Sayfa: 1 [2] 3 4 5   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Sizce Suçlu Kim? Öğrenci mi Öğretmen mi Yoksa Sistem mi?  (Okunma Sayısı 23271 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #15 : 10 Şubat 2008, 14:42:01 »

Konu başlığında suçlu kim diye soruluyor. Biliyoruz ki öğrenci, öğretmenine göre davranış modelleri geliştirir. Öğrencileri suçlamak bir yerde haksızlık. Eminim aynı öğrenciler bir başka öğretmenin dersinde "gıklarını" dahi çıkaramıyordur. Bana göre öğretmen, ne vurdumduymaz olmalı ne de çok katı disiplinci. Sınıf içerisinde otorite ve saygınlık, öğretmenin kişiliği, davranışları ve bilgisi ile doğru orantılıdır. Burada sistemi suçlamak ta pek doğru olmaz. Sistem her yerde aynıdır. Önemli olan uygulayıcıdır. Yukardaki görüntülerin bir tiyatro oyunundan alıntı olduğunu sanmıyorum. Sınıf ortamı olduğu açık bir şekilde görülüyor. Öğretmenin (!) ne derece otoriter olduğu ve sınıfa ne kadar hakim olduğu ortada. Bu durumda suçlunun kim olduğu açık ve net. Her meslekte olduğu gibi öğretmenlikte de işini layıkı ile yapamayan insanlar vardır, olacaktır. Bu görüntüleri bizler görebildiğimiz kadar o okulun idarecileri, teftiş kurulu görevlileri de eminim görüyorlardır. Umarım gereği ne ise kanunlar çerçevesinde gerekeni de yaparlar. Cerahat bir şekilde tedavi edilmedikçe, bütün zarar görür. Allah hepimizi korusun!

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #16 : 10 Şubat 2008, 15:20:51 »

Değerli meslektaşlarım  görüntüleri izledikten sonra bir öğretmen olarak  kutsal mesleğimizin ne kadar ayaklar altına alındığı görmek kahretti. Burda ilk suçlu olan öğretmen , bu tür görüntüler genelikle  alan bilgisi yetersiz  ve  disiplin  kuramayan otoriteden yoksun öğretmenlerin dersinde oluyor.  İşin daha üzücü tarafı  bu  çocukları  bu  hale getiren  devlet ve MEB politikaları . Yıllardır çocukları öz benliğinden  uzaklaştıran politikaların bir ürünüdür bu. Tv'deki  her gece ahlaksız  programların evimize taşındı ve aile kurumumzu iflasa götüren  gelişmeler  bu çocukların  yetişmesine neden olmuştur. Resmen ahlak erozyonuna  uğratıldık.Herkes bu çocukların bu hale gelmesinde  suçludur. Önce  ulusal benliğimizi yok ettiler, sonra ahlaki değerlerimizi  ve dilimizi bozdular. Sonuç ortada.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
vuslat
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #17 : 10 Şubat 2008, 15:59:10 »

Kıraç Hocam ağzına sağlık. Sana katılıyorum.Ahlakımızı yozlaştırdılar, benliğimizden uzaklaştırdılar. Tepki veremez olduk.
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #18 : 10 Şubat 2008, 17:12:34 »

Bunun bir oyun olduğunu ve öğretmenin de bir oyuncu olduğunu düşünmek isitiyorum. Yoksa bir öğretmen kendisisini asla bu pozisyona sokmaz, sokamaz. Buna hakkı yok.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 10 Şubat 2008, 17:30:34 »

Arkadaşlar ben de bişey göremiyorum..
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #20 : 10 Şubat 2008, 17:39:18 »

Böyle birşey olması mümkün değildir.
Yönetici arkadaşların bu konuyu kilitlemelerini değil, bütün içeriği ile silmelerini öneriyorum.
Saygılarımla....

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
suzan TUNALI
Üye
**

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #21 : 10 Şubat 2008, 18:25:34 »

tesadüfen gezinirken denk geldim bu görüntüye ve kalbim dakikada kaç attı seyrederken sayamazdım herhalde.ben bu görüntüdeki insana öğretmen diyemem,öyle de bakamam.sanırım sınıfça şaka yaptılar ama bazı görüntüler şaka olmadığını gösteriyor.O görüntüdeki ,sınıfta ne yaptığı belli olmayan şahıs ,herhalde bunları gördükten sonra istifa etmiştir.O çocuklara yazık değilmi?Genç onlar yaptıklarının nereye varacağını çok da net göremeyebilirler.Ben onları suçlayamıyorum

Hayata ne kadar olumlu bakarsanız, o kadar mutlusunuz demektir.
ayseldogan55
Sürekli Üye

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #22 : 10 Şubat 2008, 18:48:54 »

Böylebirsey olamaz hayretler içinde izledim.Öğretmenlik vicdan işidir diyorlar bunu izleyince gercekten inandım böyle ders işlenirmi böyle egitim olurmu
rizademir4
Sürekli Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #23 : 10 Şubat 2008, 19:11:08 »

öğretmenin otoritesi zayıf olabilir ancak okul idaresinin zaafı olduğunu düşünüyorum biliyorum ki, bazı idareler milli eğitim müdürlüğüne disiplin olaylarını çok az göstermek için disiplin yönetmeliğini işletmiyorlar.öğrenci pencereden dışarıya duman üflüyor acaba bu dışarıdan görülmez mi? idare işi sallayınca öğretmen de bir yerde çaresiz kalır.bir de sistemin önerdiği gibi ipsiz-kopsuz tipleri öğrenci olarak tutma çabasına girerseniz bu durumlar kaçınılmaz oluyor. meslektaşıma gerçekten acıdım her dersi böyle ise buna nasıl dayanıyor?
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #24 : 10 Şubat 2008, 19:15:11 »

Acizlik terimini tanıyordum ama bu noktaya terfi ettiğinden haberim yoktu?

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : 10 Şubat 2008, 19:29:16 »

Böyle birşey olması mümkün değildir.
Yönetici arkadaşların bu konuyu kilitlemelerini değil, bütün içeriği ile silmelerini öneriyorum.
Saygılarımla....
Bu görüntü bir öğretmen olarak içimi sızlatıyor. Güngör hocamında yazdığı gibi yönetici arkadaşların bu görüntüleri bütün içeriği ile silmelerini ben de öneriyorum.
humus
VIP Üye

Performans: 63
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #26 : 10 Şubat 2008, 20:11:55 »

güzel görüntüler değil.bir meslektaşımızın bu duruma düşmesi üzücü.öğrenciler özellikle televizyon dizilerinden çok etkileniyorlar (öğrenci dizileri).öncelikle bu tür dizilerin yayından kalkması lazım diye düşünüyorum Allah bizi öğrencilerin şerrinden korusun............
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #27 : 10 Şubat 2008, 20:33:14 »

Hocam ben konunun silinmesi veya kilitlenmesi taraftarı değilim. Tabi bu benim görüşüm, talep gelirse bu konud gereken de yapılır.

Hocam kendimizi tospembe bir dünyada görmenin bir anlamı yok. Herşeyin mükemmel olduğu, yeni müfredatın dört dörtlük işlendiği, idealist öğretmenlerin varlığının yanında buna benzer örneklerin de az olmadığını bilmemiz gerekiyor. Birileri bunu görecek ki Ankaradan ahkam kesmenin bu gibi durumların yaşanmasına maalesef engel olmadıklarını bilecekler.

Her olan olması gerektiği gibi değil maalesef.

Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #28 : 10 Şubat 2008, 20:38:31 »

Suçlu ne öğretmen ne de öğrenciler.Tek suçlu var oda uygulanan eğitim sistemi.Hangi öğrencimize ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bir eğitim veriyoruz.Alan seçimini 10 sınıfta yapan bir öğrencinin zaten okul hayatı bitmiş demektir.Neden bu alan secimi daha önceki yıllarda yapılmıyorda bu durum son 3 seneye sıkıştırılıyor.(oda yeni oldu eskiden hep son iki 2 yıldı)
 Aslında söylenecek ve halledilecek o kadar sorun varki!
 Ama bir meslektaşımı o halde görmek gerçekten çok üzücü.Yazık çok yazık.
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #29 : 10 Şubat 2008, 21:45:41 »

görüntünün youtube eklenme tarihi mart 2007 ve bu görüntülerin bu güne kadar kaldırılmamasının ilginç olduğunu düşünüyorum. Burada tartışılmasının da hoş olmayacağı kaanatindeyim.( Gelen Öğrencilerimizin etkilenmesi açısından.) ve unutmayalım ki bu tür olaylar türkiye'de çok az sayıda okulda (oran olarak alır isek) olduğunu da eklemek istiyorum.
 Öğretmen ya da öğrenciden çok Sistemin tartışılması gerektiğini düşünüyorum.

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
Sayfa: 1 [2] 3 4 5   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic