Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Rubrik Bölümü Açılsın  (Okunma Sayısı 3009 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 06 Eylül 2007, 11:39:35 »

Arkadaşlar bakanlığında artık şiddetle tavsiye ettiği ve hatta artık uygulanması için mecbur bıraktığı uygulamalara da yer açalım. Dereceli puanlama sistemi (rubrik) bunlardan biri. Öğrencinin sınav kaygısı olmadan kendisini ölçebildiği süper bir değerlendirme tekniği. İşte bir örnek;
http://rapidshare.com/files/53774849/10rubrik1.zip.html

Fahrettin ASPİRİN
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Moderator

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #1 : 06 Eylül 2007, 11:47:52 »

inceledim .uygulanması iyi sonuçlar verecek bir yöntem zaten yeni müfredatta bu uygulama var ama öğrencinin değerlendirmesinin de katılması. özdeğerlendirme anlamında etkili olacak tır. uygulanabilir. etkinlikler hazırlandıktan bir hafta sonra cevapları gönderilir. ben destek veriyorum . Açılsın

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Eylül 2007, 15:38:04 »

Bu konu yeni bölüm açılmasa bile ilgili sınıfların 'Etkinlikler' bölümü altında değerlendirilebilir.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
madi06
Uzman Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 06 Eylül 2007, 15:43:25 »

KATILIYORUM..GÜZEL OLUR...
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 06 Eylül 2007, 15:46:34 »

Bu konu yeni bölüm açılmasa bile ilgili sınıfların 'Etkinlikler' bölümü altında değerlendirilebilir.
[/quote
evet bence doğru olan budur. tabi konu açılsada fark etmez.
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 06 Eylül 2007, 17:51:47 »

Rubriklerin uygulanışı da yapılması kadar çok büyük önem taşıyor. Rubrikler (bu ingilizcesi bakanlığın önerisi dereceli puanlama ölçeği ama çok uzun) öğrenciye dağıtıldıktan sonra belli bir süre veriliyor (en fazla 15 dk ve 2-3- sorudan oluşmalı öğrenciyi sıkmamalı, konunun özünü vermeli) süre sonunda cevap anahtarı veriliyor. (Bunu bilen ve nota dönüşmeyeceğini bilen öğrenci kopyaya da yeltenmiyor) 5-6 dk. da değerlendirme süresi veriliyor. Öğrenci kendi hanesine notlarını verdikten sonra sınıfça cevaplar tartışılıyor ve öğretmen aldığı cevaplara örnek puanlar vererek öğretmen hanesini de öğrenciye doldurtuyor. (bu kalabalık sınıflar için mevcut az ve vakit varsa öğretmende kağıtları notlandırabilir) Uygulama sonunda öğretmen tarih atarak imzalıyor. Öğrenci de hem sınav öncesi tekrar yapmış oluyor hemde portfolyo (ürün seçki dosyası=bakanlık:) dosyasına gelişimini gösteren bir belge olarak ekliyor. Ben 3 yıldır bu uygulamaları yapıyorum (okul uygulaması). Oldukça ilerleme kat ettik sorularınız olursa cevaplayabilirim. Uygulamanın özu bu kadar.

Fahrettin ASPİRİN
yaykanat
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 06 Eylül 2007, 18:27:05 »

Evet hocam kesinlikle yaygınlaştırılması gereken bir etkinlik. Bence bunu uygularsak çok faydasını göreceğiz. Önerinizi destekliyorum. İlk puanınız benden.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic