Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: coğrafyacıların jeomorfolog olarak çalışması  (Okunma Sayısı 9041 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
melih_34
Uzman Üye

Performans: 79
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 21 Eylül 2010, 18:25:37 »

Değerli meslektaşlarım yaptığım araştırmada coğrafyacılar jeomorfolog olarak kamu kuruluşlarında çalışabilir.Hatta DSİ, KARAYOLLARI KÖYHZİMETLERİ(İLÖZEL İDARESİNE BAĞLANDI).... gibi kuruluşlarda Jeomorfolog kadrosu var lakin yıllarca orda görev yapan eski coğrafycı jeomorfologlar yeterince bilimlerine sahip çıkmadıkları için kamu kuruluşları KPSS sonucuna göre yapılacak yerleştirmelerde jeomorfolog kadrosunu bildirmiyorlar. Maalesef bizim branşımıza yine mühendisler (özellikle jeoloji) el atmış. birlik olup bu hakkı ele geçirmeliyiz diyorum. artık hakkımızı almamız gerek miyor mu? sizler neler düşünürsünüz? iş bulmuş bir öğretmen olarak diğer arkadaşlarımızı ve bilmimizi düşünmemiz gerek miyor mu? hadi artık kamu kuruluşlarına baskı zamanı bilgisi ve fikri olan lütfen paylaşsın.

oku,ilme etme şek kırk cahilden iyidir bir eşek
talveg
Deneyimli Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2010, 20:52:56 »

Bildiğim kadarıyla, Fiziki Coğrafya Anabilim dalı YÜKSEK LİSANS mezunlarına aynı zamanda Jeomorfolog ünvanı da veriliyor ve kurumlarda çalışabiliyor.Fakat uzun zamandır bu kurumlara coğrafyacılardan bu kurumlara atanan kimse olmamıştır heralde. Çünkü çoğu meslektaşımız bu durumdan habersiz olduğu gibi, kurumlarda bu konuya ilgisizler. Ayrıca, öğretmenlik belkide daha cazip geliyor insanlara.
özlem1
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 22 Eylül 2010, 05:56:46 »

1980 li yıllarda A.Ü.D.T.C.F 'de lisans mezunlarına JEOMORFOLOĞ sertifikası da ayrıca veriliyordu.Fakat bizim daha sonra fakülteye girdiğimiz yıllarda bu uygulama kaldırıldı,itiraz eden de olmadı.Tabii ki; özellikle FİZİKİ COĞRAFYA bölümüne bu unvan yakışır.Fakat biz coğrafyayı bir bütün olarak aldık,fiziki ve beşeri diye ayrılmadı.Şimdi ise dört ana bölümden oluşuyor.Beşeri ve İktisadi Coğrafya", "Bölgesel Coğrafya", "Fiziki Coğrafya" ve "Türkiye Coğrafyası".
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #3 : 26 Eylül 2010, 04:10:32 »

Arkadaşlar bu konudaki sorunlarımızı ve şikayetlerimizi sürekli olarak BAŞBAKANLIĞIN sitesinde şikayet dilekçesi olarak bildirirsek bu iş olur çünkü; gerçekten ilgileniyorlar ve ilgili mercilerde soruşturma açıyorlar adresi veriyorum denemekte fayda var. Hakkımızı resmi mercilerde aramalıyız. Coğrafyacıların dışında sentez yapabilen alan sahibi bilim adamları yoktur. Belediyelerde şehir planlaması; coğrafi bilgi sistem merkezleri; gibi alanlarda çalışabileceğimiz gibi Devlet Meteoroloji, MTA, TÜBİTAK, Devlet Planlama Teşkilatı gibi kritik noktalarda görev alabilmemiz gerekmektedir. Aksi taktirde Türkiye Coğrafyası ve Coğrafyacısı tarihe gömülecek. Şikayetlerimizi şu adrese bildirelim hadi: (başvuru kısmına dilekçe tadında şikayetlerinizi bildiriyorsunuz ve bu şikayetleri dillendirirken çalışmamız gereken kurumları da yazıyorsunuz ve böylece Başbakanlık bu kurumlardan hesap soruyor; şikayetleri takip etmeyi unutmayın ve başvuru numaranızı bu sebepten dolayı kaybetmeyin) http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/Bimer/pBimerMain.aspx

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
türkü
VIP Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Eylül 2010, 08:37:06 »

Yüksek lisansımı Jeomorfolojide yaptım belgemi aldım sözünü ettiğiniz bir sürü kuruluşa başvurmama rağmen gerek cinsiyetçi bir neden, gerekse deneyim eksikliğinden dem vurularak alınmadım.Doğrudur bizim olanı almalı sahiplenmeliyiz ancak mevcut eğitimin buraların beklentilerini yanıtlayacak türdemi, rekabet edilebilirmi(jeologlarla) iyi tartılmalıdır. Bitirilen yüksekokulun etiketi de etkili olacaktır düşüncesindeyim.
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 26 Eylül 2010, 11:59:03 »

sene 1990 ben coğrafya bölümüne girerken jeomorfolog belgesi veriliyordu fakat 1994 yılında mezun olduğumda bu belgeyi vermediler gerekce olarak da bilimum yazı ile kaldırılmış olduğunu ifade ettiler aslında mahkemeye versek alabilirdik belki kazanılmış haklar geri alınmaz diye fakat Türkiye de haktan ve hukuk tan ne kadar bahsedebiliriz.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 26 Eylül 2010, 13:40:55 »

Lisans düzeyinde jeomorfolog belgesi verilmesi 1981 yılında YÖK yasasının kabulü ile sona ermiştir. Bu yasadan önce bilindiği gibi lisans düzeyinde Fiziki Coğrafya, Beşeri Coğrafya, Türkiye ve Ülkeler Coğrafyası kürsüleri ayrı programlar uyguluyor ve ayrı öğrenci alıyorlarda. Fakat 1981 yılında kürsüler kaldırıldı ve tek bir coğrafya eğitim programı uygulanmaya başladı. Bu nedenle lisans düzeyinde jeomorfolog belgesi verilmeye son verildi ve fiziki coğrafya bilimdalında yüksek lisans yapanlara verilmeye başlandı. Ancak görmesemde bazı bölümlerde lisans düzeyinde jeomorfolog belgesi verildiğini birkaç kez duydum. Bu durum yasal değildir. Jeomorfolog alımına gelince kurumların çoğu bunu kurumlar arası geçişle hallediyorlar. Alım için ilan vermiyorlar. 
karacamcog
Yeni üye
*

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 27 Eylül 2010, 07:14:39 »

İhsan Bey.Ben 84 mezunlarındanım...(Osman KILIÇ)Benim jeomorfolog ünvanım var....(DTCF'den).Dediğinize göre geçerli değil galiba...Ama 81 nerdeee.84 nerde....Pek çok arkadaş da galiba jeomorfolog üvanıyla değişik yerlere girdiler...Karyolları,meteoroloji gibi.....Neyse emekliliği gelmiş bir jeomorfolog olduğumu düşünürken şimdi ofsyt bayrağı mı kaldırılıyor...
Neyse ilgili tartışmalar o yıllarda da yapılıyordu.Jeomorfolojinin teknik eleman olarak tanımlanması da o yıllarda yapıldı sanırım..Ancak bir jeomorfoloji kongresinde İhsan Ketin jeomorfolg ünvanının yüksek lisansa tabi olması gerektiğini söylemişti.(Öğrenciydik)O gün bugün pek bir şey değişmedi galiba ...Yeni arkadaşlara teknik destek gerekiyor.Akademik düzeyde çalışmalar gerekiyor....Coğrafyanın bu özel bölümü hakkıyla değerlendirilirse çok gerekli bir bölüm;bütün belediyerin istihdam etmesi gerekir.Galiba yukarılarda pk değişen bir şey yok....Herkese selamlar....
ihsancicek
VIP Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 01 Ekim 2010, 17:12:28 »

YOK yasasına göre 1981 yılında kürsüye öğrenci olarak girenler jeomorfolog belgesi almaya hak kazanmışlardır. Bu belgeyi istediğiniz zaman alabilirsiniz o sizin kazanılmış hakkınızdır. Ama 1982 yılıda girenler yani bölüm öğrencisi olanlar bu belgeyi alamazlar.
melih_34
Uzman Üye

Performans: 79
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 17 Ekim 2010, 09:39:59 »

yanlış hatırlamıyorsam 1999 DMS sınav sonucuna göremiydi 2002 kpss Sınav sonucuna göremiydi. bir kamu kuruluşuna jeomorfolog alımı vardı 1 kişi.. şartlarda da şu yazıyordu istanbul üniversitesi coğrafya bölümü mezunu olmak diyee. yani bu ünvan sadece istanbul ünv .mezunları na mı veriliyor. ama sanmıyorum.

oku,ilme etme şek kırk cahilden iyidir bir eşek
sone
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 17 Ekim 2010, 17:12:25 »

1996 yılında istanbul üniversitesinden mezun oldum.Bize jeomorfoloğ belgesi verdiler. Çalıştığım okul meslek lisesine dönüştürüldü, ben de kurum değiştirmek istiyorum.Ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.Siteden takip ediyorum
çaryar
Yeni üye
*

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 17 Ekim 2010, 17:29:27 »

Bende 1992 yılı Atatürk üniversitesinden jeomorfolog belgesiyle mezun oldum 19 yıllık öğretmenim şu an isteğim jeomorfolg olarak DSİ veya bezeri kuruluşlarda çalışmaktı
ERD
Deneyimli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 17 Ekim 2010, 21:54:12 »

Ben DTCF 1988 Fiziki Coğrafya mezunuyum. Fakülteye jeomorfolog ünvanı için başvurmuştum. Bu ünvanın kaldırıldığını söylemişlerdi. Ama 1992 istanbul Ün. sadece Coğrafya mezunu arkadaşlarım bu ünvanı (sertifakasını) aldılar
iskender
Deneyimli Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 21 Ekim 2010, 20:02:00 »

1995 istanbul mezunuyum. kim ne derse desin kapı gibi jeomorfolog belgem var. ama ne garip ki kapı gibi bir jeomorfolog olduğumu söyleyemem çünkü bu konuda işe alım olduğunu görmedim. ama araştırmaya devam edeceğim başbakanlığa da yazacağım. bari gelecek coğrafya nesli hakkını alsın.
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 22 Ekim 2010, 09:23:17 »

Aşağıdaki linkte konuyla ilgili bir mahkeme kararı var.

http://www.memurlar.net/haber/422/

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic