Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dünya kadınlar günü ...  (Okunma Sayısı 7535 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« : 07 Mart 2008, 22:39:31 »

Sitemizin tüm bayan üyelerinin 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.

Ülkemizin aile yapısının  her ne kadar ataerkil bir yapıya sahip olduğu söylensede herkes çok iyi biliyorki ailede son söz evin annesinde bitiyor :Smiley   
Ünlü Türk düşünürü İbrahim Tatlıses'in dediği gibi "Kadınlar bir çiçektir" :Smiley

&&&&&&          Tüm dünya kadınlarının günü kutlu olsun        &&&&&&

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 07 Mart 2008, 22:42:48 »

Bende tüm kadınların gününü kutluyorum ama onları herzaman hatırlamak gerek 8 martla sınırlandırmayı doğru bulmuyorum. Yani hergün kadınlar günü olsun diyorum...

Hergün 8 mart..
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 07 Mart 2008, 22:43:57 »

Çok teşekkür ederim cahit öğretmenim ilk teşekkürü ben edeyim bir bayan olarak Smiley
söylenecek söz kuracak cümle bulamıyorum çünkü bayanları tarif etmek için kelimeler yetersiz,kifayetsiz kalıyor Smiley
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Moderator

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #3 : 07 Mart 2008, 22:44:30 »

Sitemizin tüm bayan üyelerinin 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.

Ülkemizin aile yapısının  her ne kadar ataerkil bir yapıya sahip olduğu söylensede herkes çok iyi biliyorki ailede son söz evin annesinde bitiyor :Smiley   
Ünlü Türk düşünürü İbrahim Tatlıses'in dediği gibi "Kadınlar bir çiçektir"

Tüm dünya kadınlarının günü kutlu olsun..................

Aynı dileklere ben de katılıp bayan  arkadaşlarımın dünya kadınlar gününü kutluyorum.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 07 Mart 2008, 22:45:09 »

Huh? Huh? Huh?

sercanx öğretmenim, Ka... Genç bu dediğinizi duymasın.... Wink

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #5 : 07 Mart 2008, 22:49:11 »

Huh? Huh? Huh?

sercanx öğretmenim, Ka... G..ç bu dediğinizi duymasın....

Hocam inanki ne dediğinizi anlamadım :Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #6 : 07 Mart 2008, 23:10:15 »

Yer ABD, tarih 8 Mart 1857. New York’ta 40 bin kadın dokuma işçisi, ağır çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla greve başlar. Greve acımasızca müdahale edilir. Ve Cotton tekstil fabrikasındaki dokuma işçileri fabrikaya kilitlenir. Bu sırada çıkan yangında 129 kadın işçi can verir.
Yine ABD’de ve bu kez 1911 yılındayız.
Hamlet’teki tavuk işleme fabrikası alev alır. Giriş kapılarının çoğu kilitli olan fabrikada çalışmakta olan, çoğunluğu kadın ve göçmen 200 işçiden 25’i ölür. Ölenlerin 18’i kadındır.
Yer ABD, tarih 8 Mart 1857. New York’ta 40 bin kadın dokuma işçisi, ağır çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla greve başlar. Greve acımasızca müdahale edilir. Ve Cotton tekstil fabrikasındaki dokuma işçileri fabrikaya kilitlenir. Bu sırada çıkan yangında 129 kadın işçi can verir.
Yine ABD’de ve bu kez 1911 yılındayız.
Hamlet’teki tavuk işleme fabrikası alev alır. Giriş kapılarının çoğu kilitli olan fabrikada çalışmakta olan, çoğunluğu kadın ve göçmen 200 işçiden 25’i ölür. Ölenlerin 18’i kadındır.
Yer Filipinler, tarih 8 Mart 1997.
Çalıştığı kot fabrikasında sevk edilecek ürün fazlalığından dolayı eve gitmesine izin verilmeyen Alonzo Carmelita, bir hafta boyunca gece vardiyasında çalışır. Durumunun ağırlaşması sonucunda hastaneye yatırılır. Ve burada, 8 Mart 1997’de yaşamını yitirir.
Yer Türkiye, tarih 2005.
Bursa’da iplik üretilen fabrikada, yangın çıkması sonucu iki çocuk ve biri hamile olmak üzere beş tekstil işçisi kadın, gece yarısı vardiyadayken yanarak ölürler. Çalışanların çoğunun kadın olduğu fabrika yangına karşı sigortalı, ölen işçiler ise sigortasızdır.
Kadınların, halen kapitalizmin ilk yıllarındaki çalışma koşullarını aratmayacak şartlarda çalıştıklarını gösteren yüzlerce örnek verilebilir. Yukarıda anlatılan bu olaylarda hayatını ya da kişiliğini kaybeden kadınların ortak noktası, örgütsüz ve güvencesiz çalıştırılmaları ve yoksul olmalarıdır. Özellikle neo-liberal politikalarla birlikte yürüyen küreselleşme sürecinde, ihracata dayalı sanayileşme politikalarının benimsendiği ileri kapitalist ülkeler dahil pek çok ülkede, kadın işgücü, esnek istihdam koşullarında piyasaya çekilmektedir. Yeni kapitalizmin küresel üretim ve pazar zincirleri, serbest ticaret bölgeleri, ucuz işgücüne dayanan büyüme stratejileri, kadınları bu politikaların kurbanları haline getirmektedir.
Eş, anne, ev kadını
Türkiye’de kadınlar, işgücü piyasasının en dezavantajlı grubunu oluşturuyor. Kadınlar arasında 1990 yılında yüzde 34 olan işgücüne katılma oranı, 2006 yılında yüzde 25’e düşmüştür. Kadınların yaklaşık yüzde 50’si ücretli ve yevmiyeli, yüzde 37’si ise ücretsiz aile işçisi olarak çalışıyor. 1991 yılında yüzde 6.1 olan kadınlar arasındaki işsizlik oranı, 2006’ya gelindiğinde yüzde 11’e yükselmiştir.
Uygulanan tarım politikalarının kırsal alandaki çözülmeyi beraberinde getirmesi, tarımda ücretsiz aile işçisi olan kadınların, kente göçle birlikte cinsiyete dayalı toplumsal ve aile içi işbölümü, kadınların hareket alanlarını daraltan sosyal ve kültürel faktörler, Türkiye’de kadın istihdamının önündeki engellerdir. Toplumda kadın işgücüne yönelik geleneksel bakış tarzının ve kadınların kendilerine biçtikleri öncelikli rol, “eş, anne” ve “ev kadınlığı”dır. Kadınların istihdam biçimi de bu tanımlamalara uyumlu olmaktadır. Kadın emeği genellikle ucuz emek, yardımcı aile işçisi ve ücretsiz aile işçisi olarak görülmektedir.
Görünmez emek katmerlendi
Özelikle vasıf ve eğitim düzeyi düşük olan kentli kadınlar arasında, ev eksenli çalışmanın yayıldığı görülmektedir. Bu durum, kanunların yüklediği maliyetlerden ve zorunluluklardan kaçan işverenlerin özellikle dokuma, tekstil ve elektronik alanında taşeronlaştırma ve eve iş verme sistemini yaygın bir şekilde kullanma olanağını artırmaktadır.
Evde gelir getirici faaliyet yürüten kadınlar, kendilerini çalışan biri olarak değil ev kadını olarak tanımlamaktadır. Çok düşük de olsa bir ücret karşılığı ve herhangi bir güvenceye sahip olmadan yapılan işler, ev işlerinin bir eklentisi haline dönüşmektedir. Dolayısıyla ev işlerine harcanan emeğin görünmezliği yanında evde gelir getirici işler de görünmez kılınmaktadır.
Emekçi kadınların günü
İşgücüne dahil olabilen kadınlar kayıt dışı, düşük ücretli, örgütlenmenin çok zor olduğu işyerlerinde ve ev içinde üstlendikleri rollerle uyumlu işlerde istihdam edilmektedirler. Sendikalaşma oranları son derece düşüktür. Ne çalışma yaşamında ne de toplumda yeterince temsil edilebilmektedirler. Örgütsüzlükleri, ağır çalışma koşullarını besleyen bir etkiye dönüşmektedir.
Burada yer verebildiğimiz ve veremediğimiz tüm nedenlerden dolayı 8 Mart, yumuşatılmış bir ifade olan “Dünya Kadınlar Günü” olarak değil ağır şartlar altında ezilen “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmalıdır."

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
Serkan ALTUNER
VIP Üye

Performans: 141
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 07 Mart 2008, 23:36:05 »

Tüm kadınlarımızın dünya kadınlar gününü kutluyorum....
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Mart 2008, 09:03:22 »

Ben de tüm bayan üyelerimizin gününü kutlar, sağlıklı, mutlu, huzurlu yıllar temenni ederim.
baksu
Moderator

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 08 Mart 2008, 09:14:25 »

Baştacımız olması nedeniyle "Türk Kadınının" her gününü kutluyorum. kusura bakmayın ama 8 mart da neymiş.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 08 Mart 2008, 09:55:19 »

Anne,bacı, eş ve kızlarımızın;tüketim politikalarında imaj olarak ve tüketim politikalarına alet olarak kullanılmasını kınıyorum.
Hanımefendilerimizin yılın her günü mutlu ve huzurlu olması dileklerimle...
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #11 : 08 Mart 2008, 10:03:46 »

Kadınlarımızı, bir de Büyük Şair Nazım Hikmet'le hatırlayalım mı? İşte Bizim kadınlarımız bu!

KADINLARIMIZ

Toprak öyle bitip tükenmez, /dağlar öyle uzakta,
sanki gidenler hiçbir zaman
hiçbir menzile erişemeyecekti.
Kağnılar yürüyordu yekpare meşaleden tekerlekleriyle
Ve onlar
ayın altında dönen ilk tekerlekti.
Ayın altında öküzler
başka ve çok küçük bir dünyadan gelmişler gibi
ufacık kısacıktılar
ve pırıltılar vardı hasta kırık boynuzlarında
ve ayakları altından akan
toprak,
toprak,
ve topraktı.
Gece aydınlık ve sıcak
ve kağnılarda tahta yataklarında
oyu mavi humbaralar çırılçıplaktı.
Ve kadınlar
birbirlerinden gizleyerek
bakıyorlardı ayın altında
geçmiş kafilelerden kalan öküz ve tekerlek ölülerine.
Ve kadınlar
bizim kadınlarımız:
korkunç ve mübarek elleri
ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
anamız, avradımız, yarimiz
ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve kara sabana koşulan ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
kadınlar,
bizim kadınlarımız

şimdi ayın altında
kağnıların ve hartuçların peşinde
harman yerine kehriban başlı sap çeker gibi
aynı yürek ferahlığı,
aynı yorgun alışkanlık içindeydiler.
Ve onbeşlik şaraplenin çeliğinde
ince boyunlu çocuklar uyuyordu.
Ve ayın altında kağnılar
yürüyordu Akşehir üzerinden Afyon`a doğru.

NAZIM HİKMET

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 08 Mart 2008, 10:13:21 »

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadının ezilmişliği gibi mevzuları tekrarlamaktan başka bir icraatı bulunmayan
''kadın hakları savunucularının çıkardığı bu göstermelik gün çok anlamsız benim için.... Sad
  Herkesin hakettiği kadar hak sahibi olması taraftarıyım. Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum. ''Eşitliği değil Hakkaniyeti savunuyorum....

Türk tarihinde kadın her zaman haklı yerini korumuştur.Göktürklerde ve Hun Devleti'nde devleti başkan (hakan) ile karısı(hatun) bbirlikte temsil etmiştir. Tarihi kaynaklara göre VIII. Yüzyıl Orhun Kitabelerinde Türk kadınından saygı ile bahsedilen ifadelere yer verilmiştir. medeni ülkelerin hangi tarihinde böyle bir şey var ?

İslam dini kadının o çağlarda pek pek çok yerde yaşadığı kötü şartlardan ve istismardan kurtarılmasını da ihtiva eden kadının haklarının bir kısmını erkeğin kararlarından bir toplum veya din nizamına sokulmasını öngören , değişen çağa göre yorum yapılmasına açık bir inanç sistemi olarak ortaya çıkmıştır. İslam dini kadına , toplumda o güne kadar sahip olmadığı bir yeri vermiştir....
       Kurtuluş Savaşı döneminde Türk kadınının cepheye giden erkeklerin yerine çalışma hayatına yoğun bir şekilde iştirak etmeye başladığı görülür. Türk kadını Halide Edip ADIVAR ile kurtuluş ümidini büyük kitlelere yayarken bir taraftan kandil ışığında kardeşi Mehmetçiğin yaralarını sarmış diğer taraftan omuz omuza savaşmıştır.
       Hiçbir medeniyette Türk tarihinde kadına verilen değer görülmemektedir...

''Cennet anaların ayağı altındadır'' ( Hz. Muhammed )

''Şuna kani olmak lazımdır ki dünya yüzünde her şey kadının eseridir. (M. Kemal )

KADIN

Kalıp değil bir fikir...
Elmas sorguçlu fakir;
Açıkta sırrı bakir;
Kadın...

Çölde kaçan bir serap;
Yönü kementli mihrap...
Madeni som ıstırap;
Kadın...

Dipsiz hasrete tuzak;
En yakınken en uzak....
Tadı zehrinde erzak;
Kadın...

Bir işaret, bir misal;
Ayrılık remzi visal...
Allah'a yol bir timsal;
Kadın...

NECİP FAZIL

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #13 : 08 Mart 2008, 10:26:43 »

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
ardanuç
VIP Üye

Performans: 78
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 08 Mart 2008, 11:56:38 »

"Dünya Emekçi Kadınlar Günü"
kutlu olsun..
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic