sınıfta ders saatlerini dolduramıyorum, kendimi eksik görüyorum gibi serzenişler gelmişti.

Bir nevi 12ler 11lerin devamı gibi.Bence Coğrafya asıl görevini üstleniyor.Yani hayatla içiçe, güncel olaylar ve yorumlarla dop dolu.Ayrıca kendimizin ve öğrencilerimizin de yorumlarını almak artık çok daha kolay.

Konulara bir bakarsanız hepsinin hayatımızın bir döneminde yaşadığımız veya yaşayabileceğimiz olaylar olduğunu görürsünüz.

Ben kendi adıma şunları söyleyebilirim. 12. sınıflarda Coğrafya derslerim zevkli geçiyor.Kitaptaki örneklerden hareketle tüm öğrenciler derse katılıp bir şeyler ifade ediyorlar.Zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorum.Genelde de tartışma yöntemini kullanıyorum.Çünkü değişik örnekler ve yorumlar gelince ister istemez tartışma başlıyor.Tabi bu ders kapsamında yaşanan bir tartışma.Ayrıca örnek olay, soru-cevap vb yani o an hangi yöntem uygun geliyorsa onu kullanıyoruz.Ben 12.sınıf Coğrafya dersinden çok memnunum.

Öğrenciler son sınıf oldukları için gerek derslerde gerekse ders dışında bol bol soru soruyorlar.Bunlar da onlar için çok iyi oluyor.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
mustafaali
VIP Üye

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Eylül 2008, 13:36:15 »

9 ay sonra sınava girecek olan öğrencilere dünyanın ekstremleri ya da kültür toplulukları konuları çok cazip gelmiyor(ki bana da safça geliyor)o nedenle öss hazırlık için yararlanabilecekleri konuları tekrar ediyorum.(Tropikal fırtınalar konusunda basınç ve rüzgarları yeniden anlattım çok da isteklilerdi)Sınıfta tutabileceğimiz şu aylarda biraz daha amaca yönelik konu anlatımı yapılmalı diyorum.
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 27 Eylül 2008, 14:19:12 »

9 ay sonra sınava girecek olan öğrencilere dünyanın ekstremleri ya da kültür toplulukları konuları çok cazip gelmiyor(ki bana da safça geliyor)o nedenle öss hazırlık için yararlanabilecekleri konuları tekrar ediyorum.(Tropikal fırtınalar konusunda basınç ve rüzgarları yeniden anlattım çok da isteklilerdi)Sınıfta tutabileceğimiz şu aylarda biraz daha amaca yönelik konu anlatımı yapılmalı diyorum.

Hocam tabiki gerekli yerler de veriliyor ama Ösym'nin ne yapacağı belli olmaz.Yani sınavlarda özellikle 11 ve 12lerden de sorular gelebilir.Gerçi gelse de çoğu öğrenci için pek zor olmayacaktır.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2008, 14:43:43 »

Coğrafyayı sadece 9.sınıf konularından ibaret gören,coğrafyayı ÖSS mantığıyla bildiğimiz klasik soruları çözüp duran zihniyeti anlayamıyorum!Millet alışmış eski düzene!Bol,bol soru çöz dersi bitir(9.sınıf).Diğer 10.11.ve 12.sınıf konuları angarya....Bu zihniyet okulları dersaneye dönüştürmüştür...Öğrenciye sadece test sorusu çözerek coğrafyayı, onun özünü ve ilkelerini kavratamassınız.Hani nerede öğrenci merkezli eğitim!Düşünme,tartışma,yorum yapabilme,karşılaştırma yapabilme,araştırma v.s.Bu ilkeleri sadece test sorusu çözerek mi? kavratacaksınız???Coğrafya herşeyden önce bir doğa bilimidir!Coğrafyanın özü,vizyonu İnsan-Doğa ilişkisine dayanır!!!!Böyle olduğu halde sizler 11.ve 12.sınıflardaki doğa-insan ilişkisine dayalı konuları önemsemeyip çöpe atıyorsunuz..
Bu zihniyette olan arkadaşların ilk önce coğrafya program kitabını baştan sona okumalarını tavsiye ederim..Bizim stratejimiz bellidir.Ya sizinki!!
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #5 : 27 Eylül 2008, 16:29:33 »

Coğrafyayı sadece 9.sınıf konularından ibaret gören,coğrafyayı ÖSS mantığıyla bildiğimiz klasik soruları çözüp duran zihniyeti anlayamıyorum!Millet alışmış eski düzene!Bol,bol soru çöz dersi bitir(9.sınıf).Diğer 10.11.ve 12.sınıf konuları angarya....Bu zihniyet okulları dersaneye dönüştürmüştür...Öğrenciye sadece test sorusu çözerek coğrafyayı, onun özünü ve ilkelerini kavratamassınız.Hani nerede öğrenci merkezli eğitim!Düşünme,tartışma,yorum yapabilme,karşılaştırma yapabilme,araştırma v.s.Bu ilkeleri sadece test sorusu çözerek mi? kavratacaksınız???Coğrafya herşeyden önce bir doğa bilimidir!Coğrafyanın özü,vizyonu İnsan-Doğa ilişkisine dayanır!!!!Böyle olduğu halde sizler 11.ve 12.sınıflardaki doğa-insan ilişkisine dayalı konuları önemsemeyip çöpe atıyorsunuz..
Bu zihniyette olan arkadaşların ilk önce coğrafya program kitabını baştan sona okumalarını tavsiye ederim..Bizim stratejimiz bellidir.Ya sizinki!!

alkışlıyorum ve tüm görüşlerinize katılıyorum sayın hocam..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
cheri
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 27 Eylül 2008, 17:17:20 »

Sayın Albedo Hocam;bu görüşte ve yaklaşımda olan öğretmenlerimizin sayısı arttıkça coğrafyanın daha iyi yerlere geleceğine ve de programın zamanla oturacağına inanıyorum.Her değişim mutlaka biraz sancılı olur!Önemli olan bu süreci en az hasarla atlatabilmek.Bir de tabiiki değişime açık olabilmek.....
Teşekkür ederim...
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #7 : 27 Eylül 2008, 17:28:21 »

hocama katılıyorum coğrafya hayatın kendisidir keşfedelim yaşadığımız ortamı öğrencilerimizle beraber

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 27 Eylül 2008, 19:29:52 »

Sayın arkadaşlarım ben öğrencilerimden gelen istek üzerine sunum hazırlayarak 12. sınıf konularını biraz hızlı geçerek bir hafta ÖSS ye hazırlıkta anlayamadıkları konularla ilgili hazırlanıp diğer hafta tekrar 12. sınıf konularına dönüyorum. Öğretmen için çok zor ve yorucu bir durum oluyor. Ancak öğrencilerin 9. sınıf konularını unuttuğunu düşünürsek bunun bir gereklilik olduğunu düşünüyorum.
sedir
Uzman Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 27 Eylül 2008, 21:30:18 »

arkadaşlar ben öss ve müfredatı ikisini beaber işlemeye çalışıyorum.Dolayısıyla 12.sııf konularını hızlı işliyorum.Ayrıca müfredatı nisan da bitirmeliyiz.Yoksa öğrenci bulamayız.
 cheri hocam sizin söylediklerinize katılmamak mümkün değil.Ama öss olduğu sürece zor.Öğrenci bu konuları zaten yaparım diyor.Bizden 9.sınıf konularını istiyorlar.Özellikle anadolu liselerinde.

cheri
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 27 Eylül 2008, 21:37:30 »

Hocam bizim öncelikli amacımız öğrencilerde coğrafi bir bilinç oluşturmaktır.Bende And.lisesindeyim aynı istekler bizde de var.Ama ben bütün konuları plana uygun şekilde işliyorum.Arta kalan zamanlardada sorularını çözüyorum.
Öğrencinin isteğine uysak coğrafya dersini işleyemeyiz.Varsa yoksa matematik!Bizlerin biraz gayret etmesi lazım.Onlara kalsa coğrafya neki!!
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 27 Eylül 2008, 21:44:14 »

Sayın hocam ben öğrencilere suç bulmuyorum. Sistem onlardan bilinç kazanmalarını değil, soru yaparak sınav kazanmalarını istiyor. Öğrencilerde bizden mecburen anlamadıkları konularda yardım istiyorlar. Bence 12. sınıf konuları hızlı işlenerek bir yandan özellikle coğrafya 9 ilk konuları öğrenciye verilmelidir.
Eyüp VURANEL
VIP Üye

Performans: 1115
Çevrimdışı Çevrimdışı

Ali Güral Lisesi-Kütahya

Site
« Yanıtla #12 : 27 Eylül 2008, 23:39:24 »

12.sınıf konuları oldukça hafif onun için konuyu işleyip test çözüyoruz. geçmiş yılların sorularını çözüyoruz.Ancak zaten son yılında öğrencilere yardımcı olmak gerekiyor. Geçmiş konulara da değiniyoruz. Tabii plana uygun olarak derside işliyoruz.

Ali Güral Lisesi-Kütahya
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« Yanıtla #13 : 28 Eylül 2008, 02:38:40 »

bence yeni programda içeriği zenginleştireceğiz diye coğrafyayı iyice genel kültür dersi haline getirmişler, tam kim 500 milyar ister yarışma formatında. bence coğrafya hayatın kendisidir anlayışıyla ordan burdan her konu programın içine girmiş, bir branşlaşma olmamış. ben öğrencilerin de isteğini gözönüne alarak öss ye yönelik müfredat işliyorum
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #14 : 28 Eylül 2008, 08:48:52 »

Hocam size yürekten katılıyorum amacımız sadece Yüksek öğreteime  öğrenci hazırlmak değil belli bir bilgi birikimi vermek.
  Ne yazık ki okul yönetimi olsun Bakanlık olsun hatta veli hatta hatta medya olsun   Öss de başarımızı sorguluyor. Ben onlara nasıl açıklama yapacağım coğrafyada kaçıncı sırada olduğumuz  soruusnda evet Öss de gerilerdeyiz ama Kitaplarda yer alan  etkinlikleri  konuları çok iyi öğrendiler diye cevap veremiyoruz yada ben veremiyorum. Yada size   bu soru yöneltildiinde ne cavp veririsiniz.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic