Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sunumlar İle İlgili Öneri  (Okunma Sayısı 4763 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Ekim 2007, 18:59:44 »

İnternet kullanımı bölümünde bir arkadaşımızın açtığı "şifre kırma " ile ilgili bir ekleme yapmak isterim.Bizim sitede emeğe saygının ön planda olması gerektiğine inanıyorum.Bir kimse emek çekmiş ve bir ürün ortaya koymuşsa onda değişiklik yapma hakkı üretende olmalıdır.Hatalı, yanlış veya sorunlu durum varsa ilgili uyarılıp  düzeltme yapması sağlanabilir.Bir başkasının yaptığı üründe değişiklik şık bir davranış değil.Süzgecimizden geçirip onaylıyorsak alırız beğenmemişsek siler atarız olur biter.
  Benim son hazırladığım bir sunu bu konuya tam uyuyor.Yabancı bir siteden sunum hazırlamak için izin istedim.Ticari olmamak ve öğrencilere faydalı olmak şartıyla izin verildi.Bu ileti örneklerine sununun ilk karelerinde
yer verdim.Bu çalışmanın herhangi bir şekilde değiştirilmesini istemem.Bir arkadaşımızın bunda değişiklik yapması bence uygun değil.
  Eğer internet ortamında dolaşan sunulardan değil ve kaynaklar gösterilerek yapılmış orjinal bir çalışma ise bunda değişiklik yapılmamalı,aynen kullanılmalı.
  Bilgi paylaşılmalı ama emeğe de saygı şartıyla.

Herkese iyi çalışmalar dileğiyle.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
kaldera79
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2007, 19:03:52 »

Hocam ağzınıza sağlık. sizinle bu konuda aynı fikirdeyim. görüşlerimi de belirttim. ama karşılık olarak mesajlarım silindi.
sezgin
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2007, 19:08:36 »

Hocam doğru söylüyorsun emeğe saygı gösterilmeli
orojenez
VIP Üye

Performans: 220
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2007, 19:24:45 »

kaldera79 arkadaşım mesajlarında silinmeyecek gibi değildi.tamam  emeğe saygı  duyarım .teşekkürümüde yaparım.sizede açıklamamı yaptım.ben sustum ama burda susmayacağım.çünkü orda öğretmenleri ve öğretmenliği başka türlü gösterdin...konu iyice çığrından çıkıp başka yöne kaydı..bu sitede öğrencilerde var yazılanları onlarda okuyor...(kullandığımız çoğu bilgisayar programları  o zaman ahlaki değerlere uymuyor..onlarıda kullanmayalım...)

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 29 Ekim 2007, 19:26:50 »

Hocam bahsettiğiniz konunun cevabı zaten her yerde aynı yani ticari amaçla olmayıp eğitim amaçlı olan her sunu ya da video yasaldır ve izin verilir. Bir arkadaşım trt ye tv den kaydettiği videoları arşivlediğini ve okulda kullandığını ve bunun bir mahsuru olup olmadığını sordu. Cevap ise aynıydı yani okul  dışına maddi kazançla çıkmadığı için hiç bir sakıncası yok. Bo konuya takılmayın ve üretmehe devam edin derim..

Fahrettin ASPİRİN
kaldera79
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Ekim 2007, 19:28:59 »

kaldera79 arkadaşım mesajlarında silinmeyecek gibi değildi.tamam  emeğe saygı  duyarım .teşekkürümüde yaparım.sizede açıklamamı yaptım.ben sustum ama burda susmayacağım.çünkü orda öğretmenleri ve öğretmenliği başka türlü gösterdin...konu iyice çığrından çıkıp başka yöne kaydı..bu sitede öğrencilerde var yazılanları onlarda okuyor...(kullandığımız çoğu bilgisayar programları  o zaman ahlaki değerlere uymuyor..onlarıda kullanmayalım...)

Atalarımızın çok güzel bir sözü var sadece onu söyleyeceğim.

Su-i Misal Emsal Olmaz.
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 29 Ekim 2007, 19:31:27 »

Özür dileyerek bireklemedaha yapmak istiyorum hatta site yöneticisi de isterse bu uyarıyı koysun. Eğer ben bir üretici olarak sunumumu siteye ekliyorsam bunun eğitim amacıyla kullanılması içindir yani isteyen istediği yapar anlamında koyuyorum dolayısıyla konulan sunumlarda herkes istediği değişikliği yapabilir çünkü örneğin bir harita bilgisi sunumunda isteyen öğretmen harita örneği olarak yaşadığı yerin haritasını öğrencinin dikkatini toplamak için kullanabilmeli dolayısıyla ben tam tersi şifreli sunumu yayına vermenin sakıncalı olduğu taraftarıyım. Şifreler mkırılsın yok olsun eğitim önünde hiç bir engel kalmasın.

Fahrettin ASPİRİN
kaldera79
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 29 Ekim 2007, 19:36:36 »

Özür dileyerek bireklemedaha yapmak istiyorum hatta site yöneticisi de isterse bu uyarıyı koysun. Eğer ben bir üretici olarak sunumumu siteye ekliyorsam bunun eğitim amacıyla kullanılması içindir yani isteyen istediği yapar anlamında koyuyorum dolayısıyla konulan sunumlarda herkes istediği değişikliği yapabilir çünkü örneğin bir harita bilgisi sunumunda isteyen öğretmen harita örneği olarak yaşadığı yerin haritasını öğrencinin dikkatini toplamak için kullanabilmeli dolayısıyla ben tam tersi şifreli sunumu yayına vermenin sakıncalı olduğu taraftarıyım. Şifreler mkırılsın yok olsun eğitim önünde hiç bir engel kalmasın.

hocam ısrarla ben şunu anlatmaya çalışıyorum ama anlatamıyorum galiba. kişi şifreli olarak sunum paylaşmış ve sadece salt okunur olarak açılabiliyor. sizde sunumda hata olduğunu gördünüz yada beğenmediniz. o zaman diyorumki sunumu kullanmayın. yada oturun kendiniz sunum hazırlayın. böylece o arkadaşın hakkına da tecavüz etmemiş olursunuz. belliki sunumu ekleyenin değiştirilmesi için rızası yok. bu hiç mi önemli değil? anlatmak istediğim bu.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 29 Ekim 2007, 19:42:15 »

Burada isim zikretmeden olaylar hakkında konuşur ve eleştiri yaparsak gereksiz kırgınlıklar ve yanlış anlamalar olmaz.Ben isimleri anmadan bir durum tesbiti yaptım ve görüşümü belirttim.Kırıcı olmadan,alınganlık göstermeden tartışırız.Burası büyük bir camia ve burada olmaktan gurur duyar acımızı da sevincimizi de,ürünlerimizi de paylaşırız.Ama orjinale saygı duymalıyız.

orojenez
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 29 Ekim 2007, 19:42:59 »

kaldera79 arkadaşım.ben sana bir şey anlatayım bir sunu indirdim salt okunurdu.2-3 hata buldum sunumda.sunuyu yapan arkadaşa bildirdim.bana tamam düzeltirim dedi.düzeltilmiş halini yeniden indir dedi.düzelttimi bilmiyorum.dosyanın boyutuda baya büyüktü.her yanlıştan sonra düzeltildimi diye yeniden indiremem sunuyu bende tabi indirmedim tekrar.kısıtlı internet kullanıcısıyım..

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 29 Ekim 2007, 19:45:35 »

Sayın orojenez,konuyu gereksiz yere uzatmanın gereği yok.Burada bırakalım herkes mesajı almıştır sanırım.

orojenez
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 29 Ekim 2007, 19:48:26 »

ben uzatmıyorum arkadaşım...gayet kibarca tartışıyorum...

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #12 : 29 Ekim 2007, 20:01:53 »

Değerli Meslektaşlarım;

Bazen çok masumane bir şekilde açılan bir konu hiç düşünmediğimz pozisyonlara gelebiliyor. Onun için elimizden geldiği kadar ifadelerimize dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Burası bir paylaşım platformu. Hiç kimse herhangi bir paylaşım yapmaya zorlanmıyor. Paylaşımda bulunan meslektaşlarımız bu paylaşımları bizler istiyoruz diye değil kendi çalışmlarının diğer meslektaşları tarfından da kullanılmasını istedikleri için bunu yapıyorlar. Bizler hiç kimseye neden destek olmuyorsun diye bir yaptırım uygulamıyoruz. Kaldı ki sitenin ilk gününden itibaren üye olan, her gün siteyi ziyaret eden fakat şu ana kadar tek bir teşekkür dahi etmeyen üyelerimiz mevcut. Bunlara karşı hernangi bir yaptırımız yok. Bu şekilde davranmak onlara kalmış bişey.

Ama destek olmadığı, paylaşımda bulunmadığı halde site içerisinde gerilimlere yol açacak ortamları doğuranlara da kusura bakmasınlar müsamaha gösteremeyiz. Hele de hiçbir menfaat gözetmedikleri halde siteyi sahiplenen, gece gündüz bunu bir iş olarak görüp maddi manevi emek harcayan moderatör ve üyelere karşı yapılan her türlü filin karşısında olduğumuzu, özel mesajlarla hakaretlere varacak ifadelerin kesinlikle kabul edilemeyecek bir davranışın karşısında olduğumuzu ve bunun için gereken ne ise site yönetimi olarak da yapmaktan kaçınmayacağımızı bilmelerini isteriz.

23,000'e varan bir kitlenin içerisinde zaman zaman provakatif söylemlerin olabileceğini düşünerek bu tür düşünce içerisinde olan kullanıcıların tüm çabalarına rağmen bu ortamın her geçen gün değerli meslektaşlarımızın ve diğer kullanıcılarımın desteği ile daha da büyüyeceğini biliyor, tüm üyelerimize sagılarımızı sunuyoruz.

anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #13 : 30 Ekim 2007, 13:00:26 »

Hocam ben hala daha anlamadım sunun içeriğinde yapılan değişikleri sadece kişi ismi olarak algılanıyor. Bu konuda bilgisayarımda onlarca sunu var değiştirlimiştir.Hepsinin sonunda da sunuyu hazırlayan arkadaşın ismi vardır teşekkür yazısıda vardır.Neden salt okunur olarak okadar byüklükteki dosyayı indirmeye çalışayım. O zaman salt okunur oalrak gönderilen sunuları indirmem  pdf dosyasında da aynı sıkıntıları yaşıyoruz. Onlarca pdf dosyası var çok güzel bilgiler var ama  çevre şartlarına uymayan bilgilerde var ben kullanamıyorum. O şekilde gönderilen sunulardan sadece ben faydalanabiliim öğrenciler faydalanmayacak. Kaldıki orojenez hocam burada bu proğramı vermese bile çok kolay olarak insanlar intenette ulaşabiliyor.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
Bulut
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 30 Ekim 2007, 14:08:13 »

ben Anafartalar ve Orojenez hocalarıma katılıyorum
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic